İnsani kriz büyüyor! Bu kez İspanya'ya gidiyorlar!
İtalya ve Malta'nın limanlarına almayı reddettiği kurtarma gemisi Acquarius, Akdeniz'den kurtardığı 629 Afrikalı sığınmacıyı İspanya'ya götürüyor.
Yayın Tarihi: 18-06-2018 10:47
Lübnan'daki Filistin mülteci kampında elektronik kapı uygulaması
Lübnan'daki Filistin mülteci kampında elektronik kapı uygulaması
Yayın Tarihi: 15-06-2018 02:46
TİKA'dan Mısır'daki Yemenli sığınmacılara ramazan yardımı
TİKA Kahire Program Koordinasyon Ofisi Mısır'da yaşayan Yemenli sığınmacılara gıda paketi dağıttı
Yayın Tarihi: 12-06-2018 16:40
"İran-ABD gerilimi askeri çatışmaya doğru gidiyor"
İran Araştırmaları Merkezi Başkan Yardımcısı Hakkı Uygur: - "Taraflardan biri son anda geri adım atmazsa bu süreç askeri çatışmaya doğru gidiyor. Çünkü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'a yaptırımların kalkması için 12 madde açıkladı. Bunlar çok ağır. İran'ın bunları kabul etmesi mümkün görünmüyor" - "Trump'la birlikte ABD'nin İran'la ilgili makro stratejisi değişince İran'ın menfi yönleriyle ilgili haberlerde bir artış oldu. Tabii önümüzdeki dönemde İran'daki insan hakları ve başka şeylerle ilgili olumsuz haberleri daha sık duyacağız" - "İran dini lideri Hamaney'in nükleer faaliyetlerin arttırılması yönünde geçen hafta verdiği talimat, İran ile ABD arasındaki gerilimi daha da artıracaktır" - "ABD'nin 6 Ağustos'ta yürürlüğe girecek olan yeni yaptırımlarının psikolojik etkisi şimdiden başladı. Yaptırımların etkisi halka yansıdıkça protesto eylemleri artarak yayılacaktır. Zaten ABD Başkanı Trump'ın yapmak istediği de bu. Bir yandan yaptırımların hedefinin İran halkı olmadığını söylüyor, diğer yandan da İran halkını sokağa çıkmaya çağırıyor''
Yayın Tarihi: 12-06-2018 12:21
"Duvar örüp tel örgü çekerek göç dalgasını durduramazsınız"
AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans: - "Göç sorunu daha uzun yıllar devam edecektir. Kesinlikle acilen yapıcı çözümler bulmamız gerekiyor"
Yayın Tarihi: 12-06-2018 04:02
"Türkiye milyonlarca mülteciye kucak açıyor"
BMMYK Türkiye Ofisi Temsilci Yardımcısı Jean Marie Garelli: - "Türk hükümeti ve halkı çok sayıda sığınmacıya ev sahipliği yapmakta büyük misafirperverlik göstermiştir. Özel ihtiyaç sahibi mültecileri de ulusal sisteme entegre etmek için yerel hizmetlerin genişletilmesine ne kadar destek olduğunu biliyoruz. Türkiye milyonlarca mülteciye kucak açıyor"
Yayın Tarihi: 12-06-2018 00:01
BM'den Avrupa ülkelerine uluslararası mülteci hukukuna saygı çağrısı
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres : - "(İtalya ve Malta'nın sığınmacı taşıyan gemiye izin vermemesi) Ülkeler kendi sınırlarını yönetme ve kendi göç politikalarını belirleme hakkına sahip ama bunu uluslararası mülteci hukukuna tam saygı çerçevesinde yapmalı"
Yayın Tarihi: 11-06-2018 22:24
TİKA'dan Kamerun'daki Orta Afrikalı mültecilere gıda yardımı
TİKA'dan Kamerun'daki Orta Afrikalı mültecilere gıda yardımı
Yayın Tarihi: 07-06-2018 12:04
Sudan’a sığınan Eritreliler sadece sahurda yemek yiyebiliyor
Ülkenin Kesele Eyaleti'ndeki kamplarda yaşayan yüz binlerce Eritreli mülteci, sadece sahurda yemek yiyebilme imkanına sahip - İmkansızlıklara rağmen şükreden Eritreliler için sivil toplum kuruluşlarının ulaştırdığı yardımlar büyük önem taşıyor
Yayın Tarihi: 07-06-2018 11:02
Guterres'ten Myanmar hükümetine Arakan çağrısı
BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric: -''Genel Sekreter, Myanmar hükümetine Arakanlı mültecilerin gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde evlerine dönmeleri için imzalanan anlaşmanın uygulanması için kararlı adımlar atması çağrısı yapıyor''
Yayın Tarihi: 06-06-2018 20:57
Yabancı temsilcilerden Türkiye'nin yardım çalışmalarına övgü
IFRC Türkiye Temsilcisi Mette Petersen: - "Türk devletinin ve Türk Kızılayının başından beri bu zor durumda kalan insanlara (Suriyeliler) yardımları gerçekten inanılmaz. Burada yaşananlar bir insani yardım ihtiyacı. Dolayısıyla hem Türk Kızılayı hem de Türk devleti bunun için bir şeyler yapıyor" - Danimarka Kızılhaçı Genel Sekreter Yardımcısı Lene Krogh: - "Türk devletinin göstermiş olduğu çabalar çok etkileyici. Geldiğimden beri bunları görüyor ve öğreniyorum" - "Mevcut kaynaklarla Türk Hükümeti'nin bu insani yardım çalışmaları mükemmel"
Yayın Tarihi: 06-06-2018 11:48
Almanya mülteciler için tazminat alacak
Almanya mülteciler için tazminat alacak
Yayın Tarihi: 01-06-2018 17:58
Nijerya'daki mülteci kamplarında ramazan bayram havasında geçiyor
Başkent Abuja'daki mülteci kamplarına yerleşen yüzbinlerce Nijeryalı, ramazan ayında gelen yardım ve ilgiden mutlu - Mülteci Ayşe Adamu: - "Ramazan ayı çok şükür güzel gidiyor çünkü bu ayda bize çok yardım geliyor. Bize yardım getirenlerin hepsinden Allah razı olsun. Onlar sayesinde ramazan ayı bayram gibi geçiyor"
Yayın Tarihi: 01-06-2018 11:15
Nijerya'daki 21 bin Kamerunlu mülteci kayıt altına alındı
Nijerya'daki 21 bin Kamerunlu mülteci kayıt altına alındı
Yayın Tarihi: 25-05-2018 14:59
"Mülteci Hakları için Sivil ve Toplum İş Birliği" projesi
İGAM temsilcisi Nihal Emiroğlu: - "Gerek Türkiye'de gerek Avrupa'da görülüyor ki medya dili, görseller garip yansıtılıyor, veya çok bilinmiyor ki halk, toplum ve Suriyeliler üzerinde farklı algıları oluyor"
Yayın Tarihi: 23-05-2018 21:30
"Elektrikçi ressam" Suriye dramını dünyaya duyuruyor
Eşi ve 7 çocuğuyla Türkiye'ye sığınan Suriyeli Mervan Nevvaf Ahme, bir yandan elektrikçilik yaparak ailesinin geçimini sağlarken diğer yandan da çizdiği resimlerle Suriye'de yaşanan dramı dünyaya duyuruyor - Yunanistan, Fransa, Norveç ve ABD'de kişisel sergileri açılan Mervan Ahme'nin hayatı, tez ve belgesellere de konu oldu - Mervan Ahme: - "Resim yaparken adeta transa giriyorum. Farkında olmadan saklanmış acılarımı resmin içine gömüyorum, yansıtıyorum. Bu acılar kişisel değil, vatanımın da dünyanın da acıları aynı zamanda"
Yayın Tarihi: 23-05-2018 11:47
Yardımeli Derneğinden ramazan yardımı
Yardımeli Derneğinden ramazan yardımı
Yayın Tarihi: 17-05-2018 19:29
Gelin düğününe görüntülü aramayla katıldı
Türkiye'de yaşayan yabancı kadınlardan "Anneler Günü" mesajı
Dünyanın dört bir yanından çeşitli sebeplerle gelerek Türkiye'de yaşayan yabancı kadınlar, Anneler Günü'nü memleketlerinden uzakta mutlu geçiriyor - Endonezyalı Mardina D: - "Türkiye'de çok mutluyum. Burada çok güzel ağırlanıyoruz. Ülkemden uzak bir Anneler Günü geçiriyorum. Tüm annelerin bu anlamlı günü kutlu olsun" - Suriyeli Rana A: - "Suriye'de çocuklarını kaybeden, Anneler Günü'nü çocuksuz geçirenlere çok üzülüyorum. Türkiye'de çok mutluyum. Türkiye bize kapılarını açtı"
Yayın Tarihi: 12-05-2018 12:47
Uluslararası Mülteci Kongresi yarın başlayacak
İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi, Oxfam ve İKGV'nin düzenlediği kongreye, 27 ülkeden 130 sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılacak
Yayın Tarihi: 09-05-2018 14:02