04.09.2014 19:32:46 | Son Güncelleme

Irak'taki çatışmalar

Irak'ın farklı kentlerinde çıkan şiddet olaylarında 18'i sivil, 18'i terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mensubu 36 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı.

BAĞDAT (AA) -AA muhabirine konuşan Irak Ordusu Enbar Operasyon Gücü Komutanı Korgeneral Raşid Felih, Enbar vilayetine bağlı Felluce ilçesinde ordu ve IŞİD arasında 3 saat süren çatışmalarda 14 teröristin öldürüldüğünü söyledi.

Diyala İl Emniyet Müdürü Tümgeneral Cemil eş-Şemmari de aralarında intihar eylemcisi de bulunan dört IŞİD mensubunun güvenlik güçleri ve peşmerge tarafından Diyala'da öldürüldüğünü bildirdi.

Felluce Devlet Hastanesi Sözcüsü Visam el-İsavi, Irak ordusunun Felluce'ye "hedef gözetmeksizin" düzenlediği havan topu ve topçu ateşi saldırısında 8'i çocuk, biri kadın 18 sivilin hayatını kaybettiğini, 7 kişinin yaralandığını ifade etti.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Irak ordusunun varil bombası da kullandığını iddia eden İsavi, hastaneye getirilen yaralıların durumlarının ağır olduğunu belirtti.

Otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, terör örgütü IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların geçen haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürüyor. Irak ordusu ve ABD'ye ait hava unsurları da IŞİD'in kontrolündeki bazı hedeflere hava saldırıları düzenliyor.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster