Afrika Haberleri

TİKA’dan Mali’de ihtiyaç sahibi 500 aileye ramazan yardımı
TİKA’dan Mali’de ihtiyaç sahibi 500 aileye ramazan yardımı
Yayın Tarihi: 15-05-2019 13:13
"Türkiye-Tunus ortaklığı Afrika pazarına girmek için fırsat"
Tunus Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Hatem el-Fercani: - "Tarihimiz, medeniyetimiz ve coğrafi yakınlığımız, ekonomik performansımızı iyileştirmek için bize bu ortaklığa girme fırsatı veriyor"
Yayın Tarihi: 02-05-2019 16:36
Şehitler adına Afrika'da su kuyuları açılacak
Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki Yağmur Yardımlaşma Derneği tarafından Karabüklü 69 şehit adına Afrika'nın çeşitli bölgelerinde su kuyuları açılması planlanıyor - Dernek başkanı Zehra Söylemez: - "Onların mertebeleri zaten yüce. Onlar bizim için bu vatan için şehit oldu. Onlara vefa borcu olarak Afrika'da su kuyuları açacağız. Su kuyusu; sadakayı cariyedir, sürekli akan bir hayır ve sevap kapısı olacak"
Yayın Tarihi: 02-05-2019 13:13
Afrika'nın güneyinde fil avlama yasağının kaldırılması gündemde
Afrika'nın güneyinde fil avlama yasağının kaldırılması gündemde
Yayın Tarihi: 30-04-2019 17:04
TDV, Afrikalı gençlerin marjinalleşmesini eğitimle önlemeye çalışıyor
TDV heyeti, Uluslararası Eğitim Programı için Etiyopya'daki aday öğrencilerle mülakat yaptı - Antalya İl Müftüsü Osman Artan: - "İslam’ın doğru şekilde, marjinalleşmenin önüne geçerek Diyanet (İşleri Başkanlığı) ve TDV kanalıyla öğretilmesi asıl hedeflerimizden bir tanesi. Bu gençler, İslam’ı doğru kaynaklardan, doğru kişilerden, yanlış yerlere kaymadan öğrenerek ülkelerine hizmet edecekler"
Yayın Tarihi: 28-04-2019 16:23
Tanzanya Milli Günü Ankara'da kutlandı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: - "Geçen yıl Türkiye-Tanzanya arasındaki toplam ticaret hacmi yaklaşık 266 milyon dolar olarak kaydedildi" - "Bu rakamlar gerçek potansiyeli yansıtmamaktadır. Ülkelerimizin gerçek potansiyelini ortaya koymak bakımından birlikte gayret göstermeliyiz"
Yayın Tarihi: 25-04-2019 21:30
"Türkiye'nin sömürgecilik geçmişi olmamasının Afrika nezdinde büyük önemi var"
İİT İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Musa Kulaklıkaya: - "Türkiye'nin sömürgecilik geçmişi olmamasının Afrika ülkeleri nezdinde büyük bir önemi var" - "Türkiye'nin gönül coğrafyasındaki sorumlulukları ve doğal nüfuzu, yumuşak güç unsurlarını kullanmada kolaylık sağlıyor"
Yayın Tarihi: 24-04-2019 21:19
"Gençlerimizi vatanlarında kalmaya ikna etmeliyiz"
Afrika Birliği, kıtadaki gençlerin istihdamının artması için yeni bir inisiyatif başlattı - Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed: - “Gençlerimizi vatanlarında kalmaya ikna etmeliyiz ve onlara uygun koşulları yaratmalıyız" - “Gençleri politikalarımızın merkezine koymaya ihtiyacımız var"
Yayın Tarihi: 24-04-2019 14:21
Afrika'ya ilaç dağıtımında "drone" dönemi
Dünyanın en geniş drone dağıtım ağı Zipline, Gana'daki kliniklere drone'la ilaç, aşı ve kan desteği sağlayacak
Yayın Tarihi: 24-04-2019 12:29
Sıtma aşısı dünyada ilk kez Malavi’de uygulanmaya başlandı
İlerleyen haftalarda Gana ve Kenya’da da aşılara başlanacak - Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom: - "(Sıtmaya karşı) Yeni çözümlere ihtiyacımız var ve bu aşı amaca ulaşmamız için umut verici bir araç"
Yayın Tarihi: 23-04-2019 13:12
"Kuşlara kesinlikle ekmek vermeyin"
Yaban hayatı uzmanı ve kuş gözlemcisi Emin Yoğurtcuoğlu: - "Ekmek normalde hiçbir kuşa verilmez. O bizim büyük bir yanlışımız. Uzun vadede onlarda ciddi bir tehlike yaratıyor. Kesinlikle ekmek vermeyin çünkü ekmek yemeyeceklerdir"
Yayın Tarihi: 20-04-2019 15:31
Afrika'da 2 yılda 38 su kuyusu açtılar
Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki Yağmur Yardımlaşma Derneği, Afrika'da 2 yılda 38 su kuyusu açtırdı - Yağmur Yardımlaşma Derneği Başkanı Zehra Söylemez: - "Safranbolu Yağmur Derneği olarak 38 su kuyusu açtık. Yine hayırsever vatandaşlarımızın desteğiyle su kuyularını açmaya devam edeceğiz" - "Suyun ilk çıktığındaki sevinç çığlıkları, o çocukların zıplayarak tulumbadan su çekişleri, yaşlı teyzelerin dua etmeleri... Bizi çok etkileyen şey bu"
Yayın Tarihi: 15-04-2019 11:20
GRAFİKLİ - Fransa'nın Afrika'daki askeri varlığı: Sahel etabı
Fransa, Afrika'daki eski sömürgelerinde güvenliği sağlamak adı altında askeri varlığını devam ettiriyor - Mali'ye 2013'te giren Fransa, 2014'te askeri varlığını tüm Sahel'i kapsayacak şekilde genişletti - Fransız askeri varlığı, Sahel'de etnik ve kabileler arası şiddeti önleyemediği gibi, artan terör saldırıları karşısında da etkisiz kaldı - Bölge liderleri Fransa'yla iş birliği içinde olsa da bölge medyası ve halkı Fransız askerlerinden rahatsız - Fransa, Afrika'da ayırca Fildişi Sahili, Orta Afrika Cumhuriyeti, Cibuti ve Demokratik Kongo'da binlerce asker bulunduruyor
Yayın Tarihi: 10-04-2019 11:11
"Türkiye, Afrika ülkeleriyle çok boyutlu iş birliğini sürdürmekte"
Dışişleri Bakanlığı: - "Eritre Enformasyon Bakanlığının 3 Nisan tarihli açıklamasında Türkiye’ye yapılan mesnetsiz atıflar üzüntüyle karşılanmıştır" - "Afrika’nın stratejik ortaklarından biri olarak Türkiye, Afrika ülkeleriyle çok boyutlu iş birliğini sürdürmekte ve kıtanın güvenliği ve istikrarına büyük önem atfetmektedir"
Yayın Tarihi: 06-04-2019 01:26
Senegal'de kardeşlik ve hoşgörü kendini selamlaşmada gösteriyor
Afrika'da 'teranga' (misafirperverlik) ülkesi olarak nam salan Senegal'de selamlaşmak; kardeşlik, misafirperverlik ve hoşgörü geleneğinin yansıması olarak görülüyor - Bu adeti İslami geleneğin ve ülke kültürünün değerli bir mirası olarak kabul eden Senegalliler, güler yüzleri sıcakkanlı kültür ve gelenekleriyle selamlaşmanın hakkını fazlasıyla veriyor - Başkent Dakar'da yaşayan Ebubekir Sow Sarr: - "Selamlaşmak Hz. Peygamberimizden bize kalan bir mirastır. Senegal'de sadece 'selamünaleyküm' deyip kaçmıyoruz" - "Selamlaşırken güzelce hal hatır soruyoruz, sırayla ailelerimizi, çocuklarımızı, işimizi, arkadaşlarımızı varsa evcil hayvanlarımızı, arabamızı da sormayı unutmuyoruz"
Yayın Tarihi: 05-04-2019 11:07
Ekvator Ginesi'nde Afrika petrol zirvesi
Başkent Malabo'da 7. Afrika Petrol Kongresi ve Fuarı düzenleniyor - "Paylaşılan refah" temasıyla organize edilen OPPA zirvesinde, enerji üretiminde "kıtada birlik" vurgulandı
Yayın Tarihi: 04-04-2019 22:19
İsrail Afrika’daki 11’inci elçiliğini açtı
İsrail Afrika’daki 11’inci elçiliğini açtı
Yayın Tarihi: 01-04-2019 17:05
Salgın hastalıklar Afrika'ya yılda 2,4 trilyon dolar kaybettiriyor
Salgın hastalıklar Afrika'ya yılda 2,4 trilyon dolar kaybettiriyor
Yayın Tarihi: 28-03-2019 19:42
"Afrika veri tabanı oluşturmamız gerekiyor"
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kavas: - "Afrika'yı doğru okumanın temel kaynakları Afrikalıların kendi yazdıkları olmalı" - "Afrikalı arkadaşlarımızla gruplar oluşturarak ortak Afrika bilgisi, veri tabanı oluşturmamız gerekiyor" - "Avrupalıların (Afrikalılarla ilgili) oluşturduğu tembellik hikayesini artık bir kenara bırakmamız lazım"
Yayın Tarihi: 27-03-2019 21:28
AP, Avrupa'ya sömürgeci geçmişini hatırlattı
Avrupa Parlamentosu, AB ülkelerine Afrika kökenlilere uygulanan ayrımcılığa son vermeleri ve kolonyal dönemde işlenen savaş suçlarından dolayı özür dilemeleri çağrısı yaptı
Yayın Tarihi: 26-03-2019 19:21