03.09.2014 21:00:03 | Son Güncelleme

IŞİD Tikrit'te 'yüzlerce askeri öldürdü'

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), IŞİD'in Haziran ayında ele geçirdiği eski bir ABD üssünde 500'den fazla Irak askerini öldürdüğünü söyledi. HRW sayının yeni elde edilen uydu görüntülerinin de aralarında olduğu yeni kanıtlardan elde edildiğini söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch - HRW) Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Haziran ayında Irak'ta 500'den fazla Irak ordusu askerini öldürdüğünü söyledi.

Adını İslam Devleti olarak değiştiren IŞİD'in askerleri Tikrit yakınlarındaki Camp Speicher isimli eski bir ABD askeri üssünü ele geçirdiklerinde öldürdüğü söyleniyor. HRW, IŞİD'in 560 ile 770 arasında Irak askerini öldürmüş olabileceğini söylüyor.

Erbil'de gazetecilere konuşan HRW danışmanı Fred Abrahams bunun "IŞİD tarafından işlenmiş korkunç ve kitlesel kıyımlar" olduğunu söyledi ve ölümlerin "insanlığa karşı işlenen suçlar " seviyesine yükseldiğini belirtti.

IŞİD Haziran ayı ortasında Camp Speicher'de yaklaşık 1700 askeri ve askeri personeli öldürdüğünü iddia etmişti. IŞİD'in yayımladğı fotoğraflarda düzinelerce sivil giyimli erkek ıssız alanlarda açılmış hendeklerin içinde üzerlerine ateş açan IŞİD üyeleri tarafından öldürülürken görülüyordu.

Olaydan sonra askerlerin kayıp olarak kayda geçirilmesi ailelerin Bağdat'ta protestolar düzenleyerek isyan etmesiyle ve oğullarına ne olduğunu öğrenmek için yetkililer üzerinde baskı kurmasıyla sonuçlandı.

Salı günü düzinelerce öfkeli aile, güvenlik görevlileri ile itiş kakıştan sonra parlamentonun bulunduğu Yeşil Bölge'ye girdi ve milletvekillerinin kayıp askerlerle ilgili bir meclis toplantısı yapmasını sağladı.

HRW, açıkladıkları son asker sayısının yeni elde ettikleri uydu fotoğraflarıyla, IŞİD üyelerinin yayımladıkları videolarla ve katliamdan kurtulan bir kişinin üçten fazla alanda ölümlerin gerçekleştiğini doğrulaması ile belirlendiğini söylediler.

New York merkezli HRW kanıtlar arttıkça ölen asker sayısının artabileceğini söyledi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

BİR ASKER ÖLÜ TAKLİDİ YAPARAK KURTULMUŞ

Öte yandan, İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre, IŞİD'in Tikrit'te 5 noktada yaptığı ve 770 erkeği kurşuna dizildiği toplu katliamından sadece bir Iraklı asker kurtulmayı başardı.

23 yaşındaki Iraklı asker 12 Haziran'da başından geçenleri anlattı. Iraklı asker 12 Haziran'da yerel saatle 11.00'de yaklaşık bin erkekle birlikte askeri üsten kaçtı. Komutanları ve diğer askerler, 23 yaşındaki Iraklı askere, ölümden kaçması için sivil elbise giymesini tavsiye etti.

Sivil giysilere rağmen IŞİD militanları tarafından yakalanan asker, kurşuna dizilmek üzere bir grup erkekle birlikte şehir dışına götürüldü. Yere yatırılan kurbanların başlarına tek tek ateş edilmeye başlandı.

Şans eseri başına kurşun isabet etmeyen Ali isimli asker, yere yatarak saatlerce ölü taklidi yaptı ve ölümden kurtuldu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne açıklama yapan Iraklı asker, saatlerce ölü taklidi yaptıktan sonra karanlıktan faydalanarak, katliamın yapıldığı bölgeden uzaklaştığını söyledi.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster