Türkçe Haberleri

Öğrenciler "Dil Kültür Dergisi" ile Arapçalarını geliştiriyor
İÜ Edebiyat Fakültesi Dil Kültür Kulübü'nce Türkçe ve Arapça yayımlanan dergi, öğrencilere Arapça-Türkçe ve Türkçe-Arapça çeviri ile metin yazma, fotoğraflama, tashih gibi alanlarda kendilerini geliştirme imkanı sunuyor
Yayın Tarihi: 14-05-2019 16:34
Güney Kore'de YEE Türkçe kurslarına başladı
Güney Kore'de YEE Türkçe kurslarına başladı
Yayın Tarihi: 13-05-2019 13:36
Türkçe makale yarışmasında kazanan Tunuslu öğrenciler ödüllendirildi
Türkçe makale yarışmasında kazanan Tunuslu öğrenciler ödüllendirildi
Yayın Tarihi: 01-05-2019 23:13
KÜ'de Türkçe öğrenen yabancı öğrenciler için mezuniyet töreni
KÜ'de Türkçe öğrenen yabancı öğrenciler için mezuniyet töreni
Yayın Tarihi: 28-04-2019 21:06
Umman'da üniversitede Türkçe seçmeli ders olacak
Umman'da üniversitede Türkçe seçmeli ders olacak
Yayın Tarihi: 27-04-2019 17:22
Bitlis'te tarihi yapıların tanıtımında "karekod" dönemi
Ahlat ilçesindeki tarihi yapıların iki dilde ve görüntülü tanıtılması amacıyla "karekod" uygulaması başlatıldı
Yayın Tarihi: 24-04-2019 17:51
Kuzey Makedonya'da Türkçe televizyon programı 50 yaşında
Makedonya Radyo Televizyon Kurumunun (MRT) başlattığı Türkçe televizyon programı yayınının 50. yıl dönümü kutlandı
Yayın Tarihi: 16-04-2019 23:38
Ankara'nın Türkçe konuşan büyükelçileri (4)
Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı: - "Anadolu Türkçesi o kadar zengin ki. Unutulmuş kelimeleri okullarda canlandırıp tekrar okuturlarsa Anadolu Türkçesine zenginlik katar, hem de Orta Asya dillerini öğrenmekte büyük kolaylık sağlar" - "Bütün Türk dünyasındaki gençlere mesajım, birbirimizin tarihini, kültürünü tanıyalım. Biz Kazaklar, Anadolu Türklerini çok seviyoruz. Kardeşliğimiz bizim için büyük bir değerdir" - "Oda arkadaşım maçtan döndüğünde heyecanlı, neşeli şekilde 'Çak Cimbom' diyordu. Kolay kelime olduğu için böyle alışa alışa Cimbomlu olduk" - "Türkiye'ye gelince Kazakların yalnız değil, büyük bir Türk ailesinde olduğunu anladık. Buradaki Türklerin de aynı özlemle bizi beklediğini gördüm"
Yayın Tarihi: 12-04-2019 11:04
Ankara'nın Türkçe konuşan büyükelçileri (3)
Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima: - "Türkçe kolay değil ama Türkiye (halkına) yakın olmak için çaba gösteriyorum" - "Gittiğim her şehirde sıcak bir şekilde karşılanıyorum" - "Türkiye ve Japonya iki devlet tek yürektir. Coğrafi olarak birbirinden uzak olsalar da insanların kalpleri yakındır"
Yayın Tarihi: 12-04-2019 11:04
Ankara'nın Türkçe konuşan büyükelçileri (1)
Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis: - "İlk geldiğimde Türkçe hiç bilmiyordum ama etrafımdaki kişilerden hiç kimsenin İngilizcesi veya Almancası yoktu. O nedenle en kısa zamanda Türkçeyi öğrenmem gerekiyordu" - "İki dil (Macarca ve Türkçe) arasında bir köprü var ve aynı dil ailesinden geliyor. Biz de Türkçe gibi kelimelerin sonuna ek koyuyoruz" - "Macarlar ve Türkler bu konuda da birbirine benziyor. Bir yabancı bizim ana dilimizde konuşmaya başladığında çok mutlu oluyoruz" - "Ülkeye sadece kendi memleketinizin gözüyle bakarsanız o zaman ciddi ve gerçekçi bir irtibat kuramıyorsunuz. Biraz da kültürü ve insanları dil üzerinden anlayabiliyorsunuz"
Yayın Tarihi: 12-04-2019 11:04
"Arnavutluk’ta Türkçenin Dünü, Bugünü ve Geleceği" kongresi
"Arnavutluk’ta Türkçenin Dünü, Bugünü ve Geleceği" kongresi
Yayın Tarihi: 28-03-2019 16:54
Öğrencilerden Türkçe kullanımı için kısa film
Sakarya'nın Pamukova ilçesindeki Ertuğrul Gazi Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri, artan yabancı kelime kullanımına karşı her kesime ulaşması adına işaret diliyle kısa film çekti - Öğrenciler, çektikleri kısa filmin televizyonlarda gösterilmesini, sloganları "Ne mutlu Türkçe konuşana" etiketiyle sosyal medyada paylaşılmasını istiyor - Türkçe öğretmeni Elif Alp: - "Bu sayede insanlarda duyarlılığın olmasını istiyoruz çünkü bir kültürü ve toplumu oluşturan en önemli unsurlardan biri dildir. Dil giderse kültürümüz, geleneğimiz, varlığımız gider" - Öğrencilerden Mehmet Ali Bıyıklı: - "Sosyal medyada yapılan İngilizce paylaşımlardan dolayı Türkçe az kullanılıyor. Bu yüzden insanları ana dilimize çekmeye yönelik bir çalışma yaptık"
Yayın Tarihi: 24-03-2019 11:08
"İİT'nin resmi dilleri arasına Türkçenin de girmesi için çalışacağız"
Yunus Emre Enstitüsü'nden El-Ezher'e ilk Türkçe kütüphane
Kahire Yunus Emre Enstitüsü, El-Ezher Üniversitesi Dil ve Çeviri Fakültesi Türkçe Bölümü'ne Türkçe kütüphane kurdu
Yayın Tarihi: 12-03-2019 19:09
Edirne'de "Türkiye-Bulgaristan Güncel İlişkileri" konferansı
Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy: - "Bulgaristan'ın güzide vatandaşları soydaşlarımıza nasıl daha fazla Türkçeyi okutup yazdırabiliriz? Bunu düşünmekte fayda olabilir. Bu, Bulgaristan ekonomisine de faydalı olabilecek bir şey. Ben iki ülke arasında diyalog olduğu sürece bu konuların bir gün aşılacağına inanıyorum"
Yayın Tarihi: 07-03-2019 19:54
Malezya'da iki üniversitede daha Türkçe dersleri başladı
Malezya'da iki üniversitede daha Türkçe dersleri başladı
Yayın Tarihi: 06-03-2019 13:48
Türkçeyi türkülerle öğreniyorlar
Amasya Belediyesi Konservatuvarında oluşturulan korodaki 30 yabancı uyruklu öğrenci, seslendirilen türküler sayesinde Türkçe öğrenme fırsatı buluyor - Konservatuvar Müdürü Muammer Palamut: - "Öğrenciler türküleri öğrendikçe dil sorunları da yavaş yavaş ortadan kalkacak"
Yayın Tarihi: 25-02-2019 14:47
İran'da tamamı Türkçe gazete çıkacak
İran'da tamamı Türkçe gazete çıkacak
Yayın Tarihi: 22-02-2019 11:20
İHÜ 67 ülkeden öğrenciye Türkçe öğretiyor
Öğrencilerin global aktör olmaları ve küresel rekabete hazır hale gelebilmeleri amacıyla Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere 3 dilde zorunlu eğitim veren İbn Haldun Üniversitesi Diller Okulu, 5 kıta 67 ülkeden yüzlerce uluslararası öğrenciye, akademik eğitimin yanı sıra Türkçe öğrenme fırsatı da sunuyor - İHÜ Diller Okulu Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Emine Hoşoğlu Doğan: - "Öğrencilerimiz mezun olurken, Arapça, İngilizce ve Türkçe'de iyi bir yeterliliğe sahip olmak durumundalar. Üniversitemizde sadece meslek insanı değil, aynı zamanda bilim insanı yetiştirmek yani entelektüeller mezun etmek istiyoruz. Sadece kendi dilinde eğitim, araştırma yapan insanlar değil, aynı zamanda evrensel düzeyde de bilgiye erişebilecek, bunu üretebilecek bilim insanları yetiştirmeyi amaçlıyoruz" - "67 ülkeden gelen öğrenciler ülkemizde kalabilirler, akademik hayatlarına devam edebilirler veya ülkelerine dönüp orada hayatlarını kurabilirler. Bu üniversitemizin ve ülkemizin oralarla olan bağı, Türkçe'nin yaygınlaşması demek" - Filistinli 23 yaşındaki öğrenci Hassab Waari: - "Türkiye en güçlü ülkelerden biri. Bu yüzden Türkçe öğrenmek istedim. Türkçe önemli bir dil ve daha da önemli olacak" - İngilizce hazırlık okuyan 19 yaşındaki Hüseyin Bahri Kurt: - "Çeşitli ülkelerden öğrenciler olduğu için burada ders sınıfta bitmiyor. Sürekli farklı dillere maruz kalıyoruz. Dolayısıyla daha etkili bir öğrenme süreci geçiriyoruz"
Yayın Tarihi: 18-02-2019 11:17
Malezya'daki UPM üniversitesinde seçmeli Türkçe dersleri başladı
Universiti Putra Malaysia'da verilen Türkçe derslerine 25 öğrenci katılıyor
Yayın Tarihi: 13-02-2019 12:37