Suriye Haberleri

YPG/PKK DEAŞ elebaşını para karşılığı serbest bıraktı
Terör örgütü YPG/PKK, alıkoyduğu DEAŞ elebaşını 100 bin dolar karşılığında salıverdi
Yayın Tarihi: 10-12-2018 16:36
Suriye'de hapisteki kadın ve çocuklar için dayanışma çağrısı
Aralarında İHH'nın da bulunduğu bazı STK'lar, yayımladıkları ortak bildiriyle Suriye'de cezaevlerinde tutulan kadın ve çocukların bir an önce serbest bırakılması için uluslararası kamuoyunun harekete geçmesi çağrısı yaptı - İHH Başkanı Bülent Yıldırım: - "Bu insan hakları gününde herkese çağrıda bulunuyorum. Suriye zindanlarında şu anda kadınlar var ve bunlar, her türlü pislikle karşı karşıyalar. Anne, kız hepsi bu sıkıntıyı çekiyor. Bunların bir an önce bırakılması lazım. Bu konuyla ilgili bizler Rusya'yı, İran'ı, Amerika'yı göreve çağırıyoruz" - İHAK Başkanı Cihad Gökdemir: - "Bizler Suriye hapishanelerinde 8 yıldır işkence gören, taciz edilen ve tecavüze uğrayan kadın ve çocukların bir an önce kurtarılması için vicdan sahibi herkese çağrı yapıyoruz. Kadınlar ve çocuklar savaşların malzemesi olamaz, pazarlık konusu yapılamaz ve silah olarak kullanılamaz. Bu kadınların ve çocukların çığlıklarına ses verin"
Yayın Tarihi: 10-12-2018 15:03
AA'nın "Yılın Fotoğrafları" oylaması
Hatay'daki Bayırbucak Türkmenleri beğendikleri fotoğraflara oy verdi
Yayın Tarihi: 10-12-2018 11:45
Hayrat Derneği'nden Suriye'deki mültecilere tıbbi yardım
Hayrat Derneği'nden Suriye'deki mültecilere tıbbi yardım
Yayın Tarihi: 09-12-2018 16:59
YPG/PKK-DEAŞ çatışmaları Deyrizor'un doğusunda yoğunlaştı
ABD destekli terör örgütü YPG/PKK, Suriye'nin Deyrizor ilinin doğusunda DEAŞ'ın elinde tuttuğu Heccin ilçe merkezine girdi - İlçe merkezinde YPG/PKK'lı ve DEAŞ'lı teröristler arasındaki çatışmalar devam ediyor
Yayın Tarihi: 08-12-2018 15:51
Konserve kutularından kurtulan Suriyeli Maya ülkesine yürüyerek döndü
AA ekiplerinin dramını dünyaya duyurmasının ardından Türkiye'nin sahip çıktığı 8 yaşındaki yürüme engelli Maya, protez bacaklarının takılması ardından Suriye'deki evine yürüyerek döndü - Maya'nın babası Ali Meri: - "Maya protez ayağına kavuştuğu için çok mutlu. Türk hükümetine çok teşekkür ederiz" - Türk Kızılayı Suriye Alan Koordinatörü Kadir Akgündüz: - "Maya bugün yürüyerek annesine kavuştu"
Yayın Tarihi: 08-12-2018 14:52
ABD, Esed rejimi ve Rusya'nın "kimyasal silah" iddiasını yalanladı
ABD Dışişleri Bakanlığı, Beşşar Esed rejimi ve Rusya'nın "Suriye'deki muhalif grupların kimyasal saldırı düzenlediği" iddiasını yalanladı - Dışişleri Bakanlığı, Rusya'yı "sahte kimyasal saldırı iddiaları uydurarak gerçeği saklamaya çalışmakla" suçladı - Bakanlık Sözcü Yardımcısı Robert Palladino: - "ABD (muhaliflerin kimyasal silah kullandığı şeklindeki) bu söylemi kesin bir şekilde reddederken, rejim yanlısı güçlerin 24 Kasım'da Halep'te sivillere yönelik muhtemelen göz yaşartıcı gaz kullandığına ilişkin sağlam bilgilere sahiptir"
Yayın Tarihi: 07-12-2018 23:02
"ABD Münbiç'te 'bazı adımlar' için söz verdi"
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: "(Münbiç yol haritası) Yıl sonuna kadar kriterleri mümkün olan en kısa sürede sağladığımızdan emin olmak için bazı adımlar daha atacağız. Bunların bazıları aralık sonuna kadar tamamlanacak" - "(ABD'nin Fırat'ın doğusunda kuracağı gözlem noktaları) Amacı, taciz ateşi açılmasından vazgeçirmek. Onlar 'muharebe konuşlanması' değiller, 'gözlem' noktaları. Kimseyi kimseye ateş açmaktan alıkoymayı amaçlıyor değiller. Bir alanda gözlem yapabiliyorsak, o alanda yüksek ihtimalle daha az ateş açılacağı fikriyle, orada ne olup bittiğini anlamayı amaçlıyorlar" - "(Astana süreciyle ilgili eleştirisi) Astana süreci işliyor. Bununla hiçbir sorunumuz yok"
Yayın Tarihi: 07-12-2018 20:30
"Suriye'de PKK yöneticilerinden habersiz hiçbir eylem olmaz"
Gaziantep'te farklı zamanlarda düzenlenen operasyonlarda yakalanan terör örgütü mensuplarının ifadeleri, PKK/KCK ile PYD/YPG/HPG'nin ilişkisini bir kez daha gün yüzüne çıkardı - Terörist O.Ö'nün ifadesinden: - "HPG, PKK/KCK'nın silahlı koludur, YPG ise Suriye uzantısıdır. Bu iki örgütün birbirinden farkı yoktur. Bunlar resmi olarak bilinmesin diye farklı olarak adlandırılmıştır. İkisi de PKK/KCK'ya bağlıdır" - Terörist A.Ö: - "Her iki örgüt de birbiriyle bağlantılı ve aynı ideolojiye inanırlar. Türkiye'de faaliyet yürütüp Suriye'de YPG'ye katılanlar 'kadrolu' olarak adlandırılır ve bunlar YPG'de genelde yönetici konumundadır ve değerlidirler" - Terörist F.K: - "Suriye'de HPG aslında YPG'nin üst birimidir. Orada HPG tarafından alınan silahlı eylem kararları YPG tarafından eyleme dönüştürülüyor. Sonuç olarak hepsi PKK'ya bağlıdır. PKK yöneticilerinden habersiz hiçbir eylem olmaz. Tüm eylem ve faaliyetler onların bilgisi ve isteği dahilindedir"
Yayın Tarihi: 07-12-2018 11:47
"Rejim göç ettirdiklerinin evlerine el koyuyor"
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı Abdurrahman Mustafa: -"Rejim göç ettirdiklerinin evlerine el koyuyor. İllegal olan bu uygulamayla evlerinden edilenlerin yerine işgalcileri yerleştirmeyi hedefliyor" -"Rejimin gençleri zincire vurup zorla askere götürmesi, Suriye'de rejimin uyguladığı zulmü, baskıyı, insan onuru ve haklarının ihlalini gösteren küçük bir örnektir"
Yayın Tarihi: 07-12-2018 11:18
Lübnan'daki Suriyelilerin ülkelerine dönüşü sürüyor
Lübnan'daki Suriyelilerin ülkelerine dönüşü sürüyor
Yayın Tarihi: 06-12-2018 23:41
Türkiye ve ABD Suriye konulu 3. toplantıyı yarın yapacak
Türkiye ve ABD Suriye konulu 3. toplantıyı yarın yapacak
Yayın Tarihi: 06-12-2018 15:26
Suriye'de öğrenciler kitaplarına kavuşuyor
Milli Eğitim Bakanlığının bastırdığı kitaplar, Suriye'deki okullara dağıtılıyor
Yayın Tarihi: 06-12-2018 10:13
Suriyelilere baskın! Hepsi ele geçirildi
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde emniyet müdürlüğü ekiplerinin yaptığı araştırma sonucu, Suriyeliler için sahte pasaport ve Geçici Koruma Kimlik Belgesi düzenlenen bir matbaaya baskın düzenlendi.
Yayın Tarihi: 05-12-2018 16:29
"Umudun Renkleri" sergisi açıldı
"Umudun Renkleri" sergisi açıldı
Yayın Tarihi: 05-12-2018 16:05
Suriye'de 554 "yaşam merkezi" bombalandı
Suriye İnsan Hakları Ağı, ülkede çatışan tarafların ocak-kasım döneminde 554 yaşam merkezine saldırı düzenlediğini bildirdi
Yayın Tarihi: 05-12-2018 14:34
Suriyeli sığınmacılara yönelik uyarıda bulundu
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ: - "Emperyalizmin Suriyelilerin Türkiye'de kalmasını istemesinin nedenlerinden biri gelecek on yıllarda Türkiye'de bir Kürdistan kurmak için çıkarılacak iç savaşta Suriyeli sığınmacılardan istifade etmektir"
Yayın Tarihi: 05-12-2018 11:15
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey Türkiye'ye geliyor
James Jeffrey, 5-14 Aralık'ta Türkiye ve Ürdün'ü ziyaret ederek Suriye'deki son gelişmeleri ele alacak
Yayın Tarihi: 05-12-2018 06:13
CENTCOM'da görev değişimi
ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph Votel'in yerine atanacak Korgeneral Kenneth McKenzie, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'ne ifade verdi - Korgeneral McKenzie: "(Rusya tarafından Suriye'de) S-400'ler aktif hale geldiğinde bize ve Suriye'de uçuş yapan koalisyon ortaklarımıza yönelik tehdit artacaktır" - "ABD ordusunun Suriye'deki misyonu; DEAŞ'ı ve DEAŞ'ın fiziksel hilafetini alt Fırat Vadisi'nde bitirmektir" - "(Afganistan) Sahadaki operasyonel askeri durumun genel olarak çıkmazda olduğuna inanıyorum" - "(İran tehdidi) Bizi imha edecek Rusya tehdidinden veya bizi önemli ölçüde yaralayacak Çin tehdidinden daha aşağı bir tehdittir ama İran'ın da kabiliyeti var"
Yayın Tarihi: 04-12-2018 23:54
Esad çağrı yaptı, yurt dışındaki Suriyeliler harekete geçti
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülke dışındaki Suriyelilere dönmeleri çağrıda bulunmuştu. Çağrının ardından Ürdün ile Suriye arasındaki sınır kapısının açılmasından bu yana 28 bin Suriyeli ülkesine döndü.
Yayın Tarihi: 04-12-2018 23:01