02.09.2014 11:45:02 | Son Güncelleme

İngiltere'de transfer rekoru kırıldı

Transferin son gününde Manchester United Falcao'yu kiraladı, Blind'i renklerine kattı, Welbeck'i ise Arsenal'e sattı. Premier Lig kulüpleri bu yaz transfere toplam 835 milyon sterlin (yaklaşık 1 milyar 55 milyon euro) harcadı.

İngiltere'de, Premier Lig kulüplerinin transfer sezonundaki harcamaları 835 milyon sterlin (yaklaşık 1 milyar 55 milyon euro) ile rekor düzeye ulaştı. Eski rekor ise 630 milyon sterlin ile geçen yıl kırılmıştı.

Gece yarısı sona eren transfer sezonunda en hareketli kulüp, yine Manchester United oldu.

Bu yaz transfere yaklaşık 150 milyon sterlin (yaklaşık 190 milyon euro) harcayan United son olarak Monaco'nun Kolombiyalı golcüsü Radamel Falcao'yu bir yıllığına kiraladı.

United sadece kiralama bedeli olarak Monaco'ya 6 milyon sterlin (yaklaşık 7,6 milyon euro) öderken, Ajax'ın ve Hollanda milli takımının oyuncusu Daley Blind'i de 13,8 milyon sterline (yaklaşık 17,5 milyon euro) transfer etti.

Real Madrid'in Arjantinli oyuncusu Angel Di Maria da daha önce İngiltere için rekor bir bonservis bedeli ile (59,7 milyon sterlin-yaklaşık 75,4 m'lyon euro) Manchester United'a transfer olmuştu.

Danışmanlık şirketi Deloitte'tan uzmanlar, Manchester United'ın bugüne kadar bir transfer sezonunda en fazla harcama yapan kulüp olduğunu söylüyor.

Welbeck Arsenal'deManchester United, transferin son gününde sadece aldığı değil sattığı ve kiraladığı oyuncular ile de gündemdeydi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

United, 26 kez İngiltere milli takımının formasını giyen forvetlerinden Danny Welbeck'i 16 milyon sterline (yaklaşık 20,2 milyon euro) Arsenal'e sattı.

Takımın bir diğer forveti Meksikalı Javier Hernandez de bir yıllığına Real Madrid'e kiralandı.

Televizyon gelirlerinde büyük artışİngiliz kulüpleri bu yaz transfere İspanyol, İtalyan ve Fransız kulüplerinin toplamından daha fazla harecadı.

Premier Lig'de 835 milyon sterline (yaklaşık 1 milyar 55 milyon euro) ulaşan transfer harcamaları La Liga'da yaklaşık 537 milyon euro, Serie A'da yaklaşık 328 milyon euro), Ligue 1'da ise yaklaşık 126 milyon euro oldu.

Almanya'da, Bundesliga kulüpleri ise bu yaz transfere yaklaşık 316 milyon euro harcadı.

İngiliz kulüplerinin rekor transfer harcamalarında, televizyon gelirlerindeki artışın çok etkili olduğu belirtiliyor.

Öyle ki Premier Lig'in son televizyon anlaşması 3 milyar sterlin (yaklaşık 3,8 milyon euro) değerindeydi. İngiliz kulüplerinin yurt içi televizyon gelirleri böylece yüzde 70 artmıştı.

Yorumları göster