Çıldır Gölü Haberleri

Ardahan'da bazı alanlar "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi
Çıldır ilçesindeki Akçakale Yarımadası ile Çıldır ve Lavaş göllerinin "kesin korunacak hassas alan" ilan edilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı
Yayın Tarihi: 12-07-2019 05:41
Çıldır Gölü yazın da ziyaretçilerin ilgi odağı
Ardahan-Kars sınırında yer alan ve kışın üzerinde Eskimo usulü balık avcılığı ile atlı kızakla gezinti yapılan Çıldır Gölü, yazın da doğal güzelliği ile ziyaretçileri büyülüyor - Ziyaretçilerden Ömer Yılmaz: - "Çıldır Gölü muhteşem ve büyüleyici. Her mevsim ayrı bir güzellik sunuyor"
Yayın Tarihi: 30-06-2019 13:48
Çıldır Gölü göçmen kuşlarla şenlendi
Ardahan-Kars sınırında yer alan ve kışın üzerinde Eskimo usulü balık avcılığı ile atlı kızakla gezinti yapılan Çıldır Gölü, yavrulama dönemi dolayısıyla gelen göçmen kuşları ağırlamaya başladı - Balıkçı Turhan Kılıç: - "Şu an Van Gölü Martısı başta olmak üzere, yaban kazı, karabatak gibi birçok kuş türü yumurta bırakmaya başladı. Çıldır bundan sonra donana kadar hep böyle renkli olur"
Yayın Tarihi: 18-05-2019 11:08
Av mevsimi bitecek ama... Balıkçıların endişeli bekleyişi
Çıldır'daki balıkçılar av için buzların erimesini bekliyor
Ardahan-Kars sınırında yer alan ve kışın üzerinde Eskimo usulü balık avcılığı ile atlı kızakla gezinti yapılan Çıldır Gölü'nün yüzeyini kaplayan buz tabakası, nisan ayının sonuna yaklaşılmasına rağmen çözülmedi - Yöredeki balıkçılar, sezonu açmak için gölün yüzeyindeki 20 santimetrelik buz tabakasının erimesini bekliyor - Balıkçı Turhan Kılıç: "Göldeki buzların çözülmezse 15 Mayıs'ta av yasağı başlayacak, dolayısıyla avcılık yapmadan sezonu kapatmış olacağız"
Yayın Tarihi: 24-04-2019 11:12
Bahar gelince Eskimo usulü avcılığa veda ettiler
Ardahan-Kars sınırında yer alan ve kışın yüzeyi tamamen buzla kaplandığı için Eskimo usulü balık avcılığı yapılan Çıldır Gölü'nde balıkçılar, havaların ısınmasıyla son ağlarını buzla kaplı gölden çekti - Balıkçı Turhan Kılıç: - "Sıcak bölgelerde yaşayanlar için deniz ne kadar güzel ise bizim için de buzda ağ çekmek o kadar güzel. Biz bu işi severek yapıyoruz"
Yayın Tarihi: 23-03-2019 11:31
Buzla kaplı Çıldır Gölü turistleri cezbediyor
Kars-Ardahan sınırındaki Doğu Anadolu'nun en büyük ikinci gölü olan Çıldır'da yerli ve yabancı turist yoğunluğu yaşanıyor - Turistlerden Tülay Parlak: "Çıldır Gölü'ne ilk kez geliyorum, tahmin ettiğimden daha büyük ve çok güzel. Çıldır çok soğuk ama yine de beğendim" - Amatör fotoğrafçı Mitat Eroğlu: "Çıldır Gölü'nün muhteşem bir doğası ve fotoğraf çekmek için güzel yeri var, Kars'a her fırsatta da gelmek isterim"
Yayın Tarihi: 19-02-2019 09:39
Çıldır Gölü'nde hafta sonu yoğunluğu
Çıldır Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu: - "Bu hafta sonu çok yoğun oldu. Hemen hemen gölün her bölgesinde insan görmek mümkün. Buraya gelenler doğa ve güzel ortamdan etkileniyor"
Yayın Tarihi: 17-02-2019 15:54
Buzla kaplı Çıldır Gölü'ne daldılar
Yüzeyi buzla kaplı Çıldır Gölü'ne dalış yapıldı
Çıldır Gölü'nün tanıtımı için uzman dalgıç ekibi, yaklaşık 30 santimetre kalınlığındaki buz tabakasının altında dalış gerçekleştirdi - Çıldır Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu: - "Çıldır Gölü'nün üstü nasıl etkinlikler için uygun ise buzun altı da aynı şekilde etkinlik yapmaya uygundur. Biz ulusal ve yerel sporcularımızı Norveç'e, Kutuplara değil, ülkemizin Çıldır Gölü'ne davet ediyoruz" - Dalgıç Recep Şen: - "Heyecandan soğuğu hissetmedim. Dalmaya meraklı olan insanların yaşaması gereken bir duygu"
Yayın Tarihi: 17-02-2019 11:34
Çıldır Gölü'nde 'kış şöleni'
Donan Çıldır Gölü üzerinde sınırları zorladılar
Çıldır Gölü'nde iş makinası suya battı
Yüzeyi donmuş Çıldır Gölü üzerinde kar temizleme çalışması yapan iş makinesinin bir bölümü, buzun yumuşak olduğu kısımda suya battı
Yayın Tarihi: 03-02-2019 17:11
Eskimo usulü avcılıkta sezonun en büyük balığını yakaladı
Ardahan-Kars sınırındaki, kışın yüzeyi tamamen buzla kaplandığı için Eskimo usulü balık avcılığı yapılan Çıldır Gölü'nde 5 kilo 200 gram ağırlığında sezonun en büyük tatlı su sazanı ağa takıldı - Balıkçı Yakup Topkaya: - "Yaklaşık 20 yıldır bu işi yapıyorum, ilk kez sezon başında bu büyüklükte bir balık yakaladım"
Yayın Tarihi: 29-01-2019 21:11
Ekmek parasını buzun altından çıkarıyorlar
Doğu Anadolu'nun en büyük ikinci gölü olan ve kışın üzerinde Eskimo usulü balık avcılığı yapılan Çıldır Gölü'nde, bazı köylüler geçimlerini buz altından yakaladıkları balıklarla sağlıyor - Balıkçılardan Bahri Ağbulak: - "30-40 santimetre kalınlığındaki buzu motorlu testereyle kesip suya ağlarımızı atıyoruz. Ağlarımız bir hafta suda kalıyor, sonra buzları tekrar kesip ağa düşen balıkları çekiyoruz"
Yayın Tarihi: 29-01-2019 02:54
Adeta akın ediyorlar! Bunun için saatlerce sıra bekliyorlar
Buz tutan Çıldır Gölü'ne turistler akın etti
Buz tutan Çıldır Gölü'ne turist ilgisi
Doğu Anadolu'nun en büyük ikinci gölü olan ve kış aylarında yüzeyi tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor - Edirne'den Kars'a gelen Bahar Barış Kuru: - "Bizi en çok cezbeden yerlerden birisi de Çıldır Gölü idi. Özellikle donmuş olması çok dikkatimizi çekti, herkesin gelip görmesi gereken yerlerden birisi" - Matematik öğretmeni Emine Yalın: - "Buz tutmuş bir gölün üzerinde ilk defa yürüyoruz aynı zamanda korkuyoruz, heyecanlanıyoruz, burası çok güzel" - Gölde atlı kızağıyla ziyaretçileri gezdiren Ozan Karataş: - "Buraya her gelen mutlu şekilde ayrılıyor. Çıldır Gölü'müzün tanıtımını buz üzerinde atlı kızaklar eşliğinde yapıyoruz"
Yayın Tarihi: 20-01-2019 11:26
Çıldır Gölü'nün vazgeçilmezi atlı kızaklar
Yüzeyindeki buzun istenilen kalınlığa ulaşmasının ardından atlı kızaklar Çıldır Gölü'nde turistlere hizmet vermeye başladı - Atlı kızakçı Reis Topkaya: - "Yerli ve yabancı herkesi buraya davet ediyoruz. Çıldır Gölü anlatılmaz yaşanır, o nedenle gelip görmek, buzun üzerinde yürümek lazım"
Yayın Tarihi: 11-01-2019 12:20
Profesör davet etti: Herkesin görmesi gerekiyor