İRAN Haberleri

Yarım saat arayla ikinci kazayı yaptı: 2 yaralı
D-100 Karayolu, Bahçelievler mevkii, Edirne istikametinde seyir halindeki otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu aynı yönde önünde seyreden araca çarptı. Kaza sonrası 2 kişi yaralanırken, her iki otomobil de savrularak bariyerlere çarpıp durabildi. Kazaya neden olan otomobilin yarım saat önce ise maddi hasarlı bir kazaya daha karıştığı öğrenildi.
Yayın Tarihi: 23-05-2019 07:38
İran liderinden ABD'ye fotoğraflı gönderme!
İran lideri Ali Hamaney, başlangıçta da nükleer anlaşmanın uygulanmasına dair çok fazla inancının olmadığını ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'e bu konuda uyarılarda bulunduğunu söyledi. Hamaney'in konuşması sırasında yan tarafında Nadir Mehdavi'nin fotoğrafının yer alması dikkat çekti.
Yayın Tarihi: 23-05-2019 03:31
İran lideri Hamaney'den "nükleer anlaşmaya inancım yoktu" açıklaması
İran lideri Ali Hamaney: - "Nükleer anlaşma ilk yürürlüğe girdiğinde de çok fazla inancım yoktu. Sayın Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı'na bu konuyu defalarca kez dile getirdim ve birçok konuda uyarılarda bulundum"
Yayın Tarihi: 23-05-2019 00:42
"2018-2019'daki şartları devrim tarihinin hiçbir döneminde yaşamadık"
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani: "2018-2019 yıllarındaki şartları devrim tarihinin hiçbir döneminde yaşamadık. Düşman, bütün çabasını ülkenin ekonomik ayaklarını oluşturan petrol satışı ve bankacılık ilişkilerini engelleme üzerinde yoğunlaştırıyor"
Yayın Tarihi: 22-05-2019 23:37
"ABD müttefiklerine bile baskı kurmaktan çekinmiyor"
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Kazım Seccadpur: - "ABD yönetimi, hegemonya kurabilmek için müttefiklerine bile baskı ve yaptırım uygulamaktan çekinmiyor" - "(Türkiye'nin S-400 kararı) Bu Türkiye'nin kararı, diğer güçlerin değil. Türkiye, kendi çıkarlarını, konumunu ve haklarını savunuyor"
Yayın Tarihi: 22-05-2019 17:17
"Mevcut şartlarda ABD ile müzakerenin anlamı yok"
İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi: "Bazı ülkeler ara buluculuk için çaba gösteriyor ancak bu, İran ile ABD arasında müzakere anlamına gelmiyor. ABD makamları, İran'a baskıları devam ettirdiği ve sözlerine bağlı kalmadıkları sürece, mevcut şartlarda müzakerenin anlamı yoktur"
Yayın Tarihi: 22-05-2019 14:40
İran'dan ABD ile "vekalet savaşı" açıklaması
İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe: "(ABD ile) Hiçbir şekilde hiçbir tür savaşa girmeyeceğiz. İran tarafından hiçbir grup vekalet savaşına girdiğini ilan edemez"
Yayın Tarihi: 22-05-2019 13:35
İran'da şiddetli yağış ve yıldırım 22 can aldı
İran'ın birçok eyaletinde iki haftadır etkili olan fırtına ve şiddetli yağışlarda 22 kişi yaşamını yitirdi, 53 kişi yaralandı
Yayın Tarihi: 22-05-2019 12:54
Korkutan araştırma: İki dev ülke savaşa girecek!
ABD ve İran arasında gerilimin yükseldiği son dönemde Reuters haber ajansı ile araştırma ve danışmanlık şirketi Ipsos, Amerikalıların iki ülkenin ilişkisine dair nasıl bir algıya sahip olduğunu ölçmek için bir anket gerçekleştirdi.
Yayın Tarihi: 22-05-2019 09:52
İran'dan Avrupa ülkelerine kinayeli nükleer anlaşma mesajı
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi: "İran'ın da Fransa ve Avrupalı ortaklarının geride kalan bir yıl boyunca nükleer anlaşmayı korudukları ve uyguladıkları gibi bu anlaşmaya tam olarak bağlı kalmak için hazırlığı vardır"
Yayın Tarihi: 21-05-2019 23:08
"İran Beyaz Saray'daki yöneticiler karşısında daima galip çıkmıştır"
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani: "ABD nükleer anlaşmada hiç kimseyi yanına alamadı ve bu komplo boşa çıktı. ABD yolun sonunda nükleer anlaşmadan çıkmaya ve sözünü bozmaya mecbur kaldı. Bu, İran'ın tarihi iftihar kaynağıdır ve İran, Beyaz Saray'daki yöneticiler karşısında daima galip çıkmıştır"
Yayın Tarihi: 21-05-2019 21:06
Zarif'ten ABD'ye Basra Körfezi'nde "kaza" uyarısı
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif: - "(ABD'nin Basra Körfezi'ne askeri sevkiyatı) Bu kadar fazla miktarda askeri gücün küçük bir alanda (Basra Körfezi) bulundurulması kazalara neden olabilir. Kaza yaşanmaması için azami ihtiyat gerekli. ABD çok tehlikeli bir oyun oynuyor" - (ABD Başkanı Donald Trump'ın müzakere teklifi) Hiçbir İranlıyı tehdit ederek bir yere varamazsın. Müzakerenin yolu saygıdan geçer, tehditlerden değil"
Yayın Tarihi: 21-05-2019 17:51
Irak krizin çözümü için ABD ve İran'a heyet gönderiyor
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi: "Irak, ABD ile İran arasındaki anlaşma veya gerginlikten direkt etkilenebilen bir ülke. ABD ile İran arasındaki gerginliğin azaltılması için iki ülkeye de yakında heyet göndereceğiz"
Yayın Tarihi: 21-05-2019 17:03
İranlı iş adamına yolsuzluktan 20 yıl hapis
İranlı iş adamı Hüseyin Hidayeti, yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davada 20 yıl hapis ve 74 kırbaç cezasına mahkum edildi
Yayın Tarihi: 21-05-2019 14:55
İran'dan ABD ve Suudi Arabistan bağlantılı "casuslara" hapis
İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili: - "ABD ve Suudi Arabistan casusluk servisleriyle bağlantılı iki kişi hakkındaki mahkumiyet kararı kısa süre önce çıkarıldı"
Yayın Tarihi: 21-05-2019 13:34
Hasan Ruhani ABD'nin müzakere talebine cevap verdi
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani: - "ABD Dışişleri Bakanlığı 8 defa müzakere talebinde bulundu. Bugünkü şartlar hiçbir şekilde müzakere şartları değil, direniş ve mücadele şartlarıdır" - "Bugün daha iyi yönetebilmek için karar mekanizmasına ihtiyacımız var. İran-Irak savaşında bir konsey kuruldu ve tüm yetkiler bu mekanizmanın elindeydi, Meclis ve yargı erki de buradan çıkan karara müdahale etmiyordu. Ekonomik savaşta olduğumuz bugün de böyle bir yetki gerekiyor"
Yayın Tarihi: 21-05-2019 01:43
İran'dan BM'ye "bölgesel diplomatik diyalog başlat" çağrısı
İran, ABD ile artan gerilimin ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e Körfez'deki "alarm verici" gerginliğin azaltılması için "bölgesel diplomatik diyalog" başlatması çağrısı yaptı
Yayın Tarihi: 21-05-2019 00:10
Trump’tan "savaş çığırtkanlarına" sitem
ABD Başkanı Donald Trump: - "19 yıldır devam eden bu savaşlarla ilgili konuşan benim. İnsanlar (ABD’nin savaştıkları) halen oradalar. Kendinizi kandırmayın, bu ülkede bir askeri-endüstriyel kompleks var, onlar sürekli savaş istiyorlar" - "(Suriye’den) Askerlerimizi geri getirmek istiyorum diyorum, insanlar çılgına dönüyor. Şu Washington’da öyle insanlar var ki hiçbir yerden çıkmak istemiyorlar. Tamam geride birkaç yüz asker bırakacağım diyorum artık. Ama onlara kalmış olsaydı binlerce asker daha gönderirlerdi"
Yayın Tarihi: 20-05-2019 23:23
Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliğinden iftar programı
Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliğince başkent Tahran'da iftar programı düzenlendi
Yayın Tarihi: 20-05-2019 23:03
"İran ne zaman hazır olursa o zaman bizi arayacak"
ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin İran ile yeni müzakereler yapmak için uğraştığı şeklindeki haberlerin doğru olmadığını belirtti - Trump: - "İran ne zaman hazır olursa eğer olursa o zaman bizi arayacaktır. O zamana kadar ekonomileri çökmeye devam edecek"
Yayın Tarihi: 20-05-2019 22:47