15.12.2017 23:42:00 | Son Güncelleme

Hakan Atilla tanık olarak ifade verdi

ABD’de görülen davada yargılanan Mehmet Hakan Atilla dün tanık olarak ifade verdi. Hakkındaki iddiaları reddeden Atilla, FBI'ın kendisini Halkbank'ın eski yöneticilerinden Hakan Aydoğdu ile karıştırdığını savundu.

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme, kara para aklama ve bankacılık sahteciliği suçlamaları ile tutuklu olarak yargılandığı davaya dün de devam edildi. New York'ta görülen davada, Hakan Atilla dün kendi isteğiyle tanık olarak ifade verdi.

Avukatı Cathy Fleming'in kendisine yönelttiği soruları yanıtlayan Hakan Atilla, hakkındaki iddiaların yalan olduğunu belirterek, yaptırımları delme konusunda Reza Zarrab ile hiçbir zaman işbirliği yapmadığını söyledi.

Atilla, ifadesinde FBI ve savcılık ile işbirliğine giderek kendisine karşı tanıklık eden Reza Zarrab'ın iddialarına yanıt verdi. Atilla, Zarrab'ın "Süleyman Aslan yanımda Hakan'ı aradı, işleri halletmesi için” ifadelerini içeren ses kayıtlarındaki Hakan'ın kendisi değil, Hakan Aydoğdu olduğunu savundu. O konuşma gerçekleştiği esnada ailesiyle Barcelona'ya gitmek üzere uçakta olduğunu belirten Atilla, uçakta herhangi bir telefon görüşmesi yapmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

"FBI HAKAN'LARI KARIŞTIRDI" İDDİASI

Atilla, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Hakan'ları karıştırdığı için kendisi hakkında şikayette bulunup tutuklanmasına yol açtığını iddia etti. Atilla, "Bana ait olmayan ses kaydının bana ait olduğunu söylüyorlardı” dedi.

Atilla, eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın Zarrab'tan rüşvet aldığını bilmediğini, Aslan ile Zarrab'ın Whatsapp üzerinden yazışmalarından bir ya da iki satırı Türkiye'de gördüğünü, ancak tutuklandıktan sonra ikili arasında yüzlerce yazışma ve telefon görüşmesi olduğunu anladığını kaydetti.

Atilla, Zarrab'tan ya da başka birisinden rüşvet almadığını ve rüşvet istemek gibi bir düşüncesinin olmadığını da vurguladı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

AİLESİ SORULUNCA GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Atilla, tutuklandığı günden bu yana bir kez görüştüğü oğlu ve eşiyle ilgili sorulara yanıt verirken duygulandı ve gözyaşlarına engel olamadı. Atilla eşini 269 gündür görmediğini söyledi.

ZARRAB DA RÜŞVET VERMEDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Davada tanık olarak ifade veren İran ve Türkiye vatandaşı Reza Zarrab, Atilla’nın kendisinden hiç rüşvet istemediğini söylemişti. Bunun yanı sıra Atilla'nın tutuklandığını duyduğunda şok geçirdiğini dile getirmişti. Zarrab, verdiği ifadede İran ambargosunu delmek için Halkbank ve dönemin ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’la kurdukları düzeni anlatmıştı.

DHA/DW/JD/BÖ

© Deutsche Welle Türkçe

Yorumları göster