Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Haberleri

Üç gündür her yerde aranıyorlardı!
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), 2 Temmuz'da evlerinden çıkan iki kardeş İlknur (14) ile Yağmur Küçük (13), geri dönmedi. Haber alınamayan kardeşlerin bulunması için polis ekiplerince çalışma başlatıldı. İki kız kardeş Girne'de bulundu. Polis ekiplerinin konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Duyarlılık gösterip polise yardımcı olan herkese teşekkür ederiz" denildi.
Yayın Tarihi: 05-07-2019 20:52
"Kıbrıs meselesi, bizim milli davamızdır"
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: - "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin bizim için ayrıcalıklı bir yeri vardır. Kıbrıs meselesi, bizim milli davamızdır" - "Kıbrıs, Akdeniz'de bir cennettir. Hem kıymetini biliyoruz hem oradaki standardın daha yükselmesi için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz" - KKTC Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan: - "Türkiye Cumhuriyeti, bizim için çok önemli. Onun varlığı, birliği ve gücü olduğu sürece bizler her zaman güçlüyüz"
Yayın Tarihi: 05-07-2019 13:42
Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2019 Arama Kurtarma Tatbikatı
Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti iş birliğinde gerçekleştirilen "Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2019 Arama Kurtarma Tatbikatı" deniz safhasındaki arama kurtarma faaliyetlerinin ardından başarıyla tamamlandı
Yayın Tarihi: 12-06-2019 17:36
Aksaray'da Kıbrıs gazilerine madalya ve berat tevcih töreni
Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan 39 gaziye madalya ve beratları takdim edildi
Yayın Tarihi: 12-06-2019 14:03
Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2019 Arama Kurtarma Tatbikatı
Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin arama kurtarma teşkilatlarında yer alan sivil ve askeri unsurların katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatın kara safhası tamamlandı
Yayın Tarihi: 11-06-2019 14:41
"Doğu Akdeniz'deki zenginlikler hepimize ait"
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: - "Doğu Akdeniz'deki zenginlikler hepimize ait ve bu kabul ediliyor. Ama iş tatbikata gelince, 'Bu bizim egemenlik alanımızdır' diyen bir Rum tarafıyla karşılaşıyoruz"
Yayın Tarihi: 11-06-2019 14:14
Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2019 Arama Kurtarma Tatbikatı
KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan: - "KKTC, ana vatanı Türkiye Cumhuriyeti unsurları ile gönül ve emel birliği içerisinde, kara suları veya uluslararası sularda her yerde her zaman arama kurtarma harekatı icra etmeye hazırdır" - "Arama kurtarma harekatı, doğrudan insan hayatıyla ilgili olduğundan zamana karşı ve ölümle yaşam arasında bir yarış halinde icra edilmek zorundadır"
Yayın Tarihi: 11-06-2019 11:49
KKTC'de hükümet krizi! Denktaş istifa etti, HP çekildi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), koalisyon ortağı Halkın Partisi (HP) hükümetten çekilme kararı aldı. Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ın da görevinden istifa ettiği belirtilmişti.
Yayın Tarihi: 08-05-2019 23:01
Eski KKTC Başbakanı Küçük toprağa verildi
Vefat eden eski KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Lefkoşa'da düzenlenen devlet töreniyle toprağa verildi - Küçük'ün cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay katıldı
Yayın Tarihi: 13-03-2019 14:56
"Rumlar hiçbir şekilde uzlaşma taraftarı değil"
KKTC İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer: - "Rumlarla yapılacak hiçbir görüşmede bir netice alınacağına inanmıyorum. Çünkü Rumlar hiçbir şekilde uzlaşma taraftarı değil. Rum tarafı Avrupa Birliği'ne kabul edildikten sonra, tabiri caizse adada at koşturuyor. Her şeyi kendi istek ve arzuları doğrultusunda gerçekleştiriyorlar"
Yayın Tarihi: 16-02-2019 17:45
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Denktaş ailesini aradı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş’ın vefatı dolayısıyla, ailesini telefonla arayarak taziyelerini iletti.
Yayın Tarihi: 03-02-2019 04:21
KKTC'de 'bayrak' krizi! Cumhurbaşkanı Akıncı'ya 'istifa et' çağrısı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın, Rum Sosyal Reform Birliği (OPEK) üyelerini kabulünde KKTC ve Türkiye bayrağının olmaması, muhalefetin tepkisine neden oldu. Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, "Sayın Akıncı makamına yakışanı yapmalı ve istifa etmeli" dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.
Yayın Tarihi: 19-01-2019 03:21
KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın vefatının 7. yılı
Dışişleri Bakanlığı: - "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş'ı vefatının yedinci yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz" - "Kıbrıs Türk halkının merhum Denktaş'tan aldığı ilhamla Ada'da adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması yönünde sürdürdüğü kararlı mücadeleye tam destek vermeye devam edeceğiz"
Yayın Tarihi: 13-01-2019 11:02
"Kıbrıs'ta BM Barış Gücü'nün askeri misyonuna gerek kalmadı"
KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay: - "(BM Barış Gücü'nün) Askeri bir misyona gerek kalmadığını, zaten geçen süre zarfından da yerine getirdiği görevin ciddi anlamda tartışılabileceğini, artık bir sivil misyona dönüştürülebileceğini düşünüyoruz" - "(Kıbrıs açıklarında hidrokarbon tartışması) Şirketler açısından bir kere ciddi bir mali sorumluluk ortaya çıkacaktır" - "Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının bizim verdiğimiz lisans alanlarında yapacağı arama Türkiye'nin aramaları değil. Bunlar Kıbrıslı Türkler adına bir şirketin yapacağı aramalardır" - "Kıbrıs Rum tarafı yönetimi ve zenginliği bizimle paylaşmaya yanaşmıyor. Federal ortaklık paylaşmaya dayalı bir ortaklıktır"
Yayın Tarihi: 12-01-2019 12:29
KKTC'de gece yarısı korkutan deprem!
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Yayın Tarihi: 03-12-2018 03:58
Kıbrıs gazileri 44 yıl sonra savaştıkları toprakları gezdi
Kıbrıs gazileri 44 yıl sonra savaştıkları toprakları gezdi
Yayın Tarihi: 23-11-2018 18:01
KKTC'nin kuruluşunun 35. yıl dönümü
KKTC'nin İzmir Başkonsolosu İpal Emin: - "Kıbrıs Türk halkı, anavatan Türkiye ile tek millet iki devlet olmanın, diğer bir değişle büyük Türk ulusunun kopmaz bir parçası olmanın bilinciyle hareket etmektedir"
Yayın Tarihi: 15-11-2018 11:54
KKTC'nin 35. kuruluş yıl dönümü
Kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Mersin'de tören düzenlendi - KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu: - "Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olan, maddi ve manevi desteğini esirgemeyen ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile birlik ve beraberlik içerisinde cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatacağız"
Yayın Tarihi: 15-11-2018 11:44
"Türkiye'nin yakın ilgi ve desteğini hep yanımızda hissediyoruz"
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: - "Bütün bu çabada Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın ilgi ve desteğini hep yanımızda hissediyoruz. Bundan dolayı Türkiye’nin gelmiş geçmiş tüm yönetimlerine teşekkür ediyorum. Kıbrıs Türk halkına bu dayanışmayı gösteren Türk ulusuna böylesi bir günde en iyi dileklerimi iletmek istiyorum" - "Rumların, 1974 yılında Yunanistan’daki faşist albaylar cuntası eşliğinde Kıbrıs'taki iş birlikçileriyle sahneledikleri darbe ve adayı Yunanistan'a bağlama girişimi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin askeri müdahalesini zorunlu kıldı" - "KKTC bir yandan ekonomisi ve demokrasisiyle en ileri düzeye gitmek için çalışacak, diğer yandan da her zamanki yapıcı ve barışçı tavrıyla büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' özdeyişine uygun olarak kalıcı barışın bu adada yerleşebilmesi için çabasını esirgemeyecektir" - "Bu adanın toprağı da denizlerindeki zenginliği de herkese yeter. İş birliğinden, anlaşmadan, barıştan tüm taraflar kazançlı çıkar"
Yayın Tarihi: 14-11-2018 11:13