Abdullah Gül kimdir?

Ahmet Hamdi Gül ve Adeviye Hanım'ın oğlu olarak 29 Ekim 1950’de Kayseri’de dünyaya geldi.

Abdullah Gül, Orta öğrenimini Kayseri Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Aynı fakültede mezuniyet sonrası doktorasını aldı. Abdullah Gül, Lisan ve doktora çalışmalarını yürütmek için burslu olarak iki sene Londra ve Exter’de kaldı. Türkiye dönüşünde Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalıştı ve İktisat dersleri verdi.

Abdullah Gül, 1983 - 1991 yılları arasında merkezi Cidde’de olan İslam Kalkınma Bankası’nda (IDB) iktisat uzmanı olarak çalıştı. 1991 yılında Uluslararası
İktisat dalında Doçent oldu.

Abdullah Gül, gençlik yıllarından itibaren politikan ın içinde yer aldı. Aktif politikayla ilk sıcak teması, Necmettin Erbakan' nın henüz MNP kurulmadan başlattığı "Bağımsızlar Hareketi" döneminde başlamıştı. 1975 seçimlerinde, şuanki Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Kayseri'den MSP Senatör adayı olduğunda seçim kampanyasındaki kadroda yer alıyordu.

Abdullah Gül, 1991 yılında yapılan erken seçimle Refah Partisi’nin Kayseri Milletvekili olarak Parlamento’ya girdi. 1991 - 1995 tarihleri arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı.

Abdullah Gül, 1993 yılında Refah Partisi’nin "Dışişlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı" görevine seçildi. Bu süre içinde Avrupa ve Amerika’daki birçok kuruluşlarda yaptığı konuşmalarla parti görüşünü anlattı.

Abdullah Gül, 1995’de yapılan genel seçimlerde, ikinci kez Refah Partisi Kayseri Milletvekili seçildi. 1995 - 2001 yılları arasında "Dışişleri Komisyonu Üyeliği" görevini yürüttü. 54. Hükümette, Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü görevlerinde bulundu. 1999 yılında Fazilet Partisi'nden üçüncü kez milletvekili seçilerek Meclise girdi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Abdullah Gül, 14 Mayıs 2000 tarihinde yapılan Fazilet Partisi 1. Olağan Büyük Kongresinde Genel Başkan Adayı oldu. Genel Başkanlık yarışını az bir oy farkıyla kaybetmiş olmasına rağmen, kongrede elde ettiği netice tüm siyasi çevrelerce büyük bir başarı olarak değerlendirildi.
Fazilet Partisinin kapatılmasıyla birlikte, "Yenilikçi Hareket"'e önderlik etti. Başlangıcından itibaren halkın büyük bir teveccüh gösterdiği "Yenilikçi Hareket", Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) adıyla Türk siyasi hayatındaki yerini aldı.
Abdullah Gül, AK Partinin Kurucular Kurulu üyesi olarak partileşme sürecindeki etkin rolünü sürdürdü, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Abdullah Gül, 1992 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi oldu ve Konseyin Kültür, Tüzük, Siyasi ve Ekonomik Kalkınma Komitelerinde çalıştı. 2001 yılına kadar yürüttüğü Avrupa Konseyindeki çalışmalarından dolayı kendisine "Pro merito" madalyası ve Konseyin sürekli "Onursal Üyesi" ünvanı verildi.
Abdullah Gül, 3 Kasım 2002 Milletvekili seçimlerinde Kayseri Milletvekili olarak tekrar seçildi.
16 Kasım 2002 tarihinde Başbakan olarak 58. Hükümeti kurmak ile görevlendirildi.

14 Mart 2003 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığında kurulan yeni kabinede Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

Abdullah Gül, 24 Nisan 2007tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11. Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan Gül, 27 Nisan 2007 tarihinde yapılan birinci tur seçiminin yeterli katılım olmaması nedeniyle iptal edilmesi sonucunda seçilememiş, 20 Ağustos 2007 ve 24 Ağustos 2007 tarihlerinde yapılan seçimlerde yeterli oya ulaşamadığı için cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturma fırsatını elde edememiştir. 28 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turu sonucunda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı olmuştur.
Abdullah Gül, Evli ve 3 çocuk babası olan Gül ileri düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Aldığı Ödül ve madalyalar;

• Suudi Arabistan: Abdulaziz el Suud Nişanı
• Katar: Bağımsızlık Kolyesi
• Portekiz: Prens Henry Nişanı
• İtalya: İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı
• Kuveyt: Büyük Mübarek Nişanı
• Birleşik Krallık: 2010 Chatham House Ödülü
• Kamerun: Ulusal Dekorasyon
• Pakistan: Nişan-ı Pakistan
• Macaristan: Macaristan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı
• Hollanda: Hollanda Aslanı Büyük Şövalye Nişanı
• Kazakistan: Altın Kartal Nişanı
• İsveç: Serafim Kraliyet Nişanı
• Türkmenistan: Cumhurbaşkanı Yıldızı

Kayseri Haberleri

Kayseri'de tramvayla okul servisi çarpıştı: 4 yaralı
Raydan çıkan tramvaydaki yolcular tahliye edildi
Yayın Tarihi: 20-11-2018 18:35
Ruhsatsız silah ticareti yapanlara operasyon!
Kayseri'de ruhsatsız silah ticaretine yönelik operasyonda 2 kişi gözaltına alındı.
Yayın Tarihi: 20-11-2018 13:42
Boydak Holding eski yöneticisinin eşinin yargılandığı FETÖ davası
FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Boydak Holding eski yöneticilerinden Mustafa Boydak'ın eşinin yargılanmasına devam edildi - Savcı mütalaasında, sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılmasını istedi
Yayın Tarihi: 20-11-2018 11:28
Eski Boydak Holding yöneticisinin eşine FETÖ'den hapis
Örgüt elebaşının talimatıyla Bank Asyaya yüklü miktarda para yatırdığı iddiasıyla yargılanan eski Boydak Holding yöneticisi Memduh Boydak'ın eşi Meral Boydak, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Yayın Tarihi: 20-11-2018 11:06
Kayseri'de maden ocağında göçük! 1 ölü
Kayseri'nin Develi ilçesinde çinko madeninde meydana gelen göçükte 1 işçi hayatını kaybetti.
Yayın Tarihi: 20-11-2018 09:09
Babasını bıçaklayarak öldüren sanığa hapis cezası
Kayseri'de annesine şiddet uyguladığı iddiasıyla babasını bıçaklayarak öldüren sanık 15 yıl hapis cezası çarptırıldı
Yayın Tarihi: 19-11-2018 11:47
AK Parti'de temayül yoklaması
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu: - "Milletimize dokunacak, gönüllere girecek, görev aldığı yerlere vizyon ve hizmet konusunda her şeyini ortaya koyacak güçlü adaylarla yolumuza devam edeceğiz. Güçlü adaylar derken öyle flaş isimler, marka isimleri kastetmiyoruz, bizim için güç milletin gönlüne girecek adaylar demektir"
Yayın Tarihi: 18-11-2018 15:33
Bina kolonlarından geldiği iddia edilen sesler paniğe yol açtı
Bina kolonlarından geldiği iddia edilen sesler paniğe yol açtı
Yayın Tarihi: 18-11-2018 11:21
"Erciyes'e, Polonya ve Ukrayna'dan turist gelecek"
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik: - "Son iki yılda yaptığımız tanıtım çalışmalarıyla Erciyes'e gelen kayakçı sayısı yüzde 98 oranında artış gösterdi. Geçen yıl direkt uçuşla her hafta Rusya’dan turistler geldi. Bu yıl Rusya'ya iki ülke daha eklendi. Polonya ve Ukrayna'dan da direkt uçuşla turistler gelecek"
Yayın Tarihi: 18-11-2018 10:00
Kayseri'de "hamarat eller" yarıştı
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen "Hamarat Eller Yarışıyor" adlı yemek yarışmasında, 3 kategoride 70 ev hanımı hünerlerini sergiledi
Yayın Tarihi: 17-11-2018 16:59
"Kamu çalışanlarına ek zam verilmeli"
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci: -"Kamu çalışanlarına ek zam verilmeli. Bu kasım ayı içerisinde verilmelidir. Sadece ek zamla da kalmayıp, 2019 yılı ücret artışları da mutlaka revize edilmelidir"
Yayın Tarihi: 16-11-2018 22:15
Şehir hayatına sığdıramadığı kitap aşkını köyüne taşıdı
İlkokuldan sonra eğitime devam edemeyen ancak kitap okumayı hayat tarzı haline getiren 62 yaşındaki Afife Küçükbenli, şehir hayatından sıkılarak 15 yıl önce göç ettiği köyünde, hem ev ve köy işlerini yapıyor hem de kendisine yeni dünyaların kapılarını açan kitaplarına daha çok zaman ayırabiliyor - Afife Küçükbenli: "Kitap benim dünyaya, doğaya, insanlara ve hatta kendime bakış açımı değiştirdi. Eşimin, çocuklarımın ve etrafımdaki insanların psikolojik durumlarını anlamama yardımcı oldu. Komşularımla iyi geçinmeyi, kendimle barışık olmayı ben kitaplardan öğrendim" - "Okuduğum kitap hakkında daha önce o kitabı okumuş bir arkadaşım olmasını çok istiyorum. İnsanlar o kadar az kitap okuyor ki bunu yapmak pek mümkün değil"
Yayın Tarihi: 16-11-2018 11:55
FETÖ sanıklarına hapis cezası
Kayseri'de, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan yargılanan 4 sanık, 2 yıl 1 ay ila 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı
Yayın Tarihi: 15-11-2018 14:05
Kayseri'de 7 kişinin öldüğü trafik kazasına ilişkin dava
Otomobiliyle zikzak yaparak sıkıştırdığı otomobilin ambulansla çarpışmasına ve aynı aileden 7 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtığı öne sürülen firari sanığın yargılanmasına başlandı
Yayın Tarihi: 15-11-2018 13:17
Erciyes 8. profesyonel sezonuna hazır
Türkiye'nin en önemli kış sporları ve turizm merkezlerinden olan ve tüm hazırlıkları tamamlanan Erciyes Kayak Merkezi'nde, 8. sezon heyecanı yaşanıyor - Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı: - "Dağdaki bütün teleferiklerimiz, gondollarımız, telesiyejlerimiz, yürüyen bantlarımız, yani insan taşıyan bütün ekipmanlarımız vidasından cıvatasına kadar teker teker kontrol ediliyor" - "Kalite belgelerinin (TSE ISO 9001 ve IQ Net) alınması, Türkiye'de ilk defa Avrupa kupasının, ilk defa dünya kupasının düzenlendiği kayak merkezimizin uluslararası organizasyonlarda daha çok tercih edilmesini sağlayacaktır"
Yayın Tarihi: 15-11-2018 11:05
Sivas ve Kayseri'de kültür sanat
Sivas Devlet Tiyatrosu "Lena, Leyla ve Diğerleri" adlı oyunu sahneleyecek, Kayseri'de gitar resitali düzenlenecek
Yayın Tarihi: 15-11-2018 10:33
Torunları vahşice öldürmüştü! Cinayette şok detaylar
Kayseri’de kesik baş cinayeti olarak bilinen ve 6 yıl sonra aydınlatılan davada babaannesini nacak ve bıçak ile öldürdüğü iddiası ile tutuklu yargılanan 18 yaşındaki kız hakkında savcılık ‘üst soydan bir akrabayı kasten öldürme’ suçundan cezalandırılma talep etti. Babaanne ile kızların tartışmasının nedeninin yaşlı kadının, torununun nişanlısını gece eve aldığı dedikodusu çıkardığı iddia edildi
Yayın Tarihi: 14-11-2018 17:10
46 yıldır şapkasından tavşan çıkartıyor
Türkiye'nin önemli illüzyonistlerinden Zati Sungur'dan etkilenerek bu sanata hayatını adayan 61 yaşındaki Sermet Erkin, 46 yıldır çocukları eğlendirmek için sahnede hünerlerini sergiliyor - İllüzyonist Sermet Erkin: - "Dünyada David Copperfield nasılsa Zati Sungur da öyle ünlü birisi. Üç katlı evde onunla aynı hayatı paylaşıyorduk. Ördekler, tavşanlar, uçan kızlar, çeşitli aletler ve çeşitli illüzyon kutuları olan o dünyanın içerisinde yetiştim" - "Krallara, kraliçelere, cumhurbaşkanına, işçilere de gösteri yaptım. Cezaevinde de gösteri yaptım. Benim için seyircinin Ahmet, Mehmet olması, bilgili, görgülü olması önemli değil. Herkesi eğlendirmeye çalışıyorum"
Yayın Tarihi: 14-11-2018 11:09
FETÖ sanıklarına hapis cezası
Kayseri'de aralarında meslekten ihraç edilen subay ve polis memurunun da bulunduğu 4 sanık, 2 yıl 1 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı
Yayın Tarihi: 13-11-2018 14:20