TIP Haberleri

TİKA'dan Bakü'de 5. Uluslarası Tıp Kongresi'ne destek
TİKA'dan Bakü'de 5. Uluslarası Tıp Kongresi'ne destek
Yayın Tarihi: 08-05-2019 10:48
"Acil tıp alanında bilim ihraç ediyoruz"
ATUDER Başkanı Başar Cander: - "Azerbaycan, Macaristan, Ukrayna başta olmak üzere farklı ülkelere acil tıp alanında bilim ihraç ediyoruz. Acil tıbbın bilimsel ihracatını sağlıyoruz. Bu çok önemli bir konu" - "Bilim ihracatını yaptığımız sürece biz yönetiriz. Acil tıpta çok iyi bir konumdayız, liderlik yapacak durumdayız"
Yayın Tarihi: 29-04-2019 11:18
"Geleneksel tıp uygulamalarımızı artırmak istiyoruz"
Kırklareli Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit: - "Modern tıbbın yanı sıra geleneksel ve tamamlayıcı tıbba önem veriyoruz. İnsan hayatını daha sağlıklı ve bütünsel hale getirmek için modern tıp kadar geleneksel tıp da önemlidir. Geleneksel tıp uygulamalarımızı artırmak istiyoruz"
Yayın Tarihi: 27-04-2019 10:31
Şehit astsubayın adı kütüphanede yaşayacak
Şehit Jandarma Sağlık Astsubay Çavuş Hilmi Öz anısına Denizli'nin Çivril ilçesindeki bir lisede kütüphane kuruldu - Şehit Öz, görev yaptığı dönemde yaralanmalarda kan kaybını önlemek amacıyla tasarladığı tampon kemer için patent başvurusunda bulunmuştu
Yayın Tarihi: 26-04-2019 20:19
2. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi
Türk hekimin tanımladığı sendrom tıp literatürüne girdi
Tüm Uyku Tıbbı ve Araştırmaları Derneği Başkanı Doç. Dr. Vural Fidan tarafından tanımlanan hastalık bulguları, "Fidan Sendromu" olarak dünya tıp literatüründe yerini aldı
Yayın Tarihi: 21-04-2019 11:11
"Üniversiteler, bilim insanlarını ağırlayacak zemini hazırlamalı"
Prof. Dr. Bingür Sönmez: - "Beyin göçünü engellemek için üniversiteler veya hastane yöneticileri, yurt dışına gitmiş değerli bilim insanlarımızı getirmek istiyorlarsa, onu ağırlayacak zemini de hazırlamalı. Yoksa bu insanlar iki sene içinde küsüp geri dönüyor. Birçok meslektaşım bu durumu yaşadı" - "Gençler öncelikle üniversiteyi Türkiye'de okusun. Yurt dışında tıp fakültesi bitiren birinin gelip Türkiye'de doktorluk yapması pratik olarak mümkün değildir. Tıp fakültesini Türkiye'de bitirdikten sonra en az iki yıllığına yurt dışına gitsinler, alacaklarını alsınlar ve ülkelerine geri dönsünler"
Yayın Tarihi: 18-04-2019 11:54
Kırgız doktorlar Türkiye'de tecrübe kazanıyor
Önceki yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu, Türk dünyası ile yakın ilişkilerini sürdürürken genç Kırgız doktorlar Kastamonu'da tecrübe eğitimi alıyor - Kırgızistan'dan gelen 10 hekim eğitimlerini tamamlayarak ülkelerine döndü, 11 hekimin eğitimleri devam ediyor - Protokol kapsamında 120 Kırgız doktorun Türkiye'de tecrübe kazanması planlanıyor - Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı Başkanı Kudret Artıkbaev: - "Kırgızistan'ın en saygın eğitim kurumu olan Kırgız Tıp Akademisinde, bu proje başladıktan sonra projeye daha fazla katılımcı sağlayabilmek için Türkiye Türkçesi eğitim merkezi açıldı"
Yayın Tarihi: 13-04-2019 11:29
Osmaniye'de yol kenarında ceset bulundu
Osmaniye'de yol kenarında ceset bulundu
Yayın Tarihi: 18-03-2019 12:33
Tıp öğrencisinin yaralıya müdahalesi güvenlik kamerasında
Tıp öğrencisinin yaralıya müdahalesi güvenlik kamerasında
Yayın Tarihi: 09-03-2019 20:02
Kırgız doktorlara Türkiye'de eğitim
Kastamonu Üniversitesi, Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi ve Kırgızistan Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı arasında imzalanan protokol kapsamında Kırgızistan'dan gelen doktorlar Kastamonu'da teorik ve pratik eğitim almaya başladı
Yayın Tarihi: 04-03-2019 17:34
TİP Genel Başkanı Erkan Baş:
"TİP olarak, bu ülkede yaşayan tüm insanların sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşımını savunuyoruz ancak tanzim satış noktaları önünde oluşan kuyruklar başka bir Türkiye gerçeğini yansıtıyor"
Yayın Tarihi: 12-02-2019 15:48
"Erkekler hastalarda kanser daha geç evrede yakalanabiliyor"
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu: - "Erkek hastalarda kanser daha geç evrelerde yakalanabiliyor ve yaşam oranları daha kısa. Bunun en önemli nedeni erkeklerde en fazla akciğer kanseri görülmesidir"
Yayın Tarihi: 03-02-2019 14:49
TİP Genel Başkanı Erkan Baş:
"Binali Yıldırım ve onunla birlikte davranan AKP zihniyeti, devleti AKP'nin çiftliği olarak görüyor"
Yayın Tarihi: 08-01-2019 15:34
Ukrayna'da Türk vatandaşı iki kızın ölü bulunması
Ukrayna'nın Harkov şehrinde yaşadıkları evde ölü bulunan Türk vatandaşı üniversite öğrencisi iki kızdan İzmirli olan Zeynep Hüsünbeyi'nin anne ve babası, kızlarını kaybetmenin hüznünü yaşıyor
Yayın Tarihi: 04-01-2019 19:20
Ameliyathaneden sahneye: Türk müziğinin profesörü
Çocukken gelecek hedefini, "Şarkıcı doktor olacağım." diye belirleyen bugün ise dünyaca tanınan bir hekim ve Türk sanat musikisi üstadı olan Prof. Dr. Ali Rıza Kural, çok yönlü kişiliği, başarılarla dolu hayatıyla örnek oluyor - Acıbadem Maslak Hastanesi Robotik Cerrahi ve Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kural: - "Bence hekimler her zaman bir sanat dalıyla uğraşmalı. Müzik, resim veya fotoğraf. Böyle arkadaşlarım var. Sporla ilgilenenler var. Hekimlerin bir sanat dalıyla uğraşması sanki olmazsa olmaz gibi. Ben de bunların içinden müziği seçtim" - "Ameliyathane ortamında kalkıp şarkı söylemiyoruz. Talepler olsa da. Bazen tanıyan hastalar 'Ameliyata girerken şu şarkıyı okur musunuz?' diyor. Bir çalışma anında kafamda çok sevdiğim bir şarkı geçtiği oluyor. Sanki mırıldanıyor gibi oluyorum. Müzik hep içinizde dolaşır" - "2 yıl önce 2 albüm çıkardım. Biri 'Klasikler'. Bunu Nevzat Atlığ Hocamın teşvikiyle yaptım. Parçaları birlikte seçtik. Kayıtlarda iki disk doldurduk. Özellikle babam da teşvik etti. Onun sesi de çok güzeldir. "Oğlum klasikler güzel. Bizim dinlediklerimizi ne zaman kaydedeceksin?' dedi. Onun üzerine de 'Sevdiklerimin Sevdikleri' diye bir albüm yaptım 2016'da. Günümüze daha yakın bestecilerin eserleri var"
Yayın Tarihi: 18-12-2018 12:13
Kalp krizi riskini tahmin edebilen biyosensör geliştirildi
PAÜ'de bilim insanları, bor nitrür kuantum nano parçacıklarla kalp krizi riskini önceden tahmin edebilen biyosensör yaptı - PAÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Atar: - "Kolumuza taktığımız bir saat gibi ya da herhangi bir şeker ölçüm cihazı gibi geliştirildiğinde kalp krizi riskini anlık olarak görebileceğiz"
Yayın Tarihi: 06-12-2018 19:08
Senegal'de Afrika'nın ilk Galen Tıp Forumu
Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall: - "Ticaretin hızlanması ve gelişmesiyle birlikte bu zamanda hastalıklar birkaç saat içinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna taşınabiliyor" - "Dünya Ticaret Örgütü'nün uluslararası standartların ötesindeki korumacı patent politikası yüzünden ilaçlar yüksek maliyetlerle yapılıyor"
Yayın Tarihi: 28-11-2018 02:41
Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu:
"Türkiye'nin ulaşabildiğimiz her noktasında halk toplantıları başlatacağız"
Yayın Tarihi: 14-11-2018 14:30
Gaziantep'te ilaç kaçakçılığı operasyonu
Yerli ve yabancı menşeli 526 bin 115 gümrük kaçağı ilacın ele geçirildiği operasyonda 1 kişi gözaltına alındı
Yayın Tarihi: 02-11-2018 13:05