NATO Haberleri

Almanya Savunma Bakanı Leyen Makedonya'da
Bakan Ursula Von Der Leyen: - "Bu referandumda olağanüstü bir şans görüyoruz. Bu yüzden vatandaşların aktif katılım sağlamasını umuyorum"
Yayın Tarihi: 20-09-2018 14:17
ABD Donanması Akdeniz'de operasyon başlattı
ABD Donanması, USS Harry Truman uçak gemisi ve ona eşlik eden taarruz grubunun Akdeniz’de 6. Filo’nun faaliyet ettiği bölgede operasyon başlattığını açıkladı.
Yayın Tarihi: 19-09-2018 06:19
Slovakya Milli Günü ve Silahlı Kuvvetler Günü resepsiyonu
Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı: - "Slovakya NATO'da müttefikimiz, AB yolunda da bize destek olan önemli bir ülke. Bu kardeşlik ve dostluğun daha da güçlenerek devam etmesini diliyoruz" - Slovakya'nın Ankara Büyükelçisi Anna Turenicova: - "Slovak Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti birçok alanda üstün standartta kusursuz, dostane ikili ilişkilere sahiptir"
Yayın Tarihi: 17-09-2018 22:24
İtalya Savunma Bakanı Trenta Makedonya'da
İtalya Savunma Bakanı Trenta Makedonya'da
Yayın Tarihi: 17-09-2018 19:26
''Türkiye, Kore Savaşı'nı fırsata çevirdi''
İkinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye'nin Sovyet tehdidi altında kaldığını belirten dış politika uzmanları, Kore savaşını fırsata çeviren Ankara'nın askeri güç göndererek, hem NATO üyeliğinin kapısını açtığı hem de Güney Kore ile sağlam bir dostluk köprüsü kurduğu görüşünü dile getirdi - Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Selvi: - "Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'nda tarafız kalmayı seçmişti. Sovyetler Birliği, Türkiye'nin bu tarafsızlığını bir tehdit gibi algılayarak, özellikle Doğu Anadolu üzerinde Gürcistan ve Ermenistan'ı da kullanarak toprak talep etmeye başladı. Sovyet tehdidi ile karşı karşıya kalan Türkiye, bu süreçte Avrupa ile entegrasyona ihtiyaç duydu" - "Kore Savaşı'nı bir araç olarak kullanan Türkiye, savaş sürerken 1952’de NATO üyesi oldu" - "Kore'de, Amerika’yla Rusya’nın savaşı vardı. Türkiye kendi güvenliği açısından NATO’ya girmekte istekliydi. Asker gücü olarak Türk askeri altıncı büyük güçtü. Kayıplar konusunda ise ABD ve İngiltere'den sonra en çok kayıp veren ülke Türkiye oldu'' - ANKASAM Güvenlik Danışmanı Dr. Emre Ozan: - "ABD 1949 yılında NATO’nun kuruluşu sırasında Türkiye’nin bu ittifakta yer almasını istememişti. ABD’nin fikrini değiştiren ilk gelişme, Amerikan-Sovyet rekabetinin Ortadoğu’ya sıçramasıydı. Ortadoğu önem kazandıkça ABD için Türkiye’nin dostluğu da önem kazandı. Çünkü ABD bu dönemde Sovyetleri çevreleme stratejisi izliyordu ve Türkiye olmadan Ortadoğu’da Sovyet nüfuzunu sınırlandırmanın imkansız olduğu anlaşıldı" - "NATO’nun kurulduğu 1949’dan itibaren Türkiye’nin birinci dış politika hedefi NATO üyeliği oldu ve 1952 yılında bu hedefe ulaşıldı" - "NATO’nun merkez cephe olarak adlandırdığı Batı Avrupa cephesi zayıftır. Sovyetlerle girilecek muhtemel bir savaşta Türkiye’ye güneyde bir cephe oluşturarak Batı Avrupa üzerindeki baskının hafifletilmesi görevi verildi"
Yayın Tarihi: 17-09-2018 11:04
Savaşın acı hatıralarından doğan kardeşlik: Türkiye ve Güney Kore
Türkiye'nin Kore Savaşı'nda Güney Kore'ye gösterdiği dayanışmanın ikili ilişkilere olumlu etkileri devam ediyor - Güney Kore halkı, 68 yıl önce ilk Türk Tugayını savaşa gönderen Türkleri "kan kardeşi" olarak niteliyor - Stratejik ortak iki ülkenin dış ticaret hacmi, geçen yıl yaklaşık 7,2 milyar dolara yükseldi - Ankara Üniversitesi Asya-Pasifik Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Merthan Dündar: - "Dönemin şartları itibarıyla, öncelikle NATO şemsiyesi altına girmemiz stratejik ve askeri bakımdan bizim için bir kazançtı. Onun haricinde Türkiye'ye ABD yardımlarının hem ekonomik hem de askeri anlamda arttığını görüyoruz"
Yayın Tarihi: 17-09-2018 11:04
NATO'dan kafaları karıştıran Türkiye ve S-400 açıklaması
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımına ilişkin yaptığı açıklamada, “Askeri kapasitelerini geliştirme ülkelerin kendi ulusal kararıdır. NATO için önemli olan farklı sistemlerin müşterek bir şekilde çalışabilmesidir." dedi. NATO tarafından daha önce yapılan açıklamalarda, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemlerini satın almasına NATO sistemlerinin güvenliği açısından risk oluşturduğu gerekçesiyle kesin bir dille karşı çıkılıyordu.
Yayın Tarihi: 15-09-2018 05:11
NATO Genel Sekreterinden Türkiye ve S-400 açıklaması
Jens Stoltenberg: - "Askeri kapasitelerini geliştirmeleri ülkelerin kendi ulusal kararıdır. NATO için önemli olan farklı sistemlerin müşterek bir şekilde çalışabilmesidir" - "Türkiye’nin almaya karar verdiği Rus hava savunma sistemi ve Türkiye’nin de parçası olduğu F-35 programı üzerinden ABD’yle yaşadığı anlaşmazlık hepimiz için zor bir durum" - "Türkiye en fazla terör saldırısına maruz kalan müttefiktir. Evet, S-400 ve F-35 konusunda problem ve zorluk var. Diyaloğu memnuniyetle karşılıyorum fakat aynı zamanda Türkiye’nin bütün müttefikler için rolünü de anlamamız önemlidir"
Yayın Tarihi: 14-09-2018 21:16
"Referandumdaki oylar AB için anahtar"
AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini: - "(Makedonya'da isim değişikliği için yapılacak referandum) 30 Eylül'de düzenlenecek referandumdaki oylar AB için anahtar" - "Sessiz kalmamalı ve ülkeniz için nasıl bir gelecek istediğinize dair kendinizi ifade etme şansını kaybetmemelisiniz" - Makedonya Başbakanı Zoran Zaev: - "Şimdi biz, Makedonya vatandaşları olarak 30 Eylül'deki referandumda birliğimizi kanıtlamalı, anlaşma hakkında geleceğimiz yararına olacak bir karar vermeliyiz"
Yayın Tarihi: 13-09-2018 21:19
Afganistan Milli Günü resepsiyonu
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: - "NATO ve diğer koalisyon güçleri Afganistan'dan çekildikten sonra dahi bizim Afgan kardeşlerimizle iş birliğimiz ve Afganistan'daki varlığımız sürecektir" - Afganistan'ın Ankara Büyükelçisi Abdul Rahim Sayed Can: - "Türkiye ile ilişkilerimize değer veriyoruz. Türkiye'nin istikrarı ve refahı için dua ediyoruz"
Yayın Tarihi: 10-09-2018 22:18
NATO'dan Vostok-2018 tatbikatı açıklaması
NATO Sözcüsü Oana Lungescu: - "Vostok tatbikatı Rusya'nın büyük ölcekli çatışmaya odaklandığını gösteriyor. Bu da son dönemde gördüğümüz bir davranış biçimiyle uyuşuyor: Savunma bütçesi ve askeri varlığını artıran daha agresif bir Rusya"
Yayın Tarihi: 10-09-2018 13:50
Almanya Başbakanı Merkel Makedonya'da
Angela Merkel: "30 Eylül, Makedonya'nın geleceği için önemli bir gündür" - "Toprak bütünlüğünün, bölgenin olduğu gibi kalması ve tüm bu ülkelerin AB'nin parçası olduktan sonra daha iyi iş birliği için bir başlangıç noktası olduğunu düşünüyorum"
Yayın Tarihi: 08-09-2018 18:16
ANALİZ - Vostok 2018: Rusya yeni bir askeri ittifak mı ilan ediyor?
Rusya Federasyonu'nun 11 Eylül'de başlayarak yaklaşık bir hafta devam edecek planlı Vostok 2018 tatbikatının, Sovyet Zapad-81 Tatbikatı’ndan bu yana en güçlü caydırıcılığı görünür kılacağı tahmin ediliyor - Sovyetler Birliği döneminde genel bir çatışmanın eşiğine kadar gelen iki silahlı kuvvetlerin bugün birlikte Vostok Tatbikatı gerçekleştirecek olması hem ABD’ye bir mesaj niteliği taşıyor hem de Moskova ile Pekin arasındaki askeri stratejik işbirliğinin geldiği aşamayı gösteriyor - Baltık ülkeleri ve NATO’nun doğu kanadına gözdağı vermeyi de hedefleyen Zapad 2017’den farklı olarak, Vostok 2018 Çin Halk Cumhuriyeti’ne karşı caydırıcılığı tahkim etmek üzerine değil, aksine, Pekin’i bir askeri ittifaka cesaretlendirmek üzere kurgulanmış görünüyor - Halihazırda spekülasyonlar bulunsa da, tatbikatta küresel bir savaş provası yapılması durumunda, dünyayı nasıl yılların beklediği konusunda, ne yazık ki, biraz daha karamsar olmamız gerekecek.
Yayın Tarihi: 07-09-2018 12:20
NATO, Makedonya'yı 30. üye olarak kabul etmeye hazır
ANALİZ - Türk-Alman ilişkilerinde işbirliği alanları ve riskler
Türkiye ile Almanya’yı, mülteci meselesi, Almanya’daki Türkiye kökenli diaspora, güvenlik işbirliği ve yoğun ekonomik bağlar gibi birbirine yakınlaştıran faktörler bulunsa da iki ülke ilişkilerini tehdit eden önemli riskler de söz konusu - Her ikisi de son yıllarda, 1950’lerden beri üyesi oldukları NATO ittifakının kurucusu ve lideri ABD’nin baskılarına maruz kalan Türkiye ve Almanya’nın güvenlik alanında işbirliği önemli. Washington’un güven vermeyen politikaları her iki ülkeyi de alternatif güvenlik ortakları aramaya itiyor - Almanya’nın gerek PKK ve FETÖ örgütleriyle mücadele konusunda Ankara’nın istediği tavırdan çok uzak olması, gerekse Türkiye’nin bu örgütlerle mücadeleye dair politikalarına sert eleştiriler getirmesi Berlin-Ankara hattında gerginliklere sebep oluyor - Uzun bir güvenlik ortaklığına sahip iki ülkenin terör ve radikalizmle mücadele konusunda işbirliğinde başarılı olamamaları Türk-Alman ilişkilerini en fazla yıpratan faktörlerden biri
Yayın Tarihi: 05-09-2018 13:22
"ABD, Türkiye konusunda Churchill'in yanlışlarını tekrar ediyor"
ABD'li strateji analisti Martin Sieff, ABD'nin Türkiye ile yaşadığı gerilimde attığı adımların, I. Dünya Savaşı sırasında Winston Churchill'in Osmanlı İmparatorluğu'nun Almanya ve İttifak Devletleri yanında savaşa girmesine yol açan hatalı adımlarına benzetti - Sieff: - "63 yıldır NATO ittifakının bir parçası olan Türkiye ABD'nin Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'daki askeri konuşlanması açısından hayati önemde"
Yayın Tarihi: 03-09-2018 23:44
"Karadağ bir an önce AB'ye girmeli"
Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov: - "NATO üyeliğinin ardından Karadağ bir an önce AB'ye de girmeli. Bu, hem Karadağ'a hem de tüm Batı Balkanlar'a muazzam faydalar getirecek"
Yayın Tarihi: 03-09-2018 15:01
Afganistan'da NATO birliklerinin yeni komutanı Miller göreve başladı
Afganistan'da NATO birliklerinin yeni komutanı Miller göreve başladı
Yayın Tarihi: 02-09-2018 15:28
İncirlik Üssü'yle ilgili çarpıcı iddia
ABD ile yaşaşn gerilim sonrası İncirlik Üssü'nün kapatılıp kapatılmayacağı tartışmaları sürerken, ünlü Rus siyasi lider Jirinovski'den ilginç bir iddia geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin törenine de özel davetle katılan Jirinovski "İncirlik Hava Üssü NATO'ya kapatılıp Rus tarafına aktarılabilir" dedi.
Yayın Tarihi: 01-09-2018 17:38