Donald Trump kimdir?

ABD başkanlık yarışında öne çıkan Donald Trump kimdir? Donald Trump hakkında merak edilenler, hayat hikayesi ve politik fikirleri.

1946 yılında New York’ta dünyaya gelen Donald Trump, parlak bir öğrencilik dönemi geçirmedi. Lisede dersleri çok kötü olan ve disiplinsiz davranışları bulunan Trump okuldan ayrıldı. Bir dönem askeri okulda eğitim gören Trump, daha sonra Pennsylvania'daki Wharton Institute'de işletme bilimleri eğitimi gördü. En büyük şansı ise babasının emlakçılık işi yapması oldu. Babasının şirketi aynı zamanda tek ve çift katlı evlerin yapımında uzmanlaşmıştı.

Trump’ın ilk işi görkemli oldu. New York’ta 290 dairelik 18 katlı bir gökdelen inşa ettiren Trump, piyasaya hızlı bir giriş yaptı. Ardından Commodore otelini satın aldı ve New York belediyesinin de desteğini arkasına alarak bu oteli lüks bir yer haline getirmek için kolları sıvadı. 1980 yılının Eylül ayında açılan Grand Hyatt Oteli çok kısa bir sürede New York'un belli başlı adresi haline geldi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Yatırımlarının hızlanmasıyla Donald Trump’ın yıldızı gün geçtikçe parladı. “New York’u yenileyen adam” olarak ün salmaya başlayan Donald Trump, gösterişli binalarıyla kente renk katmaya başladı. Prestij projesi Trump Towers’ı ise 1983 yılında bitirerek halkın beğenisine sundu.

80’lı yılların sonunda Donald Trump başka alanlara açıldı ve servetine servet katmaya başladı. Önce 420 milyon dolara Plaza Oteli’ni satın aldı, ardından Eastern Airlines havayollarının uçak filosuna sahip oldu. Tac Mahal Otel-Casino ile de kumarhane işine girişti.

Bu hızlı yükselişin düşüşü de hızlı oldu. 90’lı yıllarda kötü giden iş yaşantısı ve inşaat borçları Trump’ı zora soktu. Bu esnada özel hayatında da sorunlar yaşayan Donald Trump eşi Ivana Zelnickova ile çalkantılı bir boşanma süreci yaşadı ve Ivana’ya 15 milyon dolar tazminat ödedi. Bu evlilikten sonra iki evlilik daha yapan Donald Trump 5 tane çocuğu bulunmaktadır.

Donald Trump Haberleri

Trump'ı 'azledilme' telaşı sardı!
ABD Başkanı Donald Trump, Demokratların kendisini görevden azletme sürecini başlatması durumunda müdahale etmesi için ABD Yüksek Mahkemesine başvuracağını söyledi. Trump, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 'Herhangi bir yanlış yapmadım. Partizan Demokratlar beni azletmeye kalkışırlarsa ilk önce ABD Yüksek Mahkemesine gideceğim.' ifadelerini kullandı.
Yayın Tarihi: 25-04-2019 05:45
Trump'la ilgili çarpıcı iddia!
ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen hafta Libya'nın doğusundaki güçlerin lideri General Halife Hafter ile yaptığı telefon görüşmesinde Hafter'in ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) yönelik operasyonunu desteklediğini söylediği iddia edildi.
Yayın Tarihi: 25-04-2019 00:29
Trump "Büyük Felaket" ifadesini kullandı
ABD Başkanı Donald Trump, 1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisan'a ilişkin "Büyük Felaket" ifadesini kullandı
Yayın Tarihi: 24-04-2019 16:35
Trump, Twitter CEO'su Dorsey ile görüştü
ABD Başkanı Donald Trump, sık sık eleştirilerde bulunduğu Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey ile Beyaz Saray'da bir araya geldi
Yayın Tarihi: 24-04-2019 00:45
Donald Trump haziranda İngiltere'yi ziyaret edecek
ABD Başkanı Donald Trump, Kraliçe 2. Elizabeth’in konuğu olarak haziranda İngiltere’ye devlet ziyareti gerçekleştirecek
Yayın Tarihi: 23-04-2019 15:53
ABD yönetiminden Zelenskiy'e tebrik
ABD Başkanı Donald Trump, Ukrayna Devlet Başkanı seçilen komedyen Vladimir Zelenskiy'i tebrik etti - ABD Dışişleri Bakanlığı da ayrı bir açıklama yaparak Zelenskiy'i ve Ukrayna halkını tebrik etti
Yayın Tarihi: 22-04-2019 22:22
Trump'tan Sri Lanka Başbakanına taziye telefonu
ABD Başkanı Donald Trump, Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe'ni telefonla arayarak taziye dileklerini iletti
Yayın Tarihi: 22-04-2019 19:57
Eski Fransız elçiden Trump'a "kaprisli, öngörülemez, bilgisiz lider" benzetmesi
37 yıllık bir kariyerin ardından bugün emekliliğe ayrılan Fransa'nın Washington Büyükelçisi Gerard Araud, Trump yönetimini, 72 yıl Fransa krallığı yapan 14. Louis'nin dönemine benzetti - Araud: - "Biraz kaprisli, öngörülemez, bilgisiz, yaşlı bir kral var ama karar veren kişi de kendisi olmak istiyor"
Yayın Tarihi: 19-04-2019 16:17
Trump, Abu Dabi Veliaht Prensi Al Nahyan ile telefonla görüştü
ABD Başkanı Donald Trump, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile görüşmesinde ABD'nin BAE'ye desteğini yineledi
Yayın Tarihi: 19-04-2019 05:58
"Bu benim başkanlığımın sonu"
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Mayıs 2017'de Rusya soruşturmasına Özel Yetkili Savcı olarak Robert Mueller'ın atandığını öğrendiği zaman çok endişelendiği ortaya çıktı - Mueller'ın kamuoyuna açılan soruşturma raporunda, Trump'ın "soruşturmayı yönlendirmek" ve "adaleti engellemek" için bazı girişimlerde bulunduğu ancak etrafındaki bazı isimlerin bu girişimleri hayata geçirmemesi sonucunda "adaleti engelleme" suçunun gerçekleşmediği belirtildi - Trump: - "Aman Tanrım. Bu çok kötü. Bu benim başkanlığımın sonu. Bittim"
Yayın Tarihi: 18-04-2019 20:49
Trump, kızı Ivanka'ya Dünya Bankası başkanlığını önermiş
Trump, kızı Ivanka'ya Dünya Bankası başkanlığını önermiş
Yayın Tarihi: 17-04-2019 21:56
Trump'tan Papa'ya "Notre Dame" telefonu
ABD Başkanı Donald Trump, Notre Dame Katedrali'ndeki yangın nedeniyle Papa Franciscus'u telefonla arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu
Yayın Tarihi: 17-04-2019 19:53
Trump'ın akıl sağlığı yerinde mi?
Deli olduğu söylenen ilk ABD Başkanı Donald Trump değil. Ancak uzmanlara göre bu şekilde hatırlanan bazı ABD başkanlarının, gerçek anlamda akıl sağlığı sorunları vardı.
Yayın Tarihi: 17-04-2019 09:19
Trump'tan Yemen tasarısına veto
ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan'a verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısını veto etti - Yasa tasarısını "gereksiz" olarak nitelendiren Trump, söz konusu girişimin "Amerikan dış politikası için tehlikeli olduğunu" savundu - Bu kararı ile Trump, görev süresi boyunca ikinci kez veto hakkını kullanmış oldu
Yayın Tarihi: 17-04-2019 03:29
ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan'a verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısını veto etti.
ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan'a verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısını veto etti.
Yayın Tarihi: 17-04-2019 02:57
Avrupa'ya ABD'nin yeni Orta Doğu Planı'nı ret çağrısı
Avrupalı eski devlet başkanı, başbakan ve bakanlardan oluşan bir grup, yayımladıkları mektupla Avrupa Birliği'ni ABD'nin açıklamaya hazırlandığı yeni Orta Doğu Planı'nı reddetmeye çağırdı - Mektuptan: - "Avrupa'nın uluslararası hukukun temel ilkelerine saygı gösteren bir planı teşvik etmesi gerektiğine inanıyoruz" - "Avrupa bu standartları karşılamayan her planı reddetmelidir"
Yayın Tarihi: 15-04-2019 12:31
Trump'ın Müslüman vekil Omar'ı hedef göstermesi
ABD Kongresi'ndeki ilk Müslüman kadın vekil Ilhan Omar, Trump'ın sosyal medyada kendisini hedef göstermesinin ardından çok sayıda ölüm tehdidi aldığını açıkladı
Yayın Tarihi: 15-04-2019 10:44
Trump'ın hedef gösterdiği Omar'ın güvenliği Kongre gündeminde
ABD Temsilciler Meclisinin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medyadan hedef aldığı Müslüman Vekil Ilhan Omar'ın güvenliğinden emin olmak için Kongre polisini göreve çağırdığını açıkladı - Pelosi: - "Başkan'ın sözleri kurşun gibi ağırdır, onun nefret içeren ve hararetli retoriği gerçek bir tehlike yaratıyor. Başkan Trump, bu saygısız ve tehlikeli videoyu kaldırmalıdır"
Yayın Tarihi: 15-04-2019 00:26
Trump'tan kutsal şehirlere sınırsız sayıda göçmen
ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada, ülkedeki yasa dışı göçmenleri kutsal şehirlere göndermeyi ve Demokrat belediye başkanlarına sınır güvenliği konusunda verilen savaşa katkı sağlamalarını istedi.
Yayın Tarihi: 13-04-2019 08:27
Donald Trump: Katilleri bize yolluyorlar!
ABD Başkanı Donald Trump ülkesine El Salvador, Guatemala, Honduras ve Kolombiya'dan suçluların geldiğini ve Kolombiya'dan yapılan uyuşturucu ticaretinin de yüzde 50 arttığını iddia etti.
Yayın Tarihi: 11-04-2019 08:05