08.09.2014 14:53:02 | Son Güncelleme

İsmail Sarıtaş'ın cenazesi toprağa verildi

İsmail Sarıtaş'ın cenazesi, düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Mecidiyeköy'deki rezidans inşaatında meydana gelen asansör faciasında yaşamını yitiren 10 işçiden biri olan 45 yaşındaki 1 çocuk babası İsmail Sarıtaş'ın cenazesi, düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Yakınlarının yardımıyla güçlükle ayakta durabilen Nezahat Sarıtaş, eşinin tabutuna dokunarak gözyaşı döktü.

Sarıgazi Cemevi’nde öğlen vakti düzenlenen törene İsmail Sarıtaş’ın eşi Nezahat, kızıIrmak (11), babası Hüseyin Sarıtaş, kardeşleri Gülay, Tülay, Haydar, Ferit, Barış Sarıtaş’ın yanı sıra çok sayıda yakını ve çalışma arkadaşları katıldı. Tören öncesi Sarıtaş’ın ailesi cemevi bahçesinde taziyeleri kabul etti.

ONUNLA GURUR DUYUYORUM

Tören öncesi Sarıtaş ailesi ve çalışma arkadaşları basın mensuplarının sorularını yanıtladı.Oğlunu kaybeden acılı baba Hüseyin Sarıtaş ise “ Oğlumun tüm bedellerini ödemeleri gerekiyor. Benim oğlum, nazlım, dürüst, çalışkan, işyerine hainliği olmayan bir insandı. Onun için hakkının talep edilmesini istiyorum. Bu kadar dost edinen bir evlat yetiştirdiğim için de gurur duyuyorum“ dedi. Sarıtaş’ın kardeşi Haydar Sarıtaş, “Şimdi konuşma yanlış olur. Zamana bırakmak gerekiyor. Zaman her şeyin ilacıdır. Ben şu anda bir şey söyleyemem fazla” dedi.

HALLEDECEĞİZ SIKINTI YOK

Tören öncesinde konuşan İsmail Sarıtaş’ın çalışma arkadaşlarından Serkan Göktaş, “Asansör daha önce birkaç defa daha düştü. Söylüyorduk ama ilgilenen olmuyordu. Her defasında bize, 'Halledeceğiz, sıkıntı yok' diyorlardı. Alçak katlardan düştüğü için ciddi bir yaralanma yada ölüm olayı yaşanmıyordu. Bir defasında içerisinde 7-8 kişi varken düştü” dedi. Göktaş, basın mensuplarının asansörlerin gece-gündüz sürekli kullanılmasının bir sıkıntı doğurup doğurmadığının sorması üzerine ise, “Hemen hemen her sabah işe geldiğimizde en az bir asansör arızalı oluyordu. Öğlen saati bir bakıyorduk tamir edilmiş bile. Bu şekilde onarım olmaz ki. Bir vida sıkmakla o iş halledilmez ki. Sonuçta 20-25 kişiyi taşıyan bir asansör bu. Geçtiğimiz günlerde ben gece mesaisinde mahsur kaldım. Malzeme taşıyordum. Asansör aniden durdu. Yardım çağırdım, geldiler. Tek yaptıkları bir vida sıkmak oldu. Sonra 'çalışmaya devam edin' dediler” şeklinde konuştu.

BİR DAHA ÇALIŞMAYIZ ORADA

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

İnşaattaki iş güvenliği hakkında konuşan işçi Dursun Akdağ ve beraberindeki arkadaşları, “İnşaatta iş güvenliği yok. Kesinlikle sıfır güvenlik var “ ifadesini kullandı. Bazı işçiler, “Bir daha aynı inşaatta çalışacak mısınız” sorusu üzerine de, “Birlikte çalıştığımız, aynı yerde birlikte yediğimiz, içtiğimiz 10 arkadaşımızı kaybettik. Bir daha çalışmayız orada” dediler.

HANİ BU İNSANLARIN HAKKI

Feryat eden bir kadın “Garibanlar hep böyle tek tek ölecek mi. Türkiye’de yaşamadığım için rahat konuşuyorum. Biz gavurun memleketinde bile bu rezaleti görmedik. Biz kendi hakkımızı arıyoruz. Hani bu insanların hakkı? Ne zamana kadar bu insanlar ölecek. “

EŞİNİN TABUTUNA DOKUNARAK GÖZYAŞI DÖKTÜ

Yakınlarının yardımıyla güçlükle ayakta durabilen acılı eş Nezahat Sarıtaş, cenaze namazının kılınmasının ardından omuzlara alınan eşinin tabutuna dokunarak uzun süre gözyaşı döktü. Sarıtaş’ın cenazesi Sancaktepe Yenidoğan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

(FOTOĞRAFLI)

Yorumları göster