05.09.2014 18:15:02 | Son Güncelleme

İran'dan IŞİD'e karşı "ABD ile işbirliğine onay'

İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'in, Irak'ta Irak-Şam İslam Devleti'ne karşı mücadelede ABD ile işbirliğine onay verdiği ve ABD, Irak ve Kürt kuvvetleriyle askeri operasyonları koordine etmesi için bir komutanı görevlendirdiği bildiriliyor.

İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'in, Irak'ta Irak-Şam İslam Devleti'ne karşı mücadelede ABD ile işbirliğine onay verdiği bildirildi.

BBC Farsça servisinin Tahran'daki kaynakları, Hamaney'in ABD, Irak ve Kürt kuvvetleriyle askeri operasyonları koordine etmesi için bir komutanını görevlendirdiğini belirtiyor.

Şii İran, Şiiliği İslam'dan sapkınlık olarak gören radikal Sünni IŞİD'i ciddi bir tehdit olarak görüyor.

İran, müttefiki Irak'ta herhangi bir Amerikan müdahalesine tarihsel olarak karşı çıkmaktaydı.

Fakat geçen ay İran destekli milisler ve Kürt kuvvetleri, Amerikan hava saldırılarının yardımıyla, Şii Emirli (Amerli) kentindeki iki aylık IŞİD kuşatmasını kırmıştı.

IŞİD son aylarda Irak'ın kuzey ve batısı ile Suriye'nin doğusunda geniş topraklar ele geçirdi.

Bunun üzerine ABD kuvvetleri geçen ay IŞİD mevzilerine karşı hava saldırısı başlattı.

İran'ın dini lideri Hamaney daha önce Irak'ta ABD de dahil dış "müdahalelere" karşı çıkıyordu.

Kudüs Gücü komutanı SüleymaniBBC Farsça'dan Kasra Naji, İran'ın ABD ile daha yakın işbirliği doğrultusunda adım attığını vurguluyor.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Kaynaklar Hamaney'in, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı özel bir birim olan Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani'ye, IŞİD'e karşı savaşan güçlerle ortak çalışma görevi verdiğini belirtiyor.

Süleymani birkaç aydan beri Iraklı Şii militanların yardımıyla Bağdat'ın savunmasını güçlendirmek üzere çalışıyordu.

Bu arada Galler'deki NATO zirvesinde biraraya gelen liderler IŞİD'e karşı askeri bir koalisyon kurmak istediklerini belirtti.

'Kara harekatı olmayacak'Reuters haber ajansı, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin şunları söylediğini kaydetti:

"Onların toprak ele geçirmesini engelleyecek ve kendi askerlerimizi dahil etmeksizin, bölgede onlara karşı mücadele etmeye hazır güçleri ve Iraklı güvenlik güçlerini destekleyecek tarzda saldırıya geçmemiz gerekiyor."

Kerry, "Sanırım şu herkesin kırmızı çizgisidir: Kara harekatı olmayacak," diye devam etti.

IŞİD'in dini ve etnik azınlıklara karşı başlattığı kitlesel cinayetler ve kaçırma olaylarının yanı sıra asker ve gazetecilerin propaganda amacıyla kafasını kesmesi dünya çapında tepkiye neden oldu.

Irak ve Kürt kuvvetleri geçen ay IŞİD'e karşı kuzey Irak'ta mevzi kazanmakla birlikte, adını İslam Devleti olarak değiştirdiğini ilan eden radikal grup Suriye ve Irak'ta ele geçirdiği ve hilafet ilan ettiği topraklarda denetimi elinde tutuyor.

Yorumları göster