kişisel verilerin korunması Haberleri

Lise öğrencileri "sanal mahkemede" yarıştı
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) tarafından düzenlenen "Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması"nda hukuk alanına ilgi duyan lise öğrencileri, kurulan sanal mahkemede "davalı" ve "davacı" olarak haklılık mücadelesi verdi - Yargıtay Üyesi Fehmi Tosun: - "21. yüzyıl dijital çağ. Dijital çağın geldiği nokta belli. Hukukun içine oldukça işlediği gibi dijital ortama bağlı suç tipleri veya hukuki uyuşmazlıklar, gerek hukuk çerçevesinde gerek ceza alanında, gittikçe artarak devam etmekte. Bu nedenle, gençlerin bu konuda bilgilenmeleri ve şimdiden aşina olmalarında fayda var" - İKÜ Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Durmuş Tezcan: - "İyi hizmetler için hukuktan yararlanılırsa onun kadar hem çevresine hem de onu uygulayana fayda sağlayan bir başka meslek yoktur. Gençler severek, inanarak hukukçu olurlarsa hem kendilerine hem çevrelerine gerçekten yarar sağlarlar"
Yayın Tarihi: 07-04-2019 12:07
İnternet şirketleri AB veri düzenlemelerini ihlal etmekle suçlanıyor
Amazon, Apple, Google, Netflix ve Spotify gibi internette ses ve görüntü yayını (streaming) hizmeti sağlayan şirketlerin, kullanıcıları, kişisel verileri hakkında uygun şekilde bilgilendirmediği öne sürüldü
Yayın Tarihi: 22-01-2019 16:17
"Faaliyetlerimizi hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla sürdüreceğiz"
Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir: - "Elbette biz yolun başındayız ama kanun olarak iyi bir kanun yapıldığını düşünüyorum. Bundan sonra da özel hayatın gizliliği ile kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması amacına bağlı olarak faaliyetlerimize devam edeceğiz" - "(İtalyan Veri Koruma Otoritesi ile temasları) Kurumun yapısı, organizasyon şeması, kendilerine intikal eden başvurular, şikayetler ve uyguladıkları idari para cezaları da dahil olmak üzere çok geniş bir bilgi paylaşımında bulundular"
Yayın Tarihi: 04-10-2018 11:11
"Kontrol cihazda değil sizde olsun"
Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir: - "Kullandığımız akıllı telefonlar ya da diğer teknolojik aygıtların gizlilik politikalarını okumamız, gizlilik ayarlarını yeniden gözden geçirmemiz, bu anlamda kontrolü elimizde bulundurmamız gerekir. Bir başka deyişle güvenliğimiz için bilinçli kullanıcılar olmamız büyük önem arz ediyor"
Yayın Tarihi: 11-09-2018 11:45