Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Haberleri

Liseli mucidin beklediği destek Milli Eğitim Bakanı'ndan geldi
Sebze ve meyve atıklarından biyoplastik üretmeyi amaçlayan projesiyle Google Bilim Fuarı'nda yarı finale kalmayı başaran Emirhan Belli'nin beklediği eğitim desteği Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan geldi - Belli'yi İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı aracılığıyla arayan Bakan Selçuk, öğrenciyi tebrik ederek, istediği her türlü desteğin verileceğini söyledi
Yayın Tarihi: 09-12-2018 13:34
Bakan Selçuk, "çift kanatlı" öğrencilerle buluştu
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören, hem derslerinde başarı gösteren hem de uluslararası yarışmalarda derece alan öğrencilerle buluştu - Selçuk: - "Unutmayın ki başarı elde ederek sadece kendinizle ilgili bir şey yapmıyorsunuz, sizi gören birçok gence de hayal aşılıyorsunuz ve o hayaller onların da hedefleri olmasını sağlıyor" - "Hem derslerinizde hem de spordan sanata ve bilime kadar ter döktüğünüz alanlarda başarılarınızı ortaya koyuyorsunuz. Biz buna 'çift kanatlı olmak' diyoruz. Yani sadece belirli bir alanda değil, iki alanda başarılı olmak şeklinde yorumluyoruz"
Yayın Tarihi: 08-12-2018 15:37
"Eğitim kurumu iktisadi hayatla birebir eşleşmeli"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Eğer eğitim kendi bağımsızlığını ilan eder ve iktisadi taraftan kopuk bir şekilde kendi uygulamalarını ortaya koyarsa eğitim kurumu içe kapanık, üretim kapasitesini yitirmiş ölü dokuya dönüşür. Bundan dolayı eğitim kurumunun iktisadi hayatla birebir eşleşmesinde yarar var" - "Mesleki eğitim konusu bizim özellikle vurguladığımız ve merkeze aldığımız konulardan bir tanesi. Bununla ilgili önümüzdeki süreçte, belki yılbaşından hemen sonra toparlayıcı bir çerçeveyi toplumla paylaşma imkanımız olacak"
Yayın Tarihi: 07-12-2018 13:12
MEB'den mesleki eğitimi güçlendirecek proje
Mesleki ve teknik eğitim veren okulların alt yapısının güncellenmesi ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin, eğitim, sosyal ve ekonomik uyum alanlarında desteklenmesi amacıyla "Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyoekonomik Uyum Projesi" başladı - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Proje sayesinde hem okullarımızın alt yapısını güçlendireceğiz hem de geçici koruma altındaki çocuklarımızın mesleki ve teknik eğitim yoluyla hayata hazır hale gelmesini sağlayacağız" - "Proje kapsamındaki illerdeki sektör kümelenmesi ve kapasitesini göz önüne alarak, bu illerimizdeki mesleki eğitim okullarımızın eğitim verdikleri alanları da hızla yeniden yapılandıracağız"
Yayın Tarihi: 05-12-2018 11:41
"7. Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Eserler Sergisi"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Engelli bireylerin sosyal yaşama uyum sağlamaları, kendi kimliklerini kazanmaları, başarı duygusunu tatmaları ve kendilerini her yönden geliştirmeleri konusunda büyük bir desteğe ihtiyaç var" - "Birçok teknik kullanılarak hazırlanan 170 ürün sanatseverlerin burada beğenisine sunuluyor. Sanatın evrenselliğinin ve engel tanımadığının en güzel örneği olan bu serginin düzenlenmesinde emeği olan herkese özellikle teşekkür ediyorum. Yaptıkları tüm bu birbirinden güzel eserlerle gözümüze ışık oluyorlar, yüreğimize umut oluyorlar"
Yayın Tarihi: 03-12-2018 14:26
MEB'den "yapay zeka" temalı uluslararası robot yarışması
Milli Eğitim Bakanlığınca, "yapay zeka uygulamaları" temasıyla gelecek yıl düzenlenecek "Uluslararası MEB Robot Yarışması"na 20 ülkeden 4 binin üzerinde yarışmacının katılması bekleniyor - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Yarışma ile lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri süresince edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz" - "2019'daki yarışmada ilk defa yapay zeka alanına odaklanılacak. Tüm lise ve üniversite öğrencilerimizi yarışmamıza davet ediyoruz"
Yayın Tarihi: 03-12-2018 11:14
Bakan Selçuk, otizmli Ozan Barış ile buluştu
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Sedef Erken, müzisyen Ogün Sanlısoy ve otizmli çocukları Ozan Barış Sanlısoy ile bir araya geldi - Görüşmede özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar için yapılabilecekler ele alındı
Yayın Tarihi: 01-12-2018 11:08
Ziya Selçuk üniversite yıllarını anlattı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığınca hazırlanan "Kampüse Hoş Geldin" projesi için üniversite yıllarını esprili bir dille anlattı
Yayın Tarihi: 01-12-2018 00:04
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Rize'de
Selçuk, Rize Valisi Çeber'i ziyaret etti
Yayın Tarihi: 30-11-2018 18:34
"Öğrencilerinize sözlerinizle değil halinizle örnek olun"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Öğrencilerinize sözleriniz ile değil halinizle örnek olun" - "Türkiye'nin yeniden tarihsel bir dil kurması gerekiyor. Fakat dili kullanmak tek başına yetmez. Muhtevasını doldurmadan kullanırsanız insanı zehirler. Kelimeye zulmetmek büyük günahtır. Onu eyleme geçirmelisiniz"
Yayın Tarihi: 30-11-2018 15:19
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan taziye ziyareti
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan taziye ziyareti
Yayın Tarihi: 30-11-2018 14:23
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Rize'de
Selçuk başkanlığında 81 il milli eğitim müdürünün katılımıyla "2023 Eğitim Vizyonu Uygulama Çerçevesi Toplantısı" gerçekleştiliyor
Yayın Tarihi: 30-11-2018 11:44
"Medyayla çocuk ilişkisi kontrollü bir şekilde ele alınmalı"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Ailelerde 'Biz medyadan çocuğumuzu korursak çocuğumuz zarar görmez' gibi bir algı var. Bu tür bakış açıları zararlı. Medya kendi başına iyi ya da kötü değil. Medyanın içeriğinin ne olduğu ve nasıl sunulduğu önemli. Medyayla çocuk ilişkisini kontrollü bir şekilde ele almakta yarar var" - "Ailelerin çocuklarını medyadan korumak noktasındaki fikriyatı elbette dikkate değer ama aileler çocuklarını kendilerinden korusalar daha iyi olur. Bunu şu anlamda söylüyorum. Anne, baba çocuğun etrafından pervane olmuş dönüyor. 'Üzülmesin, ağlamasın, her şeyi hazır olsun' dediğinizde medyanın verdiği zararın hiçbir önemi yok, ailenin verdiği zarar çok daha fazla" - "Doğal olan çocuk, içindeki saklı olan müfredatı açığa çıkan çocuktur, dışarıdan müfredat yüklenen çocuk değildir, içindeki cevheri mücevhere dönüşen çocuktur. Öğretmenlik de bu cevheri mücevhere dönüştürmek için ortamı sağlamaktır"
Yayın Tarihi: 29-11-2018 19:36
"Tam da Türkiye'nin yeni bir hikaye yazmasının sırası"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Dünyadaki bütün eğitim devrimlerine, büyük eğitim dönüşümlerine baktım. Hiç istisnası yok, hepsinde güçlü bir lider var. Tam da Türkiye'nin yeni bir hikaye yazmasının sırası. Şimdiye kadar birçok başarı yaptık. Ben 'Eğitimde bu kadar kötüyüz' demeyi de çok sağlıklı görmüyorum. Bizim çok iyi özelliklerimiz var eğitimde" - "Benim derdim kültür ve zihniyetin dönüşmesi. Eğer bununla ilgili mesafe alırsak Türkiye’de bir sıçrama yaratacak"
Yayın Tarihi: 28-11-2018 23:38
"Çocuklarımızın geleceği için daha güzel şeylere imza atacağız"
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: - "Çocuklarımızın geleceği için daha güzel şeylere hep beraber imza atacağız. Bu çocuklarımızın yetişmesine müsaade ediniz, onları fazla hırpalamayın, aşırı ilgi göstermeyin, aşırı korumayın, bırakın mücadele etsinler, bırakın zorluklarla karşılaşsınlar, bırakın biraz uğraşsınlar, didinsinler, yoksa bağışıklık sistemleri çöker, psikolojik olarak da çökerler. Onun için çocukları bu kadar korumaktan vazgeçelim, onların biraz mücadele etmesine, azimli olmasına, sabırlı olmasına, biraz bazı şeylerin yokluğunu görmesine fırsat verin çocukların, aksi takdirde ileride siz huzursuz olursunuz" - "Bizim çocuklarımıza karşı bir sorumluluğumuz var. Aslında doğmamış çocuklarımıza sorumluluğumuz var. Biz eğer bugünden 10 sene, 20 sene sonrasını dikkate almazsak inanın çocuklarımızı daha kötü bir gelecek bekler" - "Biz istiyoruz ki çift kanatlı çocuklarımız olsun, hem maddi hem manevi alanlarda gelişmiş olsunlar. Bu bizim sorumluluğumuz ve Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 vizyonu çerçevesinde inşallah bütün Türkiye'de, bütün okullarımızda, bütün öğretmen odalarımızda bu heyecanı yükselterek, hep beraber Türkiye'nin geleceğini omuzlamak istiyoruz"
Yayın Tarihi: 28-11-2018 15:58
Hükümlü ve tutukluların eğitimi için iş birliği protokolü
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: - "Hükümetimizin 'Eğitim hakkı hiçbir şekilde engellenemez' yaklaşımı sonucunda 35 bin tutuklu ve hükümlü cezaevinde eğitim hakkına kavuşmuştur. Sadece açık lise, açık öğretim değil, cezaevlerinde yüksek lisans, doktora yapan mahkumlar bulunmaktadır" - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Cezaevlerinden çıktıktan sonra sosyal hayata bir an önce adaptasyon sağlamaları ve bu suretle ekonomiye de katılmaları için ihtiyaç duyulan sektörlerde iş bulma olanakları doğabilecek"
Yayın Tarihi: 28-11-2018 11:23
"Geleceği Yazan Kadınlar" projesi tanıtım toplantısı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: "2023 Eğitim Vizyonu ile okul öncesinden itibaren bütün çocuklarımıza yazılım bilgisi kazandırılmasını çok sıradan bir iş olarak, sanki 'suyun içine sızmış şeker' gibi vermeyi arzuluyoruz" - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: - "Bugüne kadar 4 bin 394 bilişim uzmanı yetiştirdik. Ağustos 2018'den itibaren geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik, kodlama, bulut teknolojisi meslekleri başta olmak üzere ilk etapta 25 meslekte gençlerimize 9 aylık işbaşı eğitim programları düzenlemeye başladık"
Yayın Tarihi: 27-11-2018 17:00
81 ilden gelen öğretmenler TBMM'de
TBMM Başkanı Binali Yıldırım: - "Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bilgiyle donanmış nesiller yetiştirmek için her türlü gayreti gösteriyoruz" - "Milli değerlerimize sadık kalarak evrensel düşünen, dünyayı kavramış nesiller yetiştirmeye ihtiyacımız var"
Yayın Tarihi: 24-11-2018 16:18