ilaç Haberleri

Bu besinlerle bu ilaçları bir arada tüketmeyin!
Sarımsaktan greyfurta, ıspanaktan muza, sütten yoğurda… Her biri şifa kaynağı olan besinler bazı ilaç türleriyle bir araya geldiğinde etkileşime girerek tam tersine olumsuz sonuçlara da yol açabiliyor. İşte birbirleriyle etkileşime geçen ilaç ve yiyecekler...
Yayın Tarihi: 20-01-2019 09:07
Türkiye'nin ilk faz 1 kanser klinik araştırma merkezi hizmete girdi
Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş: - "Bundan sonraki süreçte yerli ve milli ilaçların kanser alanında üretimini sağlayacağız" - Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz: - "Yıllarca enerjimizi kobay tartışmalarıyla kaybettik. O bizi aşağıya çekti. İnsanlar denek mi? Faz 1 çalışma içinde ele alalım. Burada bir ilaç güvenliği çalışması yapılmak zorunda. Temel araştırmayı geçmiş bir ilacı başka türlü nasıl ürüne doğru götürebileceksiniz?"
Yayın Tarihi: 16-01-2019 14:47
"İlaca erişimde sıkıntı yok"
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz: - "Geçen yılın aynı dönemine göre ilaç akışında herhangi bir sorun yaşanmıyor. Genel manada erişimde bir sıkıntı yok" - "(İlaçta kur güncellemesi) Bu hafta boyu ilaç sektörümüzü dinleyerek beklentilerini alacağız. Depolarımızla görüşeceğiz. Eczacılarımızı dinleyeceğiz. Bütün sahanın görüş ve beklentilerini aldıktan sonra Ekonomi ve Sağlık Bakanlıkları olarak istişareler neticesinde karar vereceğiz"
Yayın Tarihi: 15-01-2019 11:37
Erdoğan'ın imzasıyla yayımlandı! Artık ücretsiz olacak!
Sağlık Bakanlığınca, sigarayı bırakma tedavisi alan hastalar herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın ilaçlardan ücretsiz yararlanacak. Karar Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlandı.
Yayın Tarihi: 15-01-2019 06:42
"Yerli ilaç üretimini ve eşdeğer ilacı destekliyoruz"
Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak: "İlaç konusunda dışa bağımlılık Türkiye'nin kaderi olmamalı. Bizler TEB olarak yerli ilaç üretimini ve eşdeğer ilacı destekliyoruz" - "Ulusal ilaç politikalarının bir an önce hayata geçirilmesi önemlidir. Bu konuda TEB olarak elimizi her zaman taşın altına koyduk ve koymaya da devam edeceğiz"
Yayın Tarihi: 11-01-2019 13:49
Ünlü CEO Babich itiraf etti! Rüşvet skandalı...
ABD’deki Insys Therapeutics ilaç firmasının eski CEO’su Michael L. Babich bağımlılık yapan ilacı doktorlara ve eczanelere reçetelendirmeleri için rüşvet verdiğini kabul etti.
Yayın Tarihi: 11-01-2019 12:36
İstanbul'da 30 ton miadı dolmuş ilaç bertaraf edildi
İstanbul'da 30 ton miadı dolmuş ilaç bertaraf edildi
Yayın Tarihi: 03-01-2019 12:25
"Geri ödeme listesindeki ilaç" için emsal karar
Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında geri ödeme listesine alınan ilaçların, uygulamanın başladığı tarihten önce alınmış olsa bile parasının hastaya ödenmesinin yolunu açan emsal oluşturabilecek bir karar verdi - Mahkeme, tebliğin uygulanmaya başladığı 30 Ağustos 2016'dan önce 17 Şubat 2016'dan 16 Haziran 2016'ya kadar olan tedavi süresinde alınan ilaçların paralarının hastaya ödenmemesiyle ilgili Ankara 11. İdare Mahkemesinin kararını bozdu
Yayın Tarihi: 03-01-2019 09:57
Pendik'te şüpheli ölüm
Pendik'te şüpheli ölüm
Yayın Tarihi: 14-12-2018 07:04
O ilacı yıllarca yanlış kullandırmışlar!
Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde genetiğe uygun ilaç kullanımının önemli rol üstlendiğini söyleyen uzmanlar, kan ve tükürük örneklerinden çıkarılan genetik haritalara göre tedavinin şekillendirilmesi gerektiğini söylüyor. Uzmanlara göre tedaviye dirençli vakalarda çocuk ve yaşlı hastalarda genetiğe uygun ilaç kullanımı tedavide olumlu sonuçlar alınmasını sağlıyor. İşte detaylar...
Yayın Tarihi: 07-12-2018 12:20
Evde muayene olan vatandaşlar "e-reçete"den memnun
Samsun'da, evde sağlık hizmeti verilen hastaların reçete ve raporlarının, sağlık kurumuna gitmelerine gerek kalmadan tablet ile yazılması, hasta yakınlarını memnun etti - İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç: "Hasta yakınlarımız hastaneye gelmeden tüm işlerini evde bitirmiş oluyoruz. Özellikle kırsal kesimde yaşayan, hastaneye ve hekime ulaşmada sıkıntı yaşayan hastalarımıza çok büyük kolaylık olduğunu düşünüyoruz" - Hasta yakını Adil Şener: "Hasta ve yakınlarının işinin kolaylaştırılması adına bu hizmeti çok önemli buluyorum"
Yayın Tarihi: 30-11-2018 11:06
Senegal'de Afrika'nın ilk Galen Tıp Forumu
Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall: - "Ticaretin hızlanması ve gelişmesiyle birlikte bu zamanda hastalıklar birkaç saat içinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna taşınabiliyor" - "Dünya Ticaret Örgütü'nün uluslararası standartların ötesindeki korumacı patent politikası yüzünden ilaçlar yüksek maliyetlerle yapılıyor"
Yayın Tarihi: 28-11-2018 02:41
SMA ilacına 168 başvuru
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: (1) - "SMA Tip 2 tanılı 127, SMA Tip 3 tanılı 41 hasta olmak üzere 168 hasta için ilaç başvurusu yapıldı. SMA hastalarımız tedirgin olmasınlar, rahat olsunlar. İlaca erişimde asla bir sorun olmayacak" - "(Şehir hastanelerinde garanti iddiaları) Ne acil hizmetlerde ne poliklinik muayenelerinde ne hasta sayısında ne yatan hastada ne de ameliyatta herhangi bir taahhüt ve garanti asla söz konusu değildir"
Yayın Tarihi: 21-11-2018 15:47
Bakan Koca, ABD Ticaret Odası temsilcilerini kabul etti
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: - "Biz ülkemizin sadece klasik kimyasal ilaçların üretildiği veya ambalajlandığı bir ülke konumunda kalmasını istemiyoruz. Yeni teknolojiye sahip ilaçların ve biyolojik ürünlerin üretilebildiği, yüksek teknolojili tıbbi cihazların imal edilebildiği bir ülke olmayı hedefliyoruz" - "İlaçta yüzde 54 oranında, ileri teknolojiye sahip tıbbi ekipmanlarda ise neredeyse yüzde 100'e yakın dış ülkelere bağımlılığımız var. Bizim taraftan bakıldığında bu tarz bir dış bağımlılık sürdürülebilir gözükmemektedir. Bu teknolojilere sahip ülkelerle stratejik iş birliği içinde olmak istiyoruz"
Yayın Tarihi: 20-11-2018 17:25
2. Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi
GTÜ'de düzenlenen zirvede, hücreyi çoğaltarak doku, organ gibi biyolojik ürünler üretilmesini mümkün kılan biyofabrikasyon ile biyoekonomi konuları ele alınıyor
Yayın Tarihi: 20-11-2018 13:01
Türkiye'nin aşı bütçesi 18 milyondan 200 milyon dolara çıktı
Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: - "Türkiye, aşı için bugün 200 milyon dolar civarında bir bütçe ayırıyor. 2005'te bu rakam 18 milyon dolardı. Nereden nereye geldik" - "Yurt dışına ilaç için harcanan para ise 16,5 milyar dolar. Aşılamazsanız, hastalanacaktır" - "Difteri tetanoz aşısı için bir proje yürüyor, 2019 yılında Türkiye'de üretimine başlanacak"
Yayın Tarihi: 20-11-2018 11:15
"Hayaller kurmaya başlayacağız"
Kocaeli'de SMA Tip 3 hastası 34 yaşındaki yazılım mühendisi Fatih Kaygısız ve ailesi, Sağlık Bakanlığı'nın "SMA hastalarının ilaç temini için bireysel başvuruların başlatıldığı" haberiyle zor günleri geride bırakacak olmanın mutluluğunu yaşıyor - Fatih Kaygısız: - "Hayal bile edemiyorduk, bunu 2 yıldır bekliyorduk. Artık hiç düşünmediğimiz hayalleri düşünmeye başlayacağız. Şu ana kadar kurmadığımız hayaller, ilacı aldıktan sonra kurulmaya veya akla gelmeye başlayacaktır"
Yayın Tarihi: 17-11-2018 11:16
"Uyurken üstünü açması inanılmaz mutluluktu"
Eskişehir'de yaşayan SMA hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığınca tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı - Çağan Meriç'in annesi Ece Soyer Demir: - "İlaç almadan önce yaşadığımız bir olay var. Oğlumun gözüne güneş geliyordu, rahatsız olmasına rağmen kafasını oynatamıyordu. Şimdi hareket var. Pek çok anne ve baba çocuğunun uyurken üstünü açmasından şikayetçidir. Bir gece kalktığımda Çağan Meriç uyurken üstünü açmıştı ve bu benim için inanılmaz bir mutluluktu. Kendi hareket etmiş ve üstünü açmıştı"
Yayın Tarihi: 17-11-2018 11:08
Togo'da sahte ilaç operasyonları
Yılın üçüncü çeyreğinde düzenlenen operasyonlarda, 85 ton sahte ilaç ele geçirildi
Yayın Tarihi: 16-11-2018 21:33