Netanyahu Haberleri

Mossad bizzat açıklamıştı! O iddia yalanlandı
Umman, İsrail ile diplomatik ilişkiler kurulduğu yönündeki iddiaların asılsız olduğunu bildirdi.
Yayın Tarihi: 03-07-2019 03:34
ANALİZ - İsrail’de siyasi kültürün ve istikrarın testi olarak erken seçimler
İsrail'de son seçimlerin akabinde gerçekleşen koalisyon görüşmeleri, siyasetin işleyişine dönük bir süreç olmaktan ziyade, İsrail toplumunda her geçen gün kurumsallaşan toplumsal, siyasi ve dini ayrışmaların siyasi müzakerelerin esas belirleyicisi olduğu gerçeğini ortaya koydu - Ülke siyasetindeki ihtilaf hatlarını Siyonist ve anti-Siyonist ayrışması, dindar ve seküler ayrışması, serbest piyasa yanlıları ve sosyalist dünya görüşüne sahipler arasındaki ayrışma ve son olarak etno-milliyetçiler ve inşacılar arasındaki ayrım hatları olarak belirlemek mümkün - Başbakan Netanyahu'nun hükümet kuramamasındaki temel problem, toplumsal sektörler arasındaki ayrışmanın siyasal süreçlerle çözüme kavuşturulamamasında yatıyor
Yayın Tarihi: 17-06-2019 14:13
ABD Senatosu'ndan İsrail’e Haifa limanı uyarısı
ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesinde onaylanıp Senato genel kuruluna gönderilen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısında, İsrail’e yönelik yabancı yatırımlar konusundaki uyarı dikkati çekti - Tasarıdan: - “ABD’nin Haifa Limanı'nda gelecekte ileri deniz unsurlarını konuşlandırma konusunda menfaatleri olduğu ancak bu yasanın onay tarihi itibariyle Haifa Limanı'nın kiralanması konusunda ABD hükümetinin ciddi kaygıları olduğu, İsrail Hükümeti'ni ülkedeki yabancı yatırımın güvenlik konusundaki yansımalarına ilişkin uyarması gerektiği Senato'nun kanaatidir” - Tasarıda Haifa Liman'ının Çinli “Shanghai International Port Group"a 2021 itibariyle 25 yıllığına kiralanmasına atıf yapılıyor
Yayın Tarihi: 16-06-2019 02:41
"Mossad sahte bilgi üretiyor"
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif: "B takımının yalancı çobanı, bir kere daha yalandan feryat koparıyor. Mossad, Fuceyra'daki sabotajda İran'ın dahli olduğuna ilişkin sahte bilgi üretiyor. Daha önce kimi 'kazalar' ve sahte bayrak girişimleri olacağına dair uyarıda bulunmuştum. Siz onların yalanlarına inanınca, nelerin olacağını biliyoruz"
Yayın Tarihi: 05-06-2019 20:17
ANALİZ - İsrail’de seçimlerin yenilenmesi neye işaret ediyor?
Geçen sene savunma bakanlığı koltuğundan istifa ederek erken seçimin yolunu açan Liberman, 9 Nisan sonrasında da koalisyon şartı olarak Netanyahu’nun önüne siyaseten kabul edemeyeceği bazı maddeler koymuştu - Bunlardan en büyüğü Ultra-Ortodoks Yahudilerin askerlik yapma zorunluluğuna dair bir yasaydı. Devletin kurulduğu dönemden bu yana Ultra-Ortodoks Yahudilerin askerlik yapmaması ve kendilerine tanınan vergi muafiyetleri, İsrailli seküler kesimlerin gündeminde daha yoğun olarak yer almaya başladı - 2012’de bu durumu düzenleyen Tal yasasının İsrail Yüksek Mahkemesi tarafından iptal edilmesi ve Binyamin Netanyahu’nun da Ultra-Ortodoksları kendinden uzaklaştıracak bir yasayı çok da gündeme getirmemesi seküler İsrailliler için bir probleme dönüştü - Eğer ikinci seçimde de manzara çok değişmezse, Netanyahu sağ bir hükümet kurmak yerine, kendini başbakanlıkta tutacak bir koalisyon arayışına girebilir. Tabii eğer o güne kadar yargılanma sürecinde bir değişiklik olmazsa. İsrailli yorumcular Netanyahu’nun halihazırda tüm politik kariyerinin en büyük yenilgisini aldığı yorumunu yapıyor - Koalisyon kurulamamasının yol açtığı tek yenilgi Netanyahu’nun politik kariyerinde olmadı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Ramazan’dan sonra açıklamaya hazırlandığı ve basına sızdırıldığı kadarıyla bir barış vizyonu içermeyen “yüzyılın anlaşması” açısından da durum pek iç açıcı değil
Yayın Tarihi: 30-05-2019 13:21
İsrail'de hükümet kurulamadı!
İsrail'de, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun yeni koalisyon hükümetini kuramaması üzerine 17 Eylül'de yeniden erken seçime gidilmesi kararı alındı. Hükümeti kuramayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Evimiz Partisi lideri Avigdor Liberman'ı hedef aldı. Netanyahu, "Avigdor Liberman artık solun bir parçasıdır. Sağcı hükümeti yıktı. Ona tekrar inanmayın." ifadelerini kullandı.
Yayın Tarihi: 30-05-2019 05:32
Netanyahu'dan gerginliği arttıracak sözler! 'Yerini tespit ettik'
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Golan tepelerinde, adına "Trump" diyeceği yeni şehrin yerini tespit ettiğini açıkladı.
Yayın Tarihi: 12-05-2019 18:15
İsrail muhalefetinden Netanyahu'ya Gazze eleştirisi
Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz: "İsrail'e 700'e yakın roket atıldı, 4 kişi öldü ve çok sayıda kişi yaralandı. Tüm bunlar İsrail'in caydırıcılığını kaybetmesi ve bir kez daha Hamas ile diğer terör gruplarının şantajlarına boyun eğmesinin sonucudur" - İşçi Partisi lideri Avi Gabbay: "Eğer uzun soluklu siyasi çözüm bulunmazsa bir sonraki gerginliğin yaşanması an meselesi"
Yayın Tarihi: 06-05-2019 15:08
İsrail'de muhtemel koalisyon anlaşması "Batı Şeria" maddesini içerecek
Likud Partisi ile sağcı partilerin yapması beklenen koalisyon anlaşması, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail egemenliğine alınması maddesini de içerecek
Yayın Tarihi: 30-04-2019 03:26
İsrail Başbakanı Netanyahu hakkındaki yolsuzluk iddiaları
İsrail Başsavcılığı, Netanyahu'nun avukatlarının, müvekkillerinin ifade verme tarihinin ertelenmesi talebini reddetti
Yayın Tarihi: 29-04-2019 02:57
Arap liderlerden Netanyahu'ya seçim tebriği
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu: - "Seçimlerdeki başarımdan dolayı birçok Arap ve İslam ülkesi lideri beni kutladı"
Yayın Tarihi: 16-04-2019 23:23
İsrail seçimlerinin resmi sonuçları açıklandı
İsrail'de salı günü yapılan erken genel seçimlerin resmi sonuçları açıklandı. Seçimlerde Likud Partisi 36, Mavi Beyaz İttifakı 35 sandalye kazandı.
Yayın Tarihi: 12-04-2019 06:01
Netanyahu eleştirdiği eski Başbakan Olmert'in durumuna düştü
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, muhalefet lideriyken eleştirdiği eski Başbakan Ehud Olmert'in birçok tutumunu benimser oldu - Yolsuzluk dosyalarıyla gündeme gelen Netanyahu, geçmişte siyasi hayatını bitirmek için hedef haline getirdiği eski Başbakan Olmert'in hedefi haline geldi - İsrail konusunda araştırmalar yapan Enes Ebu Arkub: - "Netanyahu ile Olmert, tamamen aynı durumda değil. Netanyahu muhalefetteyken Olmert'e karşı baskı kuran bir kamuoyu oluşturmuştu. Ancak mevcut durumda Netanyahu'nun rakipleri benzer bir baskı ortamını oluşturmaktan aciz"
Yayın Tarihi: 09-04-2019 17:24
Katar'dan Netanyahu'nun Batı Şeria vaadine tepki
Katar Dışişleri Bakanlığı: - "Netanyahu'nun açıklamaları, Filistin halkının tarihi haklarına yönelik bir ihlal, uluslararası yasa ve kararlara da meydan okumadır"
Yayın Tarihi: 09-04-2019 13:00
İsrail'de seçim! Anketler Netanyahu'yu işaret ediyor
İsrail'de halk 120 sandalyeli meclise girecek milletvekillerini belirlemek için sandık başında oy kullanmaya başladı.
Yayın Tarihi: 09-04-2019 07:14
BM'den Netanyahu'ya Batı Şeria yanıtı
BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric: - "Bizim tarafımızdan bütün yerleşim birimleri, uluslararası hukuka göre yasa dışı ve müzakere edilmiş iki devletli çözüm olasılığını büyük ölçüde azaltıyor"
Yayın Tarihi: 08-04-2019 23:05
Arap Birliğinden uluslararası topluma "Netanyahu'ya tepki verin" çağrısı
Arap Birliği İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Batı Şeria'nın bazı bölümlerini İsrail'e katma vaadine uluslararası toplumdan tepki çağrısında bulundu
Yayın Tarihi: 08-04-2019 19:39
AK Partili Kurtulmuş'tan Netanyahu'ya sert tepki!
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun seçim yatırımı olarak Batı Şeria’yı ilhak etme vaadinin hem uluslararası hukuk, hem de bölge barışı adına son derece tehditkar ve tehlikeli olduğunu bildirdi.
Yayın Tarihi: 08-04-2019 09:46
"Binyamin Netanyahu ırkçı ve Yahudi üstünlükçüsüdür"
Yahudi Profesör Norman Finkelstein: - "Binyamin Netanyahu, zararlı, ırkçı ve Yahudi üstünlükçüsüdür. Bu zararlı, ırkçı ve Yahudi üstünlükçü özellikleri de tamamen İsrail halkını temsil ediyor" - "(Natenyahu) Hakkında, onu her an iktidardan düşürecek denilen ama bir türlü de düşürmeyen skandallar olmasına rağmen, onu tekrar tekrar seçmelerinin nedeni ise Netanyahu'da kendilerini görüyorlar. Onun zihniyetine oy veriyorlar"
Yayın Tarihi: 28-03-2019 03:02
Ilhan Omar'dan Netanyahu'ya yanıt
ABD Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar: - "Netanyahu, ‘İsrail’in Ku Klux Klanı’ olarak bilinen Otzma Yehudit ile ittifak içinde. Bunun liderleri yabancı terör örgütü üyesiydiler ve Yitzhak Rabin’i hedef alma girişimine adları karışmıştı. Ama Netanyahu’nun odaklanmak için seçtiği konu: Ben" - "(Netanyahu'nun kendisine yönelik eleştirisi) Bu sözler, rüşvet ve üç ayrı yolsuzluk davasından yargılanan bir adamdan”
Yayın Tarihi: 27-03-2019 00:48