diyanet Haberleri

Yeni Zelanda'daki iki camiye terör saldırısına tepkiler
ABD'deki Müslüman sivil toplum kuruluşları ile Türk ve Müslüman toplumu, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen terör saldırısına sert tepki gösterdi - CAIR Başkanı Nihad Awad: - "Sayın Trump, sizin sözleriniz önemli. Tüm Müslümanlar, siyahiler, Yahudiler ve göçmenlere emniyette oldukları teminatını vermelisiniz" - USCMO Genel Sekreteri Usame Cemal: - "(Yeni Zelanda'da) Olanlar ibadet eden masum kişilere karşı bir terör eylemidir" - Amerika Diyanet Merkezi: - "Allah onları cennetine alsın. Allah bizleri korusun. Dualarımız ve düşüncelerimiz hem Yeni Zelanda'daki camilerdeki toplum hem de tüm ümmetle" - Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç: - "Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen ve onlarca şehit verilen terör saldırıları, tüm dinlerin mensuplarının, terörün dini ve milliyeti olmadığını hep birlikte haykıracakları, bu alçakça saldırıyı ve İslamofobiyi ama demeden kınayacakları bir milat olmalıdır"
Yayın Tarihi: 15-03-2019 21:07
Diyanet'ten "Temel Aile Bilinci Eğitimi"
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı: - "Aile bilinci eğitimleri, Başkanlık tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük ve en kapsamlı aile eğitimi. Aileyi ayakta tutmanın İslami değerlerden beslenen temellerle mümkün olduğunu biliyoruz"
Yayın Tarihi: 06-02-2019 15:50
Diyanetin 9 bin 500 personel alım kararı Resmi Gazete'de
Diyanet İşleri Başkanlığının sözleşmeli 9 bin 500 personel alımına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yer aldı - Karara göre, 3 bin Kur'an kursu öğreticisi, 6 bin imam-hatip ve 500 müezzin kayyım pozisyonlarına alınacak personel 4B statüsünde sözleşmeli olacak - 2018 KPSS puan sırası esas alınarak yapılacak alımda kadro sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava çağrılacak - 3 bin kişinin atanacağı Kur'an kursu öğreticiliğine sadece kadın adaylar başvurabilecek - Başvurular 7-15 Şubat tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığının internet adresi üzerinden gerçekleştirilecek
Yayın Tarihi: 06-02-2019 07:08
İş arayanlara müjde! Bakanlık duyurdu: 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanlığınca, sözleşmeli Kuran kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin kayyım pozisyonlarına 9 bin 500 personel alınacak.
Yayın Tarihi: 01-02-2019 20:47
Kendini 'mehdi' ilan etmişti... Diyanet'ten büyük şok!
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talebi sonrasında, Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğince, kendisini "mehdi" ve "resul" ilan eden sözde peygamber İskender Evrenesoğlu'na ait 5 internet sitesine erişim engeli getirildi.
Yayın Tarihi: 29-01-2019 15:47
Diyanet’ten yılbaşı ‘uyarısı’
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından illerdeki camilere gönderilen “Bir Ömür Sorumluluk Bilinciyle Yaşamak” başlıklı cuma hutbesinde tema yeni yıl olarak belirlendi.
Yayın Tarihi: 29-12-2018 08:28
Diyanet'in Yurt Dışı Personel Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı
Diyanet İşleri Başkanlığı Yurt Dışı Teşkilatına Sürekli Görevle Atanacak Personel Hakkında Yönetmeliğin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yer aldı
Yayın Tarihi: 19-12-2018 04:38
"Batı dünyası İslam'ı kaynağından öğrenmeli"
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: - "Biz hem kendimizi, hem inancımızı, hem de medeniyetimizi çok doğru bir şekilde anlatmalıyız. Batı dünyası, İslam'ı kaynağından öğrenmeli. Bugün İslam'ı yanlış uygulayan kişilere bakarak değerlendirmemelidir. Ön yargıdan vazgeçmelidir" - "Batı dünyasında İslamla ilgili araştırmalar, sempozyumlar, konferanslar ve paneller düzenlemeliyiz. Bilenler biliyor fakat İslam'ı sahih kaynaklarından öğrenmemiş olanları bu şekilde uyarabiliriz. Bu noktada çok büyük imkanlarımız var" - "Dünya sürekli sekülerleşmeye doğru gidiyor, dünyevileşme hızla artıyor. Bunun önüne geçmemiz gerekiyor"
Yayın Tarihi: 04-12-2018 13:54
"15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasından son derece mutluyuz"
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: "İslam dünyasının iki güçlü ve önemli ülkesi Türkiye ve İran’ın alimlerine düşen Mescid-i Aksa’ya ve Kudüs davasına daha güçlü sahip çıkmaktır. Müslümanların şehirle olan dinî, tarihî ve sosyo-kültürel bağlarını yüksek sesle dile getirmektir" - İran Kültür ve İletişim Kurumu Başkanı Abuzer İbrahimi Torkeman: "Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasından son derece mutluyuz. Bu girişimin başarısız olmasında Türk insanının dine bağlılığı, mutedil bir dini düşünceye sahip olmasının çok etkili olduğunu söylemek lazım. İranlılar olarak bu açıdan Türkiye'ye minnettarız"
Yayın Tarihi: 01-12-2018 18:07
Diyanet İşleri Başkanı, Katar’da Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret etti
Diyanet İşleri Başkanı, Katar’da Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret etti
Yayın Tarihi: 29-11-2018 15:33
İsveç'te evsizlere camide gıda ve giysi yardımı
Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Malmö Camisi'nde evsizlere gıda ve giysi yardımında bulunuldu
Yayın Tarihi: 25-11-2018 17:45
Tartışma yaratan isme olay sözler: Yunan kazansa restoran...
Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e hakaretleriyle tanınan Kadir Mısıroğlu ile ilgili çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı. Altaylı, bazı dostlarının 'Yunan kazansaydı şu olurdu, bu olurdu' örnekleriyle Mısıroğlu'nu ikna etmeye çalıştıklarını öne sürerken, Diyanet İşleri Başkanı tarafından 10 Kasım öncesi ziyaretiyle gündeme gelen isme ilginç bir soru yöneltti.
Yayın Tarihi: 18-11-2018 08:11
Sabah ezanı ve namazı vakti değişti!
Diyanet İşleri Başkanlığı, sabah ezanı ve sabah namazı vakitlerini değiştirdi. 19 Kasım Pazartesi gününden itibaren İstanbul'da sabah ezanı imsak vaktinde okunacak, sabah namazı ise Ramazan ayındaki gibi ezandan yarım saat sonra kılınacak.
Yayın Tarihi: 17-11-2018 09:04
Diyanet-Sen'den çok konuşulacak açıklama!
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın 10 Kasım arifesinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e hakaretleriyle bilinen Kadir Mısıroğlu'nu ziyareti Türkiye gündemine bomba gibi düşerken, CHP, MHP ve İYİ Partili liderleri dahil ziyarete büyük tepki gelmişti. Diyanet-Sen bugün tepkilerin çığ gibi büyüdüğü ziyarete ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklama ile, 'Diyanetine ve Başkanı'na sahip çık' kampanyası başlatılırken ve yükselen tepkilerin "Dış kaynaklı proje" olduğu iddia edildi.
Yayın Tarihi: 15-11-2018 17:22
Diyanet İşleri Başkanlığına 8 bin 489 kadro
Başkanlığın merkez teşkilatına 376, taşra teşkilatına 8 bin 113 kadro ihdasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayımlandı
Yayın Tarihi: 09-11-2018 02:49
Diyanet, eşcinsellerle ilgili fetva mı hazırlıyor?
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Diyanet İşleri Başkanlığı’na ilişkin olarak verdiği bir soru önergesini yanıtladı. Oktay, “Diyanet’in eşcinsellerle ilgili fetva hususunda bir araştırma yaptırdığı iddiası doğru mudur” sorusuna “Eşcinsellerle ilgili bir araştırma ve/veya çalışma yaptırılmamıştır” diyerek cevap verdi.
Yayın Tarihi: 05-11-2018 11:22
"Gençlerin zihinlerini karıştırmak istiyorlar"
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: - "Çeşitli 'izm'lerle gençlerin zihinlerini, gönüllerini karıştırmak istiyorlar" - "25 milyon genç var. Boş durmayacağız, kalk uyar ayeti sürekli zihnimizde olacak. 'Her Hocamıza On Genç Emanet Projesi'ni başlattık"
Yayın Tarihi: 29-10-2018 00:59
5 ile yeni müftü atandı
Sakarya, Muğla, Kilis, Şanlıurfa ve Kastamonu müftülüklerine ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı
Yayın Tarihi: 25-10-2018 03:43
Diyanet'e dev bütçe! 29 kurumu solladı
Geçen yılki planda 2019 için 8.4 milyar lira ödenek verilen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi yeni planda gelecek yıl için 10.4 milyar liraya çıkarıldı. Diyanet'in bu bütçesi ile Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Sanayi ve Teknoloji bakanlıkları dahil 29 kurumu geride bıraktı.
Yayın Tarihi: 12-10-2018 07:21