tarih Haberleri

Tarihi eserler "yakın takip" ile kaçakçıların elinden kurtarıldı
Türkiye'de bu yıl düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonlarında Anadolu toprakları ile Suriye'den Avrupa ülkeleri ve ABD'ye götürülmek istenen çok sayıda eşsiz eser ele geçirildi - Polis ve jandarmanın operasyonlarıyla kurtarılan eserler arasında Malazgirt'te ölen Bizanslı komutanın kişisel eşyaları, Hz. İsa'nın çarmıha gerilişini tasvir eden 13. yüzyıla ait tablo, Osmanlı döneminde kehanet amacıyla kullanılan gök küre de yer alıyor - Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek: - "Bir ülkede düzen bozuldu mu önce tarihi eserler yağmalanıyor. Bugün Suriye'de düzensizlik, müzelerin yağmalanması söz konusu. Bu eserlerden de Türkiye'de yakalananlar oluyor"
Yayın Tarihi: 14-06-2019 11:05
Restoranın altında tarihi yapı
Edirne'de Kaleiçi sur hattına yakın bir restoranın altında Bizans döneminden kaldığı düşünülen tarihi yapı bulundu
Yayın Tarihi: 15-05-2019 17:56
Harran'da tarihi dokuya zarar veren yapılar yıkılıyor
UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde yaklaşık 250 yıllık konik kubbeli evlerin olduğu alanda bulunan ve tarihi dokuya zarar veren yapı, iş makineleriyle yıkıldı
Yayın Tarihi: 13-05-2019 12:31
Bazda Mağaraları ziyaretçilerini bekliyor
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Şanlıurfa'nın tarihi Harran ilçesi sınırlarındaki yaklaşık 2 bin yıllık Bazda Mağaraları, görüntüsü ve gizemli tarihiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor - Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Harran Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal: - "Bazda Mağaraları oldukça anıtsal bir yapıda ve dolayısıyla bu coğrafyadaki en büyük taş ocağı. Onun için turistlerin de yoğun ilgisini çekiyor. Bu tarihi yapının turizm yolunun üzerinde olmasından dolayı da gelecekte turizm anlamında daha da iyi yerlere geleceğine inanıyorum"
Yayın Tarihi: 09-05-2019 11:33
6 kişilik mahallede bahar şenliği düzenlendi
Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş: - "Amacımız, buranın eski yıllarda olduğu gibi bir konuma gelmesidir"
Yayın Tarihi: 05-05-2019 20:27
Konik kubbeli Harran evleri ilgi çekiyor
Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Şanlıurfa'nın tarihi Harran ilçesindeki yaklaşık 250 yıllık konik kubbeli evler, mimari yapısı ve özellikleriyle ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor - Harcında gül yağı, saman, pişmiş toprak ve yumurta akı kullanılan, bu sayede yazları serin, kışları sıcak olan mimari harikası evlerden turizme kazandırılanlar, ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor
Yayın Tarihi: 05-05-2019 11:54
Mehmetçik'in destanlaştığı topraklarda 104. yıl yoğunluğu
Çanakkale Kara Savaşları'nın 104. yılı törenleri için yurdun dört bir yanından Gelibolu Yarımadası'na gruplar halinde gelen ziyaretçilerin oluşturduğu yoğunluk dolayısıyla otellerde yer bulunamıyor - Alan kılavuzu Adnan Genç: - "Böyle ziyaretleri yapanlara, yaptıranlara teşekkür ediyoruz. Özellikle ilk defa gelen ziyaretçiler, milli beraberlik bilincini daha iyi hissediyor" - Ziyaretçilerden Sultan Ekiz: - "Dünyanın neresinde olursak olalım Türk olmak bir ayrıcalık. Tarihimizi en iyi anlatan Çanakkale'ye geldiğim için çok mutluyum"
Yayın Tarihi: 21-04-2019 11:11
"Kuruluştan Çanakkale'ye Tarih ve Medeniyet Gezisi"
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen geziye katılan öğrenciler, Domaniç ilçesindeki Hayme Ana Türbesi'ni ziyaret etti
Yayın Tarihi: 12-04-2019 12:47
"Şanlı" kentin tarihine müzede yolculuk
Tarihi ve farklı kültürüyle adından sıkça söz ettiren Şanlıurfa'da, "Urfa Şehir Surları"nın önemli bir bölümünü oluşturan ve kent tarihinin tüm yönleriyle anlatıldığı "Kent Müzesi"nde tarım, hayvancılık ve el sanatlarının gelişimini temsil eden mumyalar yer alıyor - Şanlıurfa Kent Müzesi Sorumlusu Hamdullah Közcü: - "2019'un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinden sonra ziyaretçi sayımız çok arttı. Şanlıurfa'ya gelen grupların yüzde 80'i mutlaka müzemizi ziyaret ediyor. Bu durum da bizleri sevindiriyor. Herkesi bu güzel yapıyı görmeye Urfa'nın geçmişine yolculuk yapmaya davet ediyoruz"
Yayın Tarihi: 06-04-2019 11:35
Turizm elçileri rotayı Anadolu'nun kuzeyine çevirdi
Son zamanlarda artan ünüyle on binlerce turisti ağırlayan Anadolu'nun kuzeydoğu illeri, yurdun batısında faaliyet sürdüren turizm firmalarının yeni rotası haline geldi - Turizm acentesi yetkilisi Zerrin Sapmaz: - "Doğuyu batıya daha iyi tanıtmayı amaçlıyoruz. Doğu Anadolu Bölgesi başlı başına, her bir karesi, her bir alanı kendine ait bir karaktere, özelliğe ve öneme sahip" - Turizmcilerden Sergül Açık: - "Eminim buralar tanındıktan sonra yalnız turizmciler değil batıdaki herkes bu kültüre, doğaya, tarihe ilgi duyacaktır"
Yayın Tarihi: 04-04-2019 11:21
"Turizmi 81 vilayete yaymak istiyoruz"
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: - "50 milyon olan turist hedefini 70 milyona getirdik. Bu sayıları başarabilmek için turizmi 81 vilayete yaymak istiyoruz"
Yayın Tarihi: 27-03-2019 14:35
"Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit"
"Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit"
Yayın Tarihi: 20-03-2019 23:24
"Osmanlı Kaynaklarında Karadağ Tarihi" Podgorica'da tanıtıldı
Üç ciltten oluşan 1926 sayfalık eserde, 323 tarihi belge yer alıyor
Yayın Tarihi: 12-03-2019 18:34
Atatürk'ün halka seslendiği bina "arkeoloji enstitüsü" olacak
Atatürk'ün Gaziantep'e geldiğinde balkonundan halka hitap ettiği tarihi konak, AB destekli proje kapsamında kentin sahip olduğu değerlerin sergileneceği arkeoloji enstitüsüne dönüştürülecek - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: - "Bu merkezin İstanbul veya Ankara'da değil de Gaziantep'te kurulması tesadüf değil. Biz bu alandaki gücümüzü bildiğimiz için büyük bir proje ürettik" - "Enstitünün içindeki detaylara baktığınızda dünyanın en iyisi olacak"
Yayın Tarihi: 20-02-2019 11:11
Doha'da Türk-Katar ilişkilerinin tarihi anlatıldı
FSMVÜ Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zekeriya Kurşun: - "Osmanlı belgelerinde Katar adı ilk kez 1555'te geçmeye başladı" - "Şeyh Kasım ve oğlu Şeyh Abdullah, İngilizlerle imzalanan barış anlaşması gereği Osmanlı askerlerinin Katar'dan çıkışını geciktirmeye çalışmışlardı"
Yayın Tarihi: 19-02-2019 06:25
GRAFİKLİ - Bilim dünyasına damga vuran öncü kadınlar
Geçmişten bugüne süregelen cinsiyet eşitsizliğine rağmen tarih boyunca kadınlar bilim alanında çok sayıda başarıya imza attı - Matematikteki yeteneğiyle dikkatleri üzerine çeken Ada Lovelace, "dünyanın ilk bilgisayar programcısı" olarak biliniyor - Radyoaktivite alanında yaptığı çalışmalarla çığır açan Madam Curie, "Nobel Ödülü alan ilk kadın" olarak tarihteki yerini aldı - HIV'in AIDS hastalığına yol açtığını keşfeden Fransız bilim kadını Barre-Sinoussi, çalışmalarıyla bilim tarihinde önemli izler bıraktı - Ancak Birleşmiş Milletler verileri dünya genelinde araştırmacıların "yüzde 30'undan azının" kadın olduğunu ortaya koyuyor - BM, 2015'te kadın ve kız çocuklarının bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarındaki çalışmalara katılımını teşvik etmek amacıyla 11 Şubat tarihini "Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü" ilan etti
Yayın Tarihi: 10-02-2019 11:31
Kitaplarıyla Niğde tarihine ışık tutan milletvekili
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Niğde Kapadokya'nın Başkenti", "Bor Şehri", "Kızılca Bektiklerin Yurdu", "Niğde Söylence Şaka Fıkra Anlatı" ve "Niğde Spor Tarihi" isimleriyle yayımlanan 5 kitabıyla Niğde'nin tarihine ve kültürüne ışık tutuyor - Gürer: - "Kent tarihleri bu ülkenin büyük zenginliğidir. Niğde, farklı bölgelerden gelmiş kültürlerin buluştuğu bir yerdir. Onların kültürlerini gün ışığına çıkarmaya çalıştım"
Yayın Tarihi: 10-02-2019 11:06
Dedelerinden kalan sandıktan 400 yıllık tarih çıktı
Konya'nın Sızma Mahallesi'nde 1800'lü yıllarda yaşayan Hocazade Mehmet Efendi'nin torunları, dedelerinden kalan 42 adet yazma eser ile 80 adet nadir tarihi niteliğe sahip matbu kitabı Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğüne bağışladı - Bölge Müdürü Şahin: - "İncelemelerimizde eserler arasında medresede okutulan hadis, tefsir, felsefe ve mantık kitaplarının yanı sıra icazetnamelere rastladık. Özellikle Sille ve Sızma yöresinin maarif tarihi araştırıcıları için önemli belgeler yer alıyor"
Yayın Tarihi: 08-02-2019 14:54
Gaziantep turizmine yeni rota
Gastronomi ve kültür turizminde her geçen gün iddiasını artıran Gaziantep, Yavuzeli ilçesindeki Tunç döneminden kalma dolmen mezarlarında yaptığı restorasyon ve çevre düzenlemesi sayesinde tatilcilere yeni bir rota sunuyor - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi KUDEB Daire Başkanı Serdar Murat Gürsel: - "Mezarların Rumkale ile bağlantısını ortaya çıkardığımızda karşımıza güzel bir kültür ringi çıkacak"
Yayın Tarihi: 03-02-2019 11:22
Türk kahvesi Tahranlıların da ilgi odağı haline geldi
Meşhur Türk kahvesi, pişirilmesi, tadı ve kültürel özellikleriyle Türk yemekleri ve kebaplarından sonra İran'ın başkenti Tahran'da ilgi gören tarihi lezzetlerden birisi olarak öne çıkıyor - Tahran'daki Türk kahvesi ile meşhur olan kafeler zincirinin işletmecisi Hudadad Aslani: Eğer iyi kahve satmak istiyorsak Türkiye’deki gibi pişirmeliyiz. Elbette bu da fiyatının yüksek olması demektir. Her şeye rağmen benim için önemli olan müşteriye iyi kahve servis etmektir. Müşteri Türk kahvesinin orijinal tadına da bu şekilde alışabilir" - İranlı yemek uzmanı ve lezzet ustası Bahadır Emini: "Türk kahvesi; kahve etrafında dönen sohbetler ve siyasi tartışmalarda sosyal ortamları ısıtan bir faktör olarak Orta Doğu ve dünyada büyük bir etkiye sahiptir"
Yayın Tarihi: 01-02-2019 12:39