kenevir Haberleri

"Kenevir üretimi Vezirköprü'de şaha kalkacak"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan: - "Uzun yıllardır unutulmuş, unutturulmuş, ötelenmiş, yok farz edilmiş çok önemli olan keneviri bugün Türkiye'de yeniden şaha kaldırmak için seçilmiş bölge Vezirköprü'dür" - " (31 Mart yerel seçimleri) Bizim milletimiz, belediye meclis üyeliği vasıtasıyla belediyelere sokmak istedikleri o terör odaklarına asla izin vermez"
Yayın Tarihi: 19-03-2019 16:22
"Bu yıl 100 tonun üzerinde kenevir lifi elde edilebilir"
OMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Aytaç: - "Türkiye'de bu yıl 800 ile bin dekar alanda kenevir ekimi yapılmasını bekliyoruz" - "Bu yıl 100 tonun üzerinde kenevir lifi elde edilebilir ama bölgesel verimlilik de etkili olacaktır. Bu üretim her yıl on kat artarak devam edecek"
Yayın Tarihi: 19-03-2019 11:03
Endüstriyel kenevir tarımına özel gübre geliştirildi
GÜBRETAŞ, endüstriyel kenevir bitkisi için özel bir taban gübresi geliştirdi - GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı: - "Endüstriyel kenevir tarımına uygun özel gübreyle, tarımsal üretimin farklı sanayi sektörlerine katkısı için Türkiye'nin milli kaynaklarının kullanılması açısından önemli bir adım atmış olmaktayız" - "Bu özel ürünümüz dengeli deseni ile kenevir dışında pek çok bitki için de önerilebilecek bir başlangıç gübresidir"
Yayın Tarihi: 12-03-2019 14:41
Yangın çıkan evde Hint keneviri yetiştirme düzeneği bulundu
Adana'da bir evde çıkan yangına müdahale eden ekipler, banyo ve yatak odasında Hint keneviri yetiştirmek için kurulmuş düzenek buldu - Ev sahibi, polis tarafından gözaltına alındı
Yayın Tarihi: 09-03-2019 10:46
"Kenevirle yeniden barışıyoruz, yeniden tanışıyoruz"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan: - "Kenevir ülkemizde çok uzun yıllardır yasaklanmış ve ötelenmiş ama ülkemizin gelişimi açısından baktığımızda tekstilden, otomotive, ilaç sanayisinden kağıt üretimine kadar değerlendirebilecek çok önemli bir ürün. Bugün kenevirle yeniden barışıyoruz, yeniden tanışıyoruz" - "Tarımsal üretim hayatımızın vazgeçilmezidir. Eğer burada bir sıkıntı yaşanırsa diğer bütün teknolojik imkanların ikinci sıraya düşeceğini, belki de hiçbir anlam ifade etmeyeceğini biliyoruz. O nedenle tarımsal üretime sahip çıkmalıyız"
Yayın Tarihi: 07-03-2019 15:03
Kenevirden "abiye ve gelinlik" yaptılar
Yöresel dokumaların günlük giysilerde kullanılabileceğine dikkati çekmek isteyen İzmir Olgunlaşma Enstitüsü, kenevir ipinden elde edilen bezden hem günlük giysiler hem de abiye ve gelinlik gibi özel kıyafetler yaptı - İzmir Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şule Aydın: - "Sayın Cumhurbaşkanımızın kenevir üretimine dikkati çektiği günlerde biz de doğal dokumaların yaygınlaştırılması için bir öncülük gerçekleştirdik" - "Üretilen kenevirlerin kıyafetlere dönüşeceği günler çok yakında, hep birlikte göreceğiz"
Yayın Tarihi: 01-03-2019 11:21
Uşak Üniversitesinde Kenevir Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulacak
Uşak Üniversitesinde Kenevir Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulacak
Yayın Tarihi: 14-02-2019 16:28
Alanya'da 2018'in afet bilançosu 2 milyon lirayı aştı
Alanya'da 2018'in afet bilançosu 2 milyon lirayı aştı
Yayın Tarihi: 12-02-2019 16:37
"Türk kenevirinin dünyada eşi benzeri yok"
MÜSİAD Milli ve Yerli Üretim Üst Kurulu Başkanı Soner Meşe: - "Türk kenevirinin dünyada eşi benzeri yok. Elimizdeki müthiş bir cevher. Kökünden çiçeğine kadar müthiş üretim ve katkı sağlayacak" - "Sanayiye ve teknolojiye uygun kenevir ve tohumumuz var. Öncelikle yapılması gereken, tohumu çoğaltmamız lazım" - "Kenevir, gerçekten çok önemli bitkilerden biridir. Her şeyini değerlendirebiliyoruz. Öncelikle sağlık sektöründe kullanacağımızı düşünüyorum. Kenevir sapındaki lifler de diğer alanlarda kullanılıyor"
Yayın Tarihi: 29-01-2019 21:32
İsrail'den tıbbi kenevir ihracatına onay
İsrail'den tıbbi kenevir ihracatına onay
Yayın Tarihi: 28-01-2019 23:06
100 metrekarelik dükkanda işlediği keneviri Amerika'ya satıyor
Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde elde ettiği tohumla 40 dekar alanda kenevir ekimine başlayan ve daha sonra ekim alanını genişleten Erdoğan Topuz, 100 metrekarelik iş yerinde kenevirden ürettiği ip, urgan, sicim, file, kedi sepeti gibi ürünleri iç ve dış piyasaya pazarlıyor - İşletmeci Erdoğan Topuz: - "Ürettiğimiz ürünleri büyük bir firma aracılığıyla Kanada ve Amerika'daki piyasaya sunuyoruz. Şu anda Avrupa'dan da talep var ama yerimiz yetersiz olduğu için gönderemiyoruz" - "Fuarlar ürünlerimizi tanıtmak için büyük fırsat. Geçen aylarda Yunanistan'a gidip ürünlerimizi tanıttık. Önümüzdeki aylarda Avustralya'daki fuar var"
Yayın Tarihi: 23-01-2019 11:16
"Kenevir üretimi ile ülke ekonomisi güçlenecek"
Kırklareli Valisi Osman Bilgin: - "Kenevir, kozmetikten ilaç sanayisine, kağıttan iplik sanayisine kadar her alanda kullanılıyor. Kenevir, ekonomiye faydası olan bir bitki. Eskiden Karadeniz bölgesinde üretiliyordu, şu anda da bu yapılabilir. Kenevir üretimi ile ülke ekonomisi güçlenecek"
Yayın Tarihi: 19-01-2019 10:24
Kenevir ıslahında "OMÜ" öncü oldu
OMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Aytaç: - "Kenevir bitkisindeki esrar miktarının azaltılmasını sağlamak için yürütülen ıslah projesi sonucunda Türkiye'de kenevir tarımının yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Çalışma kapsamında Türkiye'nin milli kenevir tohumu çeşidini de çıkaracağız" - "Kenevirin konfeksiyondan izolasyon malzemesine, polimer madde üretiminden plastik üretimine, hatta ilaç sanayisinde bile kullanılması için çalışılıyor. Kenevir tarımından birim başına elde edilen gelir, birçok tarım ürününe göre daha fazladır" - "Bir zamanlar Türkiye'de 140 bin dekar alanda kenevir tarımı yapılmaktaydı. Bugünkü kenevir tarımı 200 dekarda yapılmaktadır"
Yayın Tarihi: 16-01-2019 14:06
"Kenevir şehrimizin ekonomisine büyük katkı sağlayacak"
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu: - "Tokat'ta tarımsal anlamda kenevir üretimiyle katma değer ve şehrimizin ekonomisine büyük katkı sağlanacağı kanaatindeyim" - "Kenevir ürünü inşallah hem Türkiye hem de Tokat'ta üretildiğinde inanıyorum ki birçok sektörde ülkemize ve şehrimize katkı sağlayacaktır"
Yayın Tarihi: 15-01-2019 13:20
BMC Gelecek 50 Yıl Buluşması
Buzağı destekleme ödemeleri başlıyor
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: - "Buzağı desteklemesi ödeme takvimini netleştirdik. İlk grup ödemeleri, yarın saat 18.00, ikinci grup ödemeleri 18 Ocak Cuma saat 18.00 itibarıyla yapacağız" - "Toplamda 438 bin 284 yetiştiricimize, 522 milyon lira buzağı desteklemesi ödemesi yapmış olacağız" - "Küçükbaş ve büyükbaş küpe bedelini de artık bakanlık olarak biz karşılayacağız" - "Tarım ilaçları sanayicileri ve üreticileri ile yapılan toplantı sonucunda, sanayicilerimiz önümüzdeki dönemde tarım ilaçlarında yüzde 15 indirime gidecekler" - "Sayın Cumhurbaşkanımız kenevir üretimi ile ilgili çok önemli konulardan bahsetti. Biz önümüzdeki süreçte kenevir üretimini artırmak için çalışmalar yapacağız"
Yayın Tarihi: 10-01-2019 12:45
Denizli'de uyuşturucu operasyonu
Arazisinde Hint keneviri yetiştiren kişi ile uyuşturucuyu satmaya çalışan üç şüpheli tutuklandı - Operasyonda 7 kilo 200 gram esrar, 15 gram eroin, 8 gram metamfetamin ve uyuşturucu hap ele geçirildi
Yayın Tarihi: 09-01-2019 18:54
Lüks villada şoke eden manzara!