Venezuela Haberleri

"Darbe girişimleri başta olmak üzere dış müdahalelere karşıyız"
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: - "(Venezuela'daki siyasi kriz) Darbe girişimleri başta olmak üzere demokratik olmayan tüm dış müdahalelere, yöntemlere ve meşru hükümetlere uygulanan tek taraflı yaptırımlara karşıyız" - "Terörizm, kim tarafından ve ne sebeple yapılırsa yapılsın insanlığa karşı yapılmıştır. Bu sebeple iyi ve kötü terörist ayrımı yapılamaz. DEAŞ, PKK, YPG/PKK, FETÖ veya diğer terörist gruplar barış ve istikrara her yerde risk oluşturmaktadır" - "İnsani diplomasi, Türk dış politikasının vazgeçilmez bir yönüdür"
Yayın Tarihi: 20-05-2019 21:41
Venezuela'nın başkentinde bomba imha edildi
Bazı büyükelçilikler ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu La Castellana semtinde yol kenarına bırakılan el yapımı patlayıcı, istihbarat servisi SEBIN ekiplerince kontrollü patlatıldı.
Yayın Tarihi: 20-05-2019 07:08
Venezuela'nın başkentinde bomba imha edildi
Bazı büyükelçilikler ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu La Castellana semtinde yol kenarına bırakılan el yapımı patlayıcı, istihbarat servisi SEBIN ekiplerince kontrollü patlatıldı
Yayın Tarihi: 20-05-2019 07:06
'ABD'nin kuklası olmayan demokrat' muhaliflerle görüşüyoruz
Aylardır derin bir siyasi krizden geçen Venezuela’da hükümet, çözüm için Norveç’te "demokrat" muhaliflerle masaya oturulduğunu açıkladı.
Yayın Tarihi: 17-05-2019 10:50
Venezuela hükümeti ve muhalefetinin görüştüğü doğrulandı
Venezuela'nın BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jorge Valero, hükümet ve muhalefetin Norveç'in ara buluculuğunda ülkenin başkenti Oslo'da iki görüşme gerçekleştirdiğini doğruladı - Büyükelçi Valero: - "Evet, Bolivarcı hükümet ile muhalefetin demokratik kesimleri arasında görüşmeler var. Demokratik muhalefet diye adlandırdığımız bir muhalefet grubu var. Maalesef bir de savaş çığırtkanı, terörist ve faşist bir muhalefet var. Bunlar açıkçası ABD imparatorluğunun kuklaları" - "Venezuela hükümeti diyaloğu seven bir hükümet" - "Donald Trump savaş suçlusudur"
Yayın Tarihi: 16-05-2019 18:25
Venezuela'dan Türkiye ''hami devlet olsun'' teklifi
Venezuela'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Samuel Moncada: - ''Türkiye'yi hami devlet olarak önerdik. (ABD) Teklifimize 'biz sizi tanımıyoruz' diyerek hayır dediler, Guaido'yu tanıdıklarını söylediler''
Yayın Tarihi: 16-05-2019 01:57
ABD'den flaş Venezuela kararı!
ABD İç Güvenlik Bakanlığı, "ABD İç Güvenlik Bakan Vekili Kevin McAleenan, Venezuela'daki durumun yolcuların, uçuş ekibinin ve mürettabatının emniyeti ve güvenliğini tehdit ettiğini belirterek, ABD ve Venezuela arasındaki tüm ticari ve kargo uçuşlarının askıya alınmasına karar verdi." dedi.
Yayın Tarihi: 15-05-2019 23:46
Venezuela'da muhalif milletvekili Meksika Büyükelçiliğine sığındı
Dokunulmazlığı kaldırılan Ulusal Meclis üyesi Franco Manuel Casella Lovaton, Meksika'nın Caracas Büyükelçiliğine sığındı
Yayın Tarihi: 15-05-2019 10:34
Trump, ekibinin Venezuela stratejisinden rahatsız
Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Trump’ın, Maduro’yu devirmenin kolay olacağı konusunda danışmanlarının kendisini yanılttığından şikayet ettiği iddia edildi - Trump'ın Maduro’yu "çetin ceviz" olarak tanımladığı belirtilirken danışmanlarının Venezuelalı liderin geçen hafta devrileceğini söylediği öne sürüldü - ABD'li yetkililerin, Maduro'nun devrilmesi konusunu artık uzun vadeli bir diplomatik mesele olarak gördüğü belirtildi
Yayın Tarihi: 09-05-2019 20:04
Venezuela’da Edgar Zambrano gözaltına alındı
Venezuela'da muhalif Ulusal Meclis (AN) Birinci Başkan Yardımcısı Edgar Zambrano, 30 Nisan'da başarısızlıkla sonuçlanan askeri kalkışma girişiminde rol aldığı gerekçesiyle Venezuela istihbaratı tarafından göz altına alındı. Yüksek mahkeme, 3 AN milletvekili hakkında da hukuki süreç başlattı.
Yayın Tarihi: 09-05-2019 06:53
Hunt - Pompeo görüşmesi
İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt: - "İran nükleer taahhütlerinden vazgeçecek olursa, bunun tabii ki sonuçları olacaktır" - "İran taahhütlerine bağlı kaldığı sürece İngiltere de taahhütlerine bağlı kalacak" - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: - "(İran'ın açıklaması) Gerçekten ne yapacaklarını göreceğiz. ABD bunu gözlemlemek için bekleyecek ve iyi bir karar alacağız" - "Katil diktatör (Nicolas) Maduro'yu desteklemeye devam eden liderleri yalnızca İngiltere'de değil, ABD'de de görmek iğrenç"
Yayın Tarihi: 08-05-2019 19:12
Maduro'dan yeni hamle! Dokunulmazlıklar kaldırıldı
Venezuela'daki askeri ve sivil kalkışma girişimine katılan ve haklarında yasal süreç başlatılan muhalif Ulusal Meclisin (AN) 7 milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırıldı.
Yayın Tarihi: 08-05-2019 07:09
ABD, Maduro'ya karşı gelen eski istihbarat başkanına yaptırımları kaldırdı
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence: - "Figuera'nın, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü destekleyen son hareketlerine bakarak (Maduro yönetimine karşı gelmesi), bugün ABD'nin Figuera'ya uyguladığı son yaptırımları kaldırdığını açıklıyorum"
Yayın Tarihi: 07-05-2019 23:56
Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüştü
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: - "(Venezuela'da) Pervasız bir askeri çözümün destekçilerini göremiyorum. Umarım herkesin sahip olduğu bu anlayış pratik bir politikaya dönüşür ve askeri çözüm olmaz. Yoksa bu felaket olur"
Yayın Tarihi: 06-05-2019 19:54
"Venezuela'ya karşı güç kullanımı Latin Amerika'yı küçük düşürecek"
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: - "Venezuela'ya karşı askeri güç kullanımı, bütün Latin Amerika'yı küçük düşürecektir. Washington'da bunu anlıyorlar umarım" - Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza: - "ABD'nin Venezuela ve başka ülkeler konusunda yürüttüğü saldırgan dış politikasını değiştirmesini umuyoruz"
Yayın Tarihi: 05-05-2019 21:48
Venezuela'nın Washington Büyükelçiliğindeki eylemler sürüyor
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya destek veren ve ABD'nin müdahale girişimlerini protesto eden bir grup gösterici, Venezuelalı diplomatların terk ettiği Washington'daki büyükelçilik binasının içinde ve önünde eylemlerine devam ediyor - Maduro yönetiminin diplomatları geri gelinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini açıklayan göstericiler, binadan çıkmayacaklarını söylüyor
Yayın Tarihi: 05-05-2019 09:31
Trump yönetiminden Venezuela'ya askeri harekat görüşmesi
ABD Başkanı Donald Trump'ın ulusal güvenlik ekibinin, Venezuela’da devam eden kriz için askeri seçenekleri tartışmak üzere ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Toplantıya, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ve Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton katıldı.
Yayın Tarihi: 04-05-2019 01:10
Trump yönetiminden Venezuela'ya askeri harekat görüşmesi
ABD Başkanı Donald Trump'ın ulusal güvenlik ekibinin, Venezuela’da devam eden kriz için askeri seçenekleri tartışmak üzere ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) görüşme gerçekleştirdiği belirtildi - Toplantıya, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ve Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton katıldı
Yayın Tarihi: 04-05-2019 00:16
Trump'tan ilk açıklama: 'Rus komedisini' tartıştık!
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump, telefonda Venezuela, Kuzey Kore, Ukrayna ve ikili ilişkileri görüştü. ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Trump, "Ticaret, Venezuela, Ukrayna, Kuzey Kore, Nükleer Silah Kontrolü ve hatta 'Rus komedisini' de tartıştık. Oldukça verimli bir görüşme." dedi.
Yayın Tarihi: 04-05-2019 01:01