mülteci Haberleri

"Tek odada yanan soba ile 11 kişi yaşamaya çalışıyoruz"
Eskişehir'de lise öğrencileri, Türkiye'ye sığınan aileleri daha iyi anlamak, gıda, kıyafet gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak ve empati kurabilmek için "Ben Mülteci Olsaydım" projesini hayata geçirdi - Liselilerin irtibat kurduğu 13 yaşındaki Iraklı Muhammed Şıhlar: - "Babam savaş sırasında kaybolduğu için gelirimiz yoktu. Annemin çalışması gerekiyordu. Irak'ta kadınların çalışması ayıp. O yüzden de Türkiye'ye geldik. Yaklaşık 20-25 kişi dağlardan saatlerce yürüdük" - "Bu evde annem, teyzem ve 9 çocuk birlikte yaşıyoruz. Biz 5 kardeşiz. Teyzemin de 4 çocuğu var. Şimdilik sadece teyzem çalışıyor. Kış şartları çok zor evimiz de soğuk oluyor. Tek odada yanan soba ile 11 kişi yaşamaya çalışıyoruz"
Yayın Tarihi: 20-01-2019 11:11
Batman'da Suriyeli kuyruğu! Mülakata akın ettiler: Sebebi ise...
Batman'da, 500 Suriyeli sığınmacının Avrupa'ya gitmelerini sağlamak amacıyla, Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek Komiserliği'nin açtığı mülakata başvurmak isteyen Suriyeliler, uzun kuyruk oluşturdu.
Yayın Tarihi: 10-01-2019 17:18
"Türkiye'deki Suriyeli çocuklar okula dönme şansı yakaladı"
AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides: - "(AB ile Türkiye arasındaki göçmen mutabakatı) Türkiye'deki Suriyeli çocuklar yeniden okula dönme şansı yakaladılar. Bence bu iş birliğimizin en önemli ayaklarından" - AP Milletvekili Miltiadis Kyrkos: - "Türkiye ile AB arasında bazı sorunlardan bahsediyorsak, üyelik sürecini ilişkilerimizin düzelmesi için bir araç olarak kullanmalıyız"
Yayın Tarihi: 08-01-2019 21:44
Binali Yıldırım: Suriyelileri geldikleri yere göndeririz!
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Suriyelilerin Türkiye'de kalıcı olmadığını belirterek "Burada kaldıkları süre içinde suç teşkil edecek faaliyetlerin içine girmelerine müsamaha göstermemiz söz konusu değil" dedi. Yıldırım, "Bu işlere karışan olursa, tutarız kulaklarından geldikleri yere göndeririz" ifadesini kullandı.
Yayın Tarihi: 08-01-2019 07:27
Selanik'te düzensiz göçmenlerden eylem
Selanik'te düzensiz göçmenlerden eylem
Yayın Tarihi: 07-01-2019 19:11
Suriyeli algısı: Eğlenmesinler, mağdur kalsınlar isteniyor
Sosyal medyada yükselen Suriyeli karşıtlığı konusunda sosyologlar, tepkinin Suriyeli sığınmacıların kalıcı olduğu fikrinin yerleşmesiyle arttığı görüşünde. Sosyologlar, "onlarla geçiniyoruz ama pek sevmiyoruz" diyor.
Yayın Tarihi: 04-01-2019 15:21
ABD Kongresi'nde dedesinden kalma Kur'an-ı Kerim üzerine yemin etti
Minnesota eyaletinden Temsilciler Meclisine seçilen Somali asıllı İlhan Omar, 1995 yılında mülteci olarak ABD'ye geldiğinde yanında taşıdığı dedesinden kalma Kur'an-ı Kerim üzerine yemin etti - İlhan Omar: - "Bir çocuk olarak, parti kurultaylarında dedemin tercümanlığını yaptım ve bendeki siyaset merakını uyandıran ilk kişi oydu. Keşke bu tarihi anı görmek için burada olsaydı ama yemin töreni için onun Kur'anı'na el bastığım için ruhu buradaydı"
Yayın Tarihi: 04-01-2019 06:27
"Bosna Hersek'teki çalışmalarımızı artıracağız"
Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık: "Bosna Hersek Kızılhaç Örgütü ile (Bosna Hersek) burada yürüttüğümüz çalışmaları çok boyutlu olarak artıracağız" - "(Bosna Hersek) Buraya ihtiyaç sağlanması gerektiği bilgisini almamızın ardından 3 bin sığınmacıya destek verebilecek 9 tırlık barınma ve korunma kapasitesi gönderdik"
Yayın Tarihi: 01-01-2019 13:18
BMMYK'dan "49 mülteciyi taşıyan gemilere limanları açın" çağrısı
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK): - "BMMYK, devletlere, Akdeniz'de aralarında çocukların da olduğu kurtarılan 49 mülteci ve göçmeni taşıyan iki sivil toplum kuruluşuna ait gemilere acilen güvenli liman ve karaya çıkmayı teklif etme çağrısında bulunuyor" - BMMYK Orta Akdeniz Bölgesi Özel Elçisi Vincent Cochetel: - "Güvenli bir karaya çıkışın sağlanması ve 49 kişinin güvenli şekilde karaya ayak basması için insanlık ve merhametin temel değerleriyle uyumlu, kararlı bir liderlik gerekiyor. Bu kişileri hangi ülkelerin alacağı konusundaki müzakereler ancak bu insanlar güvenli şekilde karaya çıktıktan sonra yapılmalı"
Yayın Tarihi: 31-12-2018 20:28
Malezyalı iş adamları İstanbul'daki Suriyelileri ziyaret etti
Malezyalı iş adamları İstanbul'daki Suriyelileri ziyaret etti
Yayın Tarihi: 29-12-2018 10:19
Düş Bahçesi Projesi Kapanış Töreni
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Kıdemli Program Sorumlusu İraj Imomberdiev: - "Türkiye hükümetinin, mültecilerin ulusal mevzuat çerçevesinde sağlık, eğitim, sosyal hizmetler yardımı ve iş piyasasına erişim hakkı sağlama konusundaki çabaları gerçekten övgüye değer"
Yayın Tarihi: 28-12-2018 17:02
TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu
Komisyon, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Akarca ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak'ı dinledi - Akarca: - "Mülteciler meselesinde dünyada çok ilginç bir süreçten geçiyoruz. Türkiye, kabul ettiği kişi sayısı bakımından dünyada en önde gelen ülke" - Kavlak: - "Türkiye'de 20 Aralık 2018 tarihi itibarıyla 3 milyon 618 bin Suriyeli bulunmakta ve 143 bin kadarı da hala kamplarda kalmakta"
Yayın Tarihi: 26-12-2018 15:11
Türk Kızılayından Yemen halkına "hayat suyu"
İç savaş ve çatışmaların gölgesinde kalan Yemen'de faaliyetlerini sürdüren Türk Kızılayı, Yemenli mültecilerin su ihtiyacını gidermek için Maafir Mülteci Kampı'na su depoları kurdu - Türk Kızılayı Yemen Delegasyon Başkanı Mehmet Sancar: - "Türk Kızılayı olarak bölgede sadece gıda yardımında bulunmuyoruz. Yemenli kardeşlerimizin temel ihtiyaçlarından biri olan içme suyunun karşılanması için de projelerimizi yürütüyoruz"
Yayın Tarihi: 26-12-2018 11:21
Hollandalı grup 150 mülteciyi Yunanistan'dan ülkelerine götürmek istiyor
"Onları Buraya Getirelim" grubu, Yunanistan'dan 150 mülteciyi ülkelerine götürerek, Avrupa'da sığınmacı sorununa farkındalık yaratmayı hedefliyor
Yayın Tarihi: 24-12-2018 18:04
ANALİZ - Suriye'de çözüm "demografik normalleşme"ye bağlı
Suriye krizine siyasi çözüm bulunabilmesi, 7 yıllık iç savaş sürecinde sarsılan demografik dengelerin yeniden oluşturabilmesine bağlı - Esed rejimi bir yandan çıkardığı kanunlarla mültecilerin ülkelerine dönüşünü zorlaştırıyor, diğer yandan da mülteci kamplarına yönelik kuşatmalarla bu kamplarda yaşayan sivilleri açlığa mahkum ediyor - Astana’yı takip eden bir yıllık süreçte Esed rejimi, Rusya ve İran’a bağlı militanlar Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yönelik “kuşat, yık ve boşalt” stratejisi izledi - 11 milyon insanın mülteci konumuna düştüğü bir ülkenin, geri dönülecek bir yer olabilmesi için bazı şartların uygun olması gerekiyor; ülkede asayişin sağlanması, yeniden imar, savaşan taraflar arasında kapsamlı bir ateşkesle siyasi çözüm sürecinin işletilmesi gibi
Yayın Tarihi: 24-12-2018 12:04
Türk Kızılayı, Bosna'daki mültecilerin de sesi
Türk Kızılayı tarafından Bosna Hersek'in kuzeybatısındaki şehirlerde kalan binlerce sığınmacıya şimdiye kadar 9 tır yardım, 322 çadır, 10 bin battaniye olmak üzere toplam 952 bin liralık yardım yapıldı - Türk Kızılayı Genel Müdürü İbrahim Altan: - "Özellikle son zamanlarda mülteciler Avrupa'ya geçmek için Bosna'yı kullanmaya başladılar. Bosna'nın da bu ihtiyacı karşılaması mümkün değil. Orada binlerce mülteci var, yardımlar gönderiyoruz" - "Bosna Hersek'teki mültecilerin de sesi olduk. Dünyanın neresinde yardıma muhtaç birisi varsa ızdırap varsa biz 150 yıldır o ızdırabı dindirmek için mücadele ediyoruz"
Yayın Tarihi: 21-12-2018 11:29
Ürdün'den 5 bin 703 Suriyeli mülteci ülkesine döndü
Ürdün'den 5 bin 703 Suriyeli mülteci ülkesine döndü
Yayın Tarihi: 15-12-2018 01:00
Etiyopya’ya sığınan Suriyeliler hayatta kalmaya çalışıyor
Suriyeli aileler, başkent Addis Ababa sokaklarında kendilerine yardım eli uzatacak birilerini arıyor - İşsizlik ve yoksulluk nedeniyle on binlerce kişinin sokaklarda yaşadığı başkentin yeni misafirleri, Etiyopya’da yeni bir yaşam hayali kuruyor
Yayın Tarihi: 13-12-2018 11:20
Danimarka kadın mültecinin 28 bin lirasına el koydu
Danimarka kadın mültecinin 28 bin lirasına el koydu
Yayın Tarihi: 07-12-2018 14:15
Danimarka göçmenleri ıssız adada toplayacak
Danimarka göçmenleri ıssız adada toplayacak
Yayın Tarihi: 01-12-2018 10:37