19.06.2017 12:26:07 | Son Güncelleme

İngiltere'de teravih namazı çıkışı saldırıda skandal detay: Öpücük atmış!

Londra’da kuzeyindeki Finsbury Park Camisi yakınlarında teravih namazı sonrası Müslümanları hedef bir kamyonet yayaların arasına dalarak birçok kişiyi ezdi; 1 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Olayla ilgili bir kişi tutuklandı. İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra'nın ya ilişkin, olayın "muhtemel terör saldırısı" olarak değerlendirildiğini açıkladı. Öte yandan, Daily Mail'in yayınladığı görüntülerde, saldırganın, görüntüsünü çekenlere öpücük attığı detayı da ortaya çıktı.

48 yaşındaki bir kişi tarafından gerçekleştirilen saldırıda iki kişinin ağır yaralı olduğu belirtilirken, saldırıya uğrayanların hepsinin Müslüman olduğu açıklandı. Öte yandan, İngiliz Daily Mail gazetesinin yayınladığı görüntülerde, 48 yaşındaki saldırganın polis tarafından gözaltına alındıktan sonra etrafında kendisini görüntüleyen kişileri görerek onlara doğru öpücük attığı görülüyor.

48 YAŞINDAKİ SALDIRGAN KAPIYI ÖPÜYOR!

İngiliz basını saldırgana ait olduğu iddia edilen bir fotoğraf yayınladı.

Saldırgan, araçla insanları ezdikten sonra aşağıya inerek diğer insanlarla boğuşmaya başlamış, daha sonra bölgedeki diğer insanlar tarafından etkisiz hale getirilerek polise teslim edilmişti.

Londra Metropolitan polisinin aktardığı bilgilere göre, başkent Londra’nın kuzeyinde bulunan Finsbury Park bölgesinde Galler'den kiralandığı öğrenilen bir kamyonet cami yakınlarında bulunan yayaları ezdi.

Londra polisi, Finsbury Park’taki olayla ilgili 1 kişinin tutuklandığını belirtirken, olay yerine çok sayıda polis ekibi ve ambulans gönderildi. Saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Saldırıyla ilgili Finsbury Park Camisi İmamı Muhammed Kozba "Bu geceki teravihe de katılım önceki geceler gibi çok yoğundu. Camimize yüzlerce kişi geliyor her akşam. Bu olayı 'terör saldırısı' olarak tanımlamalıyız." dedi. Kozba ayrıca olayda "kasıtlı olarak" hedef alınan kişilerin "teravihten çıkan cemaat" olduğu vurguladı.

SALDIRGANLAR BIÇAKLIYDI

Saldırının hedefi olan kişilerin, bir otobüs durağında rahatsızlanan bir kişiye yardım etmek için bir otobüs durağının etrafına toplandığı ve bu esnada kamyonetin saldırısına uğradığı ifade edildi. Saldırganların araçtan inerek camiden çıkanları bıçaklamaya çalıştıkları ancak dışarıdakiler tarafından etkisiz hale getirildikleri ifade edildi.

İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada, İngiltere Başbakanı Theresa May'in sabah saatlerinde saldırıyla ilgili acil kabine toplantısına (Cobra) başkanlık edeceği duyuruldu. May'in ifadelerine yer verilen açıklamada, İngiliz lider, olayın "muhtemel terör saldırısı" olarak ele alındığını kaydetti.

Bir erkeğin olay yerinde hayatını kaybettiği saldırıda yaralanan 10 kişiden 8'inin Londra'daki 3 hastanede tedavisi sürüyor, iki hafif yaralı ise ayakta tedavi edildi. Londra polisi, 48 yaşındaki sürücünün önlem amacıyla hastaneye götürüldüğünü, taburcu edilmesini takiben sorgusuna başlanacağını ve akıl sağlığının teste tabi tutulacağını duyurmuştu.

'MÜSLÜMANLARI ÖLDÜRECEĞİM'

Olaya tanıklık eden Abdülraman Aidroos beyaz bir erkeğin, "Müslümanları öldüreceğim" diye bağırarak aracını yayaların üzerine sürdüğünü dile getirirken, sürücünün bölgedeki kişiler tarafından yakalanıp polise teslim edildiğini belirtti.

Yorumları göster