Papa Haberleri

Rahibelerden "Kiliselerin yapısını değiştirin" çağrısı
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus'un kiliselerde bazı papaz ve piskoposların, rahibelere cinsel istismarda bulunduğunu kabul etmesinin ardından ABD'deki rahibelerden tepki geldi - ABD'deki rahibelerin çatı kuruluşu Kadın Dindarlar Liderlik Konferansı açıklamasından: - "Kilise ahlaki güvenilirliğini yeniden kazanmak ve yaşanabilir bir gelecek istiyorsa, şu anki yönetim yapısı değişmeli"
Yayın Tarihi: 07-02-2019 23:22
Maduro Papa'ya mektup yazdı
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkedeki siyasi krizin çözümü için Papa Franciscus'dan yardım istedi
Yayın Tarihi: 04-02-2019 17:39
Papa eşcinsellere savaş açtı: Görevden ayrılsınlar!
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, eşcinsel eğilimli rahip ve rahibelerin ruhban sınıfına dahil olmamasını, zira iki türlü bir hayat yaşamaktansa din görevlisi pozisyonundan ayrılmalarının kendileri için çok daha iyi olacağını belirtti.
Yayın Tarihi: 03-12-2018 09:58
"Katolik Kilisesi pedofiller için cennet"
Çocukken bir Hristiyan din adamının cinsel istismarına uğrayan Piero Brogi: - "Bu sorun on yıllar boyunca sürdü ve Katolik Kilisesi'ni pedofiller için bir cennet haline getirdi çünkü orada güvendeler ve ceza almıyorlar" - "Papa (Franciscus) sadece patlamayı önlemeye çalışıyor. Dahası o da ihmallerden dolayı suçlu. Taciz Ağı'nın son suçlamaları en az beş vaka konusunda direkt olarak Papa hakkında soru işaretleri oluşturdu" - "Bu utanç ve sessizlik bizi, çocuklarımızı ve en sonunda kiliseyi öldürecek"
Yayın Tarihi: 29-10-2018 11:17
Papa, çocuk istismarcısı iki Şilili din adamını papazlıktan çıkardı
Vatikan: - "Papa Franciscus, Şili’deki eski La Serena Başpiskoposu Francisco Jose Cox Huneeus ile eski Iquique Piskoposu Marco Antonio Ordenes Fernandez’i papazlıktan çıkarmıştır"
Yayın Tarihi: 13-10-2018 16:31
Papa, kürtajı "kiralık katil kiralamaya" benzetti
Papa Franciscus: - "Bir sorunu çözmek için ne kadar küçük olursa olsun bir insanı ortadan kaldırmak, doğru değildir. Bu, sorunu çözmek için katil kiralamak gibi bir şeydir"
Yayın Tarihi: 10-10-2018 14:23
Katalan lider, Trump ve Papa'dan destek istedi
Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Quim Torra, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'e mektup göndererek bağımsızlık referandumu isterken diğer ülke liderlerine de mektubun bir kopyasını iletti - Torra, mektupta, bağlayıcı ve uluslararası tanınırlığı olan bir bağımsızlık referandumu için arabubuluculu bir diyalog istedi
Yayın Tarihi: 04-10-2018 15:23
Papa'dan "kilisedeki günahlar" için özür açıklaması
Papa Franciscus: - "Kararlılıkla 'Kilise nüfuzu' belasının üstesinden gelinmesi gerekiyor" - "Kilise nüfuzu sapkınlıktır ve kilise içindeki birçok günahın da kaynağıdır. Bu yüzden tevazu ile af dilemeli ve tekrarlanmaması için gerekli şartları sağlamalıyız"
Yayın Tarihi: 03-10-2018 20:23
Papa'dan "kiliselerdeki çocuk istismarı" açıklaması
Papa Franciscus: - "Bugün Kilise, şiddetli ve kendine ters düşen rüzgarlardan dolayı yıpranmış durumda, özellikle de bazı üyelerin işlediği vahim günahlardan dolayı"
Yayın Tarihi: 01-10-2018 19:37
Papa, çocuk istismarcısı papazı meslekten men etti
Vatikan: - "Papa Franciscus, Şili’deki Santiago başpiskoposluk bölgesinden Fernando Karadima Farina’yı papazlıktan çıkarmıştır. Papa, bu istisnai kararı vicdanen ve Kilise’nin iyiliği için almıştır"
Yayın Tarihi: 28-09-2018 19:29
Papa'dan "yabancı nefretinin geri döndüğü" uyarısı
Papa Franciscus: - "Birçok kişinin geçtiğini düşündüğü duyguların tekrar hayata döndüğü zamanlarda yaşıyoruz. Bunlar kuşku, korku, küçümseme ve hatta etnik, milli ya da dini kimlikleri yüzünden birey veya gruplara yönelik nefret ile toplum hayatına tam olarak katılmaya layık görülmemeleri gibi duygular" - "(Siyaset dünyasında) Bazı grupların yaşadığı zorlukları ya da onlara yönelik korkuyu istismar etme dürtüsüne kapılıyorlar ve seçim çıkarları uğruna yanıltıcı vaatlerde bulunuyorlar"
Yayın Tarihi: 20-09-2018 14:55
Papa: Seks, tanrının bir hediyesidir
Katolik Kilisesi yine çocuklara cinsel taciz ve bunun örtbas edilmesiyle ilgili skandallarla sarsıldığı bir dönemden geçerken Papa Francis'in gençlerle sohbeti ilginç açıklamalara sahne oldu.
Yayın Tarihi: 19-09-2018 14:50
Kiliselerde çocukların cinsel istismara uğramaları
Emerit Papa 16. Benediktus'un özel kalemi Georg Gaenswein: - "Bugün 11 Eylül, kıyamet gibi bir felaketin yaşandığı tarih. Kilise de dehşet içinde kendi 11 Eylül'üne bakıyor, özellikle de Pensilvanya tahkikat jürisi raporundan sonra"
Yayın Tarihi: 11-09-2018 19:03
"Vatikan, ABD'deki kiliselerde çocuk istismarınının örtbas edildiğini biliyordu"
Pennsylvania Başsavcısı Josh Shapiro: - "Vatikan'ın kilisedeki cinsel istismarların örtbas edildiğini bildiğine dair kanıtlarımız var" - "Bu sadece cemaat ya da kiliseden saklanmak için yapılmış bir örtbas değildi. Bu aynı zamanda hukuki yaptırımlardan da kaçmak için bir kalkandı, böylece benim gibi hukukçular işledikleri suçlardan dolayı onlara suçlama yöneltemeyeceklerdi"
Yayın Tarihi: 29-08-2018 01:38
"İslam'ın terörizmle bir tutulması yalan ve saçmalık"
Papa Franciscus: - "İslamiyet ve terörizmin aynı kefeye konması mı? Bazı kişiler böyle söylemlerde bulunuyor olabilir ama bu bir yalan ve saçmalık"
Yayın Tarihi: 24-05-2018 12:43
Papadan piskoposlara "Firavun gibi yaşamayın" uyarısı
Papa Franciscus: - "Bazen inananların fakirlikten söz etmeyip bir firavun gibi yaşadıklarını görebiliyoruz. Fakirlikten bahsedip lüks içinde bir hayat sürmek de zıt bir ifade oluyor. Paranın şeffaflıktan uzak yönetilmesi veya kilisenin mallarına kişisel mal muamelesi yapılması rezillik"
Yayın Tarihi: 21-05-2018 23:00
Papa'dan İsrail'in Gazze'deki katliamına tepki
Papa Franciscus: - "Ölüm ve yaralanmalardan dolayı büyük keder duyuyorum. İlgi ve dualarımla bütün acı çekenlerin yanındayım. Şiddetin asla barışa götürmeyeceğini bir kez daha yineliyorum" - "Müdahil olan tüm tarafları ve uluslararası toplumu, diyalog, adalet ve barışın üstün gelebilmesi için taahhütlerini yinelemeye davet ediyorum"
Yayın Tarihi: 16-05-2018 14:17