atık Haberleri

Apartman dairesinden bir kamyon atık çıktı
Apartman dairesinden bir kamyon atık çıktı
Yayın Tarihi: 17-05-2019 18:12
Öğrenciler, sıfır atık projeleriyle yarışacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: - "Sıfır Atık Projesi kapsamında bakanlık olarak bir yarışma başlattık. Bu yarışmamıza 100 bin kişi, 100 bin eserle başvurdu. Ankara Ticaret Odamızda Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde gerçekleştireceğimiz törenle yarışmamızın birincilerini belirleyeceğiz" - "2023 yılında, bu proje kapsamında inşallah tüm Türkiye’de 100 bin kişiye istihdam sağlayacağız ve yıllık 20 milyar lira da tasarruf sağlayacağız"
Yayın Tarihi: 10-05-2019 19:41
Atık malzemelerden kıyafet tasarladılar
Muğla'nın Bodrum ilçesinde bir ilkokulda geri dönüşümlü malzemeler kullanılarak yapılan kostümlerin sergilendiği defile düzenlendi
Yayın Tarihi: 25-04-2019 18:11
Fındığın çöpü, mısırın sapı sanayiye enerji verecek
Fındık, ayçiçeği ve mısır gibi ürünlerin saplarıyla bağ ve budama atıklarının toplanması ve atıklardan tarımsal sanayi tesislerinin faydalanacağı ısı, elektrik ve soğuk hava üretecek tesis kurulması hibeyle desteklenecek - Tarımsal üretici birlikleri, enerji kooperatifleri, belediyeler, çiftçiler, özel sektör firmaları ve organize sanayi bölgelerinin yararlanacağı destekler için 15 Nisan'a kadar başvuru yapılabilecek
Yayın Tarihi: 11-04-2019 11:06
Atık malzemeleri hayalleriyle süslüyor
Düzce'de sanayide motor ustası olarak çalışan Murat Çetin, atık araç parçalarını hayal gücüyle mini motosiklet, uçak ve tank ile çeşitli objelere dönüştürüyor - Motor ustası Murat Çetin: - "Kullandığım malzemelerin tamamı atık malzeme. Bunları değerlendirip görsel şova dönüştürüyorum. Malzemeyi söküp kullanılmayacağını anladığımda kafamdan 'Bundan ne yapabilirim?' diye kuruyorum. Bu malzemeleri hayal gücümü kullanarak birleştirip obje ve figürler yapıyorum"
Yayın Tarihi: 09-04-2019 11:22
Atık ahşap malzemeler oyuncağa dönüşüyor
Gaziantep'te meslek liselerinin öğrencileri, "Sıfır Atık Projesi" kapsamında eski okul sırası, masa gibi malzemeleri okul öncesi eğitimde kullanılmak üzere oyuncağa dönüştürüyor - Öğrencilerin yaptığı tangram, araba, hayvan figürleri, yapboz gibi çeşitli oyuncaklar kentteki anaokullarına ücretsiz dağıtılıyor - Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete: - "Hem çocuklarımız oyuncakla buluşmasını hem de sektörün istediği nitelikli insan gücünün yetişmesini hedefliyoruz"
Yayın Tarihi: 05-04-2019 11:12
Çocuklara geri dönüşüm oyunla öğretilecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çocuklara geri dönüşüm bilincini kazandırmak için "Atık Ayrıştırıcısı" ve "Atık Avcısı" isimli oyunlar geliştirdi - Akıllı telefonlara veya tabletlere ücretsiz indirilebilen oyunlarla çocuklara; kağıt, plastik, cam, metal gibi atık türlerini tanıtılırken, çöpleri kaynağında ayrıştırma alışkanlığı kazandırarak geri dönüşümü eğlenceli bir şekilde öğretilmesi hedefleniyor
Yayın Tarihi: 28-03-2019 13:52
Bodrum'da dalgıçlar deniz dibini temizledi
"Geri dönüşümden 20 milyar lira tasarruf sağlayacağız"
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: (1) - "Biz hem geri dönüşüme, hem sahillerimizin hem denizlerimizin temizliğine azami önem veriyoruz. Bu doğrultuda, sıfır atık uygulamasını hayata geçirdik. 2023 sonuna kadar tüm illerimizde uygulamaya geçecek bu geri dönüşüm sistemiyle hem doğamızı koruyacak hem de yaklaşık 20 milyar lira tasarruf sağlayacağız" - "PKK'sı, FETÖ'sü tüm hain terör örgütlerinin maşaları; nereye kaçarsanız kaçın nerede olursanız olun bundan sonra size bu dünyada rahat yok. Bu millet hainliğin bedelini ödetir"
Yayın Tarihi: 05-03-2019 20:52
Denizden yatak da çıktı halı da
Muğla'nın Bodrum ilçesinde deniz dibi temizliği yapan dalgıçlar, su altından araç lastiği, halı, yatak, futbol topu gibi çok sayıda atık çıkardı - Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdür Vekili Engin Doğan: "Denizden futbol topu, tek kişilik yatak, plastik su damacanası çıktı. Bunun gibi malzemelerin denizde olmaması gerekiyor"
Yayın Tarihi: 27-02-2019 21:20
Muğla'da deniz dibi temizliği
Bodrum ilçesinde 13 dalgıcın yürüttüğü çalışmaya, öğrenciler de kıyı temizliği yaparak destek verdi
Yayın Tarihi: 20-02-2019 15:45
Büyükçekmece'de "tehlikeli atık" şüphesi
AFAD ekipleri, boş araziye bırakılan yaklaşık 60 çuval atıktan numune aldı
Yayın Tarihi: 17-02-2019 18:37
Muğla'da deniz dibi temizliği
Bodrum ilçesinde dalgıçlar tarafından deniz dibi temizliği yapıldı
Yayın Tarihi: 15-02-2019 14:44
Yıkım yapılan eski hastane binasının çökmesi
Denizli'de yıkım çalışması devam eden eski hastane binasının çökme anı çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerasınca kaydedildi
Yayın Tarihi: 04-02-2019 20:42
Kütahya'da dereye atık döküldüğü iddiası
Soğucak köyü muhtarı Niyazi Karakuş: "Deredeki balıklar çoğalmaya başlamıştı. Şimdi derede neredeyse balık hiç kalmadı. Biz bunu yapan çiftlik sahibinden şikayetçiyiz"
Yayın Tarihi: 17-01-2019 14:32
Öğrenciler atık eşyadan hazırladıkları kıyafetlerle podyuma çıktı
Aydın'ın Germencik ilçesinde bir ilkokuldaki 111 öğrenci, şişe ve naylon poşet başta olmak üzere atık eşyadan hazırladıkları kıyafetlerle defile yaptı
Yayın Tarihi: 14-01-2019 12:37
Okyanus atıklarını sanata çevirdiler
İzmit Körfezi'nde atıklara "geçit" yok
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce İzmit Körfezi'nde kirliliğin önlenmesi amacıyla derelere yerleştirilen sabit bariyer sistemi sayesinde atıklar denize ulaşmadan toplanarak bertaraf ediliyor - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram: - "Derelerden gelen cisimler, kirlilik oluşturmaması için derelerin denize bağlandığı noktalarda konulan bariyerlerde toplanıyor" - "Artık İzmit Körfezi ve çevresi yeşil ve mavinin buluştuğu noktalar"
Yayın Tarihi: 08-12-2018 13:19
Kullanılmış kıyafetler "kumbaralar" sayesinde ekonomiye kazandırılıyor
Sivas Belediyesinin Sıfır Atık Projesi kapsamında kentte 100 noktaya yerleştirdiği kumbaralarda biriken kullanılmış giysi ve ayakkabıların bir kısmı ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor, önemli bir bölümü de fabrikalarda izolasyon malzemesine dönüştürülüyor - Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın: - "Çöp deyip geçmemek lazım, çöp ciddi bir ekonomi. Bunun vahşi bir şekilde belli noktalara, doğaya depolanması insan sağlığı ve doğamız açısından büyük bir tehdit. Allah'a çok şükür Sivas'ta düzenli depolamamız verimli şekilde yapıldı ve tamamlandı"
Yayın Tarihi: 04-12-2018 11:22
Alışverişte file dönemi
Plastik alışveriş poşetlerinin en az 25 kuruştan satışına yönelik düzenlemeye çevre mühendislerinden destek geldi - Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu: - "Ücretli poşet uygulaması, çevreyi korumak adına olumlu bir gelişme" - "File, çanta kullanımı gibi yaklaşımları hayatımıza geçirmemiz gerekiyor. Vatandaşlar yanlarında file taşıyarak çok rahat şekilde alışverişini yapabilir ve doğanın kirlenmesini, yok edilmesini önleyebilirler"
Yayın Tarihi: 30-11-2018 11:55