01.06.2018 14:19:28 | Son Güncelleme

Hakkari'de gösteri ve yürüyüşler izne bağlandı

Valilik miting, basın açıklaması, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşlerinin bir ay boyunca izne bağlandığını duyurdu.

HAKKARİ (AA) - Hakkari Valiliğinden miting, basın açıklaması, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşlerinin bir ay boyunca izne bağlandığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, terör örgütünün planlarının ve terör olaylarının bertaraf edilmesi amacıyla tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının amaçlandığı belirtildi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Bu kapsamda ilgili kanun maddeleri gereğince 24 Haziran’da gerçekleşecek Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ile 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun kapsamında seçim takvimi dönemi içerisinde yapılacak siyasi propaganda etkinlikleri ve çalışmaları ile kamu kurum ve kuruluşlarının yapacağı toplantı, tören, şenlik, karşılama, uğurlama gibi etkinlikler hariç olmak üzere, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yapılacak olan miting, basın açıklaması, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşlerinin 1-30 Haziran tarihlerinde 30 gün süre ile mevzuat hükümleri doğrultusunda mahallin en büyük mülki idare amirinin iznine bağlandığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Oturma eylemi, açlık grevi, çadır kurma, stant açma vb. türdeki eylem ve etkinliklerin aynı hükümler doğrultusunda Hakkari il merkezi ve ilçelerinde 1-30 Haziran tarihlerinde 30 gün süre ile yasaklanması valilik makamının olurlarıyla uygun görülmüştür."

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster