Türkiye Haberleri

Telafer'den ayrılan Türkmenlerin yüzde 35'i bölgeye dönebildi
Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın yenilgiye uğratılmasının üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen, Telafer'den ayrılmak zorunda kalan Türkmenlerin sadece yüzde 35'i bölgeye geri dönebildi - Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü: - "İnsanların (Telafer'e) geri dönememe sebepleri, altyapı yetersizliği ve bölgenin asayiş yönünden henüz tam kontrol altına alınamaması" - "Kerkük, Tuzhurmatu ve diğer Türkmen bölgelerinde o bölgenin halkından oluşacak bir güvenlik gücü kurulmalıdır"
Yayın Tarihi: 21-02-2019 11:12
Irak'ta hastane inşaatları yeniden başlayacak
Irak'ta hastane inşaatları yeniden başlayacak
Yayın Tarihi: 21-02-2019 01:07
"Türkiye ile İran zor günlerde daima birbirlerinin yanında durdu"
İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi: "Türkiye ile İran zor günlerde daima birbirlerinin yanında durdu ve durmaya devam edecek. Hiçbir şey İran ile Türkiye arasındaki samimi ve kardeşlik münasebetlerine engel olamayacak"
Yayın Tarihi: 20-02-2019 23:37
Ankara'da tedavi gören Iraklı şeyh Bektaşi'nin sağlık durumu iyiye gidiyor
Irak'ın Salahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanan ve tedavi için Ankara'ya getirilen Hünkar Baba Tekkesi'nin şeyhi Seyyid Hamit Bektaşi’nin sağlık durumu düzeliyor
Yayın Tarihi: 20-02-2019 14:42
Ceplerinde para olmadan 7 ülke gezdiler
Doğal ortamda yaşayabilecekleri en güzel yeri bulma hayaliyle 9 ay önce yanlarında para bulunmadan Almanya'dan yola çıkan çiftin 7 ülke ziyaret ettikten sonraki durağı Türkiye oldu - Türkiye'de İstanbul, İzmit ile Antalya'yı gezen ve son olarak Gaziantep'e gelen Alman çift, yeme, konaklama, ulaşım konusunda destek aldıkları kişilere ev işleri, tamirat konularında yardımcı olarak seyahatlerini para harcamadan sürdürüyor - Alman gezgin Mika Nagel: "Gideceğimiz ülkeleri biz belirlemedik. Aslında akışına bıraktık diyebiliriz" - "Cebimizde para olmadan bu yolculuğa çıkmayı planlıyorduk. Yanımıza aldığımız tek şey sevgiydi"
Yayın Tarihi: 20-02-2019 11:44
Ozan Arif'in kabrine topraklar bırakıldı
Samsun’da geçen hafta yaşamını yitiren Ozan Arif olarak tanınan halk ozanı ve bestekar Arif Şirin’in (69) kabri üzerine, Türkiye'nin çeşitli illerinden getirilen topraklar ve Türk bayrakları bırakıldı.
Yayın Tarihi: 20-02-2019 11:54
"Suriye konusunda Türkiye ile aktif temaslarımızı sürdürüyoruz"
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino: - "Askeri olarak çekilme taktiksel bir değişim, hedefimizde (DEAŞ ile mücadele) bir değişiklik yok" - "Suriye konusunda Türkiye ile aktif temaslarımızı sürdürüyoruz. Bu da ABD güçlerinin güvenli bir şekilde çekilmesi ve Suriye’nin kuzeydoğusunun istikrarını temin çabalarımızın bir parçası"
Yayın Tarihi: 20-02-2019 01:57
Arnavutluk'ta "Türkiye ve Uluslararası İnsani Yardım" söyleşisi
Arnavutluk'ta "Türkiye ve Uluslararası İnsani Yardım" söyleşisi
Yayın Tarihi: 20-02-2019 01:41
Kartalkaya'da kayak keyfi bahara kadar sürecek
Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Bolu'daki Kartalkaya Kayak Merkezinde kar kalığının yapay karlarla yaklaşık 2 metreyi bulmasıyla kayak sezonu 15 Nisan'a kadar uzadı
Yayın Tarihi: 19-02-2019 14:15
İran'ın ithalatı yüzde 18 azaldı
Sırasıyla en çok Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Türkiye, Almanya ve Hindistan'dan ithalat gerçekleştiren İran'ın son 10 aylık dönemdeki ithalatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 azaldı - İran'ın ithalatındaki en büyük düşüş yüzde 41 oranıyla Belçika'yla yaşanırken en büyük artış ise yüzde 164 ile Umman ve yüzde 75 ile Rusya'yla gerçekleşti
Yayın Tarihi: 19-02-2019 12:38
Doha'da Türk-Katar ilişkilerinin tarihi anlatıldı
FSMVÜ Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zekeriya Kurşun: - "Osmanlı belgelerinde Katar adı ilk kez 1555'te geçmeye başladı" - "Şeyh Kasım ve oğlu Şeyh Abdullah, İngilizlerle imzalanan barış anlaşması gereği Osmanlı askerlerinin Katar'dan çıkışını geciktirmeye çalışmışlardı"
Yayın Tarihi: 19-02-2019 06:25
Türkiye-Katar arasında posta alanında iş birliği
Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Casim bin Seyf es-Saliti, PTT AŞ Genel Müdürü Kenan Bozgeyik ile görüştü
Yayın Tarihi: 19-02-2019 01:51
Türkiye ile Moldova arasında, kimlikle seyahat başlıyor
Türkiye'nin Kişinev Büyükelçisi Gürol Sökmensüer: - "Türkiye ile Moldova arasında karşılıklı kimlikle seyahat 19 Şubat 2019 tarihi itibarıyla başlıyor" - "Geçen yıl Moldovalı turistlerin yüzde 35’i, yani 80 bin kişi Türkiye’ye gitti. Türkiye’den Moldova’ya ise 20 bin turistin geldiğini biliyoruz. Böylelikle turist sayılarının katlanarak artacağına inanıyorum"
Yayın Tarihi: 18-02-2019 17:41
Sesi duyan arabanın yanına koştu! Herkes seferber oldu
Siirt'in Kurtalan ilçesinde otomobilin çarptığı köpek, aracın altında sıkıştı. Sürücüsünün yaralanmaması için hareket ettirmediği otomobilin altındaki köpek, çevrede toplananların aracı elleriyle kaldırmasıyla kurtuldu.
Yayın Tarihi: 18-02-2019 15:39
Türkiye'de kaç Suriyeli var? Bakan Soylu sayıyı açıkladı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada Türkiye'de uluslararası koruma statüsüyle 3 milyon 644 bin 342 Suriyeli bulunduğunu açıkladı.
Yayın Tarihi: 18-02-2019 15:13
Sosyal medyada gündem yaratmıştı! YÖK'ten açıklama geldi
Yükseköğretim Kurulunun (YÖK), Suriyeli mültecilerin hiçbir sınava girmeden Türkiye'de istedikleri üniversiteye girebileceklerine dair bir açıklamasının olmadığını, bundan sonra da olmasının mümkün olmayacağını bildirdi.
Yayın Tarihi: 18-02-2019 09:58
Esad'dan çok sert Türkiye açıklaması: Köle olursunuz
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye'nin kuzeyini kontrol eden Kürtlerin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG), "Sizi devletinizden başka kimse korumaz. Eğer ülkeyi savunmak için kendinizi hazırlamazsanız, onların (Türklerin) kölesi olmaktan başka bir şey yapamazsınız." dedi.
Yayın Tarihi: 18-02-2019 09:35
Türkiye ile ABD arasında kritik görüşme!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüştü.
Yayın Tarihi: 17-02-2019 22:53
"Türkiye asimetrik tehditlere karşı NATO'nun önemli bir müttefiki"
SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Murat Yeşiltaş: - "(Türkiye) Yeni tehditlerin çoğaldığı bir ortamda, özellikle asimetrik tehditlerle ilgilenme konusunda NATO'nun önemli bir müttefiki haline dönüştü" - İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın: - "Eskisi gibi NATO ve ambargodan korkan bir Türkiye değil, kendine özgüveni olan ve milli stratejisini koruyan bir Türkiye, NATO'ya da daha faydalıdır" - SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal İnat: - "Gerek ABD gerekse Avrupalı 'müttefiklerimizin' PKK/PYD ve FETÖ terör örgütleri konularında Türkiye'ye destek vermek yerine bu örgütlere destek veren tavır içerisinde olmaları, Türkiye'de geniş kesimlerin NATO üyeliğini sorgulaması sonucunu doğurmaktadır" - İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Emeritus Prof. Dr. İlter Turan: - "Türkiye, Cumhuriyet'in kuruluşundan İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar bir tarafsızlık politikası izlemişti. Fakat yeni kutuplaşmış ortamda böyle bir tarafsızlığın sürdürülmesi mümkün olmadığı için, bu tarafsızlık politikasını bütünüyle terk etmek zorunda kaldı"
Yayın Tarihi: 17-02-2019 11:19
GRAFİKLİ - Türkiye NATO'da 67. yılını dolduruyor
NATO'nun önde gelen müttefiklerinden Türkiye, İttifak'ta üyeliğinin 67. yılını dolduruyor - Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Sovyet tehdidine karşı Batı dünyasıyla yakınlaşma girişimi sonucu gerçekleşen NATO üyeliği, ülkenin güvenliğine önemli katkılar sunuyor - NATO'da ikinci büyük orduya sahip Türkiye da İttifak'a karşı sorumluluklarını yerine getiriyor, stratejik öneme sahip katkılar sağlamaya devam ediyor
Yayın Tarihi: 17-02-2019 11:16