Türkçe Ezan Haberleri

'Ezan Türkçe okunur, Kürtçe de! Ama tek bir şartla…'
CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın başlattığı ‘Türkçe ezan’ tartışmasına dair bir yorum da ”Anti-kapitalist Müslüman" olarak da bilinen ilahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık’tan geldi.
Yayın Tarihi: 18-11-2018 15:21
AK Parti'yle ilgili flaş Atatürk iddiası!
'Türkçe ezan' tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, "AK Parti de bir ayak oyunu ile Mustafa Kemal’i CHP’nin elinden almaya mı çalışıyor" diyerek yeni bir iddiayı gündeme taşıdı.
Yayın Tarihi: 14-11-2018 09:24
'Türkçe ezan' tartışması sürerken olay yaratacak sözler
Haberturk.com yazarı tarihçi Murat Bardakçı, bugünkü yazısında, 'Tek Parti zamanında yasak olan sadece Türkçe ezan değildi; hem Müslümanlar, hem de diğer dinlerin mensupları çok sıkı takip altındaydı' ifadelerini kullandı. Bardakçı, döneme ait olduğunu söylediği çok sayıda belgeyi de köşesinden paylaştı.
Yayın Tarihi: 12-11-2018 07:57
AK Parti'li Karaaslan'dan "Türkçe ezan" tepkisi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan: - "Bu ülkenin, bu milletin değerleriyle, bu milletin kutsallarıyla, bu milletin inançlarıyla uğraşma alışkanlıklarından ne zaman vazgeçeceklerini ben çok merak ediyorum. Artık miadı dolmuş, son kullanma tarihi geçmiş bu tartışmaları daha ne kadar millete servis etmeye çalışacaklar, ben çok merak ediyorum"
Yayın Tarihi: 11-11-2018 14:32
"Milletimize havale ediyoruz"
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: - "Türkçe ezan tartışmalarını başlatanları da bir kere daha kınıyor ve milletimize havale ediyoruz" - "Fırat'ın doğusunda da batısında da Türkiye'nin içinde de Kandil'de de Sincar'da da bir tane hain PKK terör örgütü üyesi kalmayıncaya kadar bu mücadele devam ettirilmelidir"
Yayın Tarihi: 10-11-2018 17:43
'Türkçe ezan' tartışmalarında ilk kez konuştu!
CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü programının konuklarından Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, Öztürk Yılmaz'ın disipline sevk edilmesi ile ilgili, "Herkes istediği gibi hareket edemez. Ederim derseniz o zaman partiden ayrılırsınız" dediğini aktardı.
Yayın Tarihi: 08-11-2018 23:51
CHP'li Çeviköz'den "Türkçe ezan" açıklaması
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz: - "CHP'nin gündeminde ezanla ilgili veya ezanın hangi dilde okunmasıyla ilgili herhangi bir tartışma yoktur" - "Bir milletvekilimizin şahsi görüşlerinden ibarettir. Onun şahsi görüşleri üzerinden CHP'ye eleştiri yöneltilmesi ve bunu fırsat bilerek CHP'nin, sanki 'tek partili rejime tekrar geri dönmek istiyormuşçasına bir özlem içinde olduğu' vurgularının yapılması fevkalade yanlıştır" - "İktidarın Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini istediğini düşünmüyoruz. Aksine bu iktidar Türkiye'yi AB'ye tam üyelik sürecinden koparmak için elinden geleni yapmıştır"
Yayın Tarihi: 08-11-2018 16:43
Türkçe ezan tartışmasında parti içi tepki
CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Türkçe ezan tartışmasıyla ilgili olarak 'Vaktiyle Türkiye'de Türkçe ezan tartışmaları olmuştur ancak 1950 yılında CHP'nin de verdiği oylarla Türkçe ezan tartışması kapatılmıştır. Bunun zaman zaman tekrar birileri tarafından gündeme getirilmesi yanlıştır. Dinin temel prensiplerine aykırı şeyler söylemek siyasetçinin üslubu olamaz.' dedi.
Yayın Tarihi: 08-11-2018 12:48
CHP'li Şener'den "Türkçe ezan" açıklaması
CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener: - "Vaktiyle Türkiye'de Türkçe ezan tartışmaları olmuştur ancak 1950 yılında CHP'nin de verdiği oylarla Türkçe ezan tartışması kapatılmıştır. Bunun zaman zaman tekrar birileri tarafından gündeme getirilmesi yanlıştır" - "Dinin temel prensiplerine aykırı şeyler söylemek siyasetçinin üslubu olamaz"
Yayın Tarihi: 08-11-2018 12:41
BDP ezanı da Kürtçe okuttu!
CHP’li tek parti döneminde 18 yıl zorla okutulan ‘Türkçe Ezan’dan 61 yıl sonra BDP, Şanlıurfa Suruç’ta ‘Kürtçe Ezan’ okuttu. İl Başkanı “Bundan sonra ezanlar da Kürtçe olacak” dedi.
Yayın Tarihi: 07-06-2011 09:58