şırnak Haberleri

Şırnak'ta 582 terör mağduru yeni evine kavuştu
Terör mağdurları için Gazi Paşa, İsmet Paşa ve Bahçelievler mahallelerinde yapımı tamamlanan 582 konut için kura çekimi yapıldı - Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Nihat Ürper: "Her ay bir kura töreni yaparak, yıl sonuna kadar tüm konutları teslim etmeyi hedefliyoruz" verdi"
Yayın Tarihi: 20-09-2019 16:50
Güneydoğu'daki STK'lerden Diyarbakır annelerine destek
Şırnak, Batman, Siirt ve Mardin'deki bazı sivil toplum kuruluşları, dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle HDP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerine destek açıklaması yaptı - Şırnak Memur-Sen İl Başkanı Abdullah Çatı: - "Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan annelerimiz, sizlerin gözyaşı bizim gözyaşımızdır. Bu eylem, zulme başkaldırıdır. Onların yanındayız, yaşadıkları acıyı hissediyoruz, mücadelelerine ortak olduğumuzu buradan haykırıyoruz"
Yayın Tarihi: 20-09-2019 14:53
"Terör örgütünün zarar verdiği 70 okul onarıldı"
Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan: - "Çok güçlü bir kadromuz var. Her geçen gün yeni okullarımız yapılıyor. Çukur ve barikat eylemlerinde terör örgütünün zarar verdiği 70 okulun onarımı tamamlandı, hizmete açıldı. 17 okul da TOKİ tarafından yapılıyor"
Yayın Tarihi: 18-09-2019 12:18
Şırnak'ta "Ahilik Haftası" kutlamaları
Şırnak'ta "Ahilik Haftası" kutlamaları
Yayın Tarihi: 17-09-2019 15:09
Azmiyle kanseri yenip hayata tutundu
Şırnak'ın Silopi ilçesinde iki yıl önce astım ve bronşit şikayetiyle gittiği hastanede göğüs kanseri teşhisi konulan ADEM sorumlusu Aylin Ökten, hastalığına karşı verdiği mücadele ve azmiyle kanseri yendi - Rahatsızlığı sonrası eşi tarafından terk edilmesine rağmen kendisini işine adayan ve tedavisini aksatmadan sürdüren Ökten'in mücadelesi, çevresindeki kadınlara da örnek oldu - Aylin Ökten: - "Aldığım ilaçlardan dolayı kalp yetmezliği teşhisiyle karşı karşıya kaldım. Şükür ki hastalığı atlattım. Bu hastalıkta güçlü olmak, hayatla barışık olmak lazım. Her şeye rağmen hayata sımsıkı tutundum ve başardım"
Yayın Tarihi: 17-09-2019 11:26
Şırnak'ta 3. Çocuk Şenliği başladı
Vatandaşların yoğun katılımıyla başlayan şenlik renkli görüntülere sahne oldu - Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan: "Bundan sonra da çocuklarımız için daha güzel şeyler yapmaya çalışacağız" - Belediye Başkanı Mehmet Yarka: "Çocuklarımızı belediye olarak daha çok destekleyeceğimizin ve en güzel programları onlar için hazırlayacağımızın sözünü veriyoruz"
Yayın Tarihi: 13-09-2019 23:14
Habur Çayı'na düşen çocuğun cesedine ulaşıldı
13 yaşındaki Jihat Ecer'in cesedi, kaybolduğu yerden 2 kilometre ilerde bulundu
Yayın Tarihi: 12-09-2019 23:33
"Nuh'un gemisi biyolojik çeşitliliğin bir sembolüdür"
Şırnak'ta Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğünce "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" kapsamındaki çalıştay düzenlendi - Vali Ali Hamza Pehlivan: - "Kur'an-ı Kerim'de Nuh'un gemisinin Cudi'ye indiği belirtiliyor. İnsanlığın ikinci doğuşu olarak nitelenen bu olay, bütün canlı türlerinin ikinci doğuşu anlamına geliyor. Nuh'un gemisi, biyolojik çeşitliliğin bir sembolüdür"
Yayın Tarihi: 11-09-2019 14:22
Darbe girişimi davasında 4 sanık yeniden hakim karşısında
FETÖ'nün Şırnak'taki darbe girişimi faaliyetlerine ilişkin Adana'da görülen davada hapis cezasına çarptırılan 4 sanığın, Bölge Adliye Mahkemesinin "hükmün yeniden incelenmesi kararı" üzerine yeniden yargılanmasına başlandı
Yayın Tarihi: 10-09-2019 15:30
Fedakar öğretmenler Şırnaklı gençleri üniversiteyle buluşturuyor
Balveren beldesinde 8 gönüllü öğretmen, evlerinde ders çalışma ortamı bulamayan gençleri tek odalı kütüphanede YKS'ye hazırlıyor - Bu yıl YKS'ye giren 51 öğrenciden 40'ı tıp fakültesinin de arasında yer aldığı çeşitli bölümlere yerleşti - Hemşirelik bölümünü kazanan Sosin Atak: - "Buradaki 8 idealist öğretmen, öğrencilerin üniversite hayalini gerçekleştirmek için büyük fedakarlıkta bulunuyor"
Yayın Tarihi: 10-09-2019 12:20
Yeni eğitim öğretim yılı
Diyarbakır, Şırnak ve Elazığ'da 2019-2020 eğitim-öğretim yılı düzenlenen törenlerle başladı - Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu: - "Bin 709 okulumuzda 506 bin öğrencimiz 25 bini aşkın öğretmenimizle ilk derse başladık. Öğrencilerimizi geleceğe güvenle ve mutlu şekilde inşallah iddialı hazırlayacağız" - Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan: - "Son yılların en fazla öğretmeniyle eğitim öğretime başlıyoruz. 8 bini aşmış durumda. Bu da gösteriyor ki okullarımızda öğretmen açığımız büyük ölçüde kapanıyor"
Yayın Tarihi: 09-09-2019 13:19
Terörden temizlenen bölgelerde fıstık ağaçları yeşerecek
Cudi dağı eteklerinde vatandaşların yakacak olarak kullandığı yabani menengiç ağaçlarına, terörden temizlenerek tesis edilen huzur ortamında Siirt fıstığı aşılanıyor - Çiftçi Murat Artuç: - "Şırnak'ı Siirt gibi fıstığıyla ünlü bir şehir haline getirmek için uğraşıyoruz. Terörden arındırılmış bölgede köyümüzün kaderi de değişecek" - Aziz Kılınç: - "Devletimiz her türlü maddi imkanı sağlıyor. Geleceğimiz için önemli bir üretim olacak"
Yayın Tarihi: 07-09-2019 11:07
Kurşun seslerinin yankılandığı araziler tarıma açıldı
Şırnak'ta yürütülen başarılı operasyonların ardından huzur ortamına kavuşan köylüler, devletin sağladığı destekle taşlarını temizledikleri arazilerini meyve bahçesine dönüştürdü - Köy sakinlerinden Ömer Payan: - "Daha önce buralara gelmeye korkarken şimdi gece bile kalabiliyoruz" - Haydar Erener: - "Terör saldırılarından dolayı eskiden vatandaşın gelemediği yerlerde meyve ve sebze bahçeleri kuruldu" - Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Selman Demirer: - "Son 3 yılda yüzde 70 hibeyle 1400 dekar alanda meyve bahçesi oluşturduk"
Yayın Tarihi: 06-09-2019 11:12
PKK'nın kaçırdığı kız çocukları jandarmaya sığındı
Şırnak'ta 1,5 ay önce kaçırılarak PKK'nın dağdaki mağarasına götürülen 18 yaşından küçük iki kız çocuğu, film senaryolarını aratmayan kaçış öyküsüyle jandarmaya sığındı - İki gün boyunca aç yürüyen, gizlendikleri mağarada nöbetleşe uyuyan kız çocukları, yaşadıkları zorlukları jandarmaya anlattı - Jandarmaya sığınan kız çocuğu: - "Kaç gün işkence ve cinsel istismara maruz kaldık hatırlamıyoruz. Toprak'a 'Buradan kaçmalıyız yoksa bunlar bizi öldürecekler' dedim. Bir gün işkencenin ardından mağara başında nöbetçi olmadığı bir anda dışarı çıktık, taşların arkasına gizlene gizlene uzaklaştık" - "Neredeyiz, burası neresi, sorularını sora sora dağdan indik. Bir gün boyunca hiç durmadan yürüdük. Yorulduğumuzu hissettiğimiz anda bir mağara bulup içeri girdik. Birbirimizin başında nöbet tutarak yarım saat kadar uyuduk"
Yayın Tarihi: 04-09-2019 14:15
Gençlik ve Spor Bakanlığından Şırnak'a 38 milyon liralık yatırım
Yatırım planı içinde gençlik merkezleri, yüzme havuzları, futbol ve basketbol sahaları yer alacak - Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: - "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak tüm imkanlarımızla Şırnaklı gençlerimizin, çocuklarımızın yanında olacağız"
Yayın Tarihi: 04-09-2019 11:34
Öğretmenlerinin "sesi" görme engelliye ışık oldu
Şırnak'ın Cizre ilçesinde doğuştan görme engelli Ramazan Şimşeker, öğretmenlerinin okuduğu ders kitaplarını ve test sorularını dinleyerek hazırlandığı YKS'de, sözel puan türünde ilk 3 bin öğrenci arasında yer aldı - Şimşeker büyük azim ve çabası sonucu YKS sözel puan türünde elde ettiği başarıyla hayalindeki Türkçe öğretmenliği bölümünü kazanmayı başardı -Şimşeker: - "Görememek engel değil, engelliler isterse başarabilir"
Yayın Tarihi: 02-09-2019 11:40
Beytüşşebap Kaymakamı Pendik Faraşin üs bölgesini ziyaret etti
Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi Kaymakamı İsmail Pendik, bölgenin güvenliğini sağlamak amacıyla Faraşin Yaylası'nda kurulan üs bölgesini ziyaret ederek güvenlik güçleri ile görüştü
Yayın Tarihi: 31-08-2019 23:52
PKK'dan kaçan 2 kadın terörist teslim oldu
Şırnak'ta, terör örgütü PKK'dan kaçan 2 kadın terörist, Namazdağı Üs Bölgesi'nde, güvenlik güçlerine teslim oldu.
Yayın Tarihi: 29-08-2019 20:28
"Kıran-2 Operasyonu" sayesinde teslim oldular
Şırnak'ta PKK'lı 2 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu. - Teröristlerin Kıran-2 Operasyonu'nda güvenlik güçlerinin yoğun, etkin ve etkili faaliyetleri neticesinde teslim olduklarını beyan ettikleri bildirildi
Yayın Tarihi: 29-08-2019 18:52
"Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi"
Türkiye genelinde başlatılan proje kapsamında Şırnak ve Batman'da yükümlüler çevre temizliği yaptı
Yayın Tarihi: 29-08-2019 15:37