19.09.2014 00:15:03 | Son Güncelleme

İskoçya: Milyonlar bağımsızlık referandumu için sandık başına gitti

Birleşik Krallık'tan ayrılıp ayrılmama kararı verecek olan İskoçlar sabah 7'den beri sandık başına giderek seçimlerini yaptı. Seçmenin % 97'si oy kullanmak için kayıt yaptırdı. Sonuçların yarın sabahın erken saatlerinde açıklanması bekleniyor.

İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılıp ayrılmaması için düzenlenen referandum, saat 22.00'de sandıkların kapanmasıyla sona erdi.

Toplam 2 bin 608 seçim merkezinde gerçekleşen referanduma oy kullanmak için kayıt yaptıran seçmen sayısı, toplam seçmenin yüzde 97'si ile oldukça yüksek bir orandaydı. İskoçya'da 4 milyon 200 binden fazla seçmen var.

Bağımsızlık ya da birliktelik referandumuna katılım oranının yüksek çıkması bekleniyor.

Gün boyunca seçim merkezlerinde kuyruklar oluşmaması için önlemler alındı.

Sonuçların ise yarın sabah belli olması bekleniyor. Bağımsızlık konusundaki kararı oyların sayılmasından sorumlu olan kurumun başındaki Mary Pitcaithly açıklayacak.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Sayılacak oylar arasında postayla kullanılacak olan 789 binden fazla oy da var. Bu sayı, bugüne kadar postayla gönderilen en yüksek düzeyde pusula.

İskoçya seçim kurulu, ancak sayım sürecine dair herhangi bir kaygının ifade edilmesi halinde oyların yerel düzeyde yeniden sayımına gidilebileceğini, sadece sonuçlar başabaş çıktı diye yeniden sayım yapılmayacağını belirtti.

Referandum öncesinde, son anketler İskoçya seçmeninin yüzde 8 ila 14'ünün kararsız olduğunu gösteriyordu. Kararsızların oyları bağımsızlık konusunda önem taşıyor.

Ülkede bazı çevreler, İskoçya'nın Birleşik Krallık ile 307 yıllık birlikteliğinin son bulması halinde Başbakan David Cameron'ın istifa etmesi gerektiğini söylüyor.

Birleşik Krallık'ta, aksi yönde bir karar alınmadıkça, genel seçim 7 Mayıs 2015'te yapılacak.

Yorumları göster