eğitim Haberleri

Binlerce kitapla 81 ilde "kalpten kalbe" yollar açtı
İnegöl'de ilkokul öğretmeni Selma Küçük, 5 aydır yürüttüğü "Kalpten Kalbe Yoldur Okumak" adlı projeye bağışlanan 10 bin kitabı, ülke genelinde kırsal bölgelerde ihtiyaç duyan okulların kütüphanelerine ulaştırdı - Vehbi Koç İlkokulu öğretmeni Küçük: - "Çok fazla sayıda kitap geliyor ama bugüne kadar kendi imkanlarımla kargo ücretlerini karşıladım. Üç yıl sürecek bir proje bu ve daha çok öğrenciye ulaşmak amacı güttüğümden kargo ücretlerinde desteğe ihtiyacım var"
Yayın Tarihi: 24-05-2019 11:16
Minik öğrenciler dersi doğada oynayarak yaptı
Milli Eğitim Bakanlığınca tüm okul öncesi eğitim kurumlarına "Okul Dışarıda Günü" etkinlikleri kapsamında derslerin açık havada yapılması çağrısının ardından minik öğrenciler, derslerini okul bahçelerinde oyun oynayarak yaptı - Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu: "Bakanlığımızın amacı, çocuklarımızı oyun ve eğitim temasında doğada buluşturmak"
Yayın Tarihi: 23-05-2019 13:42
Bir milyon öğrencinin hayal dünyası Z-Kütüphane ile zenginleşti
Milli Eğitim Bakanlığınca, çocukların hem okuyup hem hayal dünyalarını geliştirmesi için okullarda oluşturulan zenginleştirilmiş kütüphanelerin (Z-Kütüphane) sayısı 1447'ye, bu kütüphanelerden yararlanan öğrencilerin sayısı da 1 milyona ulaştı - Renkli ortamı, öykü atölyesi, kitap tasarlama, yazarlarla buluşma gibi sosyal etkinlik çalışmalarıyla ön plana çıkan Z-Kütüphanelere Bakanlık tarafından temin edilen eser sayısı ise 1,5 milyonu aştı
Yayın Tarihi: 23-05-2019 11:08
"Yeni lise modeliyle öğretmenlere ihtiyaç artacak"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Eskisinden çok daha fazla sanat ve spor alanındaki öğretmenlerimize ihtiyaç var. Onlara olan ihtiyaç yeni ilkokul, ortaokul ve lise modelleriyle azalmayacak, aksine daha da artacak" - "'Norm fazlası öğretmenler olacak. On binlerce öğretmen boşa çıkacak' deniyor, hiç öyle bir şey yok. Aslında biraz daha ihtiyaç olacak" - "9. sınıfın mesela doğa bilimleri, sosyal bilimler gibi farklı olan dersleri var. 1,5 senede aşağı yukarı 20 küsur bin öğretmenin eğitimini yapmalıyız ki bu dersler bütün Türkiye'de halledilebilsin. Üniversitelerle anlaşmalar imzaladık, eğitim fakülteleriyle çalışmalarımız sürüyor" - "Mesele dersin zorunlu ya da seçmeli olması değil. Mesele nitelik meselesi"
Yayın Tarihi: 22-05-2019 14:13
Öğrencilerin başarısı atölyelerle arttı
Manisa'nın Salihli ilçesindeki Şehit İsmail Yavuz İlkokulu ve Ortaokulunda öğrenciler, ders saatleri dışında vakitlerini "çiçek durağı", "akıl oyunları sınıfı", "müzik sınıfı", "kodlama atölyesi", "uygulama çiftliği" ve "organik tarım alanı"nda geçirerek hem derslerine hem de hayata dair pek çok bilgiyi yaşayarak öğreniyor
Yayın Tarihi: 22-05-2019 12:21
ALTIN FIRSAT KAPISI: MESLEK LİSELERİ - Yabancı öğrenciler Şanlıurfa'daki lisede tarım öğrenecek
Şanlıurfa'da modern tarım eğitimi veren Altınbaşak Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, gelecek yıldan itibaren yabancı öğrencilere de eğitim verecek - İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan: - "Dünya ve ülke tarımına daha fazla katkı sunmak amacıyla Türk öğrencilerimizle birlikte gelecek yıldan itibaren yaklaşık 20 ülkeden yabancı öğrencilerimizi de eğitime alacağız" - Öğrencilerden Halil Gülcik: - "Yabancı öğrencilerle eğitim göreceğimiz için hem heyecanlıyız hem mutluyuz"
Yayın Tarihi: 22-05-2019 11:11
Konya'da kaşiflere kodlama ve robotik eğitimi
Kuveyt Türk, gelecek nesilleri teknolojinin temel yapı taşı olan kodlama eğitimiyle tanıştırmak için başlattığı 1010 Kaşif Projesi kapsamında Konya'da öğrencilerle bir araya geldi
Yayın Tarihi: 21-05-2019 14:45
Çekmecedeki yorumlarla kitap sevgisini aşılıyorlar
Sivas'ın Zara ilçesinde bir lisede başlatılan "Çekmeceye Sığan Dünyalar" adlı projeyle öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarında artış yaşandı - Okudukları kitaplar hakkında eleştirilerini özel olarak tasarlanan çekmecelere yazan öğrenciler, birbirlerinden etkilenerek daha fazla kitap okumaya başladı - Zara Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Serdar Meral: - "Proje sayesinde okuma oranlarımızı yüzde 131 artırdık"
Yayın Tarihi: 20-05-2019 11:37
Bakan Selçuk: "Meslek hayatımın sorularının cevabını verme zamanı"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Lisede Ne Yaptık?" başlığıyla yarın tanıtılacak yeni ortaöğretim modeline ilişkin, sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulundu - Bakan Selçuk: - "Lisede Ne Yaptık diyor, ortaöğretim tasarımını açıklıyoruz. Eğitimle ilgilenen, meselesi eğitim olan, geleceğe yürüyen herkesin bizimle olmasını dilerim. Zira bu sadece bir ortaöğretim programı değişimi değil ülkemiz için, çocuklarımız için bir gelecek kurgulama meselesi" - "Gençlere karşı sorumluluğumuz çok büyük. Evet okula geliyorlar ama nereye gidiyorlar? Biz onları neye hazırlıyoruz? Yollarını nasıl çiziyoruz? Bu sorular meslek hayatımın sorularıydı. Şimdi cevabını verme zamanı"
Yayın Tarihi: 17-05-2019 15:01
AK Parti'li belediyelere yönelik eğitim toplantıları yapılacak
Partinin Yerel Yönetimler Başkanlığınca temmuz ayından itibaren Yerel Yönetimler Bölge Toplantıları düzenlenecek - Toplantıların ana gündem maddesini, başarılı bir belediyeciliğin ortaya konulabilmesi için halkla ilişkiler ve gönül belediyeciliği konuları oluşturacak - Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki: - "Bu başarı hikayesinin devam etmesi için Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçimleri öncesinde 11 maddelik Yerel Yönetimler Manifestomuzu açıklamıştı. Biz de manifestomuzun yerel yönetimlerde takipçisi olacağız"
Yayın Tarihi: 17-05-2019 12:41
ODTÜ'de matematik ve mühendislik uygulama laboratuvarı
Ortadoğu Teknik Üniversitesinde, LEGO Education ve Teknokta’nın iş birliğiyle Maker Space ve Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Laboratuvarı açıldı - ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan: "Çocuklarımız fen, matematik, teknoloji ve mühendislik alanlarını tecrübe ederek öğrenecek"
Yayın Tarihi: 17-05-2019 12:07
Atıl köy okulu iş kapısı oldu
Bartın'da, atıl durumdaki köy okulundan dönüştürülen Ayakkabıcılık ve Sayacılık Eğitim Merkezi'nde verilen eğitimle hem sektördeki nitelikli eleman ihtiyacı karşılanıyor hem de istihdama katkı sağlanıyor - Bartın Sayacılar ve Ayakkabıcılar Derneği Başkanı Necati Sandıklı: - "Burada gençlerimizi yetiştirerek istihdama, üretime kazandırmaya çalışıyoruz. Kursiyerlerimiz arasında engelli gençlerimiz de var, onları da çalışma hayatının içine almak bizim için gurur kaynağı"
Yayın Tarihi: 13-05-2019 11:43
TİKA'dan Sırbistan'da eğitime destek
TİKA'dan Sırbistan'da eğitime destek
Yayın Tarihi: 10-05-2019 21:09
Trafik bilincini köydeki eğitim parkurunda öğreniyorlar
Sivas'ın Şarkışla ilçesindeki Gümüştepe köyünde trafik eğitim parkurunda öğrenciler trafik kurallarıyla ilgili uygulamalı eğitim alıyor
Yayın Tarihi: 10-05-2019 10:48
"Mars'a gidenler gezegende 2 yıl yaşamak zorunda"
NASA'da görevli Türk bilim adamı Dr. Umut Yıldız: - "Mars'a gidiş minimum 6 ay sürecek. Mars'a gidenler gezegende 2 yıl yaşamak zorunda. Çünkü Mars ile dünya her 26 ayda birbirine yaklaşıyor. Yolculuğun bu döneme denk gelmesi gerekiyor"
Yayın Tarihi: 09-05-2019 14:15
Darüşşafaka yeni öğrencilerini bekliyor
"Eğitimde fırsat eşitliği" misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın, babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz öğrenciler için her yıl düzenlediği giriş sınavı, 26 Mayıs'ta Türkiye'nin 24 ilinde düzenlenecek - Başarılı olan 120 öğrencinin 8 yıl boyunca ücretsiz kolej eğitimi alma imkanı kazanacağı sınava, 20 Mayıs'a kadar başvurulabilecek - Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem: - " Hedefimiz mümkün olduğunca fazla öğrenciye ulaşarak, ihtiyaç sahibi tüm çocuklarımıza akılcı, eşitlikçi, çağdaş bir eğitim olanağı sunabilmek. Daha birinci günden Darüşşafaka'nın ana misyonu olan 'eğitimde fırsat eşitliği' penceresini onlara açabilmek" - "Çağdaş eğitimin gerektirdiği ne varsa yavrularımıza veriliyor. Normalde dışarıda bir ailenin yapacağı akademik, sosyal, görgü kuralları, beşeri ilişkiler, velilik masrafları, sosyal aktivitelere katılması gibi ihtiyaçlarını sağlıyoruz. Tek bir isteğimiz var, fikri ve vicdanı hür gençler yetişsin" - "Dünya standartlarının üstünde bir eğitim veriyoruz. Eğitimin akademik boyutu bir tarafa bizim çocuklarımızın hepsi illa ikinci bir yabancı dil öğrenirler. Hiç şüphesiz İngilizce'yi çok iyi konuşurlar"
Yayın Tarihi: 07-05-2019 11:23
TİKA'dan Myanmar'da eğitime destek
TİKA'dan Myanmar'da eğitime destek
Yayın Tarihi: 05-05-2019 16:22
Türkiye'den Gambiya polisine eğitim
Türkiye'den Gambiya polisine eğitim
Yayın Tarihi: 03-05-2019 21:46
Türk polisinden Arnavutluk polisine eğitim
Türk polisinden Arnavutluk polisine eğitim
Yayın Tarihi: 03-05-2019 16:13
"Tek bir ambulansla nasıl bir hizmet veriliyormuş"
1. Bölge Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu toplantısı Kırklareli'nde yapıldı - Kırklareli Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit: - "Türkiye'nin sağlık alanında geldiği nokta gerçekten inanılmaz. 2002 yılında Kırklareli'nde 1 ambulans ile hizmet ederken bugün geldiğimiz nokta ortada" - "Şimdi ise düşünüyorum, 8 ilçe 350 bin nüfusun olduğu bir kentte tek bir ambulans ile nasıl bir hizmet veriliyormuş? Bugün geldiğimiz noktada, 51 ambulans, UMKE, evde sağlık ve obez ambulanslarımız var"
Yayın Tarihi: 03-05-2019 11:48