Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Haberleri

Dokuz Eylül Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: (2) - "Yeni dönemde öncelikle hedefimiz eğitimi hem içerik, hem sistem olarak Türkiye'nin hedeflerine katkı sağlayacak seviyeye çıkarmaktır" - "Bilim üreten, araştırma-geliştirme odaklı çalışan, her alanda kendi modellerini geliştiren bir üniversite iklimi oluşturmadan, sadece tabelayla, sadece kadroyla hiçbir sonuç elde edemeyiz" - "Kendi bireysel çekişmelerinin, ideolojik saplantılarının ve kariyer hırslarının esiri kadrolarla dolu üniversitelerin hayırlı çıktılar üretmesi mümkün değildir" - "Önümüzdeki dönemde yürütme olarak bizi, akademi olarak sizi, aynı şekilde özel sektörü çok zorlu bir süreç bekliyor. Organize sanayi bölgeleriyle okulları iç içe geçirmekte kararlıyız, bunu yapacağız" - "(Enflasyonla mücadele) Biz sağlam durunca, ellerini ovuşturanlar da her zamanki gibi hüsrana uğradı" - "Daha düne kadar teröristlerle kendi sınırlarımız içinde dahi baş etmekte zorlanırken, bugün Irak'tan Suriye'ye, Avrupa'dan Orta Asya'ya kadar dünyanın her yerinde hamdolsun teröristlere hayatı zindan ediyoruz. 'İnlerine gireceğiz' dedik ve inlerine girdik" - "Sınırlarımız içinde ve dışında ne yaşarsak yaşayalım, asıl hedeflerimizden asla kopmadık. Başımıza hangi bela musallat edilirse edilsin yolumuzdan sapmadık, gözümüzü o menzilden ayırmadık"
Yayın Tarihi: 19-10-2018 14:30
MEB, ölçme ve değerlendirme süreçleri için çalışma grubu kurdu
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Ölçme ve değerlendirme süreçlerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için dış değerlendirmeye ve bakışa ihtiyacımız bulunuyor" - "Bu kapsamda, ölçme ve değerlendirme süreçleri ile ilgili çalışmaları ve deneyimi olan öğretim üyelerinin ve uzmanların katkılarını almak üzere bir çalışma grubu oluşturduk" - "Bakanlığa bağlı 'Ölçme ve Değerlendirme Süreçlerinin Geliştirilmesi ve İyileştirilmesi' çalışma grubumuz, Bakanlığımızın ölçme ve değerlendirme süreçlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik öneriler geliştirecek" - "Eğitimle ilgili analiz ve değerlendirme raporları yayımlamaya başlayacağız. Bu raporların hazırlanmasında da çalışma grubunun katkısını alacağız"
Yayın Tarihi: 18-10-2018 11:09
Ziya Selçuk'tan sosyal medya uyarısı!
Sakarya'da konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Günümüzde 'parlayan nesne sendromu' yaşanıyor. Sürekli bir şeyleri parlatıp çocukları sosyal medyada oyalıyorlar" dedi.
Yayın Tarihi: 13-10-2018 22:24
"Asıl derdimiz, eğitimde küresel rekabet"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Bizim asıl derdimiz, küresel rekabet. Yani dünyayla rekabet etmek ve Türkiye'nin dünyada önünü açmak, iddia sahibi olan ülkeye dönüşmektir" - "Sadece bilinç düzleminde, sadece akıl yürütme, eleştirel düşünme gibi birkaç konu üzerinde, tahmin etme becerisi gibi birkaç konu üzerinde bir ülkenin eğitim başarısını ölçersek, çok sağlıklı ölçme yapmış olmayız. Bizim daha bütünsel bir değerlendirmeye, çocuklarımızı çift kanatlı büyütmeye ihtiyacımız var"
Yayın Tarihi: 13-10-2018 19:57
"2023 Eğitim Vizyonu" açıklanacak
Milli Eğitim Bakanlığının "2023 Eğitim Vizyonu", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı programla 23 Ekim'de kamuoyu ile paylaşılacak
Yayın Tarihi: 12-10-2018 21:00
Bakan Selçuk'un "kağıttan lale" paylaşımı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, Şanlıurfa ziyareti sırasında Suriyeli 4. sınıf öğrencisi tarafından kendisine hediye edilen "kağıttan lale"yi sosyal medyada paylaşması, laleyi yapan küçük kızı duygulandırdı
Yayın Tarihi: 11-10-2018 16:30
Selçuk'tan "kağıttan lale" paylaşımı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Şanlıurfalı dördüncü sınıf öğrencisi kızın hediyesi olan "kağıttan lale" paylaşımıyla "Dünya Kız Çocukları Günü"nü kutladı - Selçuk: - "Boş bir kağıdı elleriyle laleye dönüştürebiliyorlar. O zaman bizim o sınıfları lale bahçesine dönüştürmemiz lazım. Bu çiçeği bana boşuna vermiş olamaz. 'Vazifeni yap' diyor hepimize nazikçe"
Yayın Tarihi: 11-10-2018 12:52
Türkiye'de okullaşma oranı OECD ortalamasının üzerinde
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "OECD'nin Bir Bakışta Eğitim 2018 Raporu'na göre 20-24 yaş arasındaki nüfusun okullaşma oranı, OECD ortalamasının bir hayli üzerinde seyrederek yüzde 52 olarak gerçekleşmiştir"
Yayın Tarihi: 09-10-2018 11:10
"Okul liderliğine orkestra şefliği olarak bakıyoruz"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Okul yöneticilerinin idare değil yönetişim yapması gerekiyor. Okul liderliğine, orkestra şefliği olarak bakıyoruz" - "Çok büyük ustalar orkestrayı yönetirken elinde batonu bile tutmazlar, yani kontrol etmezler. Eğer kontrol temelli bir durum varsa orada idarecilik vardır, yöneticilik yoktur" - "Gerçekten nesilleri kaybediyoruz. Bizim bu anlamda sınıfın içinde ne yapıldığına olan dikkatimizi azaltmamızda yarar var. Bu çocuğun sınıfın dışında ne yaptığına daha çok odaklanmak zorundayız. Öğretmenin de sınıfın dışında daha çok ne yaptığına odaklanmalıyız"
Yayın Tarihi: 03-10-2018 11:49
6. Zeka ve Yetenek Kongresi
Cinnah Genç Yazarlar Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni
"Türk halkının gözünde, gönlünde Pakistan'ın yeri çok değerli"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: "Tüm Türk halkının gözünde, gönlünde Pakistan'ın yeri çok değerli. Bu değeri karşılıklı olarak hissettiğimizi belirtmek isterim. En son 15 Temmuz'da yaşadığımız menfur kalkışma sonrası bize verdikleri gönülden desteği de hiç bir zaman unutmayacağımızı bilmelerini isterim"
Yayın Tarihi: 28-09-2018 13:24
Bakan Selçuk'tan "PNS çağı" uyarısı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Parlayan nesneler sendromu diye bir sendrom var. Bu çağ, PNS çağı. Yani sürekli bir şey parlatılıyor, sürekli bir şey moda haline getiriliyor ve dikkatimiz dağılıyor. Asla odaklanmamıza fırsat verilmiyor" - "Çocuklarda benim çok rahat gördüğüm ve telefon veya başka dijital araçlarla da PNS'nin giderek güçlendiği bir döneme doğru geliyoruz" - "Çocukları da böyle daldan dala birçok alanda çeşitli becerilere yönlendirmek yerine bir iki alanda derinlemesine çalıştırmak hususunu muhakkak suretle öne çıkartmak zorundayız" - "Bizim eğer eğitim konusunda bir şey düşünmemiz, yapmamız gerekiyorsa oturup 'eğitim' kelimesinin etimolojisinden başlayarak yeniden bir inşa hareketine girişmemiz lazım"
Yayın Tarihi: 27-09-2018 14:11
Müzeler öğretmenlere ücretsiz olacak
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: - "Öğrencilere müzeleri sevdirmenin yolu öğretmenlerden geçiyor. Biz bakanlık olarak özür diliyoruz, Bakanlık olarak bugüne kadar atlamışsız. 24 Kasım Öğretmen Günü'nden itibaren biz bir hediye vermek istiyoruz. Gerekli alt yapı yazılımlarını düzelteceğiz ve o tarihten itibaren öğretmenlerimiz Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilecekler" - "Biz şu anda pahalı otellerimizde özellikle gastronomi dalında yönetici ithal ediyoruz. Türkiye olarak nitelikli turizmde iddialıysak, kendi insan kaynakları yıldızlarımızı yaratmak zorundayız. Geleceğin genel müdürleri, müdürleri, kolej statüsündeki turizm meslek liselerinde mezun olacaklar. Çok da değerli insanlar olacak"
Yayın Tarihi: 25-09-2018 17:05
Türkiye'nin konuştuğu bakandan şoke eden istek!
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kulislerine göre, kendisine bakanlık görevi teklif edilen Ziya Selçuk, ilk olarak dönemin MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ile çalışamayacağını Külliye'ye iletti.
Yayın Tarihi: 25-09-2018 09:40
"Öğrencilerde Trafik Bilincinin Geliştirilmesi Protokolü" imza töreni
Bakan Selçuk'tan gazi eşine hediye
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Şanlıurfa'da 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda kendisine takdim edilen bakır işlemeli fincan takımını Kıbrıs gazisinin eşine hediye etti
Yayın Tarihi: 19-09-2018 23:41
Bakan Selçuk, Suriyeli öğrencilerden "Türkiyem" şarkısını dinledi
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Şanlıurfa'da eğitim gören Suriyeli öğrencilerle bir araya geldi
Yayın Tarihi: 19-09-2018 13:20
Selçuk'tan yurt dışında görev yapan öğretmenlere mektup
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Bizim, mutlak surette evrensel olana talip olmamız ve yerel olanla evrensel olanı yan yana getirmemiz lazımdır. Dolayısıyla bulunduğumuz ülkelerde her zaman yerel düşünmeli, evrensel davranışlarla hareket etmeliyiz" - "Siz değerli öğretmen arkadaşlarımızın sınırlarımız dışında ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğine, yüreklerde iz bırakacak bir iklim oluşturacağına ve bu iklimin gerçek mahsuller vereceğine inancım tamdır" - "Eğitim, ihraç edilebilen; ancak ithal edilemeyen bir süreç ve nesnedir. Yurt dışında Bakanlığımızı temsil eden siz değerli öğretmenlerimiz, bu ihracatın en önemli kilometre taşlarıdır"
Yayın Tarihi: 19-09-2018 13:15