Mustafa Akıncı Haberleri

Akıncı hükümeti kurma görevini Tatar'a verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: - "Cumhurbaşkanlarının hükümetlerle sağlıklı diyalog içinde olması şarttır. Gereksiz diyalog kopuklukları ve zıtlaşmalar, sonunda bedelini topluma ödetir. Hükümette ve muhalefette olacak partilerle sağlıklı bir diyalog içinde olacağım" - Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Tatar, en kısa zamanda koalisyon görüşmelerine başlayacağını bildirdi
Yayın Tarihi: 14-05-2019 13:46
"Anastasiadis, bir olumlu oy ilkesini şeytanlaştırmaya devam ediyor"
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: - "Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis bir olumlu oy ilkesini şeytanlaştırmaya devam ediyor" - "(Anastasiadis) Bu tavrınızla geçmiş mutabakatları tartışmaya açtığınızın farkında mısınız? Geçmiş mutabakatlar da zemin olmaktan çıkacaksa, başlangıç noktası nasıl bulunacak?"
Yayın Tarihi: 20-04-2019 13:42
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan Guterres’in raporuna ilişkin açıklama
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: - "Kıbrıs’ta tarafların BM parametrelerinde çözüm ve bu amaçla hazırlanmaya çalışılan referans kavramlarının oluşturulmasına ilişkin tutumlarının net ve tarafsız bir şekilde yer almasının gerekliliği raporda açık" - "Kıbrıs’ta devam eden statüko kısa vadede Kıbrıs Türk toplumuna zarar verse de daha uzun vadede statükonun Kıbrıs Rum toplumu için de iyi sonuçlar üretmeyeceğinin bilincinde olunmalıdır” - "Amacımız her zaman Kıbrıs’ın her iki toplumunun eşitlik, özgürlük, güvenlik ve barış içinde yaşayabilecekleri bir geleceği inşa edebilmek olmuştur"
Yayın Tarihi: 09-04-2019 13:58
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Özel Danışmanı Lute ile görüştü
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Özel Danışmanı Lute ile görüştü
Yayın Tarihi: 07-04-2019 17:47
KKTC'de 'bayrak' krizi! Cumhurbaşkanı Akıncı'ya 'istifa et' çağrısı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın, Rum Sosyal Reform Birliği (OPEK) üyelerini kabulünde KKTC ve Türkiye bayrağının olmaması, muhalefetin tepkisine neden oldu. Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, "Sayın Akıncı makamına yakışanı yapmalı ve istifa etmeli" dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.
Yayın Tarihi: 19-01-2019 03:21
"Kıbrıs sorununun çözümünde BM çerçevesinin dışına çıkmak söz konusu değil"
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: (2) - "Birleşmiş Milletler çerçevesinin dışına çıkmak söz konusu değil çünkü biz burada Birleşmiş Milletler'deyiz, BM Genel Sekreteri ile görüşüyoruz. Bir çözüm olacaksa bu çerçevede olacaktır. Bunun dışında bir çözüm arayışı söz konusu olmayacaktır" - "(Federal çözüm) Birleşmiş Milletler parametreleri yıllar içerisinde birike birike Crans-Montana'ya kadar bizi getirdi. Bunun içinde iki kesimlilik vardır, iki kurucu devletin siyasi eşitliği vardır, Kıbrıslı Türklerin etkin katılımı vardır ve en son Crans-Montana'da tabii kabul edilmedi ama Genel Sekreter'in çerçevesinde ikiye bir oranında dönüşümlü başkanlık vardır. Biz bunları öldürmeyiz. Niye öldürelim ki?" - "AB sürecinde ilerleyen bir Türkiye'nin Kıbrıs sorunu bağlamında da daha iyi olacağını düşünüyorum. Yani Avrupa'ya yakın duran bir Türkiye, Kıbrıs için her zaman daha iyidir diye düşündüm geçmişte, bugün de aynı kanaatteyim"
Yayın Tarihi: 29-09-2018 07:43
KKTC'de Erenköy şehitleri anıldı
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: - "Bu adanın bir tek ulusa, topraklarının da tek bir tarafa ait olmadığı ve adanın ortak sahipliliği gerçeğini artık içinize sindirin" - "Doğu Akdeniz'deki doğalgaz rezervleri yine bu toprakların iki eşit sahibi olan iki tarafa aittir" - "Biz, oradaki zenginliklerin ortaklaşa, akıl yolunda kullanılmasını, herkesin refahı, huzuru ve barışına katkı yapmasını isteriz"
Yayın Tarihi: 08-08-2018 22:56
Cumhurbaşkanlığı töreni için konuklar gelmeye devam ediyor
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Irak Meclis Başkanı Selim Cuburi Ankara’ya geldi
Yayın Tarihi: 09-07-2018 12:19
Kuzey Kıbrıs'ta 4 partili hükümet kuruldu
KKTC lideri Mustafa Akıncı, CTP Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman başbakanlığındaki 4 partili yeni koalisyon hükümetini onayladı.
Yayın Tarihi: 02-02-2018 11:47
Kıbrıs görüşmelerinde yeni perde
New York'ta BM Genel Merkezinde yapılan üçlü zirveden Cenevre görüşmeleri için yeşil ışık çıktı, ancak bu ay içinde denmekle birlikte kesin bir tarih verilmedi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York'ta BM Genel Merkezindeki 38. kattaki ofisinde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi. Yaklaşık 4 saat süren yemekli toplantının ardından Genel Sekreter Guterres, iki liderle birlikte basına bir açıklama yaptı.
Yayın Tarihi: 05-06-2017 11:48
Kıbrıs müzakereleri 4 Haziran'da New York'ta görüşme masasında olacak
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün akşam katıldığı bir açılış töreninde yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir telofon görüşmesi yaptığını, Kıbrıs sorunu içinde bulunduğu durumu aşmak için, Guterres, Rum ve Türk liderleri, New York'a davet ettiğini belirterek; görüşmenin 4 haziran Pazar akşamı New York'ta gerçekleşeceğini söyledi.
Yayın Tarihi: 01-06-2017 14:31
Çavuşoğlu KKTC'de
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs sorunuyla ilgili temaslarda bulunmak üzere dün akşam saatlerinde KKTC'ye gitti. Bakan Çavuşoğlu, KKTC temasları çerçevesinde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya gelecek ve Kıbrıs Müzakerelerinde gelinen son nokta hakkında bilgi alış verişinde bulunacak.
Yayın Tarihi: 01-06-2017 10:40
Akıncı'dan müzakere açıklaması
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 16 Şubat'ta ara verilen Kıbrıs müzakerelerine ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Akıncı, Kıbrıs görüşmelerinin 11 Nisan'da yeniden başlayacağını söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide himayesinde Türk ve Rum liderler dün akşam yemekte bir araya gelmiş ve müzakere görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuşlardı.
Yayın Tarihi: 27-11-2017 11:14
Kıbrıs görüşmesine Türk tarafı katılmayacak
KKTC lideri Mustafa Akıncı, Rumların Enosis kararı sonrası Türk tarafının yarın yapılacak liderler toplantısına katılmayacağını duyurdu.
Yayın Tarihi: 27-11-2017 11:12
KKTC lideri Akıncı'dan Kıbrıs görüşmeleri için kritik açıklama
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde Rum tarafı lideri Nikos Anastasiadis'e mesaj niteliğinde açıklamalarda bulundu.
Yayın Tarihi: 27-11-2017 11:12