Türk Haberleri

"Türk İslam coğrafyasının ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu görüyoruz"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ: - "Türk İslam coğrafyasının ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Bu sorunları bizler bazen söz ile bazen el ile bazen de kalben buğuz veya dua ederek gidermeye çalışıyoruz" - "Türkiye Cumhuriyeti madden ve manen ne kadar güçlü olur ve elindeki imkanlar ne kadar büyük olursa, Doğu Türkistan'dan Keşmir'e, Suriye'ye, Filistin'e, Kudüs'e, Gazze'ye kadar yaşanan bütün problemlere karşı sesi daha güçlü çıkacaktır"
Yayın Tarihi: 22-05-2019 23:21
HUZUR VE BEREKET AYI RAMAZAN - Osmanlıların ramazan gelenekleri Üsküp'ün tarihi camisinde yaşatılıyor
Osmanlıların ramazan gelenekleri, Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki Eski Türk Çarşısı'nın adeta kalbinde bulunan tarihi Murat Paşa Camisi'nde yaşatılmaya devam ediyor - Hatimli teravih namazı kılınması, mukabele okunması ve Türkçe vaaz verilmesi nedeniyle tarihi cami ramazan boyunca şehirdeki Müslümanlardan yoğun ilgi görüyor
Yayın Tarihi: 18-05-2019 11:02
Hollanda'da bir Türk polislere yardım ederek hayat kurtardı
Bir intihar girişimini engellemeye çalışan polislere yardım ederek hayat kurtaran Ümit Şenyer: - "Polislerin zorlandığını görünce scooter'ı yere attım polislere yardım etmeye koştum" - Arnhem Polis Teşkilatı, Hollandalının hayatını kurtarmaya yardım eden Şenyer'e teşekkür ederek evine meyve paketi gönderdi
Yayın Tarihi: 10-05-2019 21:50
Hindistan Türkleri parlamento seçimlerinde sandık başına gitti
Türk kökenli Hint vatandaşlarının yoğun yaşadığı Uttar Pradeş eyaletine bağlı 5 beldede halk federal parlamento ve eyalet parlamentosu seçimleri için sandık başına gitti - Kayıtlı seçmenlerin yüzde 40 ila yüzde 55'ini Türk kökenlilerin oluşturduğu söz konusu bölgelerdeki seçimlerin sonucunda, federal parlamentonun alt kanadı Lok Sabha'daki (Halk Meclisi) 5 ve eyalet parlamentosundaki 17 sandalyenin sahipleri belirlenecek - Yeni Delhi'nin yaklaşık 200 kilometre doğusundaki kesimlerde yaşayan Türk nüfusunun kökleri, 12. yüzyılda bölgeye gelen Türk hükümdar Gazi Seyid Selar Mesud'un ordusuna dayanıyor - Bölgenin en büyük yerleşimi olan Sambhal'da 350 bin ila 400 bin Türk yaşarken şehir, "Küçük Türkiye" olarak anılıyor - Her ne kadar bölgede Hint kültürünün etkisi belirgin olsa da Türk kökenliler, adet ve geleneklerini hala yaşatıyor
Yayın Tarihi: 03-05-2019 12:49
Libya'da 2 Türk vatandaşına gözaltı
Libya’da iki Türk vatandaşının General Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu tarafından cezaevinde tutulduğu ortaya çıktı
Yayın Tarihi: 01-05-2019 13:18
Hollanda’da 82 yaşındaki Türk'e kraliyet nişanı verildi
Lahey kentinde yaşayan 82 yaşındaki Zehra Türker uzun yıllar yaptığı gönüllü işlerden dolayı kraliyet nişanına layık görüldü - Farklı kentlerde ikamet eden bazı Türkler de yaptıkları gönüllü çalışmalarla nişan almaya hak kazandı
Yayın Tarihi: 26-04-2019 17:30
Senegal'de Batı Afrika'nın en büyük inşaat ve altyapı fuarı
Organizasyonunu Türk firmasının üstlendiği SENCON'a 15'i Türkiye'den 100'den fazla şirket katılıyor - Fuara katılan Türk işadamlarından Murat Zeytin: - "Fuarda gördüğümüz ilgiden çok memnunuz. Kısa zamanda Senegal'de üretime başlayıp mağaza açmayı hedefliyoruz"
Yayın Tarihi: 24-04-2019 21:00
"Uygurların sorununu yakından takip ediyoruz"
Malezya Dışişleri Bakanı Seyfeddin Abdullah: - "Uygurların sorununu yakından takip ediyoruz. Pekin yönetimini de bu meseleyi ciddiye aldığımıza dair bilgilendirdik"
Yayın Tarihi: 23-04-2019 12:20
Sri Lanka katliamında 2 Türk hayatını kaybetti
Sri Lanka'daki otel ve kiliselere yapılan terör saldırılarında iki Türk vatandaşının hayatını kaybettiği bildirildi.
Yayın Tarihi: 21-04-2019 16:27
Çipras: Türk jetleri beni taşıyan askeri helikopteri taciz etti
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkesinin Bağımsızlık Günü kutlamaları için ziyaret ettiği Türkiye kıyıları karşısındaki Eşek (Agathonisi) Adası'nda yaptığı açıklamada, kendisini taşıyan askeri helikopterin Türk jetleri tarafından taciz edildiğini öne sürdü. Ancak Türk tarafı iddiaları reddederek herhangi bir taciz olayı yaşanmadığını duyurdu.
Yayın Tarihi: 25-03-2019 17:09
"Azınlıkların hakları konusunda samimi olalım"
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: (4) - "Bu konuda kararlıyız. Yani Yunanistan'da okullar kapatılırken biz, üç dört öğrenciye bile okullar açıyoruz. Beraber oturalım konuşalım, her iki taraftaki bu azınlıkların hakları konusunda samimi olalım" - "Oradaki Türklere 'Türk' bile diyemiyorsak, haklarını nasıl vereceğiz. 'Uluslararası hukuk' diyorsak, İnsan Hakları Mahkemesinin bağlayıcı kararlarını uygulamamız lazım ki ondan sonra o hakları konuşmamamız lazım" - "Biz Akdeniz'de enerji konusunda, ekonomik konularda ve diğer konularda da her türlü iş birliğine hazırız. Bu konuda hiçbir çekincemiz yok"
Yayın Tarihi: 21-03-2019 13:51
Yeni Zelanda'daki saldırıdan kurtulan Türk bakın kim çıktı
50 kişinin hayatını kaybettiği Yeni Zelanda'daki cami saldırısında yaralanan Türk vatandaşlar arasında bulunan Mustafa Boztaş ile ilgili yapılan bir paylaşım ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Halit Albayrak'ın yaptığı paylaşımla Mustafa Boztaş'ın Buz Hokeyi Milli Takımları'nın Yeni Zelanda'daki tüm faaliyetlerini yakından takip ettiği ve hokey takımımız tarafından tanındığı ortaya çıktı.
Yayın Tarihi: 17-03-2019 11:50
Hollanda'da Türk kökenli Vali Yardımcısı "yılın en çevreci siyasetçisi" seçildi
Hollanda'da Türk kökenli Vali Yardımcısı "yılın en çevreci siyasetçisi" seçildi
Yayın Tarihi: 12-03-2019 13:06
"Türkleri dost ve kardeşimiz olarak görüyoruz"
Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis: - "1848-1849 Macaristan Özgürlük Savaşı sonrası vatanlarından ayrılmak zorunda kalan Macar yurttaşlarımıza yardım eli uzatmakla kalmayıp, dostluk ve dayanışmanın en samimi alametifarikası olarak hatıralarında yaşatan Türk dostlarımıza teşekkür etmek istiyorum" - "Biz Macarları bu kadar yıl sonra da dostunuz, kardeşiniz olarak gördüğünüz için sizlere teşekkür ederim. Bizim de sizleri aynı şekilde gördüğümüzü teyit etmek istiyorum"
Yayın Tarihi: 09-03-2019 14:23
ABD'den Türkiye'ye kurulan köprüyle binlerce kız öğrenciye burs
Merkezi Washington'da bulunan Bridge to Türkiye Fund, 15 yılda Türkiye'deki 3 bin 515 kız öğrenciye burs sağladı - Bridge to Türkiye Fund'ın yazılı açıklamasından: - "Cesaretle üniversite yolculuklarına koyulan binlerce kızımızın ve onlara çağdaş bir gelecek umudunu eğitim bursları aracılığıyla aşılayan bağışçılarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyoruz"
Yayın Tarihi: 08-03-2019 22:01
Genç kadın mimar, başarısının sırrını anlattı
İngiltere'deki The Architectural Association'ın "Uluslararası Mars Projesi" tasarım ekibine kabul edilen mimar Saadet Yüncü başarısının sırrını anlattı - Yüksek Mimar Saadet Yüncü: - "İleri teknoloji zamanındayız. Artık kodlamalar hayatımıza girmeye başladı. Bunlar her alanda mimarlıkta var, mühendislikte var. Bu kodlamaları her alanda hayatımıza adapte etmemiz lazım. Mesleğinizi geliştirirken kendinizi de geliştirmeyi unutmayın"
Yayın Tarihi: 05-03-2019 14:43
Kültürleri türkülere sığdırıp "Kardeşlik Korosu" kurdular
Hatay'da yaklaşık 1,5 ay önce yarısı Türk yarısı Suriyeli üyelerle kurulan "Kardeşlik Korosu", barış ve kardeşlik türküleri seslendirerek dünyaya birlikte huzur içinde yaşama mesajları veriyor - Koro üyesi emekli öğretmen Yelda Çiper: - "Tek amacımız herkesin barış içerisinde yaşaması. Türkülerimizi iki dilde seslendirerek dünyaya bu mesajları veriyoruz" - Suriyeli Ali Jarkaz: - "Dilimiz farklı ama kültürümüz bir. Onlar bize evlerini açtılar, yemeklerini paylaştılar. Tüm dünya duysun, biz Türkler ve Suriyeliler beraberiz, biriz ve aileyiz"
Yayın Tarihi: 17-02-2019 11:06
Minik Türk piyanist Arya, uluslararası yarışmalarda sahne alıyor
Piyano eğitimine 6 yaşında başlayan ve dünya başkentlerinde konserler veren 9 yaşındaki Arya Su Gülenç, uluslararası müzik yarışmalarında birincilik ödülleri alıyor - ABD merkezli Crescendo Uluslararası Müzik Yarışması'nda kendi yaş grubunda tam puan alarak birinci olan Arya, ödülünü almak için davet edildiği New York'ta dünyaca ünlü Carnegie Hall'da konser verdi - Arya Su Gülenç, ünlü piyanist Fazıl Say'ın hediye ettiği piyanoyu çalıyor
Yayın Tarihi: 11-02-2019 11:16
Edirne'de Doğu Türkistan için dua edildi
Edirne'de Doğu Türkistan için dua edildi
Yayın Tarihi: 10-02-2019 09:31
Belçika'da Doğu Türkistan protestosu
Başkent Brüksel'deki AB kurumlarının önünde Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri protesto edildi
Yayın Tarihi: 05-02-2019 17:04