09.09.2014 20:15:03 | Son Güncelleme

İngiltere Irak hükümetine silah gönderiyor

İngiltere Savunma Bakanlığı, İslam Devleti militanlarıyla savaşmaya yardımcı olmak için Irak'a ağır makineli tüfekler ve mühimmat bağışlandığını açıkladı. Ekipman Irak'a Çarşamba günü ulaşacak.

İngiltere Savunma Bakanlığı, adını İslam Devleti olarak değiştiren IŞİD'in militanlarıyla savaşmaya yardımcı olmak için Irak'a ağır makineli tüfekler ve mühimmat bağışlandığını açıkladı.Savunma Bakanı Michael Fallon ekipmanın 1,6 milyon sterlin değerinde olduğunu söyledi.

Taşıma maliyetlerinin de tahmini 475 bin sterlin olacağı belirtildi.

Fallon İngiltere'nin Irak hükümetine ve Kürt güçlere yardım etmeye kararlı olduğunu kaydetti.

Ekipman Irak'a Çarşamba günü ulaşacak.

İnsani yardımFallon ekipmanın Kürt bölgesel hükümeti de dahil Irak hükümetinin talebi üzerine gönderildiğini ekledi.

Fallon İngiltere'nin İslam Devleti tarafından hedef alınan Iraklıların "insani acılarını hafifletmek" suretiyle, Irak makamlarına yardımcı olmak istediğini söyledi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Militanlar katliam haberleri arasında Irak'ın kuzeyinde bazı kentleri ele geçirdi.

Bugüne kadar 1,2 milyon Iraklının evlerinden kaçmak zorunda kaldığı tahmin ediliyor.

Olası saldırıBaşbakan David Cameron, Obama militanlara karşı askeri eyleme geçerse, milletvekillerinin İngiltere'nin bu eyleme katılıp katılmayacağı konusunda söz hakkına sahip olacağını söyledi.

Ama başbakan, acil bir insani felaket durumunda veya İngiliz çıkarlarını acil koruma ihtiyacı olursa, hükümetin Parlamento'nun onayı olmadan harekete geçebileceğini belirtti.

Başbakan daha önce de, istihbarat ve güvenlik servislerinin en az 500 İngiltere vatandaşının savaşmak için Irak ve Suriye'ye gittiğine inandıklarını ifade etmişti.

Yorumları göster