Golan Tepeleri Haberleri

Golan'da "Ramat Trump" adı verilen yerleşim biriminin temeli atıldı
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Golan Tepeleri'nde "Ramat Trump" isimli Yahudi yerleşim biriminin temelini attı
Yayın Tarihi: 16-06-2019 20:40
Netanyahu'dan gerginliği arttıracak sözler! 'Yerini tespit ettik'
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Golan tepelerinde, adına "Trump" diyeceği yeni şehrin yerini tespit ettiğini açıkladı.
Yayın Tarihi: 12-05-2019 18:15
Osmanlı belgeleri Şeba Çiftlikleri'nin Lübnan toprağı olduğunu kanıtlıyor
Şeba Belediye Başkanı Muhammed Saab: "Şeba Çiftlikleri, 1918 yılından yani atalarımızdan beri Lübnan'a aittir. Buranın Lübnan toprağı olduğuna dair Osmanlı dönemine ait elimizde belgeler var. Bu belgeler ayrıca Türkiye'deki arşivlerde ve BM'de de var" - Kafarşuba Belediye Başkanı Kasım Kadiri: "Batı ve iş birlikçilerinin Osmanlı Devleti'ni gericilikle suçlayarak tarihe yönelik her türlü çarpıtma çabalarına rağmen Osmanlılar, siyasi, kültürel ve tarihi büyük bir miras bıraktı" "Dedelerimiz ve bütün bölge sakinleri, Sultan Abdülhamid Han döneminde topraklarının mülkiyetini ispatlayan belgelere sahip olmuşlardı"
Yayın Tarihi: 03-05-2019 11:02
İsrail Golan Tepeleri'ndeki Yahudi yerleşim birimine Trump'ın adını verecek
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu: "İsrail'in Golan Tepeleri'ndeki egemenliğini tanıyan Başkan Trump'ın onuruna buradaki bir yerleşim birimine onun adını vereceğiz"
Yayın Tarihi: 23-04-2019 19:10
Rusya'dan ABD'nin Golan ve Kudüs kararlarına kınama
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: - "ABD'nin Golan ve Kudüs konusunda aldığı kararları kınıyoruz. Bu, meşru değildir" - Ürdünlü Dışişleri Bakanı Eymen Safedi: - "İşgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ediyoruz. Gerçekleşmesini istediğimiz siyasi çözüm için ufukta bir şeyin görünmemesi bizi endişelendiriyor" - "Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devleti kurulmadıkça bu siyasi çözümün gerçekleşmesi mümkün değil"
Yayın Tarihi: 07-04-2019 15:12
GRAFİKLİ - Golan Tepeleri'ndeki Lübnan toprakları
Lübnan'daki Şii Emel Hareketi'nden milletvekili Kasım Haşim: "ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri'ne ilişkin kararı, ABD-İsrail'in halkımıza ve topraklarımıza yönelik ortak saldırganlığını gösteriyor. Bu da bizleri Şeba Çiftlikleri'nde işgal edilen topraklarımıza daha çok bağlı kalmaya sevk ediyor" - Lübnan Güçleri Partisi'nden Vehbi Katyişa: "İsrail, halihazırda Şeba Çiftlikleri'nin Lübnan toprağı olduğuna dair Beşşar Esed rejiminden resmi bir açıklama gelmesini şart koşuyor. Esed rejimi ise birtakım siyasi gerekçelerden ötürü Lübnan lehine bir açıklama yapmıyor. Çünkü buradaki İsrail işgalini gerekçe göstererek Lübnanlı bazı grupların (Hizbullah) ellerindeki silahlara meşruiyet kazandırmak istiyor"
Yayın Tarihi: 05-04-2019 11:45
O bölge için askeri seçenek ihtimal dahilinde
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, işgal altındaki Golan Tepeleri sorununun çözümü için askeri seçeneği ihtimal dışı tutmadıklarını ancak şu anda önceliklerinin terörle mücadele olduğunu söyledi.
Yayın Tarihi: 04-04-2019 17:08
Katar, ABD'nin Golan kararının tehlikeli sonuçları konusunda uyardı
Katar, ABD'nin Golan kararının tehlikeli sonuçları konusunda uyardı
Yayın Tarihi: 01-04-2019 18:03
İsrail'den Golan Tepeleri'ndeki işgalini pekiştirme planı
İsrail Kamu Yayın Kuruluşu, Tel Aviv yönetiminin işgal altındaki Golan Tepeleri'ndeki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine 30 bin yeni konut inşa etmeyi planladığını açıkladı
Yayın Tarihi: 01-04-2019 15:32
Sisi'den "ABD'nin Golan Tepeleri kararını kabul etmedikleri" vurgusu
Sisi'den "ABD'nin Golan Tepeleri kararını kabul etmedikleri" vurgusu
Yayın Tarihi: 31-03-2019 19:09
"Filistin devleti kurulmadıkça, bölgede barışın olması mümkün değil"
Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz: - "Bölgede durumlar ne kadar kötüleşirse kötüleşsin Filistin davası birincil meselemiz olarak kalmaya devam edecektir. Başkenti Kudüs olan Filistin devleti kurulmadıkça ve Golan Tepeleri Suriye'nin egemenliğine girmediği sürece bölgede barışın hakim olması mümkün değil"
Yayın Tarihi: 31-03-2019 17:54
Macron Ürdün Kralı 2. Abdullah ile görüştü
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ürdün Kralı 2. Abdullah ile yaptığı görüşmede Suriye, Filistin ve bölgesel konular ele alındı - Elysee Sarayı: - "Fransa Cumhurbaşkanı Macron, işgal edilen Golan Tepeleri üzerinden İsrail'in egemenliğinin tanınmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve sadece bölgesel tansiyonu artırdığını vurguladı"
Yayın Tarihi: 30-03-2019 14:04
Irak Meclis Başkanı Halbusi'den Golan uyarısı
Irak Meclis Başkanı Muhammed El Halbusi: - "Filistin davası ve ABD’nin Golan Tepelerinde İsrail’in egemenliğini tanımasından sonra yükselecek tansiyon bölgede kritik bir sorun olacaktır" - "Irak, Golan Tepeleri konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına bağlıdır. Bu sorunun mantıklı ve pratik bir yolla çözülmesinden yanayız" - "Ordu, her ilde olacak şekilde Haşdi Şabi’nin yapısını tekrar düzenlemeye çalışıyor. Haşdi Şabi federal silahlı kuvvetlerce desteklenecek"
Yayın Tarihi: 29-03-2019 21:56
Golan Tepeleri'nin "gerçek" sahipleri, dönecekleri günü bekliyor
Osmanlı Devleti'nin Golan Tepeleri'ne yerleştirmesiyle bölgeyi yurt edinen Türkmen Yörükleri, işgal nedeniyle terk etmek zorunda kaldıkları topraklarına dönecekleri günün özlemiyle yaşıyor - Golan Tepeleri'ndeki Ayn Ayşe köyünde doğup büyüyen Osman Bekir: - "Biz ineklerimizin üstüne yorganlarımızı, döşeklerimizi koyduk. Ekmeğimizi, yemeğimizi de eşeğin üstüne koyduk, köyden çıktık" - Hayriye İbrahim: - "Geri dönmek umuduyla çıktık. 'Savaşı biz kazanacağız, geri döneceğiz.' diye çıktık, dönemedik"
Yayın Tarihi: 29-03-2019 11:23
"Zulme karşı Türkiye'nin sesi yükseliyor"
Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç: - (Trump'ın Golan Tepeleri kararı) Adam sanki kendi kesesinden harcıyor. Bunların hepsine karşı çıkıyoruz. Zulme karşı Türkiye'nin sesi yükseliyor"
Yayın Tarihi: 28-03-2019 14:18
Suriye'den Golan Tepeleri'ne 'alternatif' öneri
ABD'nin, Golan Tepeleri üzerinde İsrail egemenliğini tanıma kararı almasının yankıları sürüyor. Suriye, ABD'nin Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerini İsrail'e vermesi önerisinde bulundu.
Yayın Tarihi: 28-03-2019 14:03
"Golan Tepeleri kararı, Suriye halkına yapılan bir haksızlıktır"
Suriye Kabileler ve Aşiretler Meclisi Sözcüsü Modar Al Asaad: - "ABD'nin Golan Tepeleri'ni İsrail'e teslim etme kararı, Suriye'nin ruhuna ve kanunlarına aykırıdır" - "Bu karar Orta Doğu'ya özellikle Suriye, İsrail ve diğer Arap ülkelerine hiçbir şekilde barış getirebilecek bir karar değildir. Bu açıdan Trump tarafından verilen bu karar Suriye halkına yapılan bir haksızlıktır"
Yayın Tarihi: 28-03-2019 11:06
Malezya'dan ABD'nin Golan Tepeleri kararına tepki
Malezya Dışişleri Bakanlığı: - "Böyle düşüncesiz ve kışkırtıcı bir hamle ikiyüzlülükten başka bir şey değildir"
Yayın Tarihi: 28-03-2019 05:35
ABD, Golan kararıyla BMGK'de yalnız kaldı
ABD, BM Güvenlik Konseyinde tek taraflı Golan Tepeleri kararıyla yalnız kalırken, Konseyin diğer 14 üyesi işgal altındaki bölgenin İsrail toprağı olmadığı konusunda birleşti - ABD'nin BM Daimi Temsilciliği Siyasi Koordinatörü Rodney Hunter: - "Bu karar İsrail'in güvenliği açısından kritik stratejik öneme sahip ve ABD bölgenin istikrarına katkıda bulunacağına inanıyor" - Rusya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov: - "ABD’nin ne sebeple olursa olsun tek taraflı aldığı bu karar uluslararası hiçbir hukuki kararı değiştirmeyecek" - Suriye rejiminin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi: - "Ülkene utanç getirdin. Bu utanç verici bir karar. Amerikan icraatları tehlikeli çünkü uluslararası siyaseti çarpıtma konusunda düşüncesiz ve benzeri görülmemiş bir eğilimi temsil ediyor"
Yayın Tarihi: 28-03-2019 03:27