13.09.2017 16:45:45 | Son Güncelleme

iPhone X sonunda tanıtıldı

Büyük gün geldi çattı! Apple 2 saate yakın süren lansmanına pek çok şey sığdırdı. Çok kez Steve Jobs anıldı ve 10 yıl önce çıkan iPhone’un her şeyi değiştirdiğinden bahsedildi. Ardından Apple Watch 3, Apple TV 4K ve iPhone 8/8 Plus tanıtıldı. Beklenen iPhone X ise en son gelen en bomba üründü.

Tanıtımın sırasında Apple’ın ürünü iPhone 10 olarak adlandırması önce herkesi afallattı. Daha sonra ise durum anlaşıldı. Apple’ın kullandığı “X” roma rakamlarındaki 10’a tekabül ediyor ki, bu da telefonun 10. yıla özel tasarlandığını bir kez daha vurguluyor.

OLED Çerçevesiz Ekran

Tanıtım başladığında bildiğimiz şeylerin çoğu gerçeğe dönmüştü. Bunların en başında OLED ekran geliyor. Çerçeveyi oldukça daraltan bu tasarım örneği ile Apple, bugüne kadarki en büyük ekran devrimini gerçekleştirmiş oldu. Firmaya göre iPhone X’da kullanılan OLED ekran, geleneksel OLED panellerin bulundurduğu birtakım eksileri bulundurmuyor zira Super Retina adı verilen özellikle birleştirilip bu eksikler giderilmiş. Bu sayede renk doğruluğu ve kontrast konusunda kendini diğer OLED ekranların önüne koyduğunu iddia ediyor. Panel, 5.5 inçlik iPhone 8 Plus’tan daha büyük. 5.8 inçlik bir ekran bizleri bekliyor. Ancak neredeyse tüm gövdeyi kaplayan ekran sayesinde boyutlardan çok fazla taviz verilmemiş. Ekranın çözünürlüğü ise 2436 x 1125.

Cam Kasaya Geri Dönüş, Renk Seçenekleri Hayal Kırıklığı

Apple, kablosuz şarjı telefona entegre etmek için cam arka yüzeye geri dönmüş. Bu dönüşle birlikte iPhone X, Qi standartlarında çalışan tüm kablosuz şarj istasyonlarıyla uyumlu çalışabilecek. Şirketin çıkarttığı AirPower isimli kablosuz şarj standı sayesinde aynı anda Airpod, iPhone ve Apple Watch’unuzu şarj edebileceksiniz. Bu büyük kolaylık sağlayacak gibi gözüküyor.

Amiral gemisinde cam arka kasaya alüminyum çerçeve eşlik ediyor. Tasarım konusunda hayal kırıklığı ise renk noktasında oldu. Kırmızı dahil 4 farklı renk seçeneği beklerken bizi oldukça sade iki renk seçeneği karşıladı: gümüş ve uzay grisi. iPhone 7 ailesinden alıştığımız su geçirmezliğin sürdüğünü de hatırlatmadan geçmeyelim.

Face ID

Yeni moda olan çerçevesiz ekranların birtakım eksileri de bulunuyor. Samsung son 2 nesildir akıllı telefonlarında parmak izi okuyucuyu arka tarafa göndermiş durumda. Kullanıcıların bunu sevmediğinin farkında olan Apple, risk alarak (ana ekran butonunu da kaldırarak) Face ID teknolojisini getirmiş. Touch ID’den daha güvenli olduğunu söyleyen Apple, teknolojinin kamerayı hiç çalıştırmadan çalıştığını belirtiyor. Ekranın üst kısmında yer alan sensörler bölümünde konuyla ilgili pek çok parça yerini almış. Kızılötesi teknolojisi sayesinde geceleri de ekranın kolaylıkla açılabileceği söyleniyor.

Apple, söz konusu teknolojiyi kendinden çok emin şekilde anlatmış olsa da konuyla ilgili kafalarda soru işareti bıraktı. Nitekim sunum esnasında sunucu iPhone X’un kilidini ancak üçüncü denemesinde açabildi. Şirket ayrıca Touch ID’nın sağladığı tüm kolaylıkların (satın alma, Apple Pay gibi) Face ID ile beraber sunulacağını söyledi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Animoji

Amerikalı şirketin üzerinde durduğu konu başlıklarından birisi de animoji oldu. Emojilerin sabit stili yerine hareketli emoji olan animojileri kullanmayı tavsiye eden Apple, eğlenceli bir işe imza atarak animojilerin (yüz tanıma sistemleri kullanılarak) canlı olarak sizin yüz ifadenizi taklit edebileceğini gösterdi. Başka bir deyişli bu emojiler isterseniz sizin o anki yüz ifadenizi taklit ederek karşı tarafa gönderebilecek.

Kamera

Akıllı telefon, iPhone 8 serisinden başka bir sensörle karşımıza çıkıyor. 12 MP’lik dikey yerleştirilen bu çift kamera kurulumundaki ana kamera f/1.8 diyafram açıklığına sahipken ikinci kamera f/2.4 diyafram kullanıyor. İkinci kameranın görevi, kalite kaybı olmaksızın 2 kat yakınlaştırma sunabilme. Ayrıca bokeh efektini de sağladığı katkıyla portre fotoğrafları çok daha göz alıcı olacak.

Portre konusundaki yenilik arka tarafta değil, ön tarafta da mevcut durumda. Face ID için ön kısma yerleştirilen pek çok sensörden bir tanesi olan derinlik algılayıcı sayesinde, özçekimlerinizde de daha fazla öne çıkacaksınız. Nitekim çekilen fotoğraf örnekleriyle insanların hem ön hem arka kameralarda ne kadar net çıktığını Apple sunum esnasında bizlere gösterdi.

Fiyat ve Çıkış Tarihi

Düşündüğünüz gibi iPhone X hiç de ucuz bir telefon olmayacak. Kardeş modeli iPhone 8’den tam 300 dolar daha pahalıya satılacak olan telefonun baz modeli (64 GB) 999 dolar, 256 GB’lık modeli 1149 dolardan satışta olacak. Türkiye fiyatı henüz açıklanmadı fakat cep yakacak bir model olduğu kesin. 64 ve 256 GB seçenekleriyle raflarda yerini alacak olan amiral gemisi beklendiğini gibi 512 GB depolama seçeneğini sunmadı.

Telefon ayrıca 23 Ekim’de ön siparişe açılmasının ardından 3 Kasım’da raflarda sergilenmeye başlayacak.

Apple Watch 3 Resmen Tanıtıldı!

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster