Kırım Haberleri

Kırım Tatar Sürgünü'nün 75. yılında "Mücadele etmezsek Kırım geri dönmez" mesajı
Kırım Tatarları'nın at sevgisi nesilden nesle aktarılıyor
Kırım'dan 116 yıl önce göçtükleri Konya'nın Sarayönü ilçesine bağlı Konar mahallesinde geleneklerini yaşatan Kırım Tatarları, kültürlerinin olmazsa olmazı atlara bağlılıklarını da sürdürüyor - Atları gündelik işlerinde kullanan mahallenin gençleri, boş vakitlerini, yerleşim alanını çevreleyen geniş meralarda at koşturarak geçiriyor - Konar mahallesinde yaşayan Kırım Tatarı Necdet Demirkaya: - "Atlar bizim için bağımsızlık ve özgürlük simgesidir. Ata binmek insana cesaret verir. Atın şahlanışı insanı daha yürekten heyecanlandırır" - "Atalarımız gibi gençlerimizin de atlara karşı büyük sevgisi var. Gençlerimiz o sevgiyi devam ettirmeye çalışıyor"
Yayın Tarihi: 12-04-2019 11:29
Kırım'ın yasa dışı ilhakının 5. yılı
Ukrayna'nın başkenti Kiev'de başlayan protestoların 2014'te artması ve dönemin Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in ülkeden kaçması üzerine Kırım'ın Rusya'ya yasa dışı ilhak süreci başladı - Yeşil adamlar olarak adlandırılan, üstlerinde hiçbir arma veya işaret bulunmayan Rus yanlısı milislerin silahlarının gölgesinde 16 Mart 2014'te yapılan referandum sonucunda "Kırım'ın Rusya'ya bağlanması"kararı çıktı - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Mart 2014'te Kremlin Sarayı’nda düzenlenen törende "Kırım ve Sivastopol'ün Rusya'ya bağlanması"nı öngören yasayı imzalayarak, ilhakı resmen onayladı
Yayın Tarihi: 21-03-2019 14:26
"Kırım Rusya'nın saldırganlığına karşı dünya için bir turnusoldur"
Ukrayna Enformasyon Politikaları Bakan Yardımcısı Emine Caparova: - "Kırım, Rusya'nın saldırganlığına karşı dünya için bir turnusol kağıdıdır. Biz saldırgan bir devletle dans ediyoruz. BMGK'de daimi üye olan bir ülkenin terör devleti gibi hareket edememesi gerektiğini düşünüyorum" - "Kırım'ı artık eskisi gibi hızlı şekilde alamayacağız ama en azından Kırım konusunu dünya gündeminde tutmak için bir platform kurmalıyız"
Yayın Tarihi: 19-03-2019 21:30
NATO üyelerinden Rusya'ya Kırım çağrısı
NATO Kuzey Atlantik Konseyi: - "Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakını güçlü bir şekilde kınıyoruz. Rusya'ya Kırım'ı Ukrayna'ya iade etmesi çağrısında bulunuyoruz" - "Rusya uluslararası hukuka ve yükümlülüklerine uymadığı müddetçe ilişkilerde normalleşme gerçekleşemez"
Yayın Tarihi: 18-03-2019 14:11
AB'den Ukrayna'ya destek
AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini: - "AB, Rusya'nın uluslararası hukuku ihlal ederek Kırım'ı yasa dışı ilhakını tanımıyor ve tanımayacak"
Yayın Tarihi: 18-03-2019 13:54
Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakının 5. yılı
Rusya’nın Ukrayna'ya bağlı özerk yönetim olan Kırım'ı yasa dışı ilhakının önünü açan sözde referandum beş yıl önce 16 Mart'ta yapıldı - Rus yanlısı silahlı güçlerin kontrolündeki referandum sonucunda Kırım’ın Rusya’ya bağlanması yönünde başta BM ve pek çok ülkenin tanımadığı sözde karar çıktı - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 21 Mart’ta Kremlin Sarayı'ndaki törende "Kırım ve Sivastopol'ün Rusya'ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulmasını" öngören yasayı imzalaması ile Kırım Rusya tarafından yasa dışı ilhak edildi
Yayın Tarihi: 16-03-2019 14:44
Türkiye, Ukrayna'nın egemenliğine verdiği desteği yineledi
Dışişleri Bakanlığı: - "(Rusya'nın Kırım'ı ilhakı) Bu eylem neticesinde meydana gelen fiili durumu tanımadığımızı yineliyor ve Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiğimiz desteği teyit ediyoruz" - "Türkiye, Kırım Tatarlarını tarihi vatanları Kırım'da, kendi kimliklerini muhafaza ederek, güven ve huzur içinde yaşamalarını teminen desteklemeyi sürdürecektir"
Yayın Tarihi: 16-03-2019 10:46
ABD, AB ve Kanada'dan Rusya'ya yeni Ukrayna yaptırımı
ABD Hazine Bakanlığı, "Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesine destek verdikleri gerekçesiyle" 6 Rus yetkili ile 8 Rus şirketini daha yaptırım listesine aldı - ABD ile ortak hareket eden AB ve Kanada da Moskova'ya karşı benzer yaptırımları hayata geçirmeye karar verdi
Yayın Tarihi: 15-03-2019 21:57
"Uluslararası dayanışma Kırım'ın ilhakını sonlandıracaktır"
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha: - "Yaptırımların artması, uluslararası dayanışma ve baskı Kırım'ın ilhakını sonlandıracaktır" - Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz: - "Kırım’da insanların birinci önceliği canını kurtarmak, ekonomik ve sosyal meseleler çok sonradan geliyor"
Yayın Tarihi: 13-03-2019 11:11
"Kırım artık korku bölgesi haline geldi"
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, Kırım'ın yasa dışı ilhakının 5. yılı konulu panel düzenledi - Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha: - "Ukrayna'da Kırım'ın işgaline karşı sesler yükselmeye devam ediyor. Rusya saldırgan olan taraftır ve Kırım'ı ilhak etmiştir" - Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz: - "Kırım artık bir korku bölgesi haline geldi" - "Kırım, bugün Rusya tarafından askerileştiriliyor ve bölgenin durumu hızla kötüye gidiyor"
Yayın Tarihi: 12-03-2019 15:23
"Rusların, Kırım'ı Slavlaştırma politikası devam ediyor"
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov: - "Rusların yüzyıllardır süren Kırım'ı Slavlaştırma politikası dün olduğu gibi bugün de aynen devam ediyor" - "Günümüzde insanları bir gece yarısı evlerinden çıkarıp trenlere bindirip Sibirya'ya göndermek eskisi gibi kolay olmayabilir ama bugün başka bir yöntem uygulanıyor. İnsanlarımıza yoğun bir baskı yapılıyor, fikir adamlarımız, kanaat önderlerimiz hapse atıldı. Gençlerimiz zorla Rus ordusuna askere alınıyor. Halkın üzerine korku salınarak insanlar Kırım'ı terk etmeye zorlanıyor" - "Kırım coğrafi konumu ve korunaklı yapısıyla Karadeniz'e hakim adeta bir askeri üs gibi. Kırım Yarımadası Rusya için Karadeniz'e kıyısı olan ülkelere, Hazar Denizi'ne, NATO müttefiklerine ve en son Suriye örneğinde gördüğümüz sıcak denizlere ulaşım için stratejik öneme sahip" - "Türkiye'nin enerji, nükleer santral, ticaret ve savunma gibi alanlarda Rusya ile ilişkileri var. Ankara bu noktada reel bir politika yürütüyor. Ancak Türkiye bununla beraber Kırım'ın Ruslar tarafından işgalini tanımadı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünden yana tavır aldı"
Yayın Tarihi: 11-03-2019 11:59
Rusya'nın Kırım'ı ilhakının 5. yılı
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, Beyazıt Meydanı'da Rusya'yı protesto etti
Yayın Tarihi: 03-03-2019 16:57
Kırım Tatarları Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakını protesto etti
Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Derneği, 5. yılında Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakını protesto etti - Kırım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tuncer Kalkay: - "Rusya, silahların gölgesinde sahnelediği ve referandum adını verdiği trajikomik oyunuyla Kırım işgalini meşrulaştırmaya çalışmıştır"
Yayın Tarihi: 02-03-2019 17:16
YouTube'a Rusya'nın siyasi talebine boyun eğmeme çağrısı
YouTube'a Rusya'nın siyasi talebine boyun eğmeme çağrısı
Yayın Tarihi: 08-02-2019 14:45
Kerç Boğazı'nda 2 gemi alev aldı
Kerç Boğazı'nda 2 gemi alev aldı
Yayın Tarihi: 21-01-2019 19:36
ANALİZ - Yeni yıla girerken Rusya
Rusya'da 2018 yılının iç kamuoyu, bakiyesi az da olsa eksikle kapanmışken, dış siyasette Rusya bakiyeyi az da olsa yine artıyla kapattı - Rusya, Suriye’de Esed’in ülkenin çoğunluğunu kontrol altına almasına sebep oldu, Suriye iç savaşı Astana formatında siyasi çözüme doğru istikamet aldı, Türk akımı projesinin denizaltı kısmı bitti, S-400’den vazgeçilmedi, Kuzey Akımı-2 iptal edilmedi, Hazar denizi paylaşım anlaşması yapıldı - Rusya iç siyasetindeki en önemli başarı, ilhakından sonra Kırım’ı Rusya’ya bağlayan köprü oldu. Rusların çok büyük bir başarı olarak gördüğü Kırım köprüsünün açılışı için Putin çok uğraştı; şantiye ziyaretleri yaptı, ilk betonu döktü ve köprüden ilk geçen de o oldu - Kırım’a köprünün Rusya’ya maliyeti 250 milyar rubleden fazla ve bu maliyet hesabına Rusya’dan tamamen kopan Ukrayna da eklenmeli - Rusya için önemli bir ülke olan Ermenistan’daki devrim, Rusya tarafından dikkatle izlendi; fakat Ukrayna’ya gösterilen tepki buraya gösterilmedi. 2018’de Ermenistan’a karışmayan Rusya’nın 2019’da ne tür sürprizler yapacağını tarih gösterecek
Yayın Tarihi: 21-01-2019 14:16
Washington'ı sarsan haber: Trump istifa edip Kırım'a kaçtı
Dünyanın en değerli şirketi Amazon'un yanısıra Washington Post gazetesinin de patronu olan Jeff Bezos ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki medya savaşına tuz biber eken bir gelişme yaşandı. Başkent Washington DC'de Trump'ı istifa etmiş çekip giderken gösteren sahte Washington Post nüshaları dağıtıldı.
Yayın Tarihi: 17-01-2019 14:02
İngiltere Karadeniz'e savaş gemisi gönderdi
İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson: - "HMS Echo'nun burada olmasının sebebi, ilk olarak Ukrayna'yla olan dayanışmamızı ve Ukrayna'nın tek başına olmadığını göstermek" - "Karadeniz, Rusya'nın denizi değil, uluslararası bir deniz"
Yayın Tarihi: 21-12-2018 18:24