Suriye Haberleri

ABD'den dikkat çeken Türkiye açıklaması!
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye ile Suriye'de güvenli bölge üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Türkiye ile üzerinde çalıştığımız şey, Türkiye sınırı boyunca belirli bir mesafede YPG'nin olmadığı güvenli bir bölge kurmaktır." dedi.
Yayın Tarihi: 26-03-2019 03:20
Jeffrey'den "Suriye'de güvenli bölge" açıklaması
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: - "Türkiye ile üzerinde çalıştığımız şey, Türkiye sınırı boyunca belirli bir mesafede YPG'nin olmadığı güvenli bir bölge kurmaktır" - "Biz barış gücü veya buna benzer bir şey için bir koalisyon aramıyoruz" - "(ABD'nin Suriye'den çekilmesi) Silahlı güçlerin çekilmesi başladı. Kuvvet sayısı orada kalacak nihai sayıya doğru iniyor"
Yayın Tarihi: 26-03-2019 00:06
Suriye'de 3 Rus askeri öldü
Suriye'de 3 Rus askeri öldü
Yayın Tarihi: 25-03-2019 23:10
"Golan Tepeleri Suriye’nin bölünmez bir parçası olarak kalacaktır"
Hamas Lideri İsmail Heniyye: "Golan Tepeleri, Suriye topraklarının bölünmez bir parçası olarak kalmaya devam edecektir" "Hamas, uluslararası hukuku ve sözleşmeleri tanımayan, Kudüs ile Filistinli mülteciler meselesine müdahale eden ABD’nin bu kibrine karşı Suriye’nin yanındadır”
Yayın Tarihi: 25-03-2019 22:17
"Bu imzaya karşıyız, bunu kabul etmemiz mümkün değil"
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: (1) - "(Trump'ın 'Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini ABD'nin resmen tanıdığını' ilan eden başkanlık kararını imzalaması) Biz bu imzaya karşıyız, bu karara karşıyız. Bunu kabul etmemiz mümkün değil" - "Bugün Suriye rejimiyle ilişkilerimizin bu boyutta olması, böyle bir kararı kabul etmemizi gerektirmez. Tam tersi Türkiye Cumhuriyeti, her zaman ilkeli tutum sergilemiştir. Buralar Suriye'nin ve Suriye halkının topraklarıdır" - "Bu imza İsrail'in işgalini meşrulaştırmaz. Öyle görüyoruz ki Trump'ın bu imzası güya şu anda seçim öncesinde zor durumda olan Netanyahu'ya adeta bir seçim hediyesidir. Yolsuzlukla sorgulanan ve hukuk önünde hesap veren Netanyahu'ya bu sözde hediyenin bir faydası olmaz" - "Kendi halkını bile bölen ve bugün de Gazze'de görüyorsunuz, Gazze'yi bombardımana tutan bu zalime ne yapsanız bir faydası yoktur. O yüzden Amerika'nın bu çabaları beyhudedir" - "Türkiye, bu konuda sonuna kadar gereğini yapacaktır, uluslararası camiayla bir hareket edecektir çünkü tek taraflı atılan bu adımları desteklemiyoruz, doğru bulmuyoruz, kabul etmiyoruz. BM dahil her platformda ne gerekiyorsa yapacağız"
Yayın Tarihi: 25-03-2019 20:58
Kahramanmaraş'tan Suriye'ye yardım
Gıda ve giyim malzemelerinden oluşan yardımları taşıyan tırlar, dualarla Suriye'ye gönderildi
Yayın Tarihi: 25-03-2019 15:25
“İş Karşılığı Ücret” projesi kapanış programı
Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann: - "Türkiye'nin Suriyeli mültecilere yönelik misafirperverliği mutluluk verici" - Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç: - "Göçün bu kadar arttığı bir dönemde Türkiye güçlü ve güvenli bir liman haline gelmiştir"
Yayın Tarihi: 25-03-2019 14:33
"Han Şeyhun'daki saldırılara taşlar bile dayanamaz"
Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin, tüm uluslararası mutabakatları ihlal ederek "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"ne düzenlediği saldırıların tetiklediği göç sürüyor - Türkiye sınırındaki kamplara sığınan sivillerden Cemal Maruf: - "Esed rejiminin barbarca düzenlediği saldırılara değil insan, taşlar bile dayanamaz" - Han Şeyhunlu Hamid Ömer: - "Saldırılar her gün olmaya başladı. Bir gün 80 top ve roket, ertesi gün 100 saldırı ve her gün böyle devam etti. Aracı olan ailesini alıp çıktı. Aracı olmayan bombardıman altında kaldı" - Ebu Cihat: - "Kimsenin ev veya çadır alacak maddi gücü yok. Bazıları zeytin ağaçları altında yaşıyor. Biri tanıdığına gidiyor, onda barınıyor. Saldırılar sürerse bir gün gelecek bu kadar insan mecburen bu sınırı geçip Türkiye’ye kaçacak, oradan diğer ülkelere gidecek"
Yayın Tarihi: 25-03-2019 12:40
"Trump'ın Golan kararı ABD diplomasisine zarar verir"
Washington Post gazetesi başyazısından: - "Trump'ın perşembe günü ABD'nin, İsrail'in Golan'ı ilhakını tanıyacağını duyurması, Orta Doğu ve ötesinde ABD diplomasisine zarar vermesinin yanı sıra İsrail'e karşılıksız bir iyilik olarak addedilebilir" - "Netanyahu hükümeti dahil İsrail hükümetleri 'Golan Tepeleri'ne karşılık barış anlaşması' anlayışını benimsiyorlardı. Şimdi gelecekte yapılacak bir barış anlaşması neyin üzerinde kurulacak? Trump'ın bu soruyu değerlendirmediğini düşünüyoruz" - "ABD'nin bu adımı Filistinlilere ait olan Batı Şeria'yı tek taraflı ilhak etme konusunda ajitasyon yapan İsrail partilerini cesaretlendirecek. Artık emsal teşkil edildiğine göre ABD'ye bunu da tanıması (Batı Şeria'nın işgali) konusunda baskı uygulanacak"
Yayın Tarihi: 24-03-2019 22:29
Arap Birliği Zirvesi'nde Suriye'nin üyeliği görüşülmeyecek
Arap Birliği Sözcüsü Mahmud Afifi: - "Suriye'nin Arap Birliği üyeliğinin tekrar aktifleştirilmesi, zirve öncesi düzenlenen hazırlık toplantılarında gündeme gelmedi"
Yayın Tarihi: 24-03-2019 16:40
"Suriye'de DEAŞ'ın elinde toprak kalmadı"
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Suriye'de artık DEAŞ'ın elinde hiç toprak parçası kalmadığını açıkladı
Yayın Tarihi: 22-03-2019 20:13
İstanbul Müftülüğünden Suriye'deki çocuklara yardım
İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz: -"Gençlik koordinatörlüğünün çalışmalarıyla, 0-12 yaş çocuklar için 5 tır dolusu yeni elbiseler tedarik edildi"
Yayın Tarihi: 22-03-2019 19:42
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Suriye'de artık DEAŞ'ın elinde hiç toprak parçası kalmadığını açıkladı
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Suriye'de artık DEAŞ'ın elinde hiç toprak parçası kalmadığını açıkladı
Yayın Tarihi: 22-03-2019 19:32
Beyaz Saray'dan kritik DEAŞ açıklaması
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Suriye'de artık DEAŞ'ın elinde hiç toprak parçası kalmadığını açıkladı.
Yayın Tarihi: 22-03-2019 20:17
Avrupa Birliği'nden Golan Tepeleri ile ilgili net açıklama
Avrupa Birliği, "İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz." açıklaması yaptı. Öte yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, İsrail'in Golan Tepeleri işgaline karşı çıkan ve İsrail'e, BM Güvenlik Konseyi'nin 497 sayılı kararı başta olmak üzere tüm BM kararlarına uyma çağrısında bulunan karar tasarısını kabul etti.
Yayın Tarihi: 22-03-2019 16:01
Suriyeli muhaliflerin "Golan" tepkisi sürüyor
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu: - "Bir toprağın askeri güçle işgal edilmesi ve ele geçirilmesini meşru sayarak tanıyacak herkes, uluslararası hukuku ihlal eder. Buna Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Suriye toprağı Golan'a ilişkin 1981'de aldığı 497 sayılı kararı da dahildir" - "Suriye halkının kendi topraklarında haklarının ve egemenliğinin ihlali, kınanılası ve kabul edilemez olmakla birlikte, bölgede çatışmanın kapılarını açacaktır"
Yayın Tarihi: 22-03-2019 12:50
Deyrizor'da ailesini kaybeden Saliha, Bab'da yaşama tutundu
Deyrizor'lu Saliha Ulvan, ABD ve YPG/PKK'nın saldırılarında tüm ailesini kaybettikten sonra, Bab'daki amcasına sığındı - Amcasına yük olmayan istemeyen 26 yaşındaki Ulvan, birbirinden güzel el işi ürünleriyle geçimini sağlıyor - Ulvan: - "Hayalim evime tekrar dönmek. Tekrar doğduğum yere geri dönmek. Yıkılan evimizi inşa etmek ve eğitimimi tamamlamak"
Yayın Tarihi: 22-03-2019 12:08
Rusya'dan Trump'ın Golan Tepeleri açıklamasına tepki
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova: - "Golan Tepeleri'nin statüsünü değiştirmeye çalışmak Birleşmiş Milletler kararlarının doğrudan ihlalidir" - "İsrail'in, Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini yayma kararının hukuksuzluğuna yönelik değerlendirmemiz değişmedi"
Yayın Tarihi: 22-03-2019 10:10
GRAFİKLİ - İşgal altındaki Golan Tepeleri İsrail için neden önemli?
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "Golan Tepeleri sonsuza kadar bizim kalacak" açıklamasından üç yıl sonra ABD'nin burayı "İsrail toprağı" olarak tanıması bölgenin Tel Aviv yönetimi için neden bu kadar önemli olduğu sorusunu yeniden gündeme taşıdı - Uluslararası hukuka göre Suriye toprağı olan ancak fiilen İsrail'in işgali altında bulunan Golan Tepeleri'nin bu iki ülke dışında Lübnan ve Ürdün'le de sınırı bulunuyor - Golan Tepeleri'ni Tel Aviv için önemli kılan etkenlerin başında güvenlik ve su geliyor - Bölgenin en yüksek noktalarından biri olan ve Şam'a sadece 60 kilometre uzaklıkta bulunan Golan Tepeleri'ni elinde tutan İsrail, bu sayede bölge ülkelerine karşı büyük stratejik avantaj sağlıyor - Yahudilere ait kutsal metinlerde birçok kez Golan bölgesine atıfta bulunulması da bölgeyi çoğu dindar Yahudi'nin gözünde kutsallaştırıyor - Golan Tepeleri'nde 25 bin civarında Suriyeli Dürzi ile 20'den fazla illegal Yahudi yerleşim biriminde yaşayan 20 bin kadar Yahudi yerleşimci bulunuyor - İsrail'in 1967’de işgal ve 1981’de ilhak ettiği Golan Tepeleri'nin eteklerindeki köylerde yaşayan Dürzi Araplar, anavatanları olan Suriye’ye bağlanıp karşı yakada kalan akrabalarıyla birleşmek istiyor
Yayın Tarihi: 22-03-2019 10:03