Cumhuriyet gazetesi Haberleri

Cumhuriyet gazetesine şüpheli kurşun!
Cumhuriyet gazetesinin merkez binasında park halinde bulunan otomobile önceki gece kurşun isabet ettiği belirtildi.
Yayın Tarihi: 07-10-2018 09:23
'Yahu Mustafa Balbay? Niye öpüp kokluyorsun ki gazeteyi?'
Cumhuriyet Gazetesi'ndeki yönetim değişikliği sonrası yaşanan tartışmalar devam ederken, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Mustafa Balbay'ın Cumhuriyet gazetesini öptüğü Twitter paylaşımı olay oldu. Gazeteci Ahmet Hakan, Balbay'a tepki göstererek "Aydın Engin'i, Murat Sabuncu'yu denize mi döktünüz?" diye yazdı.
Yayın Tarihi: 11-09-2018 08:53
Cumhuriyet gazetesinde art arda istifalar! Melis Alphan ve Çiğdem Toker'den şok karar
Cumhuriyet Gazetesi'nde gerçekleşen yönetim değişikliğinin ardından istifalar art arda geliyor. Deneyimli ekonomi yazarı Çiğdem Toker yazılarına son verirken, Melis Alphan da Twitter hesabından yazılarına son verdiğini açıkladı.
Yayın Tarihi: 09-09-2018 10:02
MİT TIR'ları davasında beraat kararı
Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi ERdem Gül, 'Devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme ve açıklama' suçlamasıyla yargılandığı davadan beraat etti.
Yayın Tarihi: 16-07-2018 12:13
Cumhuriyet gazetesi davasının gerekçeli kararı açıklandı
Gerekçeli karardan: - "Bu davada ana yargılama noktası, bir gazetenin terör örgütleri lehine kamuoyu yapıcılığında hareket etmesi hususudur. Bu davada gazete eski kadrolarının mevcut olduğu zamanda yapılamayacak haberleri yeni kadro oluşumu ve genel yayın yönetmeninin değiştirilmesi ile rahatlıkla yapar hale gelmiştir. Zaten bu kadrolaşma ve bu terör yanlısı antidevletçi, anticumhuriyetçi, antidemokratik haberlere ilk itiraz bizzat gazetenin eski gazeteci ve yöneticilerinden gelmiştir" - "Ülke içerde PKK ve aşırı sol örgütler, ülkenin hemen sınırlarında radikal İslamcılar ile silahlı mücadeleye zorlanırken yeni bir görünüm ile artık devletin içine sızmış olan 'olağan vatandaş, dini bütün vatandaş, başarılı vatandaş, devlet çalışanı' kisvesindeki FETÖ'cüler de maskelerini çıkararak iç düşman haline gelmiştir" - "İşte böylesine netameli bir süreçten geçen devlet için tam da sırtından vurulma noktasında tahammül sınırı fazla olamayacaktır. Bu nedenle de cumhuriyetin varlığını sürdürmesi ve zor olan bir süreci atlatması için terör örgütleri ile mücadeleye her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Tüm bu gerekçe ile ülkenin içinde bulunduğu durum, dramatik yüzleşmeleri dikkate alındığında, mahkememizce üstelik cumhuriyetin varlığı ile özdeşleşen aydınlanmacı çizgisini vakıf senedine bile koyan gazetenin teröre yardım maksadı ile organize edilerek yayın hayatına devam etmesi müdahale için gerekli ve yeterli bir gerekçe olarak kabul edilmiş" - "İçinde yaşanılan provokatif dönem şiddetin ülkedeki yakınlığı gözetildiğinde de cezaların orantılı olduğu sonucuna varılmıştır"
Yayın Tarihi: 12-06-2018 17:53
Cumhuriyet gazetesi davasının gerekçeli kararı açıklandı
Gerekçeli karardan: (3) - "15 Temmuz darbe girişiminden hemen önce gazetede yer alan haber ya da köşe yazılarının dışında, darbe girişiminden hemen sonra gazetenin tavrı ve yaklaşımının, vakıf senedinde belirtilen basına ilişkin tüm mevzuat hükümlerinin kapsamında yer alan 'kamu düzeninin sağlanması, ulusal güvenlik, toprak bütünlüğü, kamu güvenliğinin korunması' ilkelerine net bir şekilde aykırılık oluşturmaktadır" - "Fetullah Gülen'in açıklamasının logo üzerinde yer alması şeklinde olan yazı ve anlatımlar, Fetullah Gülen'i mutlak doğru ve masum kabul eden referans alan bir tavır sergilemektedir" - "15 Temmuz 2016 tarihinden sonra bile artık darbe girişiminin bu şahıs ve örgütüyle ilişkisi net olarak ortadayken gazete, Gülen'in aleyhine olacak şeyleri yine net bir şekilde ortaya koymaktan kaçınarak ve fakat devleti halkı ve güvenlik güçlerini kaosa yatkın olmak ile suçlayarak sürdüregeldiği bu yardımsever tavrını devam ettirmiştir" - "Bu durum, Cumhuriyet gazetesi gibi temelini laiklik, devletin bütünlüğü ve aydınlanmacı yaklaşımdan alan bir gazete yönünden sarsıcı ve dikkat çekicidir. Bu çelişki gazetenin bu haber ve yazılarının yardım kavramı çerçevesinde delil olması gerektiği sonucuna mahkemeyi götürmüştür" - "Cumhuriyet gazetesi, İlhan Selçuk döneminde ve öncesinde gösterdiği toplumsal reflekslerinin yerini terör örgütlerinin yayın organlarıyla paralel yayınlara bıraktı" - "(Reyhanlı patlamasıyla ilgili 'Katiller' başlığı) Gazete 15 Temmuz sonrasında ülkeyi emperyalist güçlerin egemenliği altına sokma girişiminde bulunan FETÖ'cü grubun gerçekleştirdiği darbe girişiminde birçok şehidimiz olmasına rağmen bu denli çarpıcı başlıkla çıkamamıştır"
Yayın Tarihi: 12-06-2018 13:31
Şişli'de bazı yollar trafiğe kapatılacak
Şişli'de bazı yollar trafiğe kapatılacak
Yayın Tarihi: 07-05-2018 00:42
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkındaki davada sona gelindi
20 sanığın yargılandığı davada, 20.30'da karar açıklanacak
Yayın Tarihi: 25-04-2018 17:42
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkındaki dava
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkında açılan dava, sanık avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarıyla sürüyor
Yayın Tarihi: 25-04-2018 11:20
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkındaki dava
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının da aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılanmasına devam edildi - Duruşma yarına ertelendi
Yayın Tarihi: 24-04-2018 18:33
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkındaki dava
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının da aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılandığı davada sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları tamamlandı - Duruşma sanık avukatlarının esasa ilişkin savunmalarıyla devam ediyor
Yayın Tarihi: 24-04-2018 16:37
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkındaki dava
Esas hakkındaki savunmasını yapan Gürsel: - "İddia makamı 32 yıllık meslek yaşamımı gözardı ediyor. Gazetecileri arayanların ve onlara mesaj gönderenlerin niteliğine bakarak gazetecileri yargılayamazsınız" - Tutuklu sanık Akın Atalay: - "Hakkımızda düzenlenen iddianameyi okuyorum, eviriyorum, çeviriyorum ama anlayamıyorum. Hedef belli; Cumhuriyet'i teslim almak"
Yayın Tarihi: 24-04-2018 14:01
Cumhuriyet gazetesi davasında sona gelindi
Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik açılan Akın Atalay, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık'ın da aralarında bulunduğu 20 sanıklı davanın bugün 8. duruşması yapılacak. Davada sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları alınacak.
Yayın Tarihi: 24-04-2018 15:56
HDP'den Cumhuriyet gazetesine ziyaret
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sabuncu: - "CHP'den, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden sonra bugün de HDP'li bir heyet bize 'geçmiş olsun' ziyaretinde bulundu. Bundan dolayı seviniyor, mutluluk duyuyoruz"
Yayın Tarihi: 23-03-2018 17:39
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkındaki dava ​
Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinin yargılandığı davada, tutuklu sanıklar Akın Atalay ve Ahmet Kemal Aydoğdu’nun bu hallerinin devamına karar verildi
Yayın Tarihi: 16-03-2018 18:39
Cumhuriyet davasında flaş gelişme: Atalay'a ret
Cumhuriyet gazetesi davasında İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay'ın tahliye talebi bir kez daha reddedildi.
Yayın Tarihi: 16-03-2018 18:41
Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve yazarları hakkındaki davada mütalaa (1)
Cumhuriyet Savcısı Bölükbaşı, aralarında gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile Ahmet Şık ve Akın Atalay'ın da bulunduğu 13 sanığın, "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi - Sanık Ahmet Kemal Aydoğdu'nun "silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep eden savcı, 3 sanığın ise beraatini istedi
Yayın Tarihi: 16-03-2018 16:01