10.09.2014 11:52:02 | Son Güncelleme

HDP, DBP ve DTK heyeti bugün Talabani ile görüşecek

Kuzey Irak'a giden HDP, DBP ve DTK heyetlerinin bugün Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği yetkilileri ve Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüşecekleri belirtildi.

DİYARBAKIR, (DHA) - Yarın Erbil'de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşmesi beklenen heyetin, Suriye'nin Rojava bölgesine de geçebileceği kaydedildi.

Şırnak'ın Silopi İlçesi'ndeki Habur Sınır Kapısı'ndan dün Kuzey Irak'a giriş yapan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, DTK Genel Başkan Yardımcısı Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP'li Milletvekilleri Nazmi Gür ve Erol Dora, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Avrupa Ezidi Federasyonu Eşbaşkanı Leyla Ferman'dan oluşan HDP, DBP ve DTK heyeti, bugün Süleymaniye'de temaslarına başlayacak. Demirtaş başkanlığındaki heyetin bugün Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) politbüro üyesi Sadi Ahmet Pire ile görüşeceği ve daha sonra Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile bir araya geleceği belirtildi. DBP Erbil Temsilcisi Cemal Coşkun, görüşmelerde bölgedeki son durumun ele alınacağını kaydederek, "Yarın için bölge başkanı sayın Mesut Barzani'den görüşme talebi iletildi. Yarın büyük ihtimal ile kendisi ile görüşecek heyet temaslarına devam edecektir" dedi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

HEYETİN KANDİL PROGRAMI YOK, ROJAVAYA GİDEBİLİR

Heyetin temaslarının 2- 3 gün sürebileceğini belirten Cemal Coşkun, heyetin Kandil Dağı'na çıkıp KCK yetkilileri ile görüşme programının olmadığını, ancak şartların el vermesi durumunda heyetin Irak'tan Suriye'nin Rojava bölgesine geçerek burada da temaslarda bulunacağını söyledi. Türkiye'den giden heyetin, bir türlü toplanamayan Kürt Ulusal Kongresi, ortak savunma ve Kürtler arası birlik temelinde görüşmelerde bulunacağı kaydedildi.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster