Türkiye-ABD Haberleri

Gündemi değiştirecek Erdoğan-Trump iddiası
ABD ile Türkiye arasındaki krize ilişkin önemli bir iddia ortaya atıldı. İkili ilişkilerde önümüzdeki 3 ayın kritik olduğunu vurgulayan haberturk.com yazarı Serdar Turgut, eylül ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın görüşebileceğini yazdı.
Yayın Tarihi: 18-08-2018 09:49
ABD'li eski diplomattan dikkat çeken yazı! Türkiye-ABD krizi...
ABD'nin Avrupa-Avrasya ilişkilerinden sorumlu eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD'nin Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamayacağını belirtti.
Yayın Tarihi: 16-08-2018 21:22
'Dünya yeni bir sistemin eşiğinde, 2. Dünya Savaşı sonrası düzen değişiyor'
İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Siyaset Bilimi Profesörü İlter Turan, Rahip Brunson davası nedeniyle başlayan ABD-Türkiye gerilimini değerlendirdi. Turan, "İkinci Dünya Savaşı sonrasında oluşan ve Amerika’nın önderliğinde şekillenen dünya sistemi sarsıntılar geçirmektedir. Hiçbir zaman güçlükle karşılaşmayacağı beklenen Amerika–Avrupa ittifakı bile çeşitli yerlerinden çatırdamaktadır" ifadelerini kullandı.
Yayın Tarihi: 13-08-2018 07:39
ANALİZ - Değişen uluslararası sistemde Türkiye’nin konumu
Uluslararası sistemdeki pozisyon değişimlerini ABD, Avrupa ve Avrasya’daki gelişmeler bağlamında ele almak mümkün. Bu çerçevede ABD, uluslararası sistemde yaşanan dönüşümün hakim aktörü olarak göze çarpıyor. Bu durumun temelinde, Trump’ın “Atlantik düzeni”ni değiştirmeye çalışması bulunuyor - ABD içine kapanırken dünya siyaseti de pozisyon almak zorunda kaldı. Tüm aktörler harekete geçti ve önemli güç merkezleri yeniden konumlandı. Türkiye bu güç merkezlerinin başında geliyor. Türkiye’nin Ortadoğu’daki en önemli bölgesel güç olması, küresel siyasetteki rolünü olumlu şekilde etkiliyor - Avrupa’daki siyasi atmosferin giderek radikal sağa yönelmesi, bölgedeki merkez siyasetin büyük ölçüde iflas ettiği anlamına geliyor. Suriye’de yaşanan iç savaş ve peşi sıra meydana gelen mülteci dalgası, Avrupa’da büyük bir yankı uyandırdı. Ayrıca Avrupa’nın, Ortadoğu’daki adımlarıyla ciddi bir güç merkezi haline gelen Türkiye’ye karşı politikalar geliştirdiği de göze çarpıyor - Uluslararası sistemde yaşanan gelişmelerle birlikte, Rusya ve Çin’in aldığı pozisyonlar “Doğu’nun yükselişi” olarak değerlendiriliyor. Nitekim Rusya’nın Ortadoğu’da Suriye üzerinden gösterdiği varlık ve Çin’in Transpasifik’teki gücü bu durumu gözler önüne seriyor. ABD’ye karşı bu aktörlerin yükselişi ise Avrasya’da yeni dengeler meydana getiriyor - Uluslararası sistemdeki aktörler pozisyonlarını değiştirirken ve yeni bir dünya düzeni meydana gelirken Türkiye vazgeçilmez bir konuma geliyor. Ankara istikrarlı demokrasisi, artan gücü gibi etkenlerle bölgesel güç konumunu koruyor ve küresel siyasetteki ağırlığını artırıyor
Yayın Tarihi: 05-07-2018 11:07
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD açıklaması
Gelen son dakika bilgisine göre; Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nca yayımlanan 2016 Türkiye İnsan Hakları Raporu’na ilişkin çok sert açıklamalarda bulundu
Yayın Tarihi: 27-11-2017 11:13