Diyarbakır Haberleri

Diyarbakır'da patlayıcı yapımında kullanılan 75 tüp toprağa gömülü bulundu
Diyarbakır'da patlayıcı yapımında kullanılan 75 tüp toprağa gömülü bulundu
Yayın Tarihi: 20-02-2019 11:18
Teröristlerin tahrip ettiği cemaat kiliselerini devlet restore ediyor
Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde, PKK'lı teröristlerin 4 yıl önceki saldırılarında zarar gören Surp Giragos ile Mar Petyun Keldani kiliseleri, cemaat vakıflarının ödeneğinin bulunmaması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca restore edilecek - İhalesi yapılan restorasyon çalışmasına gelecek ay başlanacak - Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi: - "Devletimiz bütün yönleriyle bu kiliseleri de onaracak ve ibadete açacak"
Yayın Tarihi: 20-02-2019 11:11
Yarım asırlık kanalizasyon sorunu iki yılda çözüldü
Diyarbakır'ın Kocaköy ilçesindeki Kaya Mahallesi'nin 47 yıllık kanalizasyon sorunu, görevlendirme yapılan belediyenin 2 yılda 5 milyon lira kaynakla yürüttüğü çalışma ile çözüme kavuştu - Belediye Başkan Vekili Kaymakam Yusuf Turhan: - "Vatandaş artık günlük hayatında mikroplarla karşılaşmak durumunda değil, kuyu kazmak zorunda kalmadığı gibi modern bir sisteme kavuştu" - Vatandaşlardan Veysi Filiz: - "Daha önce evlerin önünde foseptik çukurları vardı. Bu hizmetleri kayyum döneminde gördük. Allah devletimize zeval vermesin"
Yayın Tarihi: 20-02-2019 11:03
Diyarbakırlı gençler için kaykay pisti
Metropollere saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
Metropollere saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
Yayın Tarihi: 19-02-2019 12:11
Saman balyaları arasında 176 kilogram esrar ele geçirildi
Saman balyaları arasında 176 kilogram esrar ele geçirildi
Yayın Tarihi: 19-02-2019 10:23
Minik Yaren "seslerle" tanıştı
Diyarbakır'da doğuştan işitme engelli 2,5 yaşındaki Yaren Sırma, ameliyatla takılan biyonik kulak sayesinde artık duyabiliyor - Anne Sibel Sırma: - "İlk duyduğunda korktu, sonra sakinleşti. Cihazı sahiplendi. Bana bile dokundurtmuyor. Sürekli eli kulağında söylediklerimizi dinliyor. Bana 'anne' diyebilecek"
Yayın Tarihi: 18-02-2019 11:23
GÜNCELLEME - Mardin'de minibüs devrildi: 3 ölü, 14 yaralı
Midyat ilçesinde minibüsün devrilmesi sonucu 2'si çocuk 3 kişi öldü, 14 kişi yaralandı - Kaymakam Hüseyin Tekin, yaralıları hastanede ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu ÖLENLERİN İSİMLERİ İLE KAYMAKAMIN AÇIKLAMASI EKLENDİ
Yayın Tarihi: 17-02-2019 15:21
Hayatını kaybeden çocuk organlarıyla umut oldu
Mardin'de tedavi gördüğü özel hastanede yaşamını yitiren 5 yaşındaki çocuğun ailesi tarafından bağışlanan organları iki hastaya nakledilecek
Yayın Tarihi: 16-02-2019 21:14
"Diyarbakır'ı istismar siyaseti yürütenlerin insafına bırakmayacağız"
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: - "Bu şehirde istihdam oluşturdukça, refahı artırdıkça istismar siyaseti yürütenlerin zeminlerini kaybetmelerini sağlayacaksınız. Diyarbakır'ı asla istismar siyaseti yürütenlerin insafına bırakmayacağız" - "Diyarbakır'da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bugüne kadar 763 teşvik belgesi verdik, bu sayede 4 milyar liralık yatırımı destekledik, 36 bin kişiye yeni iş kapılarının açılmasını sağladık" - "Diyarbakır geçen sene tekstil ihracatında yüzde 492'lik bir artışı yakaladı. Şehrin potansiyelini ve kabiliyetini göstermesi açısından bu çok önemli bir gösterge"
Yayın Tarihi: 15-02-2019 22:39
"Diyarbakır'ı bölgenin en güzel şehirlerinden biri haline getirdik"
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: - "Sizin verdiğiniz vergiler size hizmet için buraya gönderdiğimiz paralar maalesef sizin çocuklarınızı zorla dağa kaçıranlara, Kandil'e aktarılıyordu. Şimdi biz bunun önünü kestik, buralara hizmeti getirmek için uğraşıyoruz" - "Şehre girdiğinizde o caddeler, parklar, şehrin ışıklandırmaları gerçekten Diyarbakır'ı bölgenin en güzel şehirlerinden biri haline getirdik. Bunu sadece iki yılda ve Büyükşehir Belediyesi'nin 1,2 milyar liralık yatırımıyla gerçekleştirdik"
Yayın Tarihi: 15-02-2019 17:32
Şarkıcı Ferhat Tunç hakkında 20 yıla kadar hapis istemi
Diyarbakır'daki terör soruşturması kapsamında Ferhat Tunç diye bilinen şarkıcı Ferhat Tunç Yoslun hakkında "terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası" yapmak suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı - İddianamede, Yoslun'un terör örgütü PKK/KCK'ya finansal destek vermek amacıyla kuryelik yaptığı, TSK tarafından Suriye'nin Afrin bölgesinde yürütülen Zeytin Dalı Harekatı sırasında aleyhte, terör örgütü YPG/PKK'yı destekler mahiyette paylaşımlarda bulunduğu belirtildi - İddianameden: - "Şüpheli tarafından yapılan paylaşımların şiddete çağrı niteliğinde olduğu, ülkemizde yaklaşık 40 yıldır süregelen terör faaliyetleri dikkate alındığında, yakın tehlike kriterinin oluştuğu anlaşılmaktadır"
Yayın Tarihi: 15-02-2019 11:15
"Vatandaşa harcanması gereken bedelleri dağa, terör örgütüne göndermişler"
HDP'nin "açlık grevi" bahanesiyle düzenleyeceği yürüyüşe izin verilmiyor
HDP tarafından, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarını gerekçe gösteren HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı açlık grevinin 100. gününde düzenlenecek yürüyüş ve konvoya ilişkin, valiliklerce çeşitli tedbirler alındı - Teröristbaşı Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümü olan 15 Şubat'ta 15 ilde gerçekleştirilerek Diyarbakır'da tamamlanması planlanan yürüyüş ve bu konuda yapılacak benzer her türlü etkinliğin, valiliklerce olası provokasyonlara karşı 15 gün süreyle yasaklandığı duyuruldu
Yayın Tarihi: 14-02-2019 13:26
Diyarbakır'ın yöresel yemekleri kadınlara gelir oldu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Diyarbakır'da ADEM bünyesinde açılan aşçılık kursunda kadınlar hem yöresel yemeklerin yapımını öğreniyor hem de hazırladıkları yemeklerin satışından gelir elde ediyor - Yaşları 18 ile 60 arasında değişen yaklaşık bin kursiyerin yararlandığı kurs sonunda bazı kursiyerler otellerde ve restoranlarda da istihdam olanağı buluyor - Aşçı Cansu Seğithan: - "Şu ana kadar yaklaşık bin kursiyere eğitim verdik. Belgelerini alarak başka yerlerde çalışma, kendi iş yerlerini açma imkanları oldu. Kapımız herkese açık. Gelsinler hem belge alsınlar hem de aile ekonomisine katkı sağlasınlar" - Kursiyer Ayşe Ercengiz: - "Diyarbakır yemeklerini yapabiliyorum. Kendime küçük bir dükkan açmayı düşünüyorum"
Yayın Tarihi: 14-02-2019 13:16
Polisin kolunu ısıran vekil hakkında flaş karar!
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, izinsiz yürüyüş sırasında kadın polis memurunun kolunu ısıran HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz hakkında "görevi yaptırmamak için direnme" ve "basit kasten yaralama" suçlarından soruşturma başlattı.
Yayın Tarihi: 14-02-2019 10:26
Zerzevan Kalesi Diyarbakır tarihinin vitrini olacak
Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" olarak kullanılan, kazı çalışmalarında üstü kadar altı da tarihe ışık tutan Zerzevan Kalesi'ni ziyaret edecek turistlerin konforlu ortamda karşılanması için proje hazırlandı - Proje kapsamında kalede içerisinde tanıtım salonu, fuaye alanı, MiniaDiyarbakır ve Zerzevan Arkeopark'nın yer alacağı turist karşılama merkezi yapılacak
Yayın Tarihi: 13-02-2019 12:03
Bakan Soylu duyurmuştu: İşte o operasyonun görüntüleri
Güneydoğu'da çiçekçilerin 14 Şubat Sevgililer Günü hazırlığı
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çiçekçiler 14 Şubat'ta müşterilerine farklı tasarımlar sunmak için hazırlık yaparken, çok sayıda çift de nikahlarını bu tarihte kıydıracak - Çiçekçi Atilla Çarak: - "Günde 150 gül satışı yaparken, Sevgililer Günü'nde sayı 3 bine kadar çıkabiliyor" - Kayapınar Belediyesinde nikah memuru Sinan Ülgen: - "14 Şubat'ta, günlük kıydığımız nikah sayısı iki katına çıkıyor"
Yayın Tarihi: 13-02-2019 11:06
Diyarbakır'da 5 ton 209 kilogram esrar ele geçirilmesi
Lice ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda ele geçirilen 5 ton 209 kilogram esrar, basın mensuplarına teşhir edildi
Yayın Tarihi: 13-02-2019 10:31