Selahattin Demirtaş kimdir?

Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ, Palu'da dünyaya geldi.

Babasının adı Tahir, annesinin adı Sadiye'dir. Selahattin Demirtaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Selahattin Demirtaş, serbest avukatlık yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye şubesi üyeliklerinde bulundu.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Selahattin Demirtaş, 23. Dönem Diyarbakır milletvekilidir.

Selahattin Demirtaş, Eylül 2010 tarihinde, 2006 yılında yaptığı bir konuşmasında Abdullah Öcalan hakkında “Kürt sorununun çözümünde rolü değerlendirilmeli” açıklamasından sonra "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı; ancak hükmün açıklanması geri bırakılarak 5 yıl boyunca denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulması kararlaştırıldı.

Selahattin Demirtaş, evli ve iki çocuk babasıdır. Kardeşi Nurettin Demirtaş da aktif siyasetçidir.

Selahattin Demirtaş Haberleri

Selahattin Demirtaş'ın yargılandığı davada ara karar
Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın Ankara'da yargılandığı davada ara karar veren mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti
Yayın Tarihi: 25-04-2019 20:18
Demirtaş'a hakaret davasında dosya uzlaşma bürosuna gidecek
HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında sosyal medyadan yaptığı paylaşım nedeniyle yargılandığı davada verilen 1 yıl 3 ay hapis ile 200 fidan dikip, 6 ay bakımlarını yapma cezası bir üst mahkemece iptal edilen Dilek Bozkurt Özgenç yeniden hakim karşısına çıktı. Özgenç'in beraatini istediği davada, dosya, uzlaşma bürosuna gönderilecek.
Yayın Tarihi: 12-04-2019 15:44
Selahattin Demirtaş Twitter'dan çağrı yaptı
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Oyunuzu mutlaka kullanın ve sayım bitene kadar da sandığa sahip çıkın lütfen" çağrısında bulundu.
Yayın Tarihi: 31-03-2019 13:00
Son dakika: AİHM'den Selahattin Demirtaş kararı
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'nin Selahattin Demirtaş'la ilgili temyiz başvurusunu kabul etti. Demirtaş davası AİHM Büyük Daire'de yeni görülecek.
Yayın Tarihi: 19-03-2019 12:07
Selahattin Demirtaş'ın yargılanmasına devam edildi
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılanmasına devam edildi
Yayın Tarihi: 29-01-2019 18:27
Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk hali sürecek
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü propagandası yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "halkı kanunlara uymamaya tahrik", "suç işlemeye tahrik" ile "suçu ve suçluyu övme" suçlarından yargılandığı davada tutukluluk halinin devamına karar verildi - Demirtaş'ın avukatları, AİHM Büyük Dairesine tutuklama kararına ilişkin itirazda bulunacaklarını belirtti
Yayın Tarihi: 29-01-2019 12:49
İttifak kararı sonrası Demirtaş'tan ilk açıklama!
31 Mart yerel seçimlerine ittifak kararı alarak HDP çatısı altında gireceğini açıklayan 7 siyasi oluşum ortak bir deklarasyon yayınladı. Kurulan ittifak sonrası açıklamalarda bulunan HDP'li Selahattin Demirtaş "İttifakı önemsiyor, büyük anlam veriyorum” dedi. Demirtaş, ayrıca diğer partilere "ittifakın içinde yer alma" çağrısı yaptı.
Yayın Tarihi: 07-01-2019 15:19
Demirtaş’ın avukatlarından yeni hamle
HDP’nin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, hapis cezasının kesinleşmesinin ardından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.
Yayın Tarihi: 01-01-2019 18:07
Selahattin Demirtaş'ın kitabıyla görüntülenmişti! Olay sözler
Yeni Şafak gazetesi yazarı Aydın Ünal, ünlü oyuncu Sarah Jessica Parker'ın Selahattin Demirtaş'ın kitabı ile görüntülenmesine ilişkin bir yazı kaleme aldı.
Yayın Tarihi: 17-12-2018 09:30
Demirtaş'ın tutukluluğunun devamına hükmedildi
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, yargılandığı terör davasında tutukluluk halinin devamına karar verildi
Yayın Tarihi: 13-12-2018 17:47
Selahattin Demirtaş'ın reddi hakim talebine ret
Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "terör örgütü yöneticiliği" suçlamasıyla yargılandığı davada mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini ileri sürerek reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme, Demirtaş'ın talebini, ''Davayı uzatmaya yönelik'' olduğu gerekçesiyle reddetti.
Yayın Tarihi: 12-12-2018 17:55
Selahattin Demirtaş'tan flaş hamle!
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinin iki üyesi için reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme, verilen aranın ardından Demirtaş’ın talebini karara bağlayacak.
Yayın Tarihi: 12-12-2018 15:38
Selahattin Demirtaş'a bir dava daha! 10 yıla kadar hapis istemi
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Van'da yaptığı bir konuşmada halkı suç işlemeye alenen tahrik ettiği ve terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ı övdüğü gerekçesiyle 10 yıla kadar hapsi istendi.
Yayın Tarihi: 12-12-2018 12:12
"Kayyumları tanımayın" diyen Demirtaş'a 10 yıla kadar hapis istemi
Van'da katıldığı bir programda "Kayyumları asla tanımayın, kabul etmeyin" diyen eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi - İddianameden: - "Şüphelinin konuşma içeriğinde 'Kayyumları asla tanımayın, kabul etmeyin, yüzüne bile bakmayın, emrini yerine getirmeyin, selamını almayın' şeklindeki sözleriyle halkı, kanunlara uymamaya, 'Sizler her an büyük bir sivil direnişe hazır olmalısınız bizim için de varlık yokluk nedeni, ölüm kalım meselesidir' şeklindeki konuşmalarıyla da suç işlemeye alenen tahrik etmiştir"
Yayın Tarihi: 12-12-2018 11:59
Selahattin Demirtaş: AKP'ye oy verin!
Selahattin Demirtaş'ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, " 2023’e kadar tam 228 adet yeni cezaevi yapılıyormuş. Ay hadi inşallah, hepiniz bir şekilde girersiniz içeri. Giremeseniz de umudunuzu kaybetmeyin, önümüzde yerel seçimler var. AKP’ye oy verin, kesin içeridesiniz" ifadelerine yer verildi.
Yayın Tarihi: 11-12-2018 08:06
Demirtaş Le Monde'a yazdı: Desteğinizi bekliyorum
Cezaevinde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, Fransız Le Monde gazetesine bir mektup gönderdi. Demirtaş mektubunda "12 Aralık'ta tutuklu olduğum davanın duruşması yapılacak. Mümkünse davayı yerinde izlemenizi veya bu dava için destek ve dayanışma çağrıları yapmanızı önemsiyorum" ifadelerini kullandı.
Yayın Tarihi: 08-12-2018 06:03
Selahattin Demirtaş'ın itirazı için karar verildi!
Ankara 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararı sonrası, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tahliye talebini reddeden Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına yapılan itirazı reddetti. Demirtaş'ın tutuklu yargılanmasına devam edileceği belirtildi.
Yayın Tarihi: 06-12-2018 19:29
Demirtaş'ın tahliye talebi reddedildi
Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi, eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın tahliye başvurusunu reddeden alt mahkemenin kararına yapılan itirazı reddetti
Yayın Tarihi: 06-12-2018 18:24
Demirtaş'ın "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan yargılandığı davalar
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan yargılandığı iki davanın, aynı suçtan Mersin'de açılan davayla birleştirilmesine karar verildi
Yayın Tarihi: 06-12-2018 17:21
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan:
"Dün sabah itibarıyla 10 milletvekiliyle başladığımız açlık grevini akşam sonlandıracağız" - "(Demirtaş, Önder ve Baluken'in cezalarının onanması) Üç arkadaşımıza da verilen bu mahkumiyet kararlarını HDP olarak asla tanımadık, bundan sonra da tanımıyoruz"
Yayın Tarihi: 05-12-2018 14:05