engelli Haberleri

Senegal'deki engelli kadın için örnek dayanışma
Vücudunun yarısı felçli Ouly Diop'un çalışma azmi tüm dünyadaki Senegallileri harekete geçirdi
Yayın Tarihi: 25-03-2019 04:07
Engelli genç kızın düğün hayali gerçek oldu
Zihinsel engelli Sümeyye Üçtaş, kendisi için düzenlenen temsili düğünde gelinlik giymenin mutluluğunu yaşadı - Anne Aysun Üçtaş: - "Düğün çok güzel oldu, çok mutluyuz" - AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar: - "Mutluluğu yüzünden okunuyor, biraz da heyecanlı kendisi. Gelinlik çok güzel oldu, çok da yakıştı. Gerçekten anlamlı bir gün. Bunlar güzel sosyal faaliyetlerdir. Belediyecilik doğumdan ölüme kadar hizmet etmedir"
Yayın Tarihi: 23-03-2019 15:30
Devlet desteğiyle engelli çocuklarına bebek gibi bakıyor
Bitlis'te ikisi serebral palsi hastası 4 çocuk annesi Hamide Özcan, devletin sunduğu desteklerle tüm zorluklara rağmen çocuklarının bütün ihtiyacını karşılıyor - Anne Özcan: - "Devletin yardımıyla elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum. Devlet olmasaydı bunlara bakamazdım. Yardım almadığımız dönemlerde çok kötü günler geçirdik. Allah'a hamdolsun. Allah devletimizi var etsin"
Yayın Tarihi: 23-03-2019 11:33
"384 bin 247 engelli kardeşimizi iş hayatına kazandırdık"
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: - "2002 yılında kamuda çalışan engelli sayısı 5 bin 777 iken bugün bu rakamı 10 kat artırarak, 56 bin kardeşimizi kamuda istihdam ediyoruz. Hali hazırda uyguladığımız istihdam politikaları ile bugüne kadar 384 bin 247 engelli kardeşimizi iş hayatına kazandırdık" - "Engelli kardeşlerimizi ve ailelerini sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerimizle buluşturmaya, desteklemeye devam ediyoruz. Bunun için pozitif ayrımcılık dahil bin 500 maddelik Engelliler Hukuku'nu oluşturarak, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik"
Yayın Tarihi: 22-03-2019 21:41
Elazığ merkezli "sahte engelli raporu" operasyonu: 26 gözaltı
Elazığ merkezli "sahte engelli raporu" operasyonu: 26 gözaltı
Yayın Tarihi: 22-03-2019 15:47
Giyemediği ayakkabıları boyayarak geçimini sağlıyor
Hatay'ın İskenderun ilçesinde doğuştan bacakları olmayan 63 yaşındaki Nuri Çağlayan, hiç giyemediği ayakkabıları boyayarak ekmek parasını kazanıyor - Nuri Çağlayan: "Bu dünyada kolay bir şey yok. Allah'ın verdiğine şükürler olsun, kimseye elimi açmıyorum. Alnımın teriyle çalışıyorum ve kimseye muhtaç değilim"
Yayın Tarihi: 22-03-2019 11:08
Engelli okçular hedefi 12'den vurmak istiyor
Zonguldak'ta "Ecdadımız Okçuydu Bizim, Bir Fırsat da Bize Verin" projesiyle ok ve yayla tanışan 25 engelli, Bedensel Engelliler Okçuluk Türkiye Şampiyonasına katılarak madalya kazanmak için çalışmalarını sürdürüyor - Anadolu Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı İsmail Korkut: - "Engelli kursiyerlerimizin öncelikli olarak Türkiye şampiyonasına katılmasını hedefliyoruz. Burada başarılı olan engelli sporcularımızın, milli takıma seçilerek ülkemizi temsil etmeleri için çalışıyoruz"
Yayın Tarihi: 21-03-2019 11:24
"Her daim insan odaklı devlet anlayışı yürütüyoruz"
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: - "Her daim insan odaklı bir devlet anlayışı yürütüyoruz. Talep odaklı değil, arz odaklı bir devlet anlayışı yürütüyoruz. Vatandaşımıza ulaşmak ve dinlemek bizim her zaman önceliğimiz oldu"
Yayın Tarihi: 20-03-2019 21:15
Öğrenciler topladıkları kapaklarla engellileri güldürdü
Kahramanmaraş'ta ilkokul öğrencileri, 1 milyon mavi kapak toplayarak 10 engelliyi tekerlekli sandalyeye kavuşturdu
Yayın Tarihi: 20-03-2019 19:32
Kocaeli'nde dehşet! Evinin önünde bıçaklanarak öldürüldü
Engelli çocuklar için okula "ev" kurdular
İzmir'de zihinsel engelli ve otizmli çocukların eğitim gördüğü okulda, başkasına muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak için ev ortamı oluşturuldu - Mutfak, salon, banyo, yatak odasından oluşan ve bir evde olması gereken tüm eşyaların bulunduğu okulda, öğrenciler makarna pişirmeyi, ütü yapmayı, evi süpürmeyi, yataklarını toplamayı, çamaşır ve bulaşık yıkamayı öğreniyor - Merkez Müdürü Hakan Emrah Bodur: - "Bu öğrencilerimizin hayatta kalabilmeleri, kendi başlarına hayatlarını idame ettirebilmeleri ve hayata ayak uydurabilmeleri için hizmet veriyoruz. Bu yüzden evdeki hayatlarını okula getirmemiz gerekliydi"
Yayın Tarihi: 14-03-2019 11:10
Engelli anne ile oğlunu arama kurtarma ekibi buluşturdu
Adana'nın Seyhan ilçesinde, bedensel engelli annesini ziyarete gelen bedensel engelli Ali Altunsu, annesinin yaşadığı binanın ikinci katındaki daireye çıkamayınca belediyeden yardım istedi - Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki CAN-KUR ekibi, engelli anneyi aşağıya indirerek oğluyla buluşturdu
Yayın Tarihi: 11-03-2019 12:09
"İstihdam edilen engelli sayısı 180 bini aştı"
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: - "2002 yılından bu yana engelli vatandaşlarımızın kamuda istihdamında yaklaşık 10 kat artışı gerçekleştirerek, bugün memur olarak istihdam edilen engelli birey sayısının 56 bine ulaşmasını sağladık. Yine özel sektörde getirdiğimiz kotalarla özel sektörde bu rakam yaklaşık 122 bin ve totalde engelli istihdamımız 180 bini aşmış durumda" - "2002 yılında sadece 47 bakım merkezinde yaklaşık 4 bin engellimize hizmet sunulurken, bugün bu sayıyı 5 kattan fazla artırarak gündüzlü, yatılı ve umut evi olmak üzere toplam 250 merkezde yaklaşık 8 bin engelli kardeşimize hizmet veriyoruz"
Yayın Tarihi: 09-03-2019 19:28
Belediye başkanı adayı tekerlekli sandalyede
Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Tunç Soyer, "Engelsiz İzmir Buluşması" etkinliği kapsamında tekerlekli sandalye kullandı - Soyer: - "İzmir engelliler için de güzel bir şehir olmalı"
Yayın Tarihi: 09-03-2019 12:55
Suriyeli engelli ressam İstanbul'da sergi açacak
Suriyeli 15 yaşındaki engelli ressam Muhammed Hamudi, AA'nın hikayesini duyurmasının ardından Türk hayırseverlerden destek gördü - Hamudi'nin çalışmaları, 20 Mart'ta İstanbul'da sergilenecek
Yayın Tarihi: 09-03-2019 11:09
Fedakar anne engelli kızını okula sırtında taşıyor
Kars'ta serebral palsili 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Meryem Bayrambey okula annesinin sırtında gidip geliyor - Meryem Bayrambey: - "Okula yürüyerek gidemediğim için annem beni sırtında taşıyor. Çamurda çok zorlanıyor ama benim okumam için yapıyor. Annem beni okula götürünce çok mutlu oluyorum" - Bedriye Bayrambey: - "Benim istediğim kızım gezsin, dolaşsın, diğer çocuklar gibi oynayabilsin. Yemeğini yediriyorum, elinden tutup dışarıda gezdiriyorum" - Turan Bayrambey: - "Eşim bin bir türlü zahmetler içerisinde çocuğumu sırtına alıp okula gidip geliyor. Milletimizden, devletimizden yardım bekliyoruz"
Yayın Tarihi: 07-03-2019 11:44
Bursa polisinden engelli kıza doğum günü sürprizi
Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yatağa bağımlı yaşayan zihinsel ve bedensel engelli 15 yaşındaki kızın odasını, doğum gününde yeniden düzenledi - Elektrikli yeni hasta yatağını kuran, yorgan ve yastıklarındaki çarşafları değiştiren polisler, şişirdikleri balonlarla odayı süsledi, sevdiği müziklerin yüklendiği tableti çocuğa hediye etti
Yayın Tarihi: 07-03-2019 11:09
Emine Erdoğan engellilerle biraraya geldi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan: - "Engelli dostu şehirler inşa etmeliyiz. Toplu ulaşım imkanlarını gözden geçirmeli, otopark ve merdiven sorununu tamamen çözmeliyiz. Hayatı engelli vatandaşlarımız için daha kapsayıcı hale getirmeliyiz" - "Hayatı engelli kişilerin de katılabileceği şekilde tasarlamak, bir hayır işi değil, kişilerin temel insan haklarını teslim etmektir"
Yayın Tarihi: 05-03-2019 16:59
"Kamuda çalışan engelli sayısı 10 kat arttı"
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: - "Biz böylesine kutsal bir dava için mücadele ederken birileri şehit cenazelerine katılmak yerine terörist cenazelerine katılmayı yeğliyor. Biz teröristleri etkisiz hale getirdikçe birileri siyasi manipülasyonlarla mücadelemize gölge düşürmeye kalkıyor. Ama aziz milletimiz her şeyi çok iyi görüyor ve biliyor" - "Engellilerin üretim ve istihdama katılımını teşvik ettik. 2002 yılında kamuda çalışan engelli sayısı yaklaşık 5 bin iken bugün bu rakamı 10 kat artırarak 56 bin kardeşimizi kamuda istihdam ediyoruz"
Yayın Tarihi: 02-03-2019 18:53