08.09.2014 13:15:03 | Son Güncelleme

İskoçya bağımsızlık yolunda mı?

İskoçya'nın İngiltere'den bağımsızlığına yönelik referanduma az bir zaman kala ayrılıkçı cephe güçleniyor. Son yoklamaya göre, seçmenlerin yüzde 51'i bağımsızlıktan yana oy kullanacak.

İskoçya'nın İngiltere'den bağımsızlığına yönelik referanduma az bir zaman kala ayrılıkçı cephe güçleniyor.Son kamuoyu yoklamaları bağımsızlığa "evet" diyenlerin yükseliş eğilimine girdiğini ve referandumdan bu yönde bir sonuç çıkması ihtimalinin arttığını gösteriyor.

YouGov şirketinin Sunday Times gazetesi için yaptığı yoklamaya göre, seçmenlerin yüzde 51'i bağımsızlıktan yana oy kullanacak.

Referandum sürecinin başlarında bağımsızlık karşıtları büyük farkla öndeydi.

Ancak YouGov'ın 1084 kişiyle yaptığı ankette bu fark erimiş görünüyor.

Ayrılmak ya da ayrılmamakOylama öncesinde bağımsızlığı savunanlarla, İngiltere'ye bağlı kalmayı savunanlar arasındaki tartışma da kızışıyor.

"Better Together" (Beraber Daha İyi) kampanyasının lideri ve İngiltere İşçi Partisi milletvekili Alistair Darling son yoklamaların kendilerini "paniğe sürüklemediğini" kaydetti.

Birleşik Krallık Maliye Bakanı Muhafazakâr Partili George Osborne ise bağımsızlık referandumundan "hayır" kararı çıkması halinde İskoç bölgesel yönetiminin yetkilerinin arttırılacağını açıkladı.

Ana muhalefet İşçi Partisi lideri Ed Milliband de bu projeye desteğini dile getirdi.

Bölgesel hükümetin başbakanı Alex Salmond ise "soylu bir ideal" olduğunu söylediği bağımsızlığın, İskoçya'ya refah ve başarı getireceğini savunuyor.

Bağımsızlık ve sosyal devlet talebi

Bağımsızlık yanlıları bağımsızlık halinde İskoçya'da sosyal devletin güçlendirilmesini planlıyor.

649 sayfalık planda sosyal politikaların odağında çocuk bakımı olmak üzere bir 'devrim' hedefleniyor.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Ancak kendisi de İskoç olan İşçi Partili eski maliye bakanı Alistair Darling planın 'hayal mahsulü' olduğunu söylüyor.

Birleşik Krallık'tan ayrılmak istemeyen çevreler, Alex Salmond'ı seçmenlerin bu konudaki sorularına ayrıntılı yanıt verememekle suçluyor.

Başlıca ana muhalefet partileri İskoçya'nın hem kendi parlamentosunun bulunması, hem de İngiltere ekonomisinden faydalanıyor olması sebebiyle Birleşik Krallık'tan ayrılmaması gerektiğini söylüyor.

"Bizi birleştiren şeyler"İskoçya'daki ana muhalefet partileri Birleşik Krallık'tan ayrılmadan İskoç Parlamentosu'nun yetkilerinin artırılmasına yönelik öneriler üzerinde çalışıyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, daha önce yaptığı bir konuşmada, İskoçya'nın bağımsızlık kararı vermesinin "kalbini kıracağını" söylemişti.

"Birlikte Kalalım" (Let's Stay Together) kampanyası da "bizi birleştiren şeyler", "bağlar" gibi oldukça duygusal ifadeler kullanılıyor.

Bağımsızlığa "evet" veya "hayır"Referandumda İskoçlara 'evet' ya da 'hayır' diyebilecekleri tek bir soru sorulacak.

Seçmene "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusunun sorulacağı referandum 18 Eylül'de gerçekleşecek.

Referandumda İskoçya'da ikamet edenler oy kullanabilecek.

Bu referandum Birleşik Krallık tarihi açısından bir ilk olma özelliği taşıyacak.

İskoçya'da çoğunluğun onay vermesi durumunda 306 yıllık birlikteliğin sona ermesi ve İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan bağımsız olması söz konusu.

İskoçya hükümeti, halkın onaylaması durumunda 24 Mart 2016'da bağımsız bir ülke olacaklarını söylüyor.

Yorumları göster