Ahıska Haberleri

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinden Ahıska Türklerine destek
Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinden Ahıska Türklerine destek
Yayın Tarihi: 13-03-2019 20:23
GRAFİKLİ - Ahıskalı Türklerin 74 yıllık sürgün acısı
14 Kasım 1944'te Sovyetler Birliğinin lideri Stalin, Türkiye sınırına yakın bölge Ahıska'da yaşayan Türkleri birkaç saat içinde trenlere doldurarak sürgüne gönderdi - 86 bin Türk, Ahıska'dan Orta Asya'nın çeşitli bölgelerine sürüldü. Yaklaşık 20 bin Ahıskalı Türk açlık, soğuk ve hastalık nedenleriyle hayatını kaybetti - Sovyet yönetimi, Ahıskalıları sürgün yerlerinde çalışma kamplarına aldı, kadın, yaşlı, çocuk ayrımı yapılmadan en ağır işlerde kullandı - Sürgünün 74. yılında Ahıskalı Türklerin topraklarına dönüş mücadelesi hala sürüyor
Yayın Tarihi: 14-11-2018 14:22
"Türk ninenin Kırgızca sevgisi şiir yazdırdı"
Ahıska Türkü nine Dursaf Dursunova: - "18 yaşında gelin geldiğim köyde Kırgız komşularla dostluklar kurdum. Kırgız dilinin Türk diline yakınlığını yaşayarak öğrendim. Zamanla Kırgızcayı konuşarak öğrendim. Dili öğrendiğimde şiir yazmaya başladım" - "Kırgızcayı güzel konuşmaktan ve özellikle Kırgızca şiir yazmaktan yerel yetkililerden sürekli iltifatlar alıyorum. Kırgızlara ve Kırgız diline saygı duyuyorum"
Yayın Tarihi: 02-08-2018 11:05
"Erdoğan'ın yanında sonuna kadar devam diyoruz"
Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkanı Ziyatdin Kassanov: "24 Haziran'daki seçimlerde Ahıska Türkleri olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yanındayız" - "74 yıldır sürgünlerde yaşayan Ahıska Türkleri, vatan ve bayrak özleminin ne olduğunu iyi bilir. Bunun içindir ki; dünyanın neresinde olursak olalım, ana vatanımız, sevdamız Türkiye Cumhuriyeti ve onun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında, milli ruh, milli birlik ve kardeşlik adına sonuna kadar devam diyoruz"
Yayın Tarihi: 03-06-2018 00:30