NATO Haberleri

Rusya'dan NATO'ya "yalancı" suçlaması
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova: - "(NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg) Yüzü kızarmadan yalan söylüyor. NATO budur işte"
Yayın Tarihi: 21-03-2019 16:18
NATO'nun en güçlü 10 ordusu belli oldu! Listede Türkiye de var
"NATO dayanışması 5. maddeye dayanıyor 'F-35.' maddeye değil"
Fransa Savunma Bakanı Florence Parly: - "Stratejik rekabet artık Asya'ya kayıyor. Avrupa artık ABD için bir ana oyun alanı değil" - "Şahsen NATO'nun dayanışma gücünün, müttefiklerin şu veya bu ekipmanı alması ile koşullandırılmasından kaygılıyım. İttifak koşulsuz olmalı yoksa ittifak olamaz. NATO dayanışması 5. maddeye dayanıyor 'F-35.' maddeye değil"
Yayın Tarihi: 18-03-2019 21:16
NATO üyelerinden Rusya'ya Kırım çağrısı
NATO Kuzey Atlantik Konseyi: - "Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakını güçlü bir şekilde kınıyoruz. Rusya'ya Kırım'ı Ukrayna'ya iade etmesi çağrısında bulunuyoruz" - "Rusya uluslararası hukuka ve yükümlülüklerine uymadığı müddetçe ilişkilerde normalleşme gerçekleşemez"
Yayın Tarihi: 18-03-2019 14:11
NATO'dan Yeni Zelanda'da iki camiye terör saldırısına kınama
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: - "Christchurch'te camilere yönelik korkunç terör saldırılarını şiddetle kınıyorum"
Yayın Tarihi: 15-03-2019 12:01
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü
Yayın Tarihi: 14-03-2019 20:22
Çavuşoğlu ve Stoltenberg çini pano açılışı yaptı
İkili, Türkiye'nin Brüksel'deki NATO Daimi Temsilciliği'nde ülkenin dört bir yanından desenler içeren ve duvara işlenen çini minyatür panoların açılışını yaptı
Yayın Tarihi: 14-03-2019 20:07
"Orta Doğu'da istikrar dünya barışının köşe taşıdır"
"Orta Doğu'da istikrar dünya barışının köşe taşıdır"
Yayın Tarihi: 14-03-2019 19:19
ABD Avrupa Komutanından Kongre'ye Türkiye tavsiyesi
ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Curtis M. Scaparrotti: - Türkiye'de S-400 bulunduğu takdirde onlara F-35 vermememiz gerektiğine inanıyorum. Bunu üzerine çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye her gün birlikte çalıştığımız önemli bir NATO ortağı" - "(Rusya'nın Avrupa'daki etkisi) Balkanlar konusunda endişeliyim. Geçen yıldan bu yana orada (Rusya tarafından yapılan) kötü niyetli etkinin arttığını görüyoruz" - "(Rusya ile ABD arasında nükleer restleşme) Bu işe 'domine etmek için gerginliği tırmandır' bakış açısı ile bakıyorlar. Onların bazı silah sistemlerini modernize etme yollarına baktığınızda belirli bir ölçüde gerginliği tırmandırmak için bunu nasıl kullandıklarını görebilirsiniz"
Yayın Tarihi: 13-03-2019 20:21
GÖRÜŞ - Kosova-Sırbistan müzakerelerinde kritik aşama
Kosova'da nihai anlaşmanın her halükarda zor ve sancılı olacağı kesin. İki taraf da anlaşmadan memnun olmayacak ancak NATO’nun Balkanlardaki genişlemesini tamamlaması için Kosova’nın uluslararası ortamda tanınması gerekiyor - Kosova’nın Sırbistan tarafından tanınması, hem AB hem de NATO ülkelerinin Kosova'yı tanımasının yolunu açacak
Yayın Tarihi: 12-03-2019 14:35
NATO Kolordu Komutanları Konferansı
NATO Müttefik Kara Komutanı Korgeneral John C. Thomson: - "NATO üyeleri olarak kenetlenerek yürürsek daha güçlü oluruz"
Yayın Tarihi: 12-03-2019 12:27
NATO'da kadın ağırlığı artıyor
NATO, erkek egemenliğinin hakim olduğu askeri alanlara daha fazla kadın atanmasını teşvik ederek cinsiyet eşitliği sağlamaya çalışıyor - İlk defa bir kadın Genel Sekreter Yardımcısı seçilen NATO'da, 3 kadın komutan, 6 kadın savunma bakanı ve 9 kadın daimi temsilci bulunuyor - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: - "Kendimi feminist olarak tanımlıyorum çünkü kadın ve erkeklere eşit hakların sağlanması gerektiğine inanıyorum" - NATO Savunma Koleji Komutanı Korgeneral Chris Whitecross: - "Kadınların savunma ve askeri alanlara ilgisi çok ciddi derecede arttı. Kadınlar farklı düşünüyor ve bu çeşitlilik sorunların çözümüne katkı sağlıyor"
Yayın Tarihi: 08-03-2019 11:04
Pentagon'dan 'Türkiye'ye F-35 teslimatı iptal edilsin' önerisi
NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler (SACEUR) Yüksek Komutanı Orgeneral Micheal Scaparrotti, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemini alması durumunda F-35 teslimatının iptal edilmesini önereceğini belirtti.
Yayın Tarihi: 05-03-2019 22:48
"Suriye'de barışçıl çözüm çabalarından memnunuz"
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: - "(Suriye'nin kuzeydoğusunda çok uluslu gözlem gücü) Bazı müttefikler, Türkiye ve ABD gibi, NATO çerçevesi dışında Suriye'de sahada mevcudiyetini sürdürüyor. İrtibat halinde olan bu üyelerin soruna barışçıl bir çözüm bulma çabasını memnuniyetle karşılıyoruz" - "(Külfet paylaşımı) Müttefiklerin, daha istikrarsız ve öngörülemez bir dünyada yaşadığımızı anlaması gerekiyor" - "Birçok kişi uluslararası toplumu, Suriye'ye çok geç ve yetersiz müdahale ettiği için eleştirebilir. ABD öncülüğünde koalisyon daha sonra müdahale etti ve DEAŞ'ı durdurdu. Ülkede tüm sorunların çözüldüğünü iddia etmiyorum ama çok daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkün"
Yayın Tarihi: 05-03-2019 11:02
NATO'dan Rusya'ya INF çağrısı
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: - "NATO müttefikleri Rusya'ya anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulunuyor"
Yayın Tarihi: 04-03-2019 18:52
"28 Şubat NATO, ABD destekli yapılan en büyük kötülüktür"
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç: - "28 Şubat, Türkiye'nin en az 50 yıl geriye gitmesidir, Türkiye'de demokratik mekanizmaların felç olmasıdır. NATO, ABD destekli yapılmış olan en büyük kötülüktür" - "Mahalle bakkalından ihracatçısına kadar belli bir siyasi eğilimde veya dindar olan insanlar yok edilmeye çalışıldı. Demokrasiyi savunanlar ölümle tehdit edildi" - "Erbakan Hoca ızdıraplarını, gözyaşlarını içine akıttı, yüreği kavruldu ama ne devletine ne milletine hatta 28 Şubat'ı yapanlara karşı bile kötü bir şey söylemedi"
Yayın Tarihi: 27-02-2019 11:10
Sicilya'daki NATO tatbikatı başladı!
NATO'nun "Dynamic Manta-2019" tatbikatı
NATO'nun tehdit teşkil eden denizaltılara karşı iş birliğini geliştirmek için düzenlediği "Dynamic Manta-2019" tatbikatı 25 Şubat-8 Mart arasında gerçekleştirilecek
Yayın Tarihi: 25-02-2019 19:11
Bakan Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan ile görüştü
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile bir araya geldi - Milli Savunma Bakanlığı: - "Akar tarafından Türkiye'nin PKK, YPG, PYD, DEAŞ ve FETÖ dahil tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılığı vurgulandı" - "İki Bakan, ülkeleri arasında köklü geçmişe sahip stratejik ortaklığı ve NATO'da süren iş birliğinin önemini yineledi"
Yayın Tarihi: 23-02-2019 03:56
Rusya'dan flaş Venezuela iddiası!
Reuters'in duyurduğu habere göre; Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "NATO müttefikleri, Venezuela'daki muhalefetin nasıl silahlandırılacağını görüşüyor." ifadeleri kullanıldı.
Yayın Tarihi: 22-02-2019 15:30