04.09.2014 19:57:46 | Son Güncelleme

Hükümet programı TBMM'de

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, "Çankaya Köşkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin simgesidir. Çankaya Köşkü, cumhurbaşkanlığının yeridir, o başka bir yere taşınamaz" dedi.

Genç, TBMM Genel Kurulu'nda hükümet programı üzerine şahsı adına yaptığı konuşmada, aslında hükümetin değişmediğini, yalnızca başındaki kişinin değiştiğini söyledi. Genç, "Hükümet falan değişmedi, Potamyalı gitti, Kırımlı geldi" ifadesini kullandı.

Yeni hükümetin programının geleceğe ışık tutacak, Yeni Türkiye denilecek bir içeriği olmadığını ileri süren Genç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışmalarında Çankaya Köşkü'nü kullanmayacağına ilişkin açıklamalarını da eleştirdi. Genç, "Çankaya Köşkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin simgesidir. Çankaya Köşkü, cumhurbaşkanlığının yeridir, o başka bir yere taşınamaz. Bunların aklına koydukları, Çankaya'ya Köşkü'nü TOKİ'ye verip, kendine yine bir takım rant sağlamaktır. Ama hem Ahmet Davutoğlu'na ihtar ediyorum, hem Tayyip Erdoğan'a, siz buna teşebbüs ettiğiniz anda ben tek başıma da kalsam çıkarım halka ey Türk halkı diyeceğim, Atatürk'ün kurduğu bu esere sahip çık" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu'nun yazdığı bir kitapta, Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı Devleti'nde bir parantez olduğunu, bu parantezi kapatacaklarını savunduğunu iddia eden Genç, "Ben de kendisine diyorum ki AKP Hükümeti Türkiye Cumhuriyeti içinde bir parantezdir. Biz o parantezi kapatacağız" diye konuştu.

-"Milletimiz 12 yıl boyunca kendini iktidarda hissetmenin hazzını yaşadı"

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da program üzerine şahsı adına yaptığı konuşmada, "Bu program önceki AK Parti hükümetlerinin parlak geçmişi ile 62. Hükümetin önüne hedef olarak koyduğu parlak gelecek arasında bir köprü olup, son 12 yılda her alanda gerçekleştirilen sessiz devrimi yeni bir atılım dönemiyle taçlandırmaktır" dedi.

12 yıl önceki Türkiye'yi hafızalardan silmenin mümkün olmadığını söyleyen Tunç, AK Parti iktidarından önceki dönemlere ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Tunç, "AK Parti, milletin emaneti yine milletin ve Allah'ın yardımıyla yere düşürmedi. Hiçbir zaman da düşürmeyecek. Milletimiz 12 yıl boyunca kendini iktidarda hissetmenin hazzını yaşadı" şeklinde konuştu.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından, Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, birleşimi 6 Eylül Cumartesi günü güven oylamasının yapılması için saat 12.00'de toplanmak üzere kapattı.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster