Donald Trump kimdir?

ABD başkanlık yarışında öne çıkan Donald Trump kimdir? Donald Trump hakkında merak edilenler, hayat hikayesi ve politik fikirleri.

1946 yılında New York’ta dünyaya gelen Donald Trump, parlak bir öğrencilik dönemi geçirmedi. Lisede dersleri çok kötü olan ve disiplinsiz davranışları bulunan Trump okuldan ayrıldı. Bir dönem askeri okulda eğitim gören Trump, daha sonra Pennsylvania'daki Wharton Institute'de işletme bilimleri eğitimi gördü. En büyük şansı ise babasının emlakçılık işi yapması oldu. Babasının şirketi aynı zamanda tek ve çift katlı evlerin yapımında uzmanlaşmıştı.

Trump’ın ilk işi görkemli oldu. New York’ta 290 dairelik 18 katlı bir gökdelen inşa ettiren Trump, piyasaya hızlı bir giriş yaptı. Ardından Commodore otelini satın aldı ve New York belediyesinin de desteğini arkasına alarak bu oteli lüks bir yer haline getirmek için kolları sıvadı. 1980 yılının Eylül ayında açılan Grand Hyatt Oteli çok kısa bir sürede New York'un belli başlı adresi haline geldi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Yatırımlarının hızlanmasıyla Donald Trump’ın yıldızı gün geçtikçe parladı. “New York’u yenileyen adam” olarak ün salmaya başlayan Donald Trump, gösterişli binalarıyla kente renk katmaya başladı. Prestij projesi Trump Towers’ı ise 1983 yılında bitirerek halkın beğenisine sundu.

80’lı yılların sonunda Donald Trump başka alanlara açıldı ve servetine servet katmaya başladı. Önce 420 milyon dolara Plaza Oteli’ni satın aldı, ardından Eastern Airlines havayollarının uçak filosuna sahip oldu. Tac Mahal Otel-Casino ile de kumarhane işine girişti.

Bu hızlı yükselişin düşüşü de hızlı oldu. 90’lı yıllarda kötü giden iş yaşantısı ve inşaat borçları Trump’ı zora soktu. Bu esnada özel hayatında da sorunlar yaşayan Donald Trump eşi Ivana Zelnickova ile çalkantılı bir boşanma süreci yaşadı ve Ivana’ya 15 milyon dolar tazminat ödedi. Bu evlilikten sonra iki evlilik daha yapan Donald Trump 5 tane çocuğu bulunmaktadır.

Donald Trump Haberleri

Trump'tan Suudi Arabistan'a yaptırım sinyali!
ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Olayla ilgili vereceğimiz kararlara Kongre de dahil olacak. Kaşıkçı olayının nasıl sonuçlar doğuracağını şimdiden söylemek erken. Suudi Arabistan'a yaptırım uygulamayı gözden geçirebiliriz." ifadelerini kullandı.
Yayın Tarihi: 20-10-2018 07:25
"Suudilere bazı sorularımız olacak"
ABD Başkanı Donald Trump: - "(Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi hakkında) Suudilere bazı sorularımız olacak. Bu konuda Kongre ile birlikte çalışacağız"
Yayın Tarihi: 20-10-2018 04:38
Trump'tan "ses kaydı" açıklaması
ABD Başkanı Donald Trump: - "(ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya Kaşıkçı olayıyla ilgili ses kaydı dinletildiği iddiası) Pompeo'ya Suudi Başkonsolosluğundaki olayla ilgili ne bir video verildi ne de gösterildi"
Yayın Tarihi: 19-10-2018 21:53
ABD'li muhafazakar medyada Kaşıkçı hakkında kara propaganda
ABD Başkanı Donald Trump ile ittifak halinde olan muhafazakar medya ve bazı cumhuriyetçi ve sağcı isimler, Kaşıkçı'yı geçmişte terör destekçisi olarak göstermeye çalışıyor - Washington Post Editörü Fred Hiatt: -"Cemal'in kim olduğunu bilen ya da onun yazılarını okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, o kendisini ifade ve fikir özgürlüğü değerlerine adamış birisiydi. Bu değerleri desteklemek için sürgüne gitti ve şimdi belki de bu kararlı tutumu nedeniyle hayatını kaybetti. Bazı Suudi trollerin Cemal'e yönelik işlenen suçtan bizi uzaklaştırmaya çalışmaları hatta bir kısım Amerikalının da bu kampanyaya destek vermesi sürpriz olmaz ancak her iki durum da kınanmalıdır"
Yayın Tarihi: 19-10-2018 13:55
Güney Kore'den Trump'a tepki
Güney Kore Devlet Başkanı'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Moon Chung-in: - "Güney Kore, bağımsız ve egemen bir devlettir. ABD Başkanı nasıl böyle konuşabilir, biz neden ABD'nin direktiflerini izlemek zorunda olalım"
Yayın Tarihi: 19-10-2018 10:23
Trump'tan sürpriz açıklama: Uzaklaşmak istemiyoruz
Son dakika! ABD Başkanı Donald Trump, Kaşıkçı olayı yüzünden Suudi Arabistan'dan uzaklaşmak istemediklerini söyledi. Trump, "Eğer varsa, Türkiye'den ses ve görüntü kayıtlarını istedik" diye konuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan bir diğer isim olan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise ABD'nin konuyu 'ciddiyetle' ele aldığını söyledi.
Yayın Tarihi: 17-10-2018 19:14
GRAFİKLİ - Amerikan medyasında Trump'a Kaşıkçı markajı
ABD'nin önde gelen yazılı ve görsel medya organları, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayını ilk günden bu yana yakından takip ediyor - ABD basını, Kaşıkçı olayının sorumluları arasında gösterilen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile ABD Başkanı Donald Trump ve damadı Jared Kushner'ın yakın arkadaşlığını sık sık eleştiri konusu yapıyor - Kaşıkçı'nın yazarları arasında yer aldığı Washington Post, New York Times ve CNN gibi basın kuruluşları olayı yakından takip ediyor ve her gün çok sayıda haber ve analiz yayımlıyor - Washington Post, kendi kaynaklarına dayandırdığı haberlerde Kaşıkçı soruşturmasına ilişkin önemli iddiaları Amerikan gündemine getiriyor - ABD basını Kaşıkçı olayının arkasında Prens Selman'ın olduğunun kanıtlanması durumunda Suudi Arabistan'a sert yaptırımlar uygulanmasını istiyor
Yayın Tarihi: 17-10-2018 11:09
Trump'tan, Cemal Kaşıkçı için flaş görüşme!
ABD Başkanı Trump, Suudi Veliaht Prensi Selman ile görüştü. Trump, "Prens Selman, Kaşıkçı olayı ile ilgili bilgisi olduğu iddiasını reddetti" dedi.
Yayın Tarihi: 16-10-2018 23:27
Trump'tan Demokratların muhtemel Başkan adayı hakkında açıklama
ABD Başkanı Donald Trump: - "(Demokratların muhtemel Başkan adayı Massachusetts Senatörü Warren hakkında) Ülkemizi Venezuela’ya çevirir”
Yayın Tarihi: 15-10-2018 21:04
Amerikalı Senatörden "Suudi Arabistan" açıklaması
ABD’de Illinois Senatorü Dick Durbin: - (Gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı) Suudi Arabistan’ı güvenebileceğimiz bir müttefik olarak değerlendirmemeliyiz. Kendisini eleştirenleri susturuyorlar"
Yayın Tarihi: 15-10-2018 20:58
Trump canlı yayında açıkladı! Devam edecek mi?
ABD Başkanı Donald Trump, Savunma Bakanı James Mattis'in göreve devam edip etmeyeceğiyle ilgili, "Onunla çok iyi bir ilişkimiz var, kendisi iyi bir insan. İyi anlaşıyoruz ancak kendisi ayrılabilir, yani bir noktada herkes ayrılabilir." değerlendirmesini yaptı.
Yayın Tarihi: 14-10-2018 22:12
Trump Mattis'in kalıp kalmayacağından emin değil
ABD Başkanı Donald Trump: "(ABD Savunma Bakanı James Mattis) Onunla çok iyi bir ilişkimiz var, kendisi iyi bir insan. İyi anlaşıyoruz ancak kendisi ayrılabilir, yani bir noktada herkes ayrılabilir. Burası Washington, insanlar görevlerinden ayrılır"
Yayın Tarihi: 14-10-2018 21:20
Suudi Arabistan'dan Trump'a Cemal Kaşıkçı yanıtı!
Suudi Arabistan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cemal Kaşıkçı’nın olayına ilişkin yaptırım tehdidine, "Atılacak herhangi bir adıma daha büyük şekilde karşılık verilecek" şeklinde yanıt verdi.
Yayın Tarihi: 14-10-2018 15:06