17.09.2014 13:43:32 | Son Güncelleme

İos 8 ile buluşma bu akşam gerçekleşiyor

İOS 8 güncellemesinin gelmesine çok az bir süre kaldı, peki iPhone ve iPad'leriniz buna hazır mı? İos 8 bu akşam sizlerle olacak

Bu haberimizde telefonunuzu ve tabletinizi iOS 8 ‘e geçirmeden önce yapmanız gereken birkaç şeyden bahsedeceğiz ve bu cihazlarınızı iOS 8 ‘e hazırlamanın birkaç yöntemi anlatacağız. Öncelikle telefonunuza ve tabletinize iOS 8 güncellemesi gelecek mi öğrenmeniz gerek. Apple tarafından duyurulan ve iOS 8 güncellemesi alabilcek iPad ve iPhone’lar şunlar;

iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C, iPad 2, 3. Ve 4. Nesil iPadler, iPad Air, iPod Touch, iPad Mini ve retina ekranlı iPad Mini.

Eğer sahip olduğunuz Apple cihazları bunlardan biriyse şimdi iOS 8’e hazırlanmaya devam edebiliriz.

İlk yapmamız gereken şey telefonumuzda yer açmak. iOS 7 ‘nin yaklaşık 700 MB yer kapladığını düşünürsek ve iOS 8 ‘in de yaklaşık 700-900 mb aralarında yer kaplayacağını tahmin etmekteyiz. Telefonunuz da yeterli alan yoksa kullanmadığınız uygulamaları kaldırmanızı ve telefonunuzda bulunan fotoğrafları iCloud gibi bir bulut sistemi ya da bilgisayarınıza yüklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu işlemleri yaptıktan sonra Ayarlar / Genel / Depolama Alanı kısmından cihazınızda ne kadar boş yer kaldığını öğrenebilirsiniz. Eğer tahmini rakamımız kadar boş yeriniz oluştuysa şimdi ikinci aşamaya geçiyoruz.

Cihazınızın iOS 8 ‘e geçebilmesi için öncelikle iOS 7’ye ait bütün güncellemeleri yapmanız gerekiyor. Ayarlar / Genel / Yazılım Güncellemesi kısmından yükleyebileceğiniz bir güncelleme olup olmadığına bakabilir varsa hemen cihazınızı güncelleyebilirsiniz.

Yazılımımızı en güncel hale getirdikten sonra yapmamız gereken son bir şey daha var. O da cihazımızı yedeklemek. iOS 8’in tamamen yeni bir yazılım olduğunu ve telefonunuzdaki bilgilerin ve dosyaların birçoğunu sileceğini sizlere hatırlatalım. Bu yüzden sizlere iTunes üzerinden yedekleme seçeneği ile telefonunuzdaki önemli bilgileri fotoğrafları vs. yedeklemenizi öneriyoruz. Yedeklemeyi dosyalarınızı ve bilgilerinizi iCloud’a yükleyerek de yapabilirsiniz.

Ve artık İOS 8 güncellemesine hazırız. Son olarak iPhone 4S ve iPad 2 kullanıcılarına bir tavsiye de bulunalım. İOS 7 güncellemesi sonrası iPhone 4 kullanıcılarının yazılım ve batarya ömrü ile ilgili birçok sorun yaşadığını hatırlıyoruz, bizim tavsiyemiz iPhone 4S ve iPad 2 kullanıcılarının İOS 8 güncellemesi için acele etmemesi yönünde ancak tabii ki karar sizin.

Söylediğimiz hazırlık aşamalarını tamamladıktan sonra yapmamız gereken tek şey iOS 8 güncellemesinin gelmesini beklemek.

iOS 8 özellikleri neler?

iOS 8 ile birlikte gelecek olan sağlık uygulaması HealthKit ile iPhone ve iPad kullanıcıları, kan basınçlarını kontrol edip, kilo takiplerini yapabilecek, Diyet ve hastalık geçmişlerini tek platform üzerinden izleme olanağı veren HealthKit'e entegre edilebilecek üçüncü parti uygulamalarla, kullanıcı güniçi aktivitelerine göre yaktığı kaloriyi anlık kontrol edebilecek.

Uykumuza girecek

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Kullanıcının uyku analizini de yapacak olan HealthKit, gün içinde yaptığınız aktiviteye göre ne zaman ne kadar sıvı tüketmeniz gerektiğini bile size bildirecek. Apple'ın Mayo Clinic işbirliğiyle geliştirdiği HealthKit, ile tutulan istatistikler, Nike'ın fitness bilekliği Nike Fuelband ile senkronize edilebilecek.

Mevcut iPhone 5S'te bulunan A7 işlemcide dahili olarak bulunan hareket sensörü, başka bir aygıta gerek duymadan kullanıcıların adımölçer benzeri temel fitness aktivitelerini takip edebilirken, HealthKit ile sunulanacak olan uyku analizi ve sıvı-su tüketim ihtiyacı gibi sağlık ölçümlerinin nasıl yapılacağı konusuna ise henüz açıklık getirilmedi.

'Perdeyi kapat, ışığı aç'

Apple'ın San Francisco'daki etkinlikte duyurduğu iOS 8'in bir diğer çarpıcı özelliği ise yeni işletim sistemi ile gelen akıllı ev otomasyon platformu oldu. Buna göre yeni işletim sistemini kullanan mobil cihazlarla evlerdeki ışık, ısıtma ve güvenlik gibi sistemlerin de kontrol etmek mümkün olabilecek. HomeKit adı verilen ev otomasyon sistemi kullanıcılar ışıkları, kilitleri, kameraları, kapıları, perdeleri, prizleri… vb kontrol edebilecek. Bu işlemler, HomeKit uygulamasının yanısıra Apple'ın sanal asistanı Siri üzerinden verilecek sesli komutlarla da gerçekleştirilebilecek. Ancak HomeKit'i kullanmak için de iOS 8 işletim sisteminin yanısıra, evdeki aydınlatma, güvenlik ve elektrik sistemlerinin de yeni sisteme uygun olması gerekecek.

iPhone 4'lere yüklenemeyecek

“Beta” versiyonu geliştiricilere açılan iOS 8, iPhone 4S ve üstü modeller, iPad 2 ve üstü modeller, iPad Mini ve beşinci nesil iPod Touch'lara yüklenebilecek.

Apple, Android'e göre geri kaldığı alanların başında gelen “çoklu görev” (multi tasking) sorununa da iOS 8 ile el attı. Buna göre iOS 8 ile artık başka bir uygulama kullanırken, örneğin Facebook'tan gelen bir bildirime uygulamaya gitmeksizin yorum yapılabilecek, gönderi beğenilebilecek. E-posta uygulamasından ayrılmadan takvime etkinlik eklenebilecek.

'Bu mesaj kendini 10 saniye içinde imha edecek'

Henüz Türkçe dil desteği sunulmasa da “QuickType” adlı yeni özellik ile iOS 8, kullanıcının yazdığı kelimeleri tahmin ederek öneriler sunacak. Grup mesajlaşma fonksiyonu da eklenen iOS 8'de ayrıca “Tap to Talk” adı verilen özellikle mesaj uygulamasında sesle mesaj göndermek, sesinizi yazıya dönüştürmek de mümkün olacak. Kullanıcılar iOS 8 ile video mesaj da gönderip, gönderdikleri mesajları belirledikleri süre sonunda kendini silecek şekilde ayarlayabilecek.

'Dikkat, çocuğun ücretli uygulama indiriyor'

iOS 8 ile birlikte gelecek olan Family Sharing adı verilen aile arası paylaşım uygulaması, kullanıcılara 6 aile bireyine kadar otomatik fotoğraf, video, takvim ve hatırlatma paylaşma olanağı sağlıyor. Aile için ortak satın alma olanağı da veren uygulama ile ebeveynlerin ortak bir derdi de son bulacak ve çocukların satın alma işlemi aile üyelerine uyarı olarak gönderilecek.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster